Urzeczona

Urzeczona
Spellbound
Ilustracja
Gatunekdreszczowiec, noir, psychologiczny
Rok produkcji1944–1945
Data premiery31 października 1945[a]
Kraj produkcjiStany Zjednoczone
Językangielski
Czas trwania111 minut
ReżyseriaAlfred Hitchcock
ScenariuszBen Hecht
Główne roleIngrid Bergman
Gregory Peck
MuzykaMiklós Rózsa
ZdjęciaGeorge Barnes
ScenografiaJames Basevi
KostiumyHoward Greer
MontażHal C. Kern
ProdukcjaDavid O. Selznick
WytwórniaSelznick International Pictures
Vanguard Films
DystrybucjaUnited Artists
Budżet1,5 mln USD[2]
Przychody brutto7 mln USD[2]

Urzeczona (tytuł oryg. Spellbound) – amerykański psychologiczny dreszczowiec noir z 1945 w reżyserii Alfreda Hitchcocka i według scenariusza Bena Hechta, będącego adaptacją powieści The House of Dr. Edwardes autorstwa Johna Palmera i Hilary’ego St. George’a Sandersa z 1927. W rolach głównych wystąpili Ingrid Bergman i Gregory Peck. Akcja filmu rozgrywa się w fikcyjnej klinice psychiatrycznej Green Manors. Po odejściu na emeryturę przez doktora Murchisona (Leo G. Carroll), nowym dyrektorem placówki zostaje uznany i szanowany w środowisku medycznym Anthony Edwardes (Peck). Jego sympatyczna natura oraz urok osobisty wzbudza zainteresowanie chłodnej doktor Constance Petersen (Bergman). Wkrótce lekarka odkrywa, że Edwardes cierpi na psychozę powiązaną z amnezją i nie pamięta, kim jest naprawdę.

Po premierze film uzyskał na ogół przychylne recenzje krytyków i został doceniony przez widownię. Zarobił 7 milionów dolarów, stając się najbardziej dochodową produkcją w dotychczasowej karierze Hitchcocka. Spośród sześciu nominacji do nagrody Akademii Filmowej, Urzeczona zdobyła statuetkę w kategorii za najlepszą muzykę. Film był także jednym z pierwszych w Hollywood, który otwarcie podejmował temat psychoanalizy[3].

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się w klinice psychiatrycznej Green Manors w stanie Vermont w Stanach Zjednoczonych. Do gabinetu doktor Constance Petersen (Ingrid Bergman) zostaje wezwana pacjentka Mary Carmichael (Rhonda Fleming). Leżąc na kozetce kobieta wyznaje swoją nienawiść w stosunku do mężczyzn. Uważając, że Petersen nie traktuje jej poważnie, w napadzie furii rzuca książką w stronę lekarki. Personel kliniki wyprowadza pobudzoną Carmichael z gabinetu. Rozmowę Petersen z doktorem Fleurotem (John Emery), który bezskutecznie próbuje zwrócić na siebie uwagę chłodnej psycholożki, przerywa doktor Murchison (Leo G. Carroll), chcący się pożegnać przed opuszczeniem stanowiska dyrektora placówki. Pracownik Green Manors Harry (Donald Curtis) przyprowadza pacjenta Garmesa (Norman Lloyd). Widząc jak lekarka otwiera nożem koperty z pocztą, oferuje jej swoją pomoc, lecz Petersen ją odrzuca. Psycholożka dostrzega przez okno przyjazd nowego dyrektora placówki Anthony’ego Edwardesa (Gregory Peck), który ma przejąć obowiązki po Murchisonie. Pracownicy kliniki nie kryją swojego zaskoczenia młodym wiekiem Edwardesa[4].

Wieczorem Edwardes zjawia się na uroczystej kolacji wydanej dla personelu placówki. Jego wygląd zwraca uwagę Petersen. W trakcie rozmowy lekarka opowiada mu między innymi o pomyśle budowy drewnianego basenu, „rysując” widelcem po obrusie swoją wizję. Ślady zakrzywionych linii wywołują atak agresji u Edwardesa, czym wzbudza on zdziwienie pozostałych pracowników obecnych przy stole. Zakłopotany przeprasza za swoje niestosowne zachowanie. Nożem zaciera pozostawione ślady na obrusie[4].

Gregory Peck i Ingrid Bergman na fotosie promocyjnym z filmu

Nazajutrz, w trakcie rozmowy z Fleurotem, Harry wręcza Petersen imiennie podpisaną notatkę od Edwardesa, wzywającą ją do jego gabinetu. Na miejscu kobieta pomaga w uspokojeniu Garmesa, będącego przekonanym o zamordowaniu swojego ojca. Lekarka tłumaczy mu, że jest to wynik błędnego wyobrażenia, powstałego prawdopodobnie w dzieciństwie. W międzyczasie do gabinetu telefonuje Norma Cramer (Janet Scott), której Edwardes nie rozpoznaje. Traktując to jako żart, odkłada słuchawkę. Zaprasza Petersen na spacer, podczas którego rozmawiają między innymi o miłości, a następnie udają się na obiad. Gdy spóźniona lekarka przybywa do kliniki, wysłuchuje pod swoim adresem ironicznych uwag ze strony pozostałych pracowników, w tym od Fleurota[4]. Wieczorem, nie mogąc zasnąć, kobieta udaje się do szpitalnej biblioteki, gdzie znajduje książkę Labirynt kompleksu winy autorstwa Edwardesa, własnoręcznie podpisaną przez doktora. Pod pretekstem porozmawiania o niej, składa mu wizytę w jego pokoju. Po wzajemnym wyznaniu uczuć, dochodzi do pierwszego pocałunku Edwardesa i Petersen. W trakcie gdy mężczyzna przytula lekarkę, zauważa na jej białym szlafroku cienkie, ciemne prążki, które wywołują w nim przestraszenie i oszołomienie. W tym czasie rozlega się telefon z wiadomością, że Garmes w stanie amoku usiłował zabić Fleurota, a następnie poderżnął sobie gardło i znajduje się w ciężkim stanie. Edwardes i Petersen udają się na salę operacyjną, gdzie lekarz traci przytomność[5].

Gdy Edwardes śpi, czuwająca przy jego łóżku Petersen porównuje podpis znajdujący się w notatce z tym, który widnieje w książce. Odkrywa, że obydwa różnią się od siebie. Po przebudzeniu Edwardes przeprasza za swoje zachowanie. Petersen pyta go o jego prawdziwą tożsamość. Mężczyzna przyznaje się do morderstwa Edwardesa, tłumacząc, że cierpi na psychozę powiązaną z amnezją i nie pamięta, kim jest naprawdę. Petersen odrzuca jego wyznanie, uważając, że wystąpił u niego kompleks winy. Przypomina sobie, że przed przyjazdem do kliniki, w trakcie pakowania znalazł w kieszeni płaszcza papierośnicę z inicjałami „J.B.” Psycholożka podejrzewa, że to inicjały mężczyzny. Informuje go, że rano zgłosi jego niemożność w pełnieniu obowiązków, spowodowaną chorobą. W nocy „J.B.” pisze list, w którym wyjaśnia, że wyjeżdża do Nowego Jorku, gdzie przez pewien czas zatrzyma się w hotelu Empire State. Wsuwa notatkę pod drzwi pokoju Petersen i opuszcza teren Green Manors. Następnego dnia w klinice zjawia się Norma Cramer, prawdziwa asystentka doktora Edwardesa. Wraz z policją i pracownikami placówki udaje się do pokoju lekarki. Dopiero wtedy Petersen zauważa leżący na podłodze list. Gdy zostaje sama, otwiera go. W obawie, że mężczyzna może usiłować popełnić samobójstwo, postanawia wymknąć się z kliniki i udać do Nowego Jorku, by odnaleźć „J.B.”, podającego się za doktora Edwardesa[5].

Ingrid Bergman na planie filmu Urzeczona

Dzięki pomocy detektywa hotelowego (Bill Goodwin) Petersen udaje się odnaleźć mężczyznę, zameldowanego w pokoju 3033 pod imieniem John Brown. „J.B.” nie jest zadowolony z jej wizyty, obawiając się o bezpieczeństwo lekarki. Kiedy kobiecie udaje się ustalić, że mężczyzna posiada wiedzę medyczną, dochodzi do wniosku, że jest on lekarzem. „J.B.” czyta artykuł prasowy o zaginięciu doktora Edwardesa, który sugeruje, że lekarz opuścił kurort w Cumberland Mountains w obecności swojego pacjenta, którym może być właśnie „J.B.” Petersen wciąż nie wierzy w jego winę. Uważa, że „J.B.” bezpodstawnie robi z siebie mordercę. Lekarka odkrywa na lewej ręce mężczyzny ślady po przeszczepie skóry, będącym wynikiem poparzenia trzeciego stopnia. Boy hotelowy przynosi do pokoju popołudniowe gazety zamówione przez Petersen. W jednej z nich zauważa zdjęcie lekarki zamieszczone przez policję. Orientując się w sytuacji, Petersen wraz z „J.B.” opuszczają hotel i udają się na dworzec kolejowy. Stojąc w kolejce do kasy, Petersen prosi go, by spróbował przypomnieć sobie, do jakiej miejscowości Edwardes kupował bilety. Mężczyzna przypomina sobie nazwę Rome, lecz martwi się, że jego zachowanie mogło wzbudzić podejrzenia innych osób. Lekarka kupuje dwa bilety do Rome w stanie Georgia, by nie wywoływać domysłów. Decyduje, że pojadą do Rochester w stanie Nowy Jork, gdzie mieszka jej mentor, doktor Alexander Brulov (Michaił Czechow)[b]. W trakcie podróży pociągiem „J.B.” przypomina sobie, że jego poparzenie lewej dłoni jest wynikiem zestrzelenia nad Rzymem przez niemieckie myśliwce podczas transportu służby medycznej[7].

