Virginia Marianna de Leyva y Marino

Virginia de Leyva y Marino
Marianna de Leyva y Marino
Mniszka
Ilustracja
Mniszka z Monzy, Giuseppe Molteni, 1847
Data i miejsce urodzenia4 grudnia 1575
Mediolan
Data i miejsce śmierci17 stycznia 1650
Mediolan
Wyznaniekatolicyzm
Kościółrzymskokatolicki
Inkardynacjabenedyktynki
Śluby zakonne

Virginia Marianna de Leyva y Marino, w literaturze nazywana także Mniszką z Monzy (ur. 4 grudnia 1575 w Mediolanie, zm. 17 stycznia 1650 tamże) − włoska zakonnica, bohaterka skandalu obyczajowego w XVII-wiecznych Włoszech, pierwowzór postaci literackiej w Narzeczonych Alessandro Manzoniego.

Życiorys

Marianna de Leyva była córką księcia Monzy Martino de Leyva y de la Cueva-Cabrera, który przymusił ją do wstąpienia do benedyktynek. W zakonie Marianna przyjęła imię Virginia. Skandal wywołał jej związek z księciem Gian Paolo Osio, z którym mniszka miała dwóch synów. Książę Osio był wcześniej skazany za zabójstwo. By ukryć romans kochanek zamordował inne trzy osoby. Gdy sprawa wyszła na jaw, Osio został skazany zaocznie na śmierć. Do wykonania wyroku nie doszło, bo księcia zamordował jego fałszywy przyjaciel. Przeciwko Mniszce z Monzy został wszczęty proces kanoniczny przez abpa Fryderyka Boromeusza. Sąd kościelny skazał ją na karę ciężkiego więzienia w odosobnieniu na 13 lat. Karę odbyła w domu poprawczym tzw. Ritiro di Santa Valeria w pobliżu Bazyliki św. Ambrożego w Mediolanie. Mniszka aż do śmierci mieszkała na terenie tej kościelnej instytucji[1].

Konotacje w kulturze

Osoba Marianny de Leyva stała się pierwowzorem dla postaci Mniszki z Monzy w powieści Alessandro Manzoniego Narzeczeni z 1827 roku. Pisarz luźno oparł się na historii rodziny De Leyva, zmieniając chronologię wydarzeń i imiona. W powieści siostra Virginia stała się siostrą Gertrudą, zaś książę Gian Paolo panem Egidio[2].

Poza pojawieniem się postaci Mniszki z Monzy w ekranizacjach Narzeczonych Manzoniego, wielokrotnie perypetie życia renesansowej zakonnicy stały się kanwą scenariuszy dla filmów długometrażowych: La monaca di Monza (1947, reż. Raffaello Pacini), La monaca di Monza (1962, reż. Carmine Gallone), La monaca di Monza (1969, reż. Eriprando Visconti), La vera storia della monaca di Monza (1980, reż. Bruno Mattei), La monaca di Monza (1987, reż. Luciano Odorisio), Virginia, la monaca di Monza (2004, reż. Alberto Sironi)[3].

Przypisy

  1. Lucia Lopriore: Una donna protagonista del suo tempo: Marianna de Leyva. 2012. [dostęp 2014-10-16]. (wł.)
  2. De Leyva, Virginia Maria, detta la „Signora di Monza” (wł.). www.treccani.it. [dostęp 2014-10-16].
  3. Wirginia, mniszka z Monzy: powiązane tytuły (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2014-10-16].

Media użyte na tej stronie

LaSignoradiMonza -Giuseppe Molteni.jpg
La monaca di Monza, detta "la Signora" - Olio su tela. Musei civici di Pavia.