Vozka (Wysoki Jesionik)

Vozka
Ilustracja
Szczyt góry Vozka widoczny z góry Červená hora (Vřesová studánka)
Państwo

 Czechy

Kraj

 kraj ołomuniecki

Położenie

Loučná nad Desnou

Pasmo

Wysoki Jesionik
(cz. Hrubý Jeseník)
(Sudety)

Wysokość

1377 m n.p.m.

Wybitność

75 m

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, po prawej nieco na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Vozka”
Ziemia50°09′10,9″N 17°06′30,5″E/50,153028 17,108472

Vozka (historyczna nazwa niem. Fuhrmannstein[1]) – szczyt (góra) o wysokości 1377 m n.p.m. (podawana jest też wysokość 1377,1 m n.p.m.[2][3] lub 1377,0 m n.p.m.[4]), będący grupą skalną w paśmie górskim Wysokiego Jesionika (cz. Hrubý Jeseník), w północno-wschodnich Czechach, w Sudetach Wschodnich, na Morawach, w obrębie gminy Loučná nad Desnou, oddalony o około 11,7 km na północny zachód od szczytu góry Pradziad (cz. Praděd)[5][6]. Rozległość góry (powierzchnia stoków) szacowana jest na około 6,9 km²[7].

Historia

Legenda związana ze skaliskiem szczytowym

Legendarne skalisko na szczycie góry Vozka

Ze skaliskiem szczytowym związana jest legenda nawiązująca do nazwy góry Vozka, czyli w polskim tłumaczeniu: Woźnica[8][9]. Według tej legendy skalisko to przypomina kształtem powóz z zaprzęgiem i woźnicą. W czasie panującego głodu woźnica ten wiózł bochenki chleba[10]. Kiedy rozpętała się burza, a powóz ugrzązł w błocie, zły duch podpowiedział mu, aby rzucał bochenki pod koła, aby powóz mógł po nich jechać[10]. Tak też zrobił, a karą za ten czyn było to, że skamieniał wraz z powozem[10].

Charakterystyka

Lokalizacja

Góra Vozka jest górą dobrze rozpoznawalną, położoną blisko góry Keprník na południe od niej, a ponadto poprzez charakterystyczny widoczny „ząb” szczytowej grupy skalnej[5]. Dobrze widoczna z drogi okalającej połać szczytową góry Pradziad[11] czy też z innego charakterystycznego punktu widokowego – z drogi okalającej szczyt góry Dlouhé stráně[12]. Góra położona jest w północno-zachodnim rejonie całego pasma Wysokiego Jesionika[5], leżąca w centrum części Wysokiego Jesionika (mikroregionie) o nazwie Masyw Keprníka (cz. Keprnická hornatina)[5]. Jest dziewiątym co do wysokości (po szczytach: Pradziad, Vysoká hole, Vysoká hole–JZ, Petrovy kameny, Keprník, Kamzičník, Velký Děd i Velký Máj) szczytem Wysokiego Jesionika i drugim w Masywie Keprníka, leżącym na jego bocznym odgałęzieniu (grzbiecie)[5][8].

Górę ograniczają: od północy doliny potoków Klepáčký potok i Jelení potok[13] oraz przełęcz Sedlo Trojmezí, od wschodu dolina potoku Hučivá Desná, od południowego wschodu przełęcz o wysokości 1296 m n.p.m. w kierunku szczytu Spálený vrch–SV, od południa dolina potoku Poniklý potok oraz przełęcz o wysokości 1112 m w kierunku szczytu Polom oraz od zachodu przełęcz Volská louka[14][5]. W otoczeniu góry znajdują się następujące szczyty: od północnego wschodu Keprník i Keprník–JV, od południowego wschodu Spálený vrch–SV i Spálený vrch, od południowego zachodu Polom, od zachodu Troják i Troják–SZ oraz od północnego zachodu Černava–JZ i Černava[5].

Stoki

Wszystkie stoki są zalesione w zdecydowanej większości borem świerkowym[15][16]. Jedynie na stokach północno-zachodnich występują większe fragmenty lasu mieszanego[a] oraz fragmenty lasu liściastego[15][16]. Na stokach występują liczne przerzedzenia oraz duże polany[16]. W odległości około 250 m na zachód od szczytu występują dwa odosobnione większe skaliska[5]. Ponadto na stokach północno-zachodnich w pobliżu płynącego potoku Jelení potok występują grupy skalne[5].