Po przybyciu na miejsce okazuje się, że Brulov chwilowo wyszedł. W jego domu czeka dwóch detektywów policyjnych – porucznik Cooley (Art Baker) i sierżant Gillespie (Regis Toomey) – nie mających świadomości prawdziwej tożsamości „J.B.” i Petersen. Gdy Brulov wraca do domu, lekarka przedstawia mu „J.B.” jako swojego męża Johna Browna. Obydwoje udają się do pokoju gościnnego na piętrze, gdzie cienkie linie odbijające się na narzucie łóżka powodują kolejny moment zdenerwowania mężczyzny. Gdy w środku nocy „J.B.” chce się ogolić, biały kolor pianki, umywalki, krzesła i wanny powoduje w nim atak paniki. Chwyta za brzytwę i oszołomiony schodzi po schodach. Spotyka Brulova, który oferuje mu szklankę mleka i herbatniki. Nad ranem, gdy „J.B.” śpi, Brulov przyznaje Petersen, że od samego początku wiedział o niebezpiecznej naturze mężczyzny. Dlatego podając mu szklankę mleka, dosypał dawkę bromku. Profesor podejrzewa, że „J.B.” jest groźnym schizofrenikiem, jednak lekarka prosi go, by ten dał jej szansę udowodnienia niewinności mężczyzny. Po przebudzeniu „J.B.” opowiada o swoim śnie, jaki miał poprzedniej nocy. Widząc jego reakcję zaskoczenia na padający za oknem śnieg, Brulov przypuszcza, że może on cierpieć na światłowstręt, lecz Petersen domyśla się, że mężczyzna pojechał na narty z Edwardesem. Pomaga mu w przypomnieniu sobie nazwy ośrodka – Gabriel Valley. Udają się tam najbliższym pociągiem. Zjeżdżając na nartach po długim zboczu, „J.B.” przypomina sobie traumatyczny moment z dzieciństwa, kiedy w wyniku wypadku zginął jego brat (Teddy Infuhr). Mężczyzna w ostatniej chwili ratuje lekarkę przed zbliżającym się końcem krawędzi stromego zbocza. W tym właśnie miejscu zginął doktor Edwardes[8].

Konfrontacja „J.B.” z poczuciem winy, spowodowanym bolesnym epizodem z okresu dzieciństwa, sprawia, że mężczyzna stopniowo odzyskuje pamięć. Przypomina sobie także swoje prawdziwe imię i nazwisko – John Ballantyne – oraz kilka innych szczegółów dotyczących jego spotkania z doktorem Edwardesem, który pomagał mu uporać się z doświadczeniami wojennymi. Policja pod dowództwem porucznika Cooleya aresztuje mężczyznę, ponieważ w ciele doktora Edwardesa znaleziono pocisk, co wskazuje na morderstwo. Petersen powraca do pracy w klinice Green Manors. Podczas rozmowy z lekarką doktor Murchison, pełniący obowiązki dyrektora, omyłkowo wspomina, że słabo znał Edwardesa (chociaż wcześniej temu zaprzeczał). Petersen, zdając sobie sprawę z oszustwa, jakiego dopuścił się lekarz, ponownie przegląda notatki będące zapisem snu Ballantyne’a. Udaje się do gabinetu Murchisona, gdzie po krótkiej rozmowie lekarz przyznaje się do morderstwa Edwardesa. Motywem zbrodni było przejęcie posady dyrektora kliniki. W pewnej chwili Murchison wyciąga z biurka pistolet i mierzy w Petersen, lecz gdy lekarka z dużym spokojem opuszcza gabinet, zamykając za sobą drzwi, sprawca popełnia samobójstwo. W ostatniej scenie Brulov życzy nowożeńcom (Petersen i Ballantyne’owi) udanego miesiąca miodowego[9].

Obsada

Odtwórcy głównych ról: Gregory Peck i Ingrid Bergman[10]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[11]:

 • Ingrid Bergman – doktor Constance Petersen[c]
 • Gregory Peck – doktor Anthony Edwardes / John Ballantyne
 • Michaił Czechow – doktor Alexander „Alex” Brulov
 • Leo G. Carroll – doktor Murchison
 • John Emery – doktor Fleurot
 • Steven Geray – doktor Graff
 • Paul Harvey – doktor Hanish
 • Donald Curtis – Harry, pracownik Green Manors
 • Art Baker – porucznik Cooley
 • Regis Toomey – sierżant Gillespie
 • Bill Goodwin – detektyw hotelowy
 • Wallace Ford – nieznajomy w hotelowym lobby
 • Rhonda Fleming – Mary Carmichael, pacjentka Green Manors
 • Norman Lloyd – pacjent Garmes
 • Janet Scott – Norma Cramer, asystentka Edwardesa
 • Jean Acker – Matron (niewym. w czołówce)
 • Irving Bacon – kontroler biletów w pociągu (niewym. w czołówce)
 • Alfred Hitchcock – mężczyzna ze skrzypcami i cygarem, wychodzący z windy hotelowej (cameo)

Produkcja

Scenariusz i przygotowania

Ben Hecht podjął się napisania scenariusza do Urzeczonej, będąc bardzo zainteresowanym metodą psychoanalizy
„Powieść The House of Dr. Edwardes dotyczyła szaleńca, który przejmuje kontrolę nad domem wariatów. W książce nawet pielęgniarze są obłąkani i zachowują się w przedziwny sposób. Mój zamysł był bardziej umiarkowany, chciałem po prostu nakręcić pierwszy film psychoanalityczny.”
Alfred Hitchcock[13]

Przed wyjazdem do Londynu Hitchcock namówił producenta Davida O. Selznicka by ten, za kwotę 40 tys. dolarów, nabył prawa do adaptacji powieści The House of Dr. Edwardes (1927) autorstwa Johna Palmera i Hilary’ego St. George’a Sandersa, której akcja toczyła się w szwajcarskim domu dla umysłowo chorych[14]. Angus MacPhail, który był znajomym filmowca z czasów udzielania się w towarzystwie London Film Society w latach 20. XX wieku, pełnił funkcję kierownika literackiego w studiu Michaela Balcona przy Lime Grove, kiedy Hitchcock realizował tam Człowieka, który wiedział za dużo (1934) i 39 kroków (1935)[15]. Okazało się, że MacPhail nie potrafi pisać w sposób ciągły i zorganizowany. Reżyser Sidney Gilliat przyznawał, że „nieustannie przepracowywał to, co już napisał”[16]. Zmagał się także z alkoholizmem[16]. Mimo to w styczniu 1944 MacPhail opracował siedemnastostronicowy projekt[17], który poddawano nieustannym przeróbkom. W liście wystosowanym przez Selznicka do kierownika literackiego producent wyrażał duży entuzjazm, pisząc, że „nie mogę się już doczekać, kiedy zaczniemy realizować z Hitchem tę psychiatryczną opowieść”[16]. Reżyser podchodził do całej sprawy z dużo większym dystansem, uznając, że „nasza praca była jednak zbyt nieuporządkowana”[18].

