Valeriano Domínguez Bécquer

Valeriano Domínguez Bécquer
Ilustracja
Valeriano Bécquer, 1863
Data i miejsce urodzenia15 grudnia 1833
Sewilla, Hiszpania
Data i miejsce śmierci23 września 1870
Madryt, Hiszpania
Narodowośćhiszpańska
Dziedzina sztukimalarstwo, portret
Epokaromantyzm
Portret przedstawiający brata artysty Gustava Adolfa Bécquera, 1862, Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilli

Valeriano Domínguez Bécquerhiszpański malarz tworzący w XIX wieku.

Pochodził z rodziny artystów, jego ojciec José Domínguez Bécquer i wuj Joaquín Domínguez Bécquer również byli malarzami, a brat Gustavo Adolfo Bécquer był poetą. Do malarstwa wprowadził go ojciec, a po jego przedwczesnej śmierci w 1841 r. naukę i wychowanie obu braci przejął wuj Joaquín[1]. Ożenił się z Winnfred Coglan, córką irlandzkiego marynarza. Mieli razem dwoje dzieci, jednak w małżeństwie nie układało się dobrze i rozstali się oficjalnie już w 1862 roku.

W 1856 w ślad za bratem udał się do Madrytu, gdzie szybko zintegrował się z artystyczną śmietanką stolicy. Jego nauczycielem był przyjaciel Gustava, José Casado del Alisal, który wprowadził go do madryckich artystycznych kręgów i pomógł mu otrzymać pierwsze zamówienia w stolicy. Razem z bratem podróżował po Hiszpanii, odwiedzili m.in. Aragonię, Kastylię, Nawarrę i Kraj Basków.

W 1864 otrzymał od rządu zamówienie na serię obrazów, które przedstawiałyby lokalne święta, zwyczaje i ludowe stroje z różnych regionów Hiszpanii. W ten sposób powstały dzieła takie jak El baile, Fiesta popular del Moncayo o Costumbres españolas de la provincia de Soria. Ta praca znacznie polepszyła sytuację finansową artysty, jednak projekt został zawieszony przez nowo powstały rząd[2].

Pracował jak rysownik i ilustrator w ważnych czasopismach takich jak La Ilustración Española y Americana, El Museo Universal i El Arte en España. Przypisuje mu się też autorstwo literackiego dzieła Los borbones en pelota.

Wyróżniał się jak portrecista, m.in. El pintor carlista y su familia oraz jego najbardziej znane dzieło, portret brata Gustavo Adolfo Bécquer. Obraz ten posłużył jako model do wykonania popiersia poety, które można oglądać w Park Marii Luisy w Sewilli. Został również użyty jako jeden z motywów na banknocie 100-pesetowym używanym w drugiej połowie XIX wieku.

Zmarł 23 września 1870 w swoim domu w Madrycie, kilka miesięcy później zmarł jego brat Gustavo.

Przypisy

  1. Jorge Larco, R. M. Larraiza: La pintura española moderna y contemporánea. Tom I. Ediciones Castilla, 1964, s. 74.
  2. Jesús Rubio Jiménez: La Fama Póstuma de Gustavo Adolfo y Valeriano Bécquer. Uniwersytet w Saragossie, 2009.

Media użyte na tej stronie

Valeriano Bécquer.jpg
Fotografía de Valeriano Bécquer, hermano pintor del poeta Gustavo Adolfo Bécquer. Alguna información sobre esta foto ha sido tomada de la web de la Biblioteca Virtual Miguel de Cervantes.