Urban (pustelnik)

Święty
Urban

Urbanek
pustelnik, asceta,

Misjonarz Małopolski

Data urodzeniaX/XI wiek (?)
Data i miejsce śmierciX/XI wiek (?)
Iwkowa
Czczony przezKościół katolicki
Wspomnieniew Zielone Świątki
Atrybutykrzyż, księga, różaniec
Szczególne miejsca kultuIwkowa
Kaplica św. Urbana na Bukowcu w Iwkowej

Święty Urban, Urbanekpolski pustelnik, asceta, misjonarz i święty katolicki żyjący na przełomie X i XI wieku w miejscowości Iwkowa w województwie Małopolskim.

Życiorys

Pamięć o Urbanie przetrwała w podaniach i legendach ludności z okolic Iwkowej[1], gdzie prawdopodobnie pustelnik mieszkał na przełomie X i XI wieku. Pochodzić miał z bogatego rycerskiego rodu węgierskiego[2]. Wyrzekł się bogactwa i zamieszkał w pustelni z dala od rodziny. Gdy rodzice go odnaleźli, namówili do powrotu do ojczyzny, gdzie miał zostać kapłanem. Wtedy też został misjonarzem. Wraz z eremitami Andrzejem Świeradem i Justem przybył do Polski i nauczał miejscową ludność. Pozostał w swojej pustelni aż do śmierci.

Kult

Ponieważ brak jest źródeł pisanych, dotyczących działalności Urbana, uważa się, że jego kult w Iwkowej najprawdopodobniej jest związany z czczeniem patrona winnic – świętego papieża Urbana I[1] – żyjącego w III wieku. Miejscem, upamiętniającym pustelnika Urbana, jest murowana kaplica ze źródełkiem, które miało zaopatrywać eremitę w wodę. Msza odpustowa w kaplicy, poprzedzona procesją z kościoła w Iwkowej, odprawiana jest w święto Zesłania Ducha Świętego[3].

Niektóre źródła uznają pustelnika Urbana za tożsamego ze św. Benedyktem[4][5].

Przypisy

  1. a b Pierwszy święty z rodu Polan. „Nasza Arka”. 124 (4/2011), 2001. Wydawnictwo AZ. 
  2. Zielony szlak pieszy św. Urbana. trail.pl. [dostęp 2013-08-28].
  3. Andrzej Matuszczyk, Beskid Wyspowy. Przewodnik, Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008, s. 183, ISBN 978-83-89188-78-6, OCLC 750756051.
  4. Święty Świerad i jego czasy: materiały z sympozjum naukowego w Tropiu. Nowy Sącz: Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", 2001. ISBN 83-910850-7-4.
  5. ks. St. Pietrzak: Święci Świerad i Benedykt nad Dunajcem. Copyright by Parafia Tropie. [dostęp 2013-08-28].

Media użyte na tej stronie

Kaplica św. Urbana PW2.jpg
Autor: Paweł Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kaplica św. Urbana na Bukowcu w Iwkowej