Gdy na początku marca Hitchcock wrócił z Londynu, do napisania scenariusza zatrudnił Bena Hechta[d][1][20], pracującego wcześniej w charakterze reportera kryminalnego i wojennego dla „Chicago Daily News[16][21], który był zainteresowany psychoanalizą[18]. W 1939 współpracował z Charlesem MacArthurem nad scenariuszem do filmu Wichrowe Wzgórza (reż. William Wyler)[22][23]. Hecht pełnił także rolę konsultanta przy produkcji filmu Zagraniczny korespondent (1940)[23] (według niektórych źródeł doradzał również przy Łodzi ratunkowej; 1944)[24]. Na czas opracowywania pierwszego szkicu scenariusza Hitchcock zamieszkał w nowojorskim hotelu St. Regis (Hecht mieszkał ówcześnie w pobliskim Nyack)[24]. Zanim przystąpili do poprawek i rozbudowywania opracowania napisanego przez MacPhaila, aby staranniej przygotować się do pracy i zachować odpowiednią atmosferę, obydwaj odwiedził kilka szpitali dla umysłowo chorych oraz oddziałów psychiatrycznych w Nowym Jorku i Connecticut (między innymi Bellevue Hospital)[6]; rozmawiali także z lekarzami i pielęgniarkami, uzyskując od nich niezbędne informacje[19][23]. Hecht w trakcie tworzenia scenariusza konsultował się z wieloma psychoanalitykami[13][20]. Jak przyznawał w późniejszym czasie: „Hitchcock wręcz promieniał w tej upiornej scenerii”[19]. Obydwaj zgodnie pracowali, pisząc do dwudziestu stron scenariusza dziennie[19]. Wprowadzili także liczne zmiany w stosunku do książkowego pierwowzoru[13], który w momencie premiery nie był żadnym bestsellerem[6]. Reżyser wspominał, że Hecht miał mu powiedzieć: „Słuchaj, Hitch, ty piszesz dialog, jaki chcesz, a ja go potem poprawiam”[19]. W opinii Alana Osbistona, wydawcy filmów Ministerstwa Informacji Wojennej, scenarzysta przychodził z kilkoma stronami scenopisu i czytał je Hitchcockowi, który robił to samo, a następnie wspólnie odgrywali dane role[6]. W maju (lub z końcem kwietnia) ukończyli prace nad scenariuszem i powrócili do Hollywood[20][25].

Finałowe korekty i uwagi do scenariusza nanosiła May E. Romm[26], osobista psychoanalityczka Selznicka, nadając właściwe nazwy różnym stanom umysłu i wskazywała, w jakich warunkach jest prawdopodobne ich pojawienie się[19][27]. Producent był prawdziwym entuzjastą i znawcą kwestii psychiatrycznych. Podczas ataku ostrej depresji (spowodowanej śmiercią brata Myrona)[25] został poddany niezwykle intensywnej terapii[16]. Po kilku przeprowadzonych modyfikacjach (Selznick wykreślił ze scenariusza kilka scen, w tym otwierającą sekwencję o zabarwieniu humorystycznym)[25], 13 lipca scenariusz został oficjalnie zatwierdzony przez MPAA/PCA[e][29]. W ocenie Patricka McGilligana Hitchcock nie był zadowolony z ingerencji producenta[25].

Casting

Urzeczona zainicjowała długoletnią przyjaźń Hitchcocka z Bergman, która w późniejszych latach jeszcze dwukrotnie wystąpiła u angielskiego reżysera[30]

David O. Selznick początkowo do głównej roli żeńskiej chciał zaangażować Dorothy McGuire[20][31]. Pod uwagę brał także Jennifer Jones, jednak jej kandydaturze sprzeciwił się Hitchcock[32]. Rola psycholożki kliniki Green Manors ostatecznie trafiła do Ingrid Bergman, która do Stanów Zjednoczonych przybyła w 1939. Współpracujący z nią wcześniej Selznick uznał Bergman za „najbardziej sumienną aktorkę, z jaką kiedykolwiek zdarzyło mi się pracować”[33]. Na swoim koncie miała już występy w takich produkcjach, jak Casablanca (1942, reż. Michael Curtiz), Komu bije dzwon (1943, reż. Sam Wood) i Gasnący płomień (1944, reż. George Cukor)[33]. Za kreację Pauli Alquist Anton w ostatnim z filmów Bergman zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej[34]. Angaż dla Bergman spowodował, że producent zaniechał prób ściągnięcia z filmowej emerytury Grety Garbo do roli doktor Petersen[35]. Aktorka wyrażała podekscytowanie z możliwości współpracy z Hitchcockiem[36], choć początkowo sceptycznie podchodziła do otrzymanej roli, uznając, że zachowanie bohaterki jest nieracjonalne, a historia niewiarygodna[37]. Reżyser i Selznick przekonali aktorkę po dwóch godzinach dyskusji. 20 czerwca 1944 Bergman zgłosiła się do studia na próbę charakteryzacji i kostiumów[38].

W odtwórcy głównej roli męskiej Hitchcock początkowo widział Cary’ego Granta[6] (mającego na swoim koncie występ u angielskiego reżysera w Podejrzeniu; 1941)[39], lecz aktor odrzucił możliwość udziału w filmie[40]. Innym kandydatem był Joseph Cotten[f][31], który wcześniej wystąpił w kryminale Hitchcocka Cień wątpliwości (1943)[43]. Angaż otrzymał Gregory Peck[33], mający za sobą debiut w filmie wojennym Dni chwały (1944, reż. Jacques Tourneur) i dramacie Klucze królestwa (1944, reż. John Stahl)[44], za który otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego[45]. Selznick we wczesnych latach wyśmiał Pecka na castingu do jednej z produkcji twierdząc, że ten „nie jest kandydatem na amanta, bo boi się własnego cienia”[46]. Bergman początkowo nie była zadowolona z tej decyzji. Uważała bowiem, że ekranowy partner nie powinien być młodszy od niej[47]. Mimo tego aktorzy dobrze współpracowali ze sobą, a Peck przyznawał później, że Bergman była bardzo pomocna[48].

Do roli doktora Brulova pod uwagę brany był Paul Lukas[31], lecz reżyser zdecydował się zaangażować Michaiła Czechowa, bratanka dramaturga Antona Czechowa[49], mającego na swoim koncie występ w dwóch amerykańskich filmach fabularnychPieśń o Rosji (1944, reż. Gregory Ratoff) i W naszych czasach (1944, reż. Vincent Sherman)[50]. Fredric March „z oburzeniem” odrzucił propozycję zagrania doktora Murchisona[51]. Hitchcock obsadził w tej roli Leo G. Carrolla, z którym współpracował przy okazji realizacji Rebeki (1940) i Podejrzenia[50]. Kandydatury Alana Napiera i Ralpha Bellamy’ego zostały odrzucone na etapie zdjęć próbnych[51].

Realizacja

Gregory Peck i Ingrid Bergman w scenie podróży pociągiem

Okres zdjęciowy rozpoczął się 10 lipca 1944[g][52] (choć niektóre źródła informowały o początku czerwca)[53]. Hitchcock przyjeżdżał do studia punktualnie o godzinie dziewiątej, po czym przystępowano do realizacji[54]. Budżet jaki przeznaczono na film wyniósł 1,5 miliona dolarów[h][2]. Peck, nauczony korzystania z metody Stanisławskiego[55][56], uskarżał się na brak jakichkolwiek wskazówek gry od Hitchcocka. Podczas jednej z rozmów z reżyserem aktor zapytał go o motywacje i myśli kreowanego przez siebie bohatera. Hitchcock miał odpowiedzieć: „Niech twoja twarz wyraża jak najmniej, a jeszcze lepiej: niech nie wyraża niczego”[33][57]. Brak jakiegokolwiek zainteresowania na jego grę Peck odbierał jako w ogóle brak zainteresowania[33]. W wyniku frustracji i niezrozumienia metodologii pracy reżysera aktor często popełniał błędy, przez co konieczne było nagrywanie dubli. Jego pomyłki odpowiedzialne były przynajmniej za część z szesnastu powtórek, jakie wykonano podczas realizacji sceny, w której główni bohaterowie idą do pociągu[58]. Mimo tego Peck podkreślał, że Hitchcock wykazywał się łaskawością i życzliwością[i][58].

Ingrid Bergman i Gregory Peck w jednej ze scen filmu

W stosunku do Bergman, z którą reżyser nawiązał głęboką przyjaźń[38][40], Hitchcock przejawiał daleko idącą cierpliwość. Niektórzy z członków ekipy dostrzegali, że odnosił się do niej ze wstydem i nerwowością[j][30]. „Cierpliwie wysłuchiwał moich skarg na jakąś scenę, kwestię lub gest, a potem bardzo łagodnie mówił: «Nie przejmuj się!»” – wspominała[54]. Mimo bardzo znikomych wskazówek dla aktorów, Hitchcockowi zależało na tym, aby postacie i ich ruchy były tak samo przezeń kontrolowane, jak działania kamery, zachowanie statystów czy elementy scenografii[61][62]. W trakcie realizacji reżyserowi wielokrotnie zdarzało się przysypiać na planie. Według Pecka ilekroć go zbudzono, zawsze „dokładnie wiedział co się dzieje”[63], dodając, że „miał cały film w głowie, oglądał go oczyma duszy. Każde ujęcie, każda sekwencja przesuwały mu się w mózgu jak taśma filmowa[53].

W jednej z ostatnich scen filmu dwójka głównych bohaterów zjeżdża na nartach ze stromego stoku. W zastępstwie za Bergman i Pecka wystąpili kaskaderzy. Z uwagi na zbliżenia twarzy w niektórych ujęciach część zdjęć realizowano w studiu, gdzie aktorzy udawali zjazd na nartach, a śnieg imitowały płatki kukurydziane[64]. Ujęcia plenerowe nagrywano na stoku Alta Ski Area w Alta w Utah[65]. W scenie, w której Murchison mierzy z rewolweru do Petersen, a następnie popełnia samobójstwo, Hitchcock zastosował czterokrotne powiększenie sztucznej dłoni i broni, chcąc zachować odpowiednią perspektywę pierwszego planu[k][67]. Sekwencję udało się zarejestrować po trzydziestu dublach[68]. Motyw z kamerą ustawioną na rewolwer obracający się powoli w lewą stronę i strzelający w kierunku ekranu reżyser zaczerpnął z niemego westernu Napad na ekspres (1903, reż. Edwin Porter)[69].

