VDL Futura

VDL Futura (dawniej: Bova Futura, VDL Bova Futura) – rodzina autokarów turystycznych produkowana od 1983 r. przez holenderskie przedsiębiorstwo Bova, a od 2004 r. przez VDL Bus & Coach. Pierwsza generacja modelu, wielokrotnie modyfikowana i modernizowana, była produkowana do 2013 r., natomiast od 2010 r. dostępny jest model drugiej generacji: VDL Futura 2.

Futura Classic (1983–2013)

Bova Futura
Ilustracja
Bova Futura
Dane ogólne
Inne nazwy

Bova Futura Magnum
Bova Futura Classic

Producent

Bova

Premiera

1983

Lata produkcji

1983–2013

Miejsce produkcji

Holandia Valkenswaard

Dane techniczne
Typy nadwozia

Autokar, autobus międzymiastowy

Układ drzwi

1-1-0

Liczba drzwi

2

Silniki

DAF, MAN, Cummins lub Mercedes-Benz

Moc silników

290–430 KM

Skrzynia biegów

Mercedes-Benz GO lub ZF

Długość

10 455–15 000 mm

Szerokość

2 550 mm

Wysokość

3 330–3 550 mm

Informacje dodatkowe
ABS

Niektóre

ASR

Niektóre

EBS

Niektóre

ESP

Niektóre

Klimatyzacja

T Tak

Portal Komunikacja miejska

1982–1991

Pod koniec lat 70. i na początku 80. XX w. w Europie wzrosło zapotrzebowanie na luksusowe autokary turystyczne w związku ze wzrostem popularności tego środka transportu na trasach dalekobieżnych. W związku z powyższym Bova postanowiła wprowadzić na rynek nowy model luksusowego autokaru turystycznego, który miał zastąpić model Bova Europa. Po 2,5 roku prac pod kierownictwem Axela Enthovena, we wrześniu 1982 r. zaprezentowano nowy model Bova Futura. Nowy model wyróżniał się na tle konkurencji nowoczesnym designem oraz bogatym wyposażeniem. Charakterystyczna wybrzuszona przednia ściana została zaprojektowana w aerodynamiczny sposób, by zmniejszyć zużycie paliwa. Zmniejszenie oporów aerodynamicznych uzyskano także przez wprowadzenie z przodu i z tyłu pojazdu spojlerów oraz technologię wklejania podwójnych szyb bocznych w panele nadwozia (dotychczas stosowano jednoszybowe okna wstawiane w innej technologii). Charakterystyczne wzornictwo znalazło naśladowców – podobny wygląd wypukłej ściany przedniej miał m.in. Autosan A1112T i Autosan Lider. Nowy model zużycie paliwa miał niższe od poprzedników o ok. 12%, a przy prędkości 100 km/h nawet o 17%. Zwracała uwagę także duża przednia szyba, która zachodziła prawie na dach autokaru. We wnętrzu zastosowano wiele nowinek technologicznych, m.in.: klimatyzację; wyższe i bardziej ergonomiczne, a jednocześnie lżejsze fotele; odtwarzacz VHS; monitory CTS; toaletę chemiczną. Duży nacisk położono na ergonomię kabiny kierowcy. W podwoziu zaszły zmiany konstrukcyjne – zastosowano nowy typ amortyzatorów i usztywniono konstrukcję, co pozwoliło na rozwijanie większych prędkości. Jednostką napędową nowego modelu był silnik DAF DTK o mocy od 230 do 320 KM. W późniejszych latach oferowano także silniki Mercedes-Benz, a w latach 1994–2002 również MAN i Cummins, jednak były one rzadziej stosowane[1].

Początkowo model Futura dostępny był tylko w dwóch konfiguracjach o długości 12 metrów: FL o wysokości 3,26 m i FH o wysokości 3,55 m. Później wprowadzono także najniższy model regionalny Futura FVD. W oznaczeniu literowym pierwsza litera oznacza model Futura, druga – wysokość autokaru, a trzecia – producenta silnika, czyli D – DAF, M – Mercedes-Benz, X – MAN i C – Cummins. W późniejszych latach wprowadzono modele o różnej długości, które rozróżniano dwiema cyframi oznaczającymi przybliżoną długość w metrach. Ostatnie trzy cyfry po myślniku oznaczają moc silnika w koniach mechanicznych[2][3].

