Vivien Thomas

Vivien Thomas w laboratorium
Schemat operacji Blalock-Taussig – połączenie prawej tętnicy podobojczykowej z prawą tętnicą płucną. A – pierwotne bezpośrednie połączenie. B – połączenie zmodyfikowane z użyciem protezy naczyniowej.

Vivien Theodore Thomas (ur. 29 sierpnia 1910 w New Iberia, Luizjana, zm. 26 listopada 1985)[1] – afroamerykański technik chirurgiczny. Mimo że nie miał fachowego, uniwersyteckiego wykształcenia medycznego, zaliczany jest do pionierów kardiochirurgii

W latach 40. opracował doświadczalnie na zwierzętach metody chirurgiczne, wykorzystane do leczenia tzw. syndromu "blue baby" (dziś znany pod nazwą tetralogia Fallota). Był asystentem chirurgicznym w laboratorium chirurga Alfreda Blalocka na Uniwersytecie Vanderbilt w Nashville w stanie Tennessee, a później na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland. Razem z Blalockiem oraz dr Helen Taussig był współautorem tzw. zespolenia Blalock-Taussig (jako czarnoskóry technik Thomas nie mógł liczyć na umieszczenie jego nazwiska w nazwie operacji), które przez zespolenie tętnicy podobojczykowej z tętnicą płucną umożliwiło lepsze utlenowanie krwi w wadach siniczych. Wśród technik opracowanych przez niego w latach 40. znajdowała się metoda wytworzenia sztucznego ubytku w przegrodzie przedsionków bez użycia aparatury do krążenia pozaustrojowego. Z jego doświadczeń skorzystali C. Rollins Hanlon i Alfred Blalock, kreując metodę paliatywnej procedury zwiększającej mieszanie się krwi na poziomie przedsionków (operacja Blalock-Hanlon) u chorych z przełożeniem wielkich naczyń[2][3]. Pracował na stanowisku kierownika laboratoriów chirurgicznych na Uniwersytecie Hopkinsa przez 35 lat. Z jego porad i pokazowych operacji na zwierzętach korzystały takie przyszłe sławy, jak Denton Cooley, Frank Spencer i Rowena Spencer. Z powodu braku oficjalnego stopnia medycznego (ukończenia medycyny) nigdy nie pozwolono mu operować żywego pacjenta.

Uznanie

Początkowo był źle opłacany, ale po negocjacjach Blalocka został najlepiej opłacanym asystentem laboratoryjnym w szpitalu. W 1968 roku przeszkoleni przez niego chirurdzy, którzy następnie zostali szefami oddziałów chirurgicznych w całej Ameryce, zlecili namalowanie jego portretu (autorstwa Boba Gee) i zorganizowali zawieszenie go obok Blalocka w holu budynku Alfred Blalock Clinical Sciences Building. W 1976 otrzymał od tejże uczelni tytuł doktora honoris causa oraz stanowisko instruktora chirurgii uniwersyteckiej szkoły medycznej. Thomas ukończywszy jedynie szkołę średnią stał się w czasach rasizmu pionierem kardiochirurgii oraz nauczycielem technik operacyjnych stosowanych na całym świecie.

Napisał autobiografię: Pionierskie badania w dziedzinie wstrząsu chirurgicznego i chirurgii sercowo-naczyniowej: Vivien Thomas i jego praca z Alfredem Blalockiem, która ukazała się kilka dni po jego śmierci z powodu raka trzustki[4].

Historia Thomasa stała się znana w 1989 po artykule Katie McCabe w jednej z waszyngtońskich gazet pt. Like something the Lord made. Relacja Katie McCabe o czarnym stolarzu, który został asystentem laboratoryjnym, którego praca z białym chirurgiem Alfredem Blalockiem zrewolucjonizowała dziedzinę chirurgii serca i przeciwstawiła się prawom epoki segregacji.

W lipcu 2005, Johns Hopkins School of Medicine wydział medyczny Uniwersytetu Hopkinsa rozpoczął praktykę dzielenia przyjeżdżających studentów pierwszego roku na cztery grupy – kolegia, a każda nazwana została imieniem słynnych członków wydziału Hopkinsa, którzy wywarli znaczący wpływ na historię medycyny. Thomas został wybrany jako jeden z czterech, wraz z Helen Taussig, Florence Sabin i Danielem Nathans'em[5].

W filmie Something the Lord Made wyprodukowanym przez HBO w 2004, przedstawiającym historię jego życia, postać Viviena Thomasa zagrał Mos Def.

Przypisy

  1. George D. Johnson, Profiles in Hue. Light of the Savior Ministries, 14 lutego 2012.
  2. Blalock A, Hanlon CR. The surgical treatment of complete transposition of the aorta and the pulmonary artery. Surg Gynecol Obstet. 1950;90: 1–15
  3. https://gazetalekarska.pl/?p=54041%7COperacja metodą Jatene’a, data dostępu 2020.12.06, jęz. polski
  4. Thomas, Vivien (1985). Pioneering Research in Surgical Shock and Cardiovascular Surgery: Vivien Thomas and his Work with Alfred Blalock. Philadelphia: University of Pennsylvania Press. ISBN 0-8122-7989-1
  5. https://www.encyclopedia.com/education/news-wires-white-papers-and-books/thomas-vivien-1910-1985 | data dostępu 2020.12.06, język ang.

Bibliografia

  • McCabe Katie, Like Something the Lord Made, Washingtonian Magazine, sierpień 1989 (zob. reprint w serwisie reprints.longform.org; dostęp 2019-07-08).
  • Thomas Vivien, Partners of the Heart: Vivien Thomas and His Work with Alfred Blalock, University od Pennsylvania Press, 1985, ISBN 0-8122-1634-2.
  • Stefan Timmermans, A Black Technician and Blue Babies, „Social Studies of Science”, 33 (2), 2003, s. 197–229, DOI10.1177/03063127030332014, JSTOR3183077 (ang.).
  • Tsung O. Cheng, Hamilton Naki and Christiaan Barnard Versus Vivien Thomas and Alfred Blalock: Similarities and Dissimilarities, „The American Journal of Cardiology”, 97 (3), 2006, s. 435–436, DOI10.1016/j.amjcard.2005.10.002, PMID16442414 (ang.)..

Media użyte na tej stronie

Blalock shuntWiki.jpg
Autor: Pezard, Licencja: CC BY-SA 3.0
Anastomose de Blalock-Taussig - A/ anastomose initiale - B/ anastomose modifiée