Mając konfliktowe doświadczenia we współpracy z Selznickiem podczas realizacji Rebeki w 1940, Hitchcock nauczył się jak dawać sobie z tym radę. Za każdym razem, gdy producent zjawiał się na planie, znienacka występował problem techniczny z kamerą, która zaczynała działać dopiero wtedy, gdy opuszczał on miejsce realizacji[l][32][63]. Selznick wyrażał pochlebne opinie pod adresem reżysera, przyznając, że „niewiele razy widziałem, żeby ktoś tak gładko prowadził całą ekipę i żeby tworzyła tak skuteczną grupę jak przy okazji Doktora Edwardesa[63].

Zarówno Hitchcock, jak i Selznick opowiadali się za rozbudowaniem wątku romantycznego w filmie[m]
Do opracowania sekwencji snu Selznick, na prośbę Hitchcocka, zaangażował Salvadora Dalí’ego

Do opracowania sekwencji snu głównego bohatera, która odwołuje się do filmu Pies andaluzyjski (1929, reż. Luis Buñuel)[71], producent, na prośbę Hitchcocka, zatrudnił katalońskiego surrealistę Salvadora Dalí’ego[n][63][73], którego honorarium wyniosło 4 tys. dolarów[74]. Jak wspominał reżyser: „Kiedy dotarliśmy do sekwencji marzeń sennych, koniecznie chciałem zerwać z tradycyjnym przedstawieniem snów w kinie – przy użyciu mgły, nieostrości, trzęsącego się ekranu”[13]. Artysta przyjechał do Hollywood na jesieni, namalował obraz olejny i sporządził kilka szkiców, mających ilustrować sedno jego sennej wizji[o][63][75]. W kontrakcie z Dalim wymieniono cztery różne sny: „1. Sekwencja gry hazardowej; 2. Dwaj mężczyźni na dachu, 3. Sekwencja na sali balowej; 4. Sekwencja w dół i górę”[72]. W trzecim ze snów Bergman miała być kamiennym posągiem, z którego szczelin miały wydobywać się mrówki[13][76], jednak reżyser odrzucił opcję z owadami[72]. Koszt realizacji sekwencji został wyceniony na 150 tys. dolarów, lecz z uwagi na ograniczenia budżetowe, za sprawą dyrektora artystycznego Jamesa Basevi, udało się go zredukować do 20 tys. dolarów[74] (w opinii McGilligana to Selznick obciął budżet)[77].

Hitchcock opowiadał się za filmowaniem scen sekwencji snu w plenerze, lecz obawy przedstawicieli wytwórni dotyczące budżetu spowodowały, że ujęcia realizowano w studiu[13][77]. Filmowiec nalegał także, aby po obrazie przesuwały się przekrwione oczy (marzenie senne numer jeden)[78]. W tym celu odpowiedzialna za efekty specjalne Clarence Slifer (niewym. w czołówce) udała się w grudniu do dzielnicy Los Angeles Skid Row, „aby uchwycić wzrok tych wszystkich kolesi, którzy przez całe swoje życie piją od rana do wieczora”[79]. Marzenia senne numer dwa i cztery zlały się w jedno – morderstwo popełnione na zaśnieżonym szczycie dachu[78].

Selznick uznał ostatecznie wizję Dalí’ego za „rozedrganą” i w trakcie montażu większa jej część została wycięta[63]. Polecił nakręcenie dubli, nagranie nowych dialogów i nowy montaż. W tym celu zatrudnił Williama Camerona Menziesa, z którym współpracował przy realizacji Przeminęło z wiatrem (1939)[80]. Usunięto między innymi tło Dalí’ego z sekwencji z posągiem. Menzies wykonał nowe zbliżenie człowieka, który tnie ogromne oko[81]. Według Bergman z trwającej blisko dwadzieścia minut sekwencji snu katalońskiego malarza, producent wyciął niemalże całość, pozostawiając w filmie zaledwie jej dwuminutowy fragment[75][82]. Wywołało to oburzenie u artysty[63][83].

W trakcie realizacji Peck i Bergman, będący w związkach małżeńskich, mieli krótki romans. W rozmowie z Bradem Darrachem dla magazynu „People” z 1987 aktor przyznał: „Ja byłem młody, ona była młoda. Przez wiele tygodni pracy nad filmem byliśmy niemal nierozłączni. Naprawdę ją kochałem i myślę, że na tym powinienem zakończyć”[84][85].

Montaż i postprodukcja

Ostatni klaps na planie padł 13 października[52]. Zdjęcia realizowano w szybkim tempie, dzięki czemu film ukończono w przewidzianym w harmonogramie terminie czterdziestu ośmiu dni[54][86]. Selznick wprowadził liczne zmiany na etapie postprodukcji, między innymi zmienił początek (dodał przedmowę napisaną przez Hechta[87], w opracowaniu której, według różnych źródeł, pomagali amerykański psychiatra Karl Menninger i May E. Romm)[88], przerobił niektóre dialogi przez co pewne sceny uległy znacznej korekcie. Uczynił film krótszym i dosadniejszym[89]. Zmieniono również tytuł z The House of Dr. Edwardes na Spellbound autorstwa sekretarki studia Ruth Rickman[86], mimo że reżyser opowiadał się za oryginałem[p][84]. Ponowne duble marzeń sennych przeciągnęły się do grudnia[81]. Ostateczne prace nad Urzeczoną zakończono w lutym 1945[1][91]. Hitchcock nie protestował przeciwko zmianom wprowadzanym przez producenta. Według Petera Ackroyda niejednokrotnie wydawało się, że przestaje go interesować los filmu, kiedy kończył prace nad nim. „Odtąd bowiem interesował go przede wszystkim sukces finansowy”[89]. Zdaniem McGilligana po zakończeniu montażu reżyser spędził w wytwórni tylko jeden dzień więcej, po czym wyjechał do Anglii[78].

Zdjęcia i muzyka

W scenach nawrotu paranoi głównego bohatera, Miklós Rózsa skorzystał z theremina
Urzeczona jest najbardziej soczystym i atmosferycznym obrazem Hitchcocka od czasów Rebeki. Jego mroczna zmysłowość jest dźwiękowym odpowiednikiem uwodzicielskich cieni Barnesa.”
Jack Sullivan[92]

Autorem zdjęć do Urzeczonej jest George Barnes, współpracujący z Hitchcockiem i Selznickiem podczas realizacji Rebeki[91]. Według McGilligana stosunki między operatorem a reżyserem w trakcie nagrywania były konfliktowe; Barnes często przeciwstawiał się Hitchcockowi i upierał się przy rozpraszaniu obrazu[50]. Mimo tego eksponowanie kontrastu światłocienia nadało filmowi przejmujący, mroczny charakter, szczególnie widoczny w scenach realizowanych w klinice[91].

Film zawiera partyturę orkiestrową autorstwa węgierskiego kompozytora Miklósa Rózsy, będącego pionierem w wykorzystaniu theremina, elektrycznego instrumentu produkującego wysokie (przeraźliwe) drżące dźwięki, imitujące wycie, jęk czy gwizd[91] (użyto go w scenach nawrotu paranoi u bohatera kreowanego przez Pecka). Selznick początkowo do opracowania ścieżki dźwiękowej chciał zaangażować autora muzyki do Obywatela Kane’a (1941) i Wspaniałości Ambersonów (1942; oba w reżyserii Orsona Wellesa) Bernarda Herrmanna[80], lecz z uwagi na jego niedostępność w owym czasie, zaangażował Rózsę, autora muzyki do filmu Podwójne ubezpieczenie (1944, reż. Billy Wilder)[50] (wśród innych kandydatur był także Leopold Stokowski, lecz Selznick uznał iż „to, co ostatnio skomponował, naraziło wszystkich na stratę czasu i koszty”)[80]. Rózsa widział wczesną zapowiedź Urzeczonej w jednym z kin w Pasadenie, składającą się jedynie ze zdjęć, którym towarzyszyła muzyka z innych produkcji. Dzięki temu szybko udało mu się opracować główny motyw[93].