Przez pierwszych 10 lat produkcji z linii montażowej zjechały 2953 autokary Bova Futura, z czego ok. 90% stanowiły modele wysokopokładowe[1].

1991–1999

W 1991 r. wprowadzono pierwsze modyfikacje w modelu Futura. Zmieniono nieco kształt przednich spojlerów, wprowadzono większe przednie kierunkowskazy wkomponowane w przetłoczenie na przedniej ścianie. Z tyłu okrągłe reflektory zastąpiono podłużnymi prostokątnymi o trójkątnym zakończeniu. Zmniejszono tylną klapę silnika, powiększono natomiast otwory wentylacyjne silnika. W 1993 r. zaprezentowano nowy model Futura Magnum o długości 15 m, który powstał głównie z myślą o liniowych przewoźnikach autokarowych – oferuje dużą ilość miejsc siedzących i dużą przestrzeń bagażową, ale jest tańszy w eksploatacji niż autokary dwupokładowe. Był to pierwszy na rynku autokar o długości 15 m. W 1996 r. Bova wprowadziła model 14-metrowy, a rok później także o długości 13 m. W tym samym roku wprowadzono też model o długości 12,7 m na dwóch osiach. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe było powiększenie przestrzeni pasażerskiej o 4 miejsca siedzące przy niewielkim wzroście kosztów zakupu i późniejszej eksploatacji. Rozwiązanie to nie było jednak popularne w większości krajów ze względu na uwarunkowania prawne. Sytuacja uległa zmianie po 2002 r., kiedy to na terenie całej Unii Europejskiej dopuszczono eksploatowanie autobusów dwuosiowych o długości powyżej 12 m bez specjalnych zezwoleń[1][4].

Jednocześnie wprowadzano modele przystosowane do ruchu lewostronnego. Głównym rynkiem zbytu dla takich autokarów była Wielka Brytania, jednak w całym okresie produkcji sprzedano 46 pojazdów do Australii. Ciekawym rozwiązaniem w niektórych modelach na rynek brytyjski były drzwi montowane po obydwu stronach autokaru, dzięki czemu mogły one być eksploatowane zarówno w ruchu lewo-, jak i prawostronnym[1].

1999–2006

W 1999 r. rodzina autokarów Futura przeszła kolejny face lifting. Wprowadzono część elementów stylistycznych znanych z najnowszego autokaru marki Bova – Magiq. Zmieniono kształt przedniego spojlera i zastosowano indywidualne okrągłe światła przednie. Zrezygnowano z dużych kierunkowskazów i wyraźnego przetłoczenia na całej szerokości autokaru na rzecz niewielkich przetłoczeń nawiązujących kształtem do dawnych kierunkowskazów. Nieco zaokrąglona została także linia tylnej ściany autokaru[1].

2006–2013

W 2006 r. pierwsza generacja Futury przeszła ostatnie modyfikacje. Były one związane głównie ze wprowadzeniem norm emisji spalin Euro 4 i Euro 5. Zastosowano nowe układy napędowe w oparciu o silniki DAF PR oraz zainstalowano 40-litrowy zbiornik AdBlue. Wprowadzono kolejne zmiany przednich reflektorów oraz przetłoczeń nad nimi. Zrezygnowano także z prostokątnych tylnych świateł na rzecz okrągłych o kształcie nawiązującym do tych sprzed 1991 r. Duże zmiany wprowadzono we wnętrzu autokaru – zmodyfikowano całkowicie pulpit i deskę rozdzielczą kierowcy, zastosowano oświetlenie wewnętrzne LED, zmieniono kolorystykę wnętrza. Zastosowano nowoczesne systemy bezpieczeństwa, m.in. EBS oraz ESC[1].

W 2007 r. VDL Bova zmieniło politykę marketingową zmieniając portfolio oferowanych autokarów. Od tego roku modele Futura były dostępne jedynie w wersji dwuosiowej FLD o długości 12 m i 12,71 m oraz FHD o długości 10,45 m, 12,04 m i 12,75 m. Trzyosiowe autokary były dostępne jedynie pod modelem Magiq. Wprowadzono także na rynek model FLD 104 o długości 10,4 m, lecz nie zdobył on większego uznania klientów[1].