Stoki mają stosunkowo niejednolite i zróżnicowane nachylenia[5]. Maksymalne średnie nachylenie stoku północno-zachodniego na odcinku 50 m nie przekracza 40°[5]. Oprócz wytyczonych szlaków turystycznych, wszystkie stoki pokryte są siecią nieoznakowanych dróg oraz ścieżek[5]. Przemierzając je zaleca się korzystanie ze szczegółowych map, z uwagi na zawiłości ich przebiegu, zalesienie oraz zorientowanie w terenie.

Około 2 km na północny zachód od szczytu, przy drodze, znajduje się niewielki kamień pamiątkowy z następującą inskrypcją[17]:

KAISERIN
ELISABETH

10 SEPTEMBER
1898

Kamień ten został założony po pobycie w tym rejonie cesarzowej Austrii Elżbiety Bawarskiej (Sisi), która tu była i rzekomo nocowała w pobliskiej chacie Jelení bouda[18], leżącej już na stoku góry Keprník[10][5].

Szczyt

Skalisko szczytowe góry Vozka
Grupa skalna na połaci szczytowej góry Vozka
Widok ze skaliska szczytowego góry Vozka na szczyty gór: Malý Děd, Pradziad, Petrovy kameny, Vysoká hole, Kamzičník, Velký Máj, Jelení hřbet i Dlouhé stráně

Na połaci szczytowej znajduje się grupa skalna, ze skaliskiem szczytowym, który jest wybitnym punktem widokowym na otaczające szczyty i pasma górskie[8]. Przy korzystnych warunkach pogodowych rozciągają się dalekie perspektywy m.in. w kierunku gór: Śnieżka (cz. Sněžka)[19], Śnieżnik (cz. Králický Sněžník)[20] czy Ślęża. Połać szczytowa pokryta jest świerkami oraz m.in. bardzo popularną rośliną występującą niemalże na całym obszarze Wysokiego Jesionika, którą jest czarna jagoda. Na szczycie nie ma punktu geodezyjnego[15]. Państwowy urząd geodezyjny o nazwie (cz. Český úřad zeměměřický a katastrální (CÚZK)) w Pradze podaje jako najwyższy punkt góry – szczyt – o wysokości 1377,0 m n.p.m. i współrzędnych geograficznych (50°09′10,9″N 17°06′30,5″E/50,153028 17,108472)[15].

Dojście do szczytu następuje z biegnącego przez grupę skalną zielonego szlaku turystycznego Szlak zielony , z możliwością przejścia ze skrzyżowania turystycznego U Vozky[21] z podaną na tablicy informacyjnej wysokością 1360 m lub ze skrzyżowania o nazwie Sedlo pod Vřesovkou[22]. Ze skrzyżowania U Vozky, położonego około 170 m na północny zachód od szczytu biegnie miejscami – z uwagi na podmokły teren – deskowy chodnik, a przy skaliskach szczytowych założono drewniane barierki. Jest możliwość wejścia od strony tego skrzyżowania na skalisko szczytowe, ale trzeba zachować ostrożność w poruszaniu się po nim.

Geologia

Pod względem geologicznym góra Vozka należy do jednostki określanej jako kopuła Keprníka[23] i zbudowana jest ze skał metamorficznych: ciemnych gnejsów, ortognejsów, erlanów, blasto-mylonitów i łupków łyszczykowych o niejednolitej strukturze, czasami zawierających brązowe fenokryształy staurolitu, sterczące z nadwietrzałej powierzchni skał[24]. W niektórych miejscach pojawiają się żyły i soczewki wypełnione białym kwarcem i różowym andaluzytem[24].

Występują tu terasy krioplanacyjne oraz progi skalne: klify mrozowe, powstałe w plejstocenie, w mroźnym klimacie peryglacjalnym[25]. W partiach szczytowych wierzchnia warstwa skał jest dość rozluźniona, aby u podnóża przekształcić się w skalne rumowisko.

