Valjevo

Valjevo
Ваљево
Ilustracja
Valjevo - centrum miasta
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo Serbia
Okręgkolubarski
MiastoValjevo
Populacja (2011)
• liczba ludności

59 073[1]
Nr kierunkowy014
Kod pocztowy14000
Tablice rejestracyjneVA
Położenie na mapie Serbii
Ziemia44°16′N 19°53′E/44,266667 19,883333
Strona internetowa

Valjevo (cyr. Ваљево) – miasto w Serbii, stolica okręgu kolubarskiego i siedziba miasta Valjevo. Leży nad Kolubarą, będącą dopływem Sawy. W 2011 roku liczyło 59 073 mieszkańców[1].

Położenie geograficzne

Valjevo jest położone w zachodniej Serbii, w górach, z których spływają rzeki: Obnica, Jablanica i Gradac. Obnica i Jablanica łączą się na 1 km przed miastem, tworząc rzekę Kolubarę, uregulowaną w całym jej biegu przez miasto. Gradac, uznawany za jedną z najczystszych rzek w regionie (a nawet w całej Serbii), wpada do Kolubary tuż za centrum miasta, tworząc ostry cypel.

Gospodarka

W mieście rozwinął się przemysł metalowy, spożywczy, drzewny, odzieżowy oraz chemiczny[2].

Religia

Ludność Valjeva to przede wszystkim prawosławni. W centrum miasta znajduje się starsza, dosyć skromna cerkiew prawosławna, wraz z budynkami parafialnymi i sklepem, w którym można nabyć charakterystyczne dla Serbii miniaturowe ikony. Ze względu na niedawną reformę administracji kościelnej i związane z nią utworzenie urzędu władyki Valjeva, postanowiono wybudować nową, o wiele bardziej okazałą cerkiew, która ma być siedzibą nowego biskupa prawosławnego. Spośród wielu propozycji wybrano ostatecznie lokalizację na cyplu utworzonym przez zbiegające się rzeki Kolubarę i Gradac, naprzeciwko miejskiego targowiska. Wiosną 2008 r. ukończono podstawowe zadaszenie kopuł cerkwi i rozpoczęto wykorzystywanie jej jako miejsca sprawowania liturgii.

Na obrzeżach centrum, przy ul. Zeke Buljubaše 3, znajduje się również rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Św. Rodziny, w którym gromadzi się niewielka (w porównaniu z prawosławną większością mieszkańców) grupa katolików obrządku rzymskiego. Charakterystyczne jest występowanie w mieście rodzin, gdzie jedno z małżonków jest ochrzczone w kościele prawosławnym, a drugie w rzymskokatolickim – rodziny takie obchodzą zazwyczaj podwójne święta (ze względu na różnice w kalendarzu juliańskim, stosowanym przez serbską Cerkiew Prawosławną, a gregoriańskim, stosowanym przez Kościół Rzymskokatolicki), np. Boże Narodzenie, Wielkanoc itd. – uczestnicząc również dwukrotnie w nabożeństwach świątecznych, w każdym z Kościołów. Znaczne ochłodzenie w tym przyjaznym zwyczaju wprowadziła wojna pod koniec XX w.,(w szczególności walki między Serbami a Chorwatami), z powodu której znaczna część ludności katolickiej, w związku z chorwackim pochodzeniem, zmuszona została do opuszczenia Serbii. Ci jednak, którzy pozostali, kontynuują dawne zwyczaje.

Przypisy

  1. a b Popis stanovništva, domaćinstava i stanova 2011. u Republici Srbiji (serb.). Republički zavod za statistiku. [dostęp 2019-08-1e].
  2. Valjevo, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-08-26].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Centar grada Valjevo.jpg
This is a picture of Valjevo, Serbia that is sharper
Zastava Valjeva.gif
Flag of the city and municipality of Valjevo
COA Valjevo.gif
Coat of Arms of the city and municipality of Valjevo in Serbia