W 2011 r. wprowadzono na rynek nową odsłonę autokarów Futura 2, jednak pierwsza generacja modelu była produkowana równolegle. W celu rozróżniania modeli nowej i starej generacji, autokary według dotychczasowej konstrukcji nazwano Futura Classic. Ostatnie egzemplarze Futura Classic zjechały z linii montażowej w 2013 r., wraz ze wprowadzeniem normy emisji spalin Euro 6[1][3].

Sprzedaż

Łączna sprzedaż modeli Bova Futura pierwszej generacji wyniosła ponad 11 tys. sztuk, z czego aż 54% stanowił model FH 120. Kolejne 22% to FH 127, czyli przedłużona dwuosiowa wersja, która w ostatnich latach produkcji stanowiła aż 60% całej produkcji. Roczna produkcja autokarów wynosiła od 200 do aż 600 sztuk, przy czym największą popularnością Furura cieszyła się w latach 1997–2007, kiedy produkcja przekraczała 400 szt. rocznie. Autokary Bova Futura trafiły do ponad 30 krajów na całym świecie, głównie w Europie, ale także do Australii, Japonii, Chin i Peru. Najwięcej egzemplarzy (3214 szt.) trafiło do Niemiec, dalej do Francji (2873), Holandii (1410) i Wielkiej Brytanii (1258). Polscy przewoźnicy zakupili łącznie 146 szt. nowych autokarów tego typu, lecz w rzeczywistości ich liczba na polskich drogach jest dużo wyższa ze względu na dużą popularność Futury na rynku wtórnym. Wielu przewoźników decyduje się na zakup kilkuletnich używanych autokarów z Europy Zachodniej[1].

Modele Futura Classic

Futura 2 (od 2010)

VDL Futura 2
Ilustracja
(c) Jan Oosterhuis, CC BY-SA 3.0

VDL Futura FHD2-129 w barwach Eurolines
Dane ogólne
Producent

VDL Bus & Coach

Premiera

2010

Lata produkcji

od 2011

Miejsce produkcji

Holandia Valkenswaard

Dane techniczne
Typy nadwozia

Autokar, autokar dwupokładowy

Układ drzwi

1-1-0

Liczba drzwi

2

Silniki

DAF MX-11 lub DAF MX-13

Moc silników

330–510 KM

Skrzynia biegów

ZF AS Tronic
ZF EcoShift
ZF intarder3

Liczba przełożeń

6–12

Długość

10 605–14 845 mm

Szerokość

2550 mm

Wysokość

3500–4000 mm

Masa całkowita

19 250–24 300 kg

Informacje dodatkowe
ABS

TTak

ASR

TTak

EBS

TTak

ESP

TTak

Klimatyzacja

TTak

Portal Komunikacja miejska

W 2010 r. podczas targów IAA-Nutzfahzeuge w Hanowerze zaprezentowano zupełnie nową generację autokarów VDL Futura, która weszła do seryjnej produkcji w 2011 r. Została ona nazwana Futura 2 lub New Futura. Całkowicie zmieniono design autokarów, zrezygnowano z charakterystycznego wybrzuszenia z przodu pojazdu, zmodyfikowano kształt przednich świateł. Z tyłu wprowadzono nowe tylne lampy, lekko pofalowano linię tylnej ściany. Wprowadzono także charakterystyczną dla modelu srebrną plakietkę z nazwą modelu z tyłu w linii bocznych okien. Zaszły zmiany w jednostce napędowej autokaru, zastosowano silniki DAF spełniające normę emisji spalin Euro 5 EEV lub Euro 6. Napęd przenosi manualna skrzynia biegów Mercedes-Benz GO, później zamienioną na ZF. We wnętrzu zmodyfikowano całkowicie kokpit kierowcy, przeprojektowano także przestrzeń pasażerską[5].

W 2011 r. VDL Futura FHD2 wzięła udział w konkursie o przyznanie tytułu Autobus Roku 2012 (Coach od the Year). Wśród konkurentów znaleźli się Irizar i6, Scania Touring, Setra S 416 GT-HD, Viseon C13 i Volvo 9500. Ostatecznym zwycięzcą okazał się VDL Futura 2[6].