Wody

Grzbiet główny (grzebień) góry Pradziad, biegnący od przełęczy Skřítek do przełęczy Červenohorské sedlo oraz dalej do przełęczy Ramzovskiej (cz. Ramzovské sedlo) jest częścią granicy Wielkiego Europejskiego Działu Wodnego, dzielącej zlewiska Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego[3].

Szczyt wraz ze stokami góry Vozka położony jest na południowy zachód od tej granicy, należy więc do zlewni Morza Czarnego, do którego płyną wody m.in. z dorzecza Dunaju, będącego przedłużeniem płynących z tej części Wysokiego Jesionika górskich potoków (m.in. płynących w pobliżu góry potoków o nazwie Jelení potok[13], Klepáčký potok czy Poniklý potok)[5]. Ze stoku zachodniego bierze swój początek potok Hučava[26], a ze stoków północno-zachodnich płynie kilka krótkich, nienazwanych potoków będących dopływami potoków o nazwie Jelení potok i Klepáčký potok[5]. Na stoku północnym (blisko przełęczy Sedlo Trojmezí) występują torfowiska[8] oraz niewielkie dwa oczka wodne[5]. Ponadto w odległości około 1,1 km na zachód od szczytu na wysokości około 1175 m n.p.m. występuje źródło o nazwie (cz. Studánka U Hášovy chaty)[27][5].

Klimatogram dla szczytu Vozka
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
 
 
58
 
-5
-10
 
 
50
 
-4
-9
 
 
61
 
0
-6
 
 
61
 
7
-2
 
 
103
 
11
2
 
 
103
 
14
5
 
 
109
 
16
7
 
 
90
 
17
8
 
 
66
 
12
4
 
 
43
 
7
0
 
 
56
 
0
-5
 
 
60
 
-4
-8
Temperatury w °C
Opad całkowity w mm
Źródło: Klimat Vozka. meteoblue.com

Ochrona przyrody

Część zachodnia i północna góry znajduje się w obrębie narodowego rezerwatu przyrody Šerák-Keprník (cz. Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník), będącego częścią wydzielonego obszaru objętego ochroną o nazwie Obszar Chronionego Krajobrazu Jesioniki (cz. Chráněná krajinná oblast (CHKO) Jeseníky), a utworzonego w celu ochrony utworów skalnych, ziemnych i roślinnych oraz rzadkich gatunków zwierząt[28][29][30].

Narodowy rezerwat przyrody Šerák-Keprník

Narodowy rezerwat przyrody Šerák-Keprník położony jest na wysokościach (852–1423) m n.p.m.[31], ma powierzchnię 794,30 ha[32] (z ochronną strefą buforową nawet 1169,83 ha) oraz został utworzony 31 grudnia 1933 roku[32] w celu ochrony szeregu zachowanych formacji skalnych i glebowych, powstałych w wyniku surowego klimatu epoki lodowcowej, jakimi są: terasy krioplanacyjne, zręby mrozowe i tzw. tufury[33] oraz znajdującej się na ich obszarze flory i fauny[32][34]. Rezerwat jest udostępniony dla turystów[5]. Biegną w jego obrębie szlaki zarówno turystyczne jak i szlak rowerowy oraz ścieżka dydaktyczna[5]. Z uwagi jednak na ochronę cennego ekosystemu głębsze penetrowanie rezerwatu nie jest zalecane.

Turystyka

W obrębie góry nie ma żadnego schroniska lub hotelu górskiego[5]. Od szczytu do miejscowości Branná jest około 6,5 km w kierunku zachodnim, do schroniska chata Jiřího na stoku góry Šerák około 4 km w kierunku północnym, a do bazy turystycznej z hotelem Červenohorské Sedlo i pensjonatami, położonymi na przełęczy Červenohorské sedlo około 4,5 km w kierunku południowo-wschodnim[5].

Chaty łowieckie

Chata Furmanka na stoku góry Vozka

Wokół góry na stokach przy ścieżkach, rozsiane są trzy chaty, ale nie mają one charakteru typowych schronisk turystycznych, a które zalicza się do tzw. chat łowieckich. Dojście do nich jest trudne, wymaga posłużenia się szczegółowymi mapami[5].