Producent nalegał, aby muzyka do Urzeczonej zawierała więcej partii skrzypiec w stosunku do Rebeki (której autorem był Franz Waxman)[94]. Rózsa przyznawał po latach, że na etapie wczesnych prac kompozytorskich „Selznick nieustannie mówił mi, jak komponować i instrumentować scenę po scenie” (przykładem takiej sytuacji jest użycie talerzy perkusyjnych w scenie, gdzie Petersen dostrzega światło pod drzwiami pokoju Edwardesa; według Selznicka miało to zdradzać emocje bohaterki)[94]. Autor muzyki w większości ignorował wszelkie uwagi producenta[94]. Zarówno Hitchcock, jak i Selznick początkowo z dystansem podchodzili do zastosowania theremina. Zmienili zdanie, gdy Rózsa na próbę użył instrumentu w scenie sięgania przez „J.B.” po brzytwę. Kontrast między cienistym mrokiem a kliniczną bielą Barnesa, będący istotnym elementem dla rozwiązania zagadki filmu, stanowił dokładny kontrapunkt w ponurych, barwnych dźwiękach muzyki Rózsy[93]. Pomimo odbytych jedynie dwóch spotkań z Hitchcockiem, kompozytor rozumiał jego koncepcję – zakładającą cienką linię między namiętnością a lękiem i miłością a strachem[92].

Prace nad udźwiękowieniem trwały od 6 do 19 października 1944[94]. Nieuwzględnienie niektórych uwag producenta spowodowało, że był on krytyczny wobec muzyki Rózsy[94]. Gdy Selznick dowiedział się, że kompozytor korzystał już wcześniej z theremina przy okazji pracy nad Straconym weekendem Billy’ego Wildera (który premierę miał w listopadzie 1945), zatelefonował do Rózsy sugerując, że nie miał on monopolu na wykorzystanie instrumentu[91]. Autor przyznawał później, że jego pionierskie użycie theremina w Urzeczonej spowodowało, że instrument stał się „oficjalnym hollywoodzkim wyrazicielem zaburzeń psychicznych”[91].

Ścieżka dźwiękowa

W 1974 na rynku ukazała się oryginalna ścieżka dźwiękowa do filmu wydana nakładem Stanyan Records w formacie winylowym (nr kat. SRQ 4021)[95]. W 1988 wydano wersję na CD (nr kat. STZ116-2)[95]. W pierwotnym założeniu muzyka miała zawierać teksty, a partie wokalne wykonała Rhonda Fleming. Hitchcock i Selznick uznali, że nie pasują one do całości i zdecydowali o ich usunięciu[96].

Promocja

Krótkie zapowiedzi filmu Urzeczona, składające się jedynie ze zdjęć, puszczano w kinach gdy ścieżka dźwiękowa nie była ukończona[93]. W sierpniu 1944 Selznick zlecił Audience Research Institute przeprowadzenie ankiety na tytuł dreszczowca opartego na tematyce psychoanalizy i różnej parze gwiazd. Wśród propozycji były między innymi: Hidden Impulse, Edwardes i Spellbound[86].

Prapremiera Urzeczonej odbyła się 27 września 1944 w Kalifornii[68]. Film, znajdujący się ówcześnie w fazie realizacji, posiadał według biografa Leonarda J. Leffa „liczne plamy na obrazie, muzyka nie została jeszcze wtedy skomponowana, w mniejszym stopniu jedynie ułożona; sekwencja snu w nieładzie, do tego rozwlekła i zbyt dosłowna; a sam film za długi o jakieś dziesięć, a nawet piętnaście minut”[68]. Wstępne reakcje były entuzjastyczne; respondenci chwalili w szczególności rolę Bergman i Czechowa oraz podkreślali „aktualny temat, warty zainteresowania ze względu na wagę psychologiczną, jaką będzie ona odgrywać po wojnie[68]. Pojawiły się także krytyczne opinie, dotyczące chociażby realistycznego ukazania gorących i zimnych zabiegów wodnych oraz leczenia insuliną[68]. Na etapie montażu filmu Selznick, dokonując przez kilka miesięcy licznych korekt[89], zdecydował się na usunięcie kontrowersyjnej sekwencji[98]. W przeciwieństwie do sceptycznego Hitchcocka producent szanował głos opinii publicznej[98].

Odbiór

Premiera kinowa i recenzje

Astor Theatre, miejsce nowojorskiej premiery Urzeczonej w 1945

Nowojorska premiera Urzeczonej odbyła się 31 października 1945 w Astor Theatre na Times Square[q][1][99]. Z uwagi na zakończenie II wojny światowej, podczas uroczystego i wyprzedanego seansu promowano Victory Bonds – certyfikaty oszczędnościowe wydawane przez amerykański rząd, mające na celu pomoc w opłaceniu kosztów wojennych[1][99]. W Londynie film zadebiutował 19 maja 1946 w Tivoli Theatre of Varieties[89]. Selznick aktywnie udzielał się w kampanii promocyjnej, podkreślając romantyczne elementy filmu. Umieścił także nazwisko reżysera w czołówce – co traktowano jako duże wyróżnienie[100]. Nadmierna ingerencja producenta na każdym etapie powstawania filmu spowodowała, że Hitchcock nie był zadowolony z ostatecznego efektu, określając Urzeczoną po latach w rozmowie z François Truffautem jako „kolejną opowieść o pościgu, opakowaną w pseudopsychoanalizę”[101][102]. Podobne odczucia miała odtwórczyni głównej roli żeńskiej Ingrid Bergman[103]. Gregory Peck wyrażał pochlebną opinię o samym filmie, lecz zachowywał krytyczną ocenę własnego występu[100].

Urzeczona zebrała różnorodne recenzje prasowe; od mieszanych i negatywnych[89][104] po pozytywne[1][100]. Niektórzy z krytyków uważali ją za kolejny dreszczowiec Hitchcocka, lecz pozbawiony dawnej intensywności[3][89], inni zaś podkreślali, że freudowska psychologia przedstawiona w filmie była na poziomie artykułu z niedzielnego dodatku do gazety. Recenzenci zwracali uwagę na fakt, że masowa publiczność nie znała zawisłości psychoanalizy[104]. Mimo to film okazał się sukcesem komercyjnym w momencie wydania[104].

Selznick nadzorował produkcję filmu oraz prowadził kampanię reklamową (na zdj. razem z Hitchcockiem w trakcie dyskusji nad filmem Urzeczona)

Recenzent z branżowego „Harrison’s Reports” napisał: „Łącząc psychoanalizę, psychiatrię, tajemnicę morderstwa i atrakcyjny romans, David O. Selznick stworzył potężny dramat dla dorosłych, obdarzając go doskonałymi wartościami produkcyjnymi, oraz Alfred Hitchcock, zgodnie z jego reputacją w budowaniu emocjonujących sytuacji, które trzymają w napięciu, zastosował umiejętności reżyserskie w mistrzowski sposób”[105]. James Agee wyrażał negatywną opinię, przyznając za pośrednictwem magazynu „The Nation”, że Urzeczona jest „zaskakująco rozczarowującym dreszczowcem o psychoanalizie”[3]. „Newsweek” okrzyknął film „nieprzeciętnym i trzymającym w napięciu melodramatem[106]. Arthur Beach stwierdził na łamach „New Movies”: „Wściekły pościg przez szpitale, hotele, dworce, pociągi i gabinety lekarskie, uwieńczony ucieczką na nartach, jest trasą, którą przebywa Alfred Hitchcock, uzbrojony we freudowski scenariusz Bena Hechta. To jest bardzo uproszczony Freud, możecie być pewni – uproszczony do tego stopnia, że staje się raczej niewiarygodny, o ile przestaniecie wystarczająco wcześnie o tym myśleć. Ale Hitchcock nie daje dużo czasu na krytyczne rozważania, olśniewająco posługując się tempem, nastrojem, kamerą i detalem”[107]. Manny Farber z „The New Republic” przyznał, że film rozwija się w wolnym tempie, a fabuła jest skomplikowana i niewiarygodna[104]. Howard Barnes na łamach „New York Herald Tribune” napisał, że „jest to fascynujący pościg przez labirynt męskiego umęczonego umysłu”[100]. Bosley Crowther z „The New York Timesa” stwierdził, że „jest to najdojrzalszy z wielu melodramatów, które zrobił pan Hitchcock”[100]. Autor zwrócił uwagę na „mocną teksturę narracji, przepływ ciągłości i dialogu”[108]. Odnosząc się do gry aktorskiej przyznał: „Występ Pecka jest powściągliwy i wyrafinowany, właściwy w stosunku do znakomitej roli panny Bergman”[108]. Brytyjski „The Times” napisał: „Zręczna koordynacja Hitchcocka i ostrość, pomysłowa praca kamery, wznoszą Urzeczoną powyżej rutyny hollywoodzkich dreszczowców”[96]. John McCarten przyznał za pośrednictwem „The New Yorkera”, że „kiedy film przestaje być ezoteryczny i porzuca tajemnicze mamrotanie na dobre, porywający melodramat porusza się w sposób, do którego przyzwyczaił nas Hitchcock… Na szczęście angielski ekspert nie zapomniał o żadnej ze swoich sztuczek. Wciąż ma dobry szacunek dla postaci uzupełniających i używa wszystkiego, od gwizdawki pociągu po wielkie orkiestrowe crescendo, aby utrzymać podekscytowanie na wysokim poziomie”[109]. Jeden z recenzentów „Variety” napisał, że Bergman dała „piękną charakteryzację”, a Peck „radzi sobie ze scenami suspensowymi z wielką umiejętnością i ma jedną z najlepszych ról na ekranie”[110].

