Vojnianska hora

Vojnianska hora
Ilustracja
Vojnianska hora, widok od zachodniej strony
Państwo Słowacja
PasmoKarpaty
Pogórze Spisko-Gubałowskie
Wysokość930 m n.p.m.
Położenie na mapie Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Beskidu Sądeckiego, w lewym dolnym rogu znajduje się czarny trójkącik z opisem „Vojnianska hora”
Ziemia49°15′46,7″N 20°27′07,8″E/49,262972 20,452167

Vojnianska hora (w tłumaczeniu na język polski Wojniańska Góra) – szczyt na Słowacji, na południowych stokach Magury Spiskiej. Znajduje się w zakończeniu południowo-wschodniego grzbietu szczytu Spádik, jednak oddzielony jest od tego grzbietu tak głęboką przełęczą, że wydaje się szczytem samotnym. Wrażenie to potęguje fakt, że z wszystkich pozostałych stron jego zbocza opadają na równą, płaską i pokrytą łąkami i polami uprawnymi Kotlinę Popradzka. Odwadniany jest przez trzy potoki: Vojniansky potok, Hájnik i Krigovský potok[1].

Wznosi się nad miejscowościami Toporec i Wojnany. Szczyt jest w dużym stopni bezleśny, dzięki czemu roztacza się z niego szeroka panorama widokowa, szczególnie na pobliskie Tatry, Magurę Spiską i Góry Lewockie. Nie prowadzi na niego żaden znakowany szlak turystyczny, ale zarówno z Vojnian, jak i z Toporca można na niego wyjść gruntowymi drogami i ścieżkami. Jest wykorzystywany przez paralotniarzy jako startowisko[1].

Z Vojnanską horą związane są liczne ludowe legendy i opowieści[2]. Opisywał ją też Stanisław Krygowski, jej kształt porównując do trumny. W polskiej literaturze przedwojennej góra ta nazywała się Krygowską Górą, nazwa ta nie pochodzi jednak od nazwiska Krygowskiego, lecz od przedwojennej nazwy miejscowości Krieg, położonej u jej podnóży. Słowo Krieg jest pochodzenia niemieckiego i w tłumaczeniu na język polski i słowacki oznacza wojnę. Po II wojnie światowej Słowacy nazwę tej miejscowości przemianowali na Wojnany (po słowacku Vojňany), a Krygowskiej Góry na Vojnianską horę[3].

Przypisy

  1. a b Turystyczna i satelitarna mapa Słowacji. [dostęp 2012-01-10].
  2. Daniel Kollár, Jan Lacika: Pieniny. Spisz północny i Szarysz. Bratislava: Dajama, 2007. ISBN 978-80-89226-19-1.
  3. Zbigniew Ładygin, Krygowski – historia fotografii tatrzańskiej, Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego, Zakopane 2007, ​ISBN 978-83-60556-00-9
Vojnianska hora, widok z grani głównej Magury Spiskiej
Vojnianska hora, widok z grani głównej Magury Spiskiej

Media użyte na tej stronie

U+25B2.svg
Black up-pointing triangle , U+25B2 from Unicode-Block Geometric Shapes (25A0–25FF)
Vojnianska hora MS.2.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Vojnianska hora. Widok z grani głównej Magury Spiskiej
Beskid Sądecki SVK.png
Mapa Beskidu Sądeckiego
Vojnianska hora T66.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Vojnianska hora