Home font awesome.svg Chaty na stokach góry Vozka
Lp.ChataOdległość od szczytu
m
LokalizacjaWspółrzędne geograficzne
1Furmanka[35]550 na południowy wschódstok południowy Pod Vozkou50°08′53,5″N 17°06′38,2″E/50,148194 17,110611
2Hašova chata[36][37]1100 na zachódstok zachodni, blisko zielonego szlaku turystycznego Szlak zielony50°09′11,1″N 17°05′34,4″E/50,153083 17,092889
3Knížecí chata[38]950 na północny zachódstok północno-zachodni50°09′38,4″N 17°06′06,8″E/50,160667 17,101889

Szlaki turystyczne

Klub Czeskich Turystów (cz. Klub Českých Turistů) wytyczył w obrębie góry dwa szlaki turystyczne na trasach[5][39]:

Szlak zielony Branná – góra Pekelec – szczyt Pekelec–SV – przełęcz Alojzovské louky – góra Troják–JZ – dolina potoku Hučava – góra Troják – szczyt Vozka – przełęcz Sedlo pod Vřesovkou
Szlak żółty Branná – Tři kameny – góra Troják – przełęcz Volská louka – góra Vozka – Trojmezí

Szlaki rowerowe i trasy narciarskie

Przez górę nie przechodzi żaden szlak rowerowy. W okresach ośnieżenia wzdłuż żółtego szlaku turystycznego Szlak żółty można skorzystać z wytyczonej trasy narciarstwa biegowego[40]. W obrębie góry nie wytyczono natomiast żadnej trasy narciarstwa zjazdowego[40].