W 2015 r. VDL zaprezentował model autokaru piętrowego w ramach rodziny Futura. Futura FDD2 w dwóch odmianach 130 i 141 zastąpiła produkowany wcześniej model VDL Synergy. Design nowego modelu dwupokładowego nawiązuje do jednopokładowych modeli Futura. Zastosowano jednak kilka odmiennych elementów, m.in. duża łączona szyba przednia w górnej i dolnej części, a także design tylnej ściany. Na pokładzie piętrowej Futury znajduje się do 96 miejsc siedzących. Jednostką napędową jest silnik DAF o mocy 510 KM spełniający normę emisji spalin Euro 6 ze skrzynią biegów ZF[7]. W 2017 r. VDL Futura FDD2-140 wziął udział w walce o tytuł Coach of the Year 2018, lecz przegrał z Irizarem i8[8].

W 2018 r. VDL wprowadził udoskonalenie jednostki napędowej w modelach Futura, które polegało na zastosowaniu silników i skrzyń biegów nowszej generacji. W ten sposób zmniejszono masę autokarów, a przez to spadło zużycie paliwa, nawet o 3%[b]. Nowe skrzynie biegów pozwoliły także na płynniejsze i cichsze zmiany biegów w pojeździe[9].

Modele Futura 2

Linki zewnętrzne

Uwagi

  1. Autokar ten nie jest niskopodłogowy w dzisiejszym rozumieniu tego pojęcia, tj. nie posiada podłogi na wysokości do 35 cm nad jezdnią. Nazwa ta bierze się jednak z terminologii producenta na autokar o najniższej podłodze w ofercie, a także brakiem rozpowszechnienia autobusów niskopodłogowych według dzisiejszych standardów
  2. Według danych producenta

Przypisy

  1. a b c d e f g h i Zbigniew Rusak, Od Bovy Futura do VDL Bova Futura Classic, 2015.
  2. Bova - autokarowy specjalista z długoletnim stażem (2), infobus.pl [dostęp 2018-06-07] (pol.).
  3. a b Klasyczna Futura odchodzi wraz z Euro 6, infobus.pl [dostęp 2018-06-07] (pol.).
  4. 10 lat "długich" autokarów Bova Futura, infobus.pl [dostęp 2018-06-07] (pol.).
  5. Nowa Futura po raz pierwszy w Polsce, infobus.pl [dostęp 2018-06-07] (pol.).
  6. VDL Futura 2 zwycięzcą „Coach of the Year 2012”!, infobus.pl [dostęp 2018-06-07] (pol.).
  7. Busworld 2015: Jej wysokość VDL Futura FDD2, www.infobus.pl [dostęp 2018-06-07] (pol.).
  8. Irizar i8 jako Coach Of The Year 2018!, infobus.pl [dostęp 2018-06-07] (pol.).
  9. VDL z kolejną generacją autokarów Futura [FILM], infobus.pl [dostęp 2018-06-07] (pol.).
  10. a b c VDL Bus & Coach – Futura. The Travel Expert [dostęp 2018-06-07] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-12] (pol.).

