Urządzenie transportu osobistego
Urządzenie transportu osobistego (UTO) – kategoria pojazdów zdefiniowana w polskim prawie jako napędzane elektrycznie – z wyłączeniem hulajnóg elektrycznych – bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczonych do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Dopuszczalna prędkość UTO na drodze dla rowerów wynosi 20 km/h. Jeśli nie ma drogi dla rowerów może wyjątkowo korzystać z chodnika, jadąc „z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego”[1]. Do tej grupy zaliczyć można m.in. deskorolki elektryczne, deski żyroskopowe (hoverboardy), unicykle elektryczne i inne elektryczne urządzenia samobalansujące[2].
Do tej grupy pojazdów nie zalicza się takich pojazdów jak:
- urządzenie wspomagające ruch – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni;
- hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe[1].
Korzystanie z dróg w Polsce
Przed 20 maja 2021 r. osoba korzystająca z urządzeń niewyposażonych w silnik traktowana była jak pieszy i była zobowiązana do poruszania się po chodniku lub poboczu jezdni[3]. Korzystanie z urządzeń wyposażonych w silnik było nieunormowane. Ponieważ spełniały one definicję motoroweru (pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm³ lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h)[4][5], a jednocześnie nie posiadały wyposażenia, jakie powinien posiadać motorower, oficjalnie nie było dozwolone poruszanie się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania i strefach ruchu.
Od 20 maja 2021 r. obowiązują przepisy o ruchu urządzeń transportu osobistego i hulajnóg elektrycznych[1]. Zawarte są one w art. 33-33d Prawa o ruchu drogowym. Kierujący urządzeniem transportu osobistego jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący urządzeniem transportu osobistego, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu. Może on korzystać z chodnika lub drogi, gdy nie ma drogi dla rowerów. Jeżeli z nich korzysta, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
Urządzenia transportu osobistego
Monocykl elektryczny: Onewheel(ang.)
Zobacz też
- hulajnoga elektryczna
- urządzenie wspomagające ruch
Przypisy
- ↑ a b c Ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 720).
- ↑ Hulajnoga elektryczna. Nowe przepisy od 20 maja 2021 roku. Co się zmieni?. Motofakty.pl. [dostęp 2021-05-20].
- ↑ Mariusz Michalak: Zmiany w prawie. UTO mają wyjechać na ścieżki rowerowe. motofakty.pl, 22 stycznia 2018. [dostęp 2017-04-06].
- ↑ (Art. 2 pkt 46) Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 988)
- ↑ Agora SA: Elektryczna hulajnoga to motorower, a hulajnogista to nie pieszy. Taki wyrok zapadł w sądzie. www.warszawa.wyborcza.pl, 23 kwietnia 2019. [dostęp 2020-09-29].
Media użyte na tej stronie
Autor: User:AStJR solowheel-germany.com, Licencja: CC BY-SA 3.0
Solowheel / Frontansicht
Autor:
Photograph taken by Jared C. Benedict on 03 May 2002.
Redjar on en.wikipedia, Licencja: CC-BY-SA-3.0Description: Photograph of Dean Kamen on Segway Scooter speaking at the 4th Annual Assistive Technology Forum, en:Hampshire College, en:Amherst, Massachusetts, USA.
Source: Photograph taken by Jared C. Benedict on 03 May 2002.
Copyright: © Jared C. Benedict. Released under the GFDL by photographer Jared C. Benedict (myself).Autor: Chris Hoffmann, Licencja: CC BY-SA 4.0
The Ryno, a large self-balancing unicycle.
Autor: User:Cansindiver, Licencja: CC BY-SA 3.0
Nimbusskateboard.com
Autor: Soar Boards (www.soarboards.com), Licencja: CC BY 2.0
A black self-balancing two-wheeled Hoverboard with a person standing on it.
Autor: GEEK KAZU, Licencja: CC BY 2.0
Xiaomi Ninebot Segway Drift W1 with feet
Autor: Matti Blume, Licencja: CC BY-SA 4.0
Single wheel electric skateboard, Maker Faire Berlin 2018, FEZ Wuhlheide