Urok rozpusty

Urok rozpusty
Lepota poroka
Лепота порока
Gatunek

komediodramat

Rok produkcji

1986

Data premiery

6 stycznia 1986
1988 (Polska)

Kraj produkcji

Jugosławia

Język

serbsko-chorwacki

Czas trwania

112 min

Reżyseria

Živko Nikolić

Scenariusz

Živko Nikolić

Główne role

Mira Furlan
Milutin Karadžić
Petar Božović

Muzyka

Zoran Simjanović

Zdjęcia

Radoslav Vladić

Scenografia

Miodrag Mirić

Kostiumy

Dinović

Montaż

Zoltan Wagner

Wytwórnia

Centar Film (Belgrad)
Zeta Film (Budva)

Urok rozpusty (tytuł oryginalny Lepota poroka / Лепота порока) – jugosłowiański film z 1986 roku w reżyserii i według scenariusza Živko Nikolicia. Powstał w koprodukcji wytwórni z Socjalistycznej Republiki Serbii i Socjalistycznej Republiki Czarnogóry.

Zdjęcia realizowano w Czarnogórze w gminie Ulcinj, m.in. na wyspie Ada w delcie rzeki Bojana na adriatyckim wybrzeżu, gdzie od 1973 funkcjonuje znany ośrodek naturystyczny „FKK Ada Bojana”. W czasach socjalistycznej Jugosławii ośrodek był dostępny wyłącznie dla zagranicznych turystów[1].

Obsada

  • Milutin Karadžić jako Luka
  • Mira Furlan jako Jaglika, żona Luki
  • Svetolik Nikačević jako ojciec Jagliki
  • Petar Božović jako Georgije „Žorž”
  • Eva Ras jako żona „Žorža”
  • Dobrila Ćirković jako Kosara, kochanka „Žorža”
  • Milo Miranović jako Vučko, mąż Kosary
  • Mira Banjac jako Milada
  • Veljko Mandić jako mąż Milady
  • Boro Stjepanović jako Zvonce
  • Boro Begović jako Gorčin
  • Vesna Pećanac jako niewierna kobieta
  • Alain Noury jako zagraniczny naturysta
  • Ines Kotman jako zagraniczna naturystka

Fabuła

Do górskiej wioski w Czarnogórze przyjeżdża na kilka dni Georgije, który na co dzień mieszka i pracuje na odległym wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Wioska, w której zostawił żonę i dzieci, żyje w tradycyjnym rytmie głębokiej prowincji. Nie dotarła tu rewolucja obyczajowa. W małżeństwie obowiązują surowe, staroświeckie zasady. Czułość między małżonkami nie jest przewidziana, nagość to tabu, pożycie małżeńskie odbywa się przez dziurę wyciętą w prześcieradle zasłaniającym całe ciało żony wraz z twarzą. Mieszkający w wiosce Luka, który niedawno się ożenił i jest na dorobku, tak samo jak inni zazdrości Georgije tego, że jest elegancko ubrany i przywiózł piękne prezenty. W imię dawnej przyjaźni Luka prosi, żeby Georgije zabrał ze sobą na wybrzeże jego młodą żonę Jaglikę, dla której może tam znajdzie się praca. Georgije z oporami się godzi zastrzegając, że choć na wybrzeżu panuje dobrobyt, to także tam praca jest bardzo ciężka. Na wybrzeżu Georgije przeistacza się w światowca znanego tu jako „Žorž”, jest kimś ważnym w naturystycznym ośrodku wypoczynkowym dla bogatych gości z Zachodu. W tym ośrodku zatrudnia Jaglikę na stanowisku pokojówki. To rzeczywiście ciężka praca, a na dodatek trzeba codziennie oglądać golasów. Zasady są takie, że nago występują tylko goście, a personel jest ubrany i nie wchodzi z naturystami w bliższe relacje. Początkowo zalękniona, z czasem Jaglika łamie te zasady. Stałe obcowanie z nagością budzi w młodej kobiecie nieznane jej wcześniej emocje. Zafascynowana czułością okazywaną sobie przez parę młodych angielskich gości, stopniowo zaprzyjaźnia się z nimi. Zachęcana do wspólnego spędzania wolnego czasu, pozwala się rozebrać i uczestniczy w seksualnym trójkącie. Niestety, młodzi Anglicy wkrótce wyjeżdżają, a Jaglika pozostaje z rozbudzonymi zmysłami. Tymczasem przyjeżdża jej mąż, Luka, żeby zabrać zarobione przez nią pieniądze. Przy okazji zamierza sobie ulżyć spełniając małżeński obowiązek. W tym celu przykrywa żonę przywiezionym ze wsi prześcieradłem z dziurą. Nieoczekiwanie w trakcie stosunku Jaglika odkrywa prześcieradło z twarzy i zaczyna całować męża oraz zachęca go do dotykania jej ciała. Luka jest przerażony takim szatańskim rozpasaniem. Zabiera Jaglikę w góry, żeby ją zabić uderzeniem młota w głowę, bo góralska tradycja właśnie tak nakazuje postępować z niewiernymi żonami.

Percepcja w Polsce

W 1988 film był emitowany w Telewizji Polskiej i omawiany w tygodniku „Film”[2].

Nagrody

  • 33. Pulski Filmski Festival (Pula) 1986 – Nagroda „Zlatna arena” za najlepszą rolę kobiecą dla Miry Furlan[3]
  • 10. Festival Filmskog Scenarija Vrnjačka Banja 1986 – Nagroda specjalna za scenariusz dla Živko Nikolicia[4]

Przypisy

Linki zewnętrzne