Viritim

Viritim[1] (Wiritim) – pełna nazwa Stowarzyszenie Patriotyczne VIRITIM, organizacja antykomunistyczna założona w latach 1988-1989 przez oficerów Ludowego Wojska Polskiego[2]. dążące do przemiany Wojska Polskiego w strukturę narodową, niezależną od nacisków Związku Radzieckiego czy Niemiec.

Członkami stowarzyszenia było ponad 200 czynnych oficerów LWP. i kilkudziesięciu oficerów rezerwy. Przed 1989, członkowie Viritim forsowali zmiany w dotychczasowej, pochodzącej z ZSRR, doktrynie obronnej Polski tak by jak najlepiej zabezpieczała interes narodowy. Propagowali nową doktrynę wojenną tzw Totalna Obronę Narodową polegającą na takim zorganizowaniu i uzbrojeniu społeczeństwa aby okupacja Polski nie była opłacalna dla agresora. Po 1989 stowarzyszenie krytykowało m.in. brak dekomunizacji wojska polskiego. Stowarzyszenie sprzeciwiało się wstąpieniu Polski do NATO na proponowanych warunkach, uznając to za ograniczenie suwerenności Polski.

Stowarzyszenie twierdziło, że około 7% kadry oficerskiej LWP czyli ponad 3 tys. osób to współpracownicy agenturalni obcych wywiadów i służb bezpieczeństwa (badanie było sygnowane przez "Zespół GRUPAŃ" odegrało ważną role w rozbudowie organizacji). 5% to oficerowie którzy nie poddali się komunistycznej indoktrynacji i powinni być w nowym systemie politycznym zaangażowani w przemianę WP w armię narodową.

Jawnymi członkami Viritim byli będący w rezerwie płk Ryszard Dorf, płk Henryk Pawlikowski, ppłk Wiesław Matejczuk, ppłk Euge­niusz Mróz (trzej ostatni wraz z reżyserem Henrykiem Czarneckim tworzyli jawny ko­mitet organizacyjny), płk Józef Pawelec z WAT, płk Jan Święcicki, ppłk Rajski.

Pozostali członkowie oficerowie służby czynnej działali w ukryciu. Sekretarzem Generalnym stowarzyszenia był płk Jan Grudniewski z Szefostwa Uzbrojenia MON będący mózgiem i inspiratorem organizacji. Ważnymi oficerami byli płk Henryk Dobrzański z Departamentu Kadr MON, płk Ryszard Jakubczak czy gen Sobolewski.

Stowarzyszenie widząc że opozycja nie jest przygotowana do rządzenia krajem i reprezentuje niszczycielskie poglądy opracowało wiele ważnych dla przyszłych przemian podstawowych dokumentów, w tym program ewolucyjnego przejścia z gospodarki socjalistycznej w kapitalizm obywatelski poprzez Powszechne Uwłaszczenie. Wycenę gospodarki polskiej wg kryteriów międzynarodowych dokonała w konspiracji komórka wojskowa w ówczesnej Komisji Planowania rządu.

Przypisy

Media użyte na tej stronie