Amerykańskie Towarzystwo Psychoanalityczne (APsaA) wyraziło krytyczną ocenę, podkreślając, że „psychoanalityk w tym filmie przedstawiany jest jako osoba nieprzystosowana, faktyczną sytuację terapeutyczną zaprezentowano nieprawidłowo, a ponadto istnieją inne efekty, które stawiają psychoanalizę w niekorzystnym świetle”[88].

Reakcje po latach

Donald Spoto wyrażał pozytywną ocenę gry aktorskiej i reżyserii, pisząc: „Źródłem niezniszczalnego, poruszającego uroku Urzeczonej była nie jego bizantyńska treść, tylko raczej całkowicie naturalna i pełna niedomówień gra Ingrid Bergman i Gregory’ego Pecka. Oboje reagują szczerym zaskoczeniem odkrywając potrzeby, których istnienia sobie wcześniej nie uświadamiali. Każde z nich wyrusza w przerażającą podróż samorealizacji, a fakt, że ta podwójna podróż jest tak mało prawdopodobna – to był właśnie cel Hitchcocka. Stworzył on atmosferę, w której te role mogły powstać i po filmie typu Urzeczona stało się jasne, do jakiego stopnia jest on reżyserem aktora”[111]. François Truffaut, jeden z prekursorów francuskiej Nowej Fali, krytycznie oceniał Urzeczoną, zarzucając filmowi brak fantazji w porównaniu z innymi produkcjami reżysera. Sam Hitchcock uważał, że przyczyną tego stanu rzeczy był temat psychoanalizy. „Baliśmy się odejścia od realności i usiłowaliśmy potraktować przygodę tego człowieka w sposób logiczny”[102]. Gene D. Phillips podkreślał sposób przedstawienia przez reżysera koncepcji otwarcia „zamkniętych drzwi umysłu” w scenie pierwszego pocałunku dwójki bohaterów. Według niego użycie kadru pokazującego kilka par drzwi, oddalających się w pozornie niekończącym się korytarzu i otwierających jedne po drugich, symbolizują zachętę ze strony Petersen do tego, by mężczyzna otworzył „sekretne drzwi”, za którymi znajdują się jego traumatyczne przeżycia[27].

Jim McDevitt i Eric San Juan, autorzy opublikowanej w 2009 książki A Year of Hitchcock: 52 Weeks with the Master of Suspense, wyrażali mieszaną ocenę, argumentując: „Urzeczona to film pełen pięknie nakręconych scen, doskonałej gry aktorskiej i niezapomnianych zawijasów Hitchcocka, ale ostatecznie rozczarowuje. Powstrzymany przez wady fabularne i wtrącającą się rękę producenta Davida O. Selznicka, obfituje w niezrealizowany potencjał. Zręczne sekwencje Dalí’ego są słusznie cytowane jako wysokie punkty, ale sam film nie osiąga swojego celu”[112]. Patrick McGilligan napisał: „W Urzeczonej Hitchcock nie oczekiwał od gwiazd, że stworzą nieśmiertelne role. Starannie zaplanował miłosną historię między Ingrid Bergman i Gregorym Peckiem, w głównej mierze jako wyczyn operatorski. Ich wzajemny hipnotyczny pociąg oddano za pomocą najbardziej zmysłowych, płynnych ruchów kamery i przepysznych długich zbliżeń, które uzewnętrzniały jej pragnienie i jego pełne cierpienia niedowierzanie”[62]. Z kolei Peter Ackroyd zaznaczał, że obecność Bergman na ekranie decyduje o pewnej zasadniczej łagodności obrazu. Pisarz zwrócił uwagę na fakt, że po raz pierwszy w filmie Hitchcocka, to kobieta jest czynnikiem uzdrawiającym. Według niego reżyser poprzez wykorzystanie motywu zamkniętych drzwi, krat, czujnie śledzących oczu, stworzył film klaustrofobiczny, ale pełen czułości[79].

Wynik finansowy

Film Hitchcocka okazał się sukcesem komercyjnym w momencie wejścia na ekrany kin[1][104][113]. W pierwszym tygodniu od premiery Urzeczona zarobiła w Astor Theatre 60 tys. dolarów, bijąc dotychczasowy rekord tamtejszego teatru należący do Przeminęło z wiatrem z 1939[108]. Z wynikiem 5 milionów dolarów film uplasował się na 5. pozycji w podsumowaniu amerykańskiego box office’u za rok 1946[114]. W 1947 przychód zwiększył się do 6 milionów 387 tys. dolarów[115]. Całkowite zyski z przychodu brutto Urzeczonej szacuje się na 7 milionów dolarów[2][106][116] (choć podawano również kwotę 8 milionów dolarów)[113][117], co stanowiło najlepszy wynik w dotychczasowej karierze reżyserskiej Hitchcocka[100].

Nagrody i nominacje

Ingrid Bergman (na zdjęciu w roli doktor Constance Petersen) za występ w Urzeczonej zdobyła nagrodę NYFCC

W 1945 Ingrid Bergman, za rolę doktor Petersen w Urzeczonej i siostry Mary Benedict w dramacie Dzwony Najświętszej Marii Panny (1945, reż. Leo McCarey), zdobyła nagrodę Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych (NYFCC)[118]. Spośród sześciu uzyskanych nominacji do nagrody Akademii Filmowej Urzeczona otrzymała statuetkę Oscara w kategorii za najlepszą muzykę (Miklós Rózsa)[100]. Reżyser nie pogratulował kompozytorowi nagrody, mając uwagi co do muzyki[119] (jednym z zastrzeżeń Hitchcocka było błędne użycie skrzypiec w scenie pocałunku głównych bohaterów)[120]. W 1947 film brał udział w konkursie głównym podczas 8. MFF w Wenecji, ubiegając się o Grand International Award[121].

Rok ceremoniiNagrodaKategoriaOdbiorcy i nominowaniWynikŹródło
1945Nagroda Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków FilmowychNajlepsza aktorkaIngrid BergmanWygrana[118]
1946Nagroda Akademii FilmowejNajlepszy filmUrzeczonaNominacja[106]
Najlepszy reżyserAlfred HitchcockNominacja
Najlepszy aktor drugoplanowyMichaił CzechowNominacja
Najlepsze zdjęcia czarno-białeGeorge BarnesNominacja
Najlepsza muzyka filmowaMiklós RózsaWygrana
Najlepsze efekty specjalneJack CosgroveNominacja
1947Grand International Award (MFF w Wenecji)Najlepszy filmUrzeczonaNominacja[121]

Dziedzictwo

Muzyka z Urzeczonej zainspirowała Jerry’ego Goldsmitha do zostania kompozytorem muzyki filmowej

Redakcja „The New York Timesa” umieściła Urzeczoną w gronie „10 najlepszych filmów 1945 roku”[29]. W 1947 film uplasował się na 5. pozycji w dorocznej ankiecie przeprowadzanej przez „The Film Daily”, w której 559 krytyków ze Stanów Zjednoczonych wyłaniało najlepsze filmy roku[122]. Pedagog Gene D. Phillips określił Urzeczoną mianem „pierwszorzędnego filmu noir, ponieważ koncentruje się na ciemnych zakamarkach ludzkiego umysłu w sposób, który bezpiecznie pozwala go umieścić w parametrach tego gatunku”[3]. Pisarz dodał, że dzięki tematyce poruszonej w filmie, choroba psychiczna stała się ważnym punktem odniesienia dla wielu późniejszych produkcji noir[104]. Donald Spoto, w opublikowanej przez siebie książce Spellbound by Beauty (2008), napisał, że „wydana dawno temu Urzeczona nigdy nie straciła na swojej popularności”, dodając, że „trwały urok filmu wywodzi się ze skromnej kreacji Ingrid Bergman i wrażliwej charakterystyki Gregory’ego Pecka”[104].

Jerry Goldsmith przyznał, że muzyka autorstwa Rózsy z Urzeczonej zainspirowała go do zostania kompozytorem filmowym[123]. Pionierskie wykorzystanie theremina przez Węgra miało istotny wpływ na zastosowanie instrumentu w późniejszych latach, główne w produkcjach z gatunku horror i science fiction (między innymi Dimitri Tiomkin w Istocie z innego świata; 1951, reż. Christian Nyby i Bernard Herrmann w Dniu, w którym zatrzymała się Ziemia; 1951, reż. Robert Wise)[96].

Wpływ filmu Hitchcocka widoczny jest w serii hollywoodzkich dreszczowców psychologicznych wyprodukowanych pod koniec lat 40. XX wieku, w tym: Shock (1946, reż. Alfred L. Werker), Wir (1949, reż. Otto Preminger) i Osaczona (1949, reż. Max Ophüls)[96]. Sekwencja snu z Urzeczonej zainspirowała późniejszych filmowców, w szczególności Romana Polańskiego (Wstręt; 1965 i Dziecko Rosemary; 1968)[96]. Fragment filmu Hitchcocka został wykorzystany w filmie Zakochani i inni (1970, reż. Cy Howard)[124]. W 1977 Urzeczona (wraz z Zawrotem głowy; 1958 i Ptakami; 1963) została sparodiowana przez Mela Brooksa w filmie Lęk wysokości[125].

