Ustrój polityczny Turcji

Turcja
Godło Turcji
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Turcji

Wikiprojekt Polityka

Ustrój polityczny Turcji

Turcja jest republiką prezydencką. Obecny ustrój polityczny opiera się na konstytucji z 1982 r., do której wprowadzono liczne poprawki. W ostatnich latach najważniejszą decyzją była zmiana ustroju z parlamentarnego na prezydencki, co zostało przegłosowane w referendum z 16 kwietnia 2017 r.[1]

Od 2018 r. wybory prezydenckie i parlamentarne odbywają się tego samego dnia[1].

Władza ustawodawcza

Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji, w skład którego wchodzi 600 posłów wybranych na 5-letnią kadencje[1].

Ostatnie wybory odbyły się 24 czerwca 2018 r. Zwyciężyła w nich Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), która startowała w koalicji z Partią Narodowego Działania (MHP)[1].

Władza wykonawcza

Od lipca 2018 r. pełnia władzy wykonawczej należy do prezydenta wybieranego na 5-letnią kadencję. Ostatnie wybory odbyły się 24 czerwca 2018 r. Zwyciężył w nich Recep Tayyip Erdoğan[1].

Przypisy

  1. a b c d e Turcja: Informator ekonomiczny, Serwis Rzeczypospolitej Polskiej [dostęp 2021-06-27].

Media użyte na tej stronie

Emblem of Turkey.svg
Turkey has no official coat of arms, this star and crescent is being used on passports, ID cards, driving licences, embassy signs, seal of the presidential office, seal of the TBMM and the seal of the Ministry of Foreign Affairs.