Uzdrowisko Kołobrzeg

Sanatorium Mewa I - pawilon A
Wejście do Zakładu Przyrodoleczniczego nr 1 i sanatorium Mewa V
Sanatorium Perła Bałtyku

Uzdrowisko Kołobrzeg – nazwa odnosząca się do Kołobrzegu jako obszaru, któremu został nadany status uzdrowiska[1], zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych, jak również nazwa spółki akcyjnej powstałej z przekształcenia powołanego w 1953 przedsiębiorstwa państwowego.

Historia

Jako rok powstania Uzdrowiska Kołobrzeg przyjmuje się 1802, kiedy do miasta przybył Jan Henryk Held, pruski oficer i radca celny z Poznania, skazany na półtoraroczny pobyt w Twierdzy Kołobrzeg. Efektem jego pobytu była książka o kąpielisku morskim w Kołobrzegu. W 1803 przy ujściu Parsęty powstał pierwszy zakład kąpieli morskich, funkcjonujący od czerwca do września. Powstało oddzielne kąpielisko dla kobiet, mężczyzn oraz rodzin z dziećmi.

Solankę, znaną w tym miejscu już w VII wieku, zastosowano do kąpieli leczniczych po raz pierwszy w latach 30. XIX wieku. Twórcą łazienek solankowych był Gottlieb Keutel.

Od 1882 zaczęto stosować do zabiegów leczniczych w uzdrowisku miejscową borowinę.

Do rozwój uzdrowiska w II połowie XIX wieku przyczyniło się uzyskanie przez Kołobrzeg połączenia kolejowego. Możliwość rozwoju nastąpiła także w wyniku likwidacji w 1872 twierdzy. Dzięki inicjatywie sympatyków rozwoju idei rozwoju kąpieliska powstał park zdrojowy, obecny Park im. Stefana Żeromskiego oraz zabudowania Dzielnicy Uzdrowiskowej z tężniami, pensjonatami, hotelami, sanatoriami, zakładami przyrodoleczniczymi. Od 1887 zaczęto przystosowywać do celów rekreacyjnych uzdrowiska teren wokół Szańca Waldenfelsa, współcześnie nazywanego Kamiennym Szańcem. Było to jedno z najmodniejszych miejsc kurortu, miejsce licznych wycieczek i spacerów.

W 1899 oddane zostało do użytku sanatorium Strandschloß (Zamek Plażowy, Pałac Nadbrzeżny), pełniące rolę domu zdrojowego.

Uzdrowisko w krótkim czasie zyskało międzynarodowe znaczenie. Obradujący w 1911 w Kołobrzegu V Międzynarodowy Kongres Lecznictwa Morskiego przyznał uzdrowisku rangę uzdrowiska I kategorii.

Uzdrowisko Kołobrzeg S.A.
Ilustracja
Logo spółki na drzwiach wejściowych do sanatorium Mewa V
Państwo Polska
Adresul. Ściegiennego 1, 78-100 Kołobrzeg
Data założenia1953/1999
Forma prawnaspółka akcyjna
PrezesMateusz Korkuć
Nr KRS0000048198
Dane finansowe
Kapitał zakładowy23 400 000,00 zł
Położenie na mapie Kołobrzegu
Mapa konturowa Kołobrzegu, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Uzdrowisko Kołobrzeg S.A.”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Uzdrowisko Kołobrzeg S.A.”
Położenie na mapie powiatu kołobrzeskiego
Mapa konturowa powiatu kołobrzeskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Uzdrowisko Kołobrzeg S.A.”
Ziemia54°10′58,6″N 15°34′19,7″E/54,182944 15,572139
Strona internetowa
Sanatorium Muszelka
Sanatorium Mewa IV

Uzdrowisko Kołobrzeg S.A.

Przedsiębiorstwo Państwowe „Uzdrowisko Kołobrzeg” powołano zarządzeniem Ministra Zdrowia w 1953, z zadaniem prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego, sanatoryjnego i ambulatoryjnego, eksploatowania i przerobu naturalnych uzdrowiskowych bogactw naturalnych, prowadzenia prac naukowo-badawczych nad lecznictwem i profilaktyką balneologiczną. 1 lutego 1999 przedsiębiorstwo państwowe przekształcone zostało w spółkę akcyjną Skarbu Państwa. Obecnie (2015) jedynym akcjonariuszem jest województwo zachodniopomorskie. Spółką zarządzali kolejno: Jan Hoffmann (1999-2000), Kazimierz Tatur (2000-2006), Marek Olszewski (2006-2007) i Mateusz Korkuć (od 2008).

Przedmiotem działalności spółki jest m.in. działalność szpitali i działalność fizjoterapeutyczna. Leczenie dorosłych obejmuje choroby układu oddechowego, układu krążenia, układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii (głównie cukrzyca, choroby tarczycy). Leczenie dzieci obejmuje natomiast schorzenia dróg oddechowych, w tym astmę oskrzelową, choroby układu wydzielania wewnętrznego, zaburzeń odżywiania i przemiany materii (głównie cukrzyca, choroby tarczycy, otyłość) oraz alergiczne schorzenia skóry. Leczenie prowadzone jest przez cały rok.