Urzeczona doczekała się dwóch adaptacji radiowych: pierwsza z nich miała miejsce 8 marca 1948 w Lux Radio Theatre[41], druga 25 stycznia 1951 w Screen Directors Playhouse[42]. Joseph Cotten w obydwu adaptacjach wcielał się w rolę doktora Edwardesa, któremu partnerowały Alida Valli (1948) i Mercedes McCambridge (1951)[41][42]. 11 lutego 1962 film został zaadaptowany na potrzeby godzinnego epizodu emitowanego w programie telewizyjnym Theatre ‘62 stacji NBC. W rolach głównych wystąpili Maureen O’Hara (doktor Petersen) i Hugh O’Brian („J.B.”)[126].

Jeden z pokoi hotelu Arthouse w Liverpoolu (o numerze 208), czerpiąc inspirację z filmu, został nazwany „Spellbound”[121].

Uwagi

 1. Jest to data nowojorskiej premiery filmu[1].
 2. Bergman w trakcie realizacji filmu mieszkała w Rochester ze swoim ówczesnym mężem Petterem Lindströmem, który studiował medycynę[6].
 3. Urzeczona była pierwszym amerykańskim filmem, w którym Bergman została wymieniona na pierwszym miejscu w czołówce[12].
 4. Hecht po zakończeniu pracy reportera został powieściopisarzem i dramaturgiem. Najbardziej ceniony był za pisanie scenariuszy; nazywano go „Szekspirem Hollywood”[19].
 5. Od połowy maja do lipca Selznick prezentował różne wersje scenariusza Hechta do zatwierdzenia przez PCA. Jej ówczesny dyrektor Joseph Breen sprzeciwiał się niektórym zwrotom, takim jak „frustracja” i „libido”, które, jak zaznaczył, znajdowały się na liście słów zabronionych przez PCA. Ze scenariusza usunięto wątek romansu pani Murchison (postać nie pojawiła się w filmie) z doktorem Fleurotem[26] i wszelkie seksualne sugestie[28].
 6. Aktor wcielał się w rolę Anthony’ego Edwardesa w radiowej adaptacji z 1948 i 1951[41][42].
 7. 10 lipca 1945 Bergman obchodziła siódmą rocznicę ślubu z Lindströmem. Z tej okazji Hitchcock zamówił na jej cześć wielki tort, który po pracy wjechał do atelier dla aktorów i zespołu technicznego[38].
 8. Niektóre źródła podają kwotę 1 miliona 696 tys. 377 dolarów[29].
 9. Aby pomóc Peckowi w nauce o winie, Hitchcock wysłał mu skrzynkę z dwunastoma butelkami różnych marek, między innymi Montrachet i Château Lafite-Rothschild. Do każdej z nich załączył ręcznie napisaną etykietę wskazującą sposób podania[59]. Dodatkowo reżyser pouczał młodego aktora w kwestii ubioru. Peck miał w zwyczaju nosić brązowe garnitury, lecz Hitchcock poradził mu szare, granatowe i czarne[55].
 10. W ocenie Donalda Spoto Hitchcock w trakcie realizacji Urzeczonej przejawiał zauroczenie Bergman, które przerodziło się w nieodwzajemnione uczucie. Aktorka traktowała reżysera jako mentora, przyjaciela oraz odnosiła się z szacunkiem dla jego talentu filmowca. Jak pisał: „Dlatego też przez cztery lata ich wspólna praca była dla Hitchcocka nie tylko wielką radością, ale i bolesnym utrapieniem”[60].
 11. W oryginalnym wydaniu Urzeczonej, w momencie wystrzału rewolweru Murchisona pojawia się czerwone zabarwienie, mimo że film jest czarno-biały. Element ten został usunięty z większości formatów 16 mm i wideo. Czerwony kolor przywrócono w wydaniu filmu na DVD w 2008[66].
 12. Selznick sporadycznie odwiedzał plan, ponieważ w tym samym czasie zajęty był produkcją filmu Od kiedy cię nie ma (1944, reż. John Cromwell)[32]. Niektóre źródła podają, że odwiedził plan ledwie dwa razy[70].
 13. Chcąc wzmocnić wątek romantyczny, Hitchcock w październiku realizował na terenie Cooper Ranch w Northridge sceny spaceru i pikniku głównych bohaterów[29].
 14. Gdy trwały negocjacje z agentem artysty Felixem Ferrym, Selznick przeprowadził ankietę, by określić, czy wynajęcie malarza jest warte ceny 5 tys. dolarów[72].
 15. Artyście zależało na zatrzymaniu praw autorskich do wszystkich szkiców. Jednak Selznick, który miał zapłacić malarzowi, uważał, że to on powinien być ich właścicielem. Ostatecznie uzyskano konsensus w postaci podziału rysunków „równo na połowę” – jak twierdziła biografka Meredith Etherington-Smith; producent jako pierwszy miał prawo do wyboru połowy rysunków, reszta miała należeć do artysty[72].
 16. Kwestia wyboru tytułu dla filmu była przedmiotem dyskusji. Selznick uważał The House of Dr. Edwardes za nieporęczny. Testowano dwa tytuły: Edwardes i The Couch. Hitchcock zaproponował Hidden Impulse, podczas gdy Rickman Spellbound. Na podstawie przeprowadzonej ankiety respondenci opowiedzieli się za Edwardes i Spellbound. Selznick dla rozstrzygnięcia sporu przeprowadził ponowną ankietę, tym razem z udziałem kobiet, które ostatecznie wybrały Spellbound[90].
 17. Niektóre źródła za oficjalną datę premiery Urzeczonej błędnie podają 1 listopada[84].