Media użyte na tej stronie

Tickmark icon.svg
Autor: MGalloway (WMF), Licencja: CC BY-SA 3.0
A tickmark icon included in the OOjs UI MediaWiki lib.
OOjs UI icon check.svg
Autor: MGalloway (WMF), Licencja: CC BY-SA 3.0
A tickmark icon included in the OOjs UI MediaWiki lib.
VDL Bova Futura FHD 13-380 interior - rear.jpg
Autor: Lukas 3z, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wnętrze autokaru VDL Bova Futura FHD 13-380 na targach Transexpo 2010 w Kielcach. Wystawiony przez firmę PUH Milam ze Starościn koło Rzepina, przedstawiciela firmy VDL CBC.
Eurolines Bova. AB 2009-5, Minsk, Belarus. ЕВРОЛАЙНС, Минск, Беларусь.jpg
Autor: Felix O, Licencja: CC BY-SA 2.0
Bova Futura MAGNUM FHD 14 coach (REG. ab 2009-5) of Eurolines, Belarus. Operating for Belintourist., the national tour operator. Eurolines, founded in 1985, arrived in the Republic of Belarus in 2000 as Beleurolines - БелЕвролайнс. Routes included Moscow-Stuttgart, Paris- Minsk and Antwerp-Minsk.
VDL Futura FHD2 129-410 - Transexpo 2011 (7).jpg
Autor: Lukas 3z, Licencja: CC BY-SA 4.0
Autokar VDL Futura FHD2 129.410 (nr rej. WPI HP92) z 2011 roku na targach Transexpo 2011 w Kielcach. Należy do firmy Centrum Kolonii i Wycieczek "Kompan" Radosław Spychalski z Gdyni.
CN 247.JPG
Autor: Spoorjan, Licencja: CC BY-SA 3.0
Bova Futura FVD 12.220 bus (#247, reg. VJ-10-PX) in Zwolle, Netherlands. Connexxion from Hilversum operator.
Starshipper VDL Futura - Lyon Part-Dieu.jpg
Autor: Florian Fèvre, Licencja: CC BY-SA 4.0
Autocar VDL Futura de Starshipper, à la gare routière de Lyon Part-Dieu Villette.
Bova Futura FLD Jasło 1.jpg
Autor: Bravoalfa1, Licencja: CC BY-SA 3.0
Bova Futura FLD 12-300 (#J80501, nr rej. RJS 6E35) w Jaśle należąca do PKS Jasło.
VDL Futura FHD2 129-410 - Transexpo 2011 (8).jpg
Autor: Lukas 3z, Licencja: CC BY-SA 4.0
Autokar VDL Futura FHD2 129.410 (nr rej. WPI HP92) z 2011 roku na targach Transexpo 2011 w Kielcach. Należy do firmy Centrum Kolonii i Wycieczek "Kompan" Radosław Spychalski z Gdyni.
TCR 631 te Haarlem.jpg
Autor: Lijn 45, Licencja: CC BY-SA 4.0
VDL Futura 631 van Taxi Centrale Renesse te Haarlem.
Flixbus op Astridplein.jpg
Autor: Smiley.toerist, Licencja: CC BY-SA 4.0
Een Flixbus op de Astridplein in Antwerpen
Target Travel WA05DFL (14817712022).jpg
Autor: Graham Richardson from Plymouth, England, Licencja: CC BY 2.0

Dealtop (Target Travel) Plymouth

2005 BOVA FUTURA FHD 13.340XE INTEGRAL.
4S5 4717, Bova Futura ,Arriva,Mladá Boleslav - Transcentrum bus - Czech Republic. Berlin, Aug 2010 - Flickr - sludgegulper.jpg
Autor: Felix O, Licencja: CC BY-SA 2.0
Transcentrum Bus, the first acquisition by Arriva in the Czech Republic, operates from Mladá Boleslav, home of Skoda cars, to the north of Prague. More acquisitions have followed. Arriva was acquired by Deutsche Bahn on 27 August 2010.
Vdl Futura Alpbus.jpg
Autor: Nanzig, Licencja: CC BY-SA 4.0
Si le coeur d'activité de la RATP demeure l'Ile de France, où le monopole d'exploitation bus est acquis jusqu'en milieu de décennie 2020, le groupe a saisi l'opportunité de s'étendre en province et à l'étranger, tant en modes urbain qu'interurbain, via une nouvelle filiale: RATPdev. Témoin ce moderne VDL Futura (ex-Bova), car de tourisme assemblé à Eindhoven, Pays-Bas, que l'on peut croiser en stations...
VDL Bova Futura FHD 13-380.jpg
Autor: Lukas 3z, Licencja: CC BY-SA 4.0
Autokar VDL Bova Futura FHD 13-380 na targach Transexpo 2010 w Kielcach. Wystawiony przez firmę PUH Milam ze Starościn koło Rzepina, przedstawiciela firmy VDL CBC.
Bova Futura FHD 15 in Kraków - PKS Zielona Góra.jpg
Autor: Lukas 3z, Licencja: CC BY-SA 4.0
Autokar Bova Futura FHD 15 z 1999 roku, należący do PKS Zielona Góra, w Krakowie.
VDL Bova Futura FHD 13 - Grillet Tourisme (Challes Centre, Challes-les-Eaux).jpg
(c) Anthony Levrot, CC BY-SA 4.0
A bus VDL Bova Futura FHD 13 of Grillet Tourisme at the call Challes Centre in Challes-les-Eaux on October 6, 2016.
Eurolines HP92-III.JPG
(c) Jan Oosterhuis, CC BY-SA 3.0
Eurolines bus van het type VDL Futura FHD2-129 te Den Haag.
VDL Bova Futura FHD 13-380 - cockpit.jpg
Autor: Lukas 3z, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pulpit autokaru VDL Bova Futura FHD 13-380 na targach Transexpo 2010 w Kielcach. Wystawiony przez firmę PUH Milam ze Starościn koło Rzepina, przedstawiciela firmy VDL CBC.