Obiekty

Obiekty należące do Uzdrowiska Kołobrzeg S.A. zlokalizowane są w Dzielnicy Uzdrowiskowej, w strefie ochrony uzdrowiskowej „A”. Należą do nich:

Borowina

W uzdrowisku wydobywany jest torf leczniczy (borowina). Eksploatację, w oparciu o koncesję, prowadzi Uzdrowiskowy Zakład Górniczy należący do Uzdrowiska Kołobrzeg S.A.

Wody mineralne

W uzdrowisku na przestrzeni lat produkowane były pod różnymi nazwami handlowymi wody mineralne, z różnych miejscowych ujęć. Markowym, powszechnie dostępnym produktem uzdrowiska była woda o nazwie Perła Bałtyku, której produkcja została jednak zaniechana. Obecnie (2015) jako butelkowana jest produkowana wyłącznie woda o nazwie Jantar. Prócz tego eksploatację wody leczniczej (solanki) prowadzi Uzdrowiskowy Zakład Górniczy.

Perła Bałtyku

Woda mineralna solankowa, z utworów czwartorzędowych - słonawa, chlorkowo-wodorowęglanowosodowa o mineralizacji nie przekraczającej 0,2% stężenia NaCl[2].

Jantar

Akratopega, z utworów czwartorzędowych, słonawa, chlorkowo-wodorowęglanowosodowa o mineralizacji nie przekraczającej 0,2% stężenia NaCl. Produkowana jest przez Jantar Wody Mineralne Sp. z o.o. Do produkcji wody wykorzystuje się ujęcie 39 „Jantar”. zlokalizowane przy ul. Żurawiej, o mineralizacji 819,48 mg na litr wody. Woda zawiera chlorki, wodorowęglany, sód i wapń, a także mniejsze ilości innych pierwiastków (magnez, potas, fluor, jod, itd.). Na pobór wód z tego ujęcia Starosta Kołobrzeski wydał 20 września 2006 decyzję – pozwolenie wodnoprawne Saxoffon Sp. z o.o., ważną do 20 września 2026. Możliwy maksymalny pobór wód podziemnych wynosi Qśrd = 24,00 m3/d, Qmaxh = 1,5m3/h. Woda jest butelkowana i sprzedawana jako: premium - w szklanych butelkach 300 ml (gazowana i niegazowana), standard - w plastikowych butelkach 500 ml i 1,5 l (gazowana, delikatnie gazowana i niegazowana) oraz 5 l (niegazowana), a także w dużych opakowaniach 18,9 l (firmowa)[3].

Przypisy

  1. Zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 25 lipca 1967 r. ws. wykazu miejscowości uznanych za uzdrowiska (M.P. z 1967 r. nr 45, poz. 228)
  2. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Kołobrzeg. Załącznik nr 1 do uchwały nr XXXIV/466/13 Rady Miasta Kołobrzeg z dnia 12 czerwca 2013 r. (pol.). Urząd Miasta Kołobrzeg, 2013-06-12. [dostęp 2015-12-06].
  3. Jantar Wody Mineralne Sp. z o.o. (pol.). [dostęp 2015-12-06].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

West Pomeranian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of West Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.65 N
  • S: 52.58 N
  • W: 13.95 E
  • E: 17.10 E
Industriegebiet.png
Autor: Sal73x, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sign for industry
Mewa I Sanatorium in Kołobrzeg - pavilion A 08.JPG
Autor: Azymut (Rafał M. Socha), Licencja: CC BY-SA 4.0
Sanatorium Mewa I w Kołobrzegu - pawilon A
Mewa V Sanatorium in Kołobrzeg 41.JPG
Autor: Azymut (Rafał M. Socha), Licencja: CC BY-SA 4.0
Sanatorium Mewa V w Kołobrzegu
Mewa IV Sanatorium in Kołobrzeg 07.JPG
Autor: Azymut (Rafał M. Socha), Licencja: CC BY-SA 4.0
Sanatorium Mewa IV w Kołobrzegu
Perła Bałtyku Sanatorium in Kołobrzeg 36.JPG
Autor: Azymut (Rafał M. Socha), Licencja: CC BY-SA 4.0
Sanatorium Perła Bałtyku w Kołobrzegu
Powiat kołobrzeski location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu kołobrzeskiego, Polska
Kolobrzeg location map.png
Autor: OpenStreetMap contributors, Licencja: ODbL
OpenStreetMap location map of Kołobrzeg, Poland
  • top = 54.2036
  • bottom = 54.1387
  • left = 15.5089
  • right = 15.6888
Mewa V Sanatorium in Kołobrzeg 02.JPG
Autor: Azymut (Rafał M. Socha), Licencja: CC BY-SA 4.0
Sanatorium Mewa V w Kołobrzegu
Muszelka Sanatorium in Kołobrzeg 04.JPG
Autor: Azymut (Rafał M. Socha), Licencja: CC BY-SA 4.0
Sanatorium Muszelka w Kołobrzegu