Ustrój polityczny Południowej Afryki

Południowa Afryka
Godło Południowej Afryki
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Republiki Południowej Afryki

Wikiprojekt Polityka

Ustrój polityczny Południowej Afryki

Południowa Afryka jest państwem unitarnym podzielonym na 9 prowincji, o demokratyczno-parlamentarnej formie rządów[1].

Głową o państwa jest prezydent, który jest także szefem rządu. Oprócz prezydenta w skład gabinetu wchodzi wiceprezydent i ministrowie, powoływani przez prezydenta spośród członków Zgromadzenia Narodowego[1]. Konstytucja przewiduje powołanie tylko dwóch ministrów niebędących parlamentarzystami. Prezydent powoływany jest w wyborach pośrednich spośród członków Zgromadzenia Narodowego przez połączone izby parlamentu: niższej (Zgromadzenia Narodowego) oraz wyższej (Narodowej Rady Prowincji)[1].

Izbę niższą powołuje się w wyborach powszechnych w okręgach wielomandatowych i na zasadzie proporcjonalności. Izbę wyższą – Narodową Radę Prowincji – powołują lokalne parlamenty każdej z 9 prowincji[1].

Władza ustawodawcza

Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy parlament z siedzibą w Kapsztadzie. Składa się on z izby deputowanych – Zgromadzenia Narodowego (National Assembly) oraz Krajowej Rady Prowincji (National Council of Provinces). Krajowa Rada Prowincji (90-osobowa izba samorządowa) zastąpiła funkcjonujący do 1997 r. Senat. W skład Rady wchodzą 10-osobowe delegacje każdej z 9 prowincji z ich premierami na czele oraz bez prawa głosu delegacja Zrzeszenia Władz Lokalnych (SALGA). Delegaci wyłaniani są przez zgromadzenia (sejmiki) poszczególnych prowincji[1]. Zgromadzenie Narodowe liczy, wg zapisów konstytucji, od 350 do 400 członków, wybieranych na pięcioletnią kadencję. Połowa miejsc obsadzana jest z partyjnych list krajowych, druga – z list regionalnych. Do prerogatyw niższej izby parlamentu należy m.in. wybór prezydenta kraju, uchwalanie ustaw, kontrola władzy wykonawczej[1].

Pierwsze ogólnonarodowe, demokratyczne wybory w 1994 r. wygrał Afrykański Kongres Narodowy (do 1994 r. główna partia opozycyjna przeciw białemu rządowi kraju), który od tej pory pozostaje partią rządzącą, uzyskującą ponad 60% głosów we wszystkich wyborach powszechnych[1].

Pomimo absolutnej większość głosów i miejsc w parlamencie ze względów polityczno-praktycznych Afrykański Kongres Narodowy (ANC) rządzi w koalicji z Partią Komunistyczną oraz największym ugrupowaniem związków zawodowych w kraju, Kongresem Związków Zawodowych RPA (COSATU)[1].

W wyborach powszechnych i prowincjonalnych, które miały miejsce w maju 2019 r., ANC uzyskał 57,50% głosów, wyprzedzając oficjalną opozycję – Partię Demokratyczną – która otrzymała 20,77% głosów. Trzecim ugrupowaniem, które uzyskało dwucyfrowy wynik wyborczy (10,8%) było Economic Freedom Fighters (EFF). Frekwencja wyborcza wyniosła 66%[1].

Władza wykonawcza

Głową państwa, a zarazem szefem rządu, jest prezydent (od 15.02.2018 r. Cyril Ramaphosa). Władza wykonawcza składa się z gabinetu, w skład którego oprócz prezydenta wchodzi wiceprezydent, 28 ministrów i 34 wiceministrów[1].

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j RPA: Informator ekonomiczny, Serwis Rzeczypospolitej Polskiej [dostęp 2021-07-19].

Media użyte na tej stronie

Coat of arms of South Africa (heraldic).svg
Autor: Echando una mano, Licencja: CC BY-SA 4.0
Heraldic coat of arms of South Africa