Przypisy

 1. a b c d e f g Adair 2002 ↓, s. 81.
 2. a b c d Leff 1999 ↓, s. 221.
 3. a b c d Phillips 2012 ↓, s. 87.
 4. a b c Sloan 1995 ↓, s. 202–203.
 5. a b Sloan 1995 ↓, s. 203–204.
 6. a b c d e McGilligan 2005 ↓, s. 444.
 7. Sloan 1995 ↓, s. 204–205.
 8. Sloan 1995 ↓, s. 205–206.
 9. Sloan 1995 ↓, s. 206–207.
 10. Spoto 1998 ↓, s. 189; Ackroyd 2017 ↓, s. 139–140.
 11. Molyneaux 1995 ↓, s. 76; Sloan 1995 ↓, s. 202; Spoto 2000 ↓, s. 617–618; Fishgall 2002 ↓, s. 341; McGilligan 2005 ↓, s. 962; Truffaut 2005 ↓, s. 338; Chandler 2012 ↓, s. 316.
 12. Spoto 1998 ↓, s. 198.
 13. a b c d e f Truffaut 2005 ↓, s. 150.
 14. Ackroyd 2017 ↓, s. 137.
 15. Ackroyd 2017 ↓, s. 137–138.
 16. a b c d e Ackroyd 2017 ↓, s. 138.
 17. Leff 1999 ↓, s. 123.
 18. a b Truffaut 2005 ↓, s. 149.
 19. a b c d e f Ackroyd 2017 ↓, s. 139.
 20. a b c d Spoto 2000 ↓, s. 304.
 21. Whitty 2016 ↓, s. 160.
 22. Spoto 1998 ↓, s. 190.
 23. a b c Phillips 2012 ↓, s. 88.
 24. a b McGilligan 2005 ↓, s. 443.
 25. a b c d McGilligan 2005 ↓, s. 446.
 26. a b Leff 1999 ↓, s. 142.
 27. a b Phillips 2012 ↓, s. 90.
 28. Leff 1999 ↓, s. 154.
 29. a b c d AFI Catalog – Spellbound (ang.). American Film Institute. [dostęp 2018-04-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-04-27)].
 30. a b Ackroyd 2017 ↓, s. 140–141.
 31. a b c Haney 2004 ↓, s. 116.
 32. a b c Fishgall 2002 ↓, s. 96.
 33. a b c d e Ackroyd 2017 ↓, s. 140.
 34. Spoto 1998 ↓, s. 205–206.
 35. Spoto 2000 ↓, s. 306.
 36. Chandler 2012 ↓, s. 116.
 37. Spoto 1998 ↓, s. 191; Chandler 2012 ↓, s. 118.
 38. a b c Spoto 1998 ↓, s. 192.
 39. Ackroyd 2017 ↓, s. 116.
 40. a b McGilligan 2005 ↓, s. 447.
 41. a b c Events of the Week. „Cue”, s. 1, 1948. OCLC 723868173. 
 42. a b c Spellbound. „Dramatics”, s. 19, 1950. ISSN 0012-5989. 
 43. Ackroyd 2017 ↓, s. 128.
 44. Molyneaux 1995 ↓, s. 69–71.
 45. Fishgall 2002 ↓, s. 93.
 46. Fishgall 2002 ↓, s. 63.
 47. Haney 2004 ↓, s. 23.
 48. Chandler 2012 ↓, s. 119.
 49. Phillips 2012 ↓, s. 88–89.
 50. a b c d McGilligan 2005 ↓, s. 449.
 51. a b Leff 1999 ↓, s. 125.
 52. a b Spoto 2000 ↓, s. 308.
 53. a b McGilligan 2005 ↓, s. 450.
 54. a b c Ackroyd 2017 ↓, s. 141.
 55. a b McGilligan 2005 ↓, s. 448.
 56. Leff 1999 ↓, s. 151.
 57. Leff 1999 ↓, s. 152.
 58. a b Fishgall 2002 ↓, s. 97.
 59. Fishgall 2002 ↓, s. 97–98.
 60. Spoto 1998 ↓, s. 193.
 61. Ackroyd 2017 ↓, s. 141–142.
 62. a b McGilligan 2005 ↓, s. 451.
 63. a b c d e f g Ackroyd 2017 ↓, s. 142.
 64. Leff 1999 ↓, s. 156; Haney 2004 ↓, s. 24.
 65. James V. D’Arc: When Hollywood Came to Town: A History of Moviemaking in Utah. Gibbs Smith, 2010, s. 266. ISBN 978-1-4236-0587-4. (ang.)
 66. Phillips 2012 ↓, s. 93.
 67. Truffaut 2005 ↓, s. 106.
 68. a b c d e Leff 1999 ↓, s. 162.
 69. Leff 1999 ↓, s. 161–162.
 70. Gene D. Phillips: Alfred Hitchcock. Twayne Publishers, 1984, s. 119. ISBN 978-0-8057-9293-5. (ang.)
 71. McGilligan 2005 ↓, s. 445.
 72. a b c d McGilligan 2005 ↓, s. 452.
 73. Whitty 2016 ↓, s. 270.
 74. a b Leff 1999 ↓, s. 140.
 75. a b Spoto 2000 ↓, s. 309.
 76. Spoto 1998 ↓, s. 195.
 77. a b McGilligan 2005 ↓, s. 453.
 78. a b c McGilligan 2005 ↓, s. 454.
 79. a b Ackroyd 2017 ↓, s. 144.
 80. a b c Spoto 2000 ↓, s. 310.
 81. a b McGilligan 2005 ↓, s. 455.
 82. Spoto 1998 ↓, s. 196.
 83. McGilligan 2005 ↓, s. 456.
 84. a b c Fishgall 2002 ↓, s. 98.
 85. David Smit: Ingrid Bergman: The Life, Career and Public Image. McFarland, 2012, s. 30. ISBN 978-0786472260. (ang.)
 86. a b c Leff 1999 ↓, s. 160.
 87. Phillips 2012 ↓, s. 89–90.
 88. a b Leff 1999 ↓, s. 157.
 89. a b c d e f Ackroyd 2017 ↓, s. 143.
 90. Leff 1999 ↓, s. 160–161.
 91. a b c d e f Phillips 2012 ↓, s. 89.
 92. a b Sullivan 2006 ↓, s. 111.
 93. a b c Sullivan 2006 ↓, s. 110.
 94. a b c d e Sullivan 2006 ↓, s. 109.
 95. a b Laurence E. MacDonald: The Invisible Art of Film Music: A Comprehensive History. Scarecrow Press, 2013, s. 121. ISBN 978-0810883970. (ang.)
 96. a b c d e Frank Miller: Spellbound (1945) – Articles (ang.). Turner Classic Movies. [dostęp 2018-04-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-04-28)].
 97. Poligrafia dołączona do albumu Spellbound (Original Motion Picture Score); wyd. Stanyan Records, nr kat. SRQ 4021.
 98. a b Leff 1999 ↓, s. 163.
 99. a b Spellbound. „Motion Picture Daily”, s. 3, 31 października 1945. OCLC 46665563. 
 100. a b c d e f g Fishgall 2002 ↓, s. 99.
 101. Adair 2002 ↓, s. 82; Ackroyd 2017 ↓, s. 143.
 102. a b Truffaut 2005 ↓, s. 151.
 103. Ackroyd 2017 ↓, s. 143–144.
 104. a b c d e f g Phillips 2012 ↓, s. 94.
 105. Spellbound with Ingrid Bergman and Gregory Peck. „Harrison’s Reports”, s. 175, 3 listopada 1945. OCLC 5278704. 
 106. a b c McGilligan 2005 ↓, s. 474.
 107. McGilligan 2005 ↓, s. 962.
 108. a b c Molyneaux 1995 ↓, s. 77.
 109. John McCarten. The Current Cinema. „The New Yorker”, s. 69–70, 3 listopada 1945. OCLC 320541675 (ang.). 
 110. Michael Munn: Gregory Peck. ISIS Large Print Books, 1998, s. 50. ISBN 978-0753150979. (ang.)
 111. Spoto 1998 ↓, s. 196–197.
 112. McDevitt i Juan 2009 ↓, s. 176.
 113. a b Spoto 1998 ↓, s. 197.
 114. Top Grosses of 1946. „Variety”, s. 8, 8 stycznia 1947. ISSN 0042-2738 (ang.). 
 115. David Thomson: Showman: The Life of David O. Selznick. Abacus, 1993, s. 445. ISBN 978-0349105239. (ang.)
 116. Truffaut 2005 ↓, s. 155.
 117. Spoto 2000 ↓, s. 320.
 118. a b McDevitt i Juan 2009 ↓, s. 177.
 119. McGilligan 2005 ↓, s. 474–475.
 120. Truffaut 2005 ↓, s. 152.
 121. a b c Spellbound – Arthouse Hotel (ang.). [dostęp 2018-04-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-04-23)].
 122. Lost Weekend Tops 10 Best. „The Film Daily”, s. 1, 6 stycznia 1947. OCLC 25604730 (ang.). 
 123. Mark Brend: The Sound of Tomorrow: How Electronic Music Was Smuggled Into the Mainstream. Bloomsbury Publishing, 2012, s. 158. ISBN 978-1-62356-529-9. (ang.)
 124. Jane Merrill, Chris Filstrup: The Wedding Night: A Popular History: A Popular History. ABC-CLIO, 2011, s. 240. ISBN 978-0-313-39211-5. (ang.)
 125. Gerald Mast: The Comic Mind: Comedy and the Movies. University of Chicago Press, 1979, s. 310. ISBN 978-0-226-50978-5. (ang.)
 126. Molyneaux 1995 ↓, s. 79.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Peck Bergman Spellbound Promo.jpg
Promotional photo of Gregory Peck and Ingrid Bergman in the American psychological thriller noir film Spellbound (1945).
Spellbound 1945 Still.jpg
Still of Gregory Peck and Ingrid Bergman in the American psychological thriller noir film Spellbound (1945). See also film still. No copyright notice.
Jerry Goldsmith 2.jpg
Autor: fuxoft, Licencja: CC BY-SA 2.0
La photo montre le compositeur américain de musiques de films Jerry Goldsmith, âgé, debout, en costume, lors d'une apparition publique. La peau claire et ridée, les cheveux blancs courts, il porte des lunettes à verres fumés et sourit dans son costume noir avec une chemise blanche et un noeud papillon blanc.
Peck Bergman Spellbound.jpg
Gregory Peck and Ingrid Bergman in a scene from a Spellbound film.
Alfred Hitchcock Publicity Photo 1976.jpg
Alfred Hitchcock Publicity Photo 1976
Alfred Hitchcock & David O. Selznick Spellbound 1945.jpg
Alfred Hitchcock and David O. Selznick talks about Spellbound (1945)
Ingrid Bergman Spellbound Still.jpg
Ingrid Bergman relaxing on set Spellbound (1945). See also film still. No copyright notice.
Ingrid Bergman Spellbound.jpg
This screenshot shows Ingrid Bergman in a scene from a Spellbound film.
Astor Theatre, Broadway, 1936.jpg
Left center: The Great Ziegfeld, Astor Theatre, Broadway & 45th St., New York City.
Right center: The Gaiety Building (6-story office building), including entrance to Minsky's Burlesque Theatre (formerly the Gaiety Theatre)
Bergman Peck Spellbound.jpg
Ingrid Bergman and Gregory Peck in a scene from the 1945 film Spellbound.
Spellbound (1945) - Trailer.webm
Original trailer of the film Spellbound (1945).
Ingrid Bergman Spellbound 1945 Still.jpg
Still of Ingrid Bergman in the American psychological thriller noir film Spellbound (1945). See also film still. No copyright notice.
Spellbound poster.jpg
Poster for the 1945 film Spellbound.
Etherwave Theremin Kit.jpg
Autor: Hutschi, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Etherwave Theremin from Robert Moog's kit
Salvador Dalí 1939.jpg
Salvador Dalí 1939
Spellbound-1945.jpg
Promotional still from the 1945 film Spellbound, published in New Movies, the National Board of Review Magazine.