Zobacz też

Uwagi

Przypisy

  1. Vozka (1377 m) (Fuhrmans Stein) 1:12 000. pl.mapy.cz. [dostęp 2016-12-23].
  2. Jan Ondryáš: Přehled nejvyšších vrcholů Hrubého Jeseníku. lipova-lazne.cz, 2006-01-31. [dostęp 2020-11-25]. (cz.).
  3. a b Hrubý Jeseník (mapa). dudisoft.eu ↓.
  4. Geoprohlížeč – ZÚ (Geoportal Czech). ags.cuzk.cz ↓.
  5. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w Vozka (mapa turystyczna) 1:12 000. pl.mapy.cz. [dostęp 2015-08-11].
  6. Vozka. turistika.cz. [dostęp 2015-08-11]. (cz.).
  7. Pomiar (Vozka) 1:24 000. pl.mapy.cz. [dostęp 2020-11-25].
  8. a b c d Vozka. sudeckiedrogi.wordpress.com. [dostęp 2015-08-11].
  9. Staszków i Joanidis 2005 ↓, s. 39.
  10. a b c d Martin Janoška: Vozka: pověstmi opředená hora v Jeseníkách. cestovani.idnes.cz. [dostęp 2015-08-11]. (cz.).
  11. View. heywhatsthat.com ↓, Praděd – Vozka.
  12. View. heywhatsthat.com ↓, Dlouhé stráně – Vozka.
  13. a b Jelení potok. turistika.cz. [dostęp 2020-11-25]. (cz.).
  14. Volská louka. turistika.cz. [dostęp 2015-08-11]. (cz.).
  15. a b c d Geoprohlížeč – ZÚ (Geoportal Czech). ags.cuzk.cz ↓, Produkty → ZABAGED dle ZM10 (Měřítko mapy 1:1880).
  16. a b c Vozka (mapa lotnicza) 1:12 000. pl.mapy.cz. [dostęp 2015-08-11].
  17. Pamětní kámen císařovny Sissi. turistika.cz. [dostęp 2020-11-25]. (cz.).
  18. Zdeňka Jordanová: Lovecké chaty v Jeseníkách. Jeleni bouda. lovecke-chaty-v-jesenikach.webnode.cz. [dostęp 2015-08-11]. (cz.).
  19. Vozka. Miraż Karkonoszy widziany z Vozki. [w:] Dalekie Obserwacje [on-line]. dalekieobserwacje.eu. [dostęp 2017-06-04]. (cz.).
  20. Otakar Brandos: Vozka. treking.cz, 2015-01-17. [dostęp 2017-06-04]. (cz.).
  21. Turistické rozcestí U Vozky. turistika.cz. [dostęp 2020-11-25]. (cz.).
  22. Turistické rozcestí - sedlo Pod Vřesovkou. turistika.cz. [dostęp 2020-11-25]. (cz.).
  23. Cymerman 1998 ↓, s. 531 (mapa).
  24. a b Geologická mapa. mapy.geology.cz ↓, geologická jednotka 9, 13, 1000, 1001, 1010, 1012, 1017.
  25. Vozka. m.taggmanager.cz. [dostęp 2015-08-11].
  26. Potok Hučava. turistika.cz. [dostęp 2015-08-11]. (cz.).
  27. Petr Vomáčka: Studánka U Hášovy chaty (6077). estudanky.eu, 2012-10-07. [dostęp 2015-08-11]. (cz.).
  28. Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník. turistika.cz. [dostęp 2018-05-17]. (cz.).
  29. Národní přírodní rezervace Šerák - Keprník. rymarovsko.cz. [dostęp 2016-01-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-07-21)]. (cz.).
  30. Vozka. jeseniky.net. [dostęp 2015-08-11]. (cz.).
  31. Przegląd Rezerwatów przyrody. (PDF). powiat.nysa.pl ↓, s. 114.
  32. a b c Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník. [w:] Agentura Ochrany Přírody a Krajiny České Republiky [on-line]. ochranaprirody.cz. [dostęp 2018-05-17]. (cz.).
  33. Rezerwaty przyrody. (NPR Šerák - Keprník). [w:] Agentura ochrany přírody a krajiny České Republiki [on-line]. jeseniky.ochranaprirody.cz. [dostęp 2018-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-13)]. (pol.).
  34. Tomáš Urfus: Botanické poklady Hrubeho Jeseníku. prirodovedci.cz, 2015-06-09. [dostęp 2018-05-17]. (cz.).
  35. Zdeňka Jordanová: Lovecké chaty v Jeseníkách. Furmanka. lovecke-chaty-v-jesenikach.cz. [dostęp 2015-08-11]. (cz.).
  36. Hášova lovecká chata. turistika.cz. [dostęp 2015-08-11]. (cz.).
  37. Zdeňka Jordanová: Lovecké chaty v Jeseníkách. Hašova chata. lovecke-chaty-v-jesenikach.cz. [dostęp 2015-08-11]. (cz.).
  38. Zdeňka Jordanová: Lovecké chaty v Jeseníkách. Knížecí chata. lovecke-chaty-v-jesenikach.cz. [dostęp 2015-08-11]. (cz.).
  39. Góry bliskie sercu. Do tajemniczych skał Pasaku. sudeckiedrogi.wordpress.com, 2013-07-21. [dostęp 2015-01-10]. (pol.).
  40. a b Vozka (mapa tras narciarskich) 1:12 000. mapy.cz. [dostęp 2019-08-11]. (cz.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Sudety mapa.png
Mapa Sudetów
Flag of Olomouc Region.svg
Flag of Olomouc Region
U+25B2.svg
Black up-pointing triangle , U+25B2 from Unicode-Block Geometric Shapes (25A0–25FF)
Stripe-marked trail green.svg
Stripe-marked trail on the trail in the Czech Republic - green.
Stripe-marked trail yellow.svg
Stripe-marked trail on the trail in the Czech Republic - yellow.
GrupaSkalnaVozka.jpg
Autor: RadLes, Licencja: CC BY 4.0
Grupa skalna na szczycie góry Vozka - 1377 m n.p.m.
Home font awesome.svg
(c) Font Awesome by Dave Gandy - https://fortawesome.github.com/Font-Awesome, CC BY-SA 3.0
Icon extracted from [fortawesome.github.com/Font-Awesome/ Font-Awesome]
Chata Formanka.jpg
Lovecká chata Formanka pod Vozkou.
Vozka.jpg
Mrazové sruby na vrcholu Vozky.
VozkaVrchol.jpg
Autor: RadLes, Licencja: CC BY 4.0
Skaliska na szczycie góry Vozka - 1377 m n.p.m.
Praděd Z Vozka.jpg
Autor: RadLes, Licencja: CC BY 4.0
Widok ze skaliska szczytowego góry Vozka - 1377 m n.p.m. w kierunku góry Pradziad - 1491 m n.p.m.