Vysoký kámen

Vysoký kámen
Ilustracja
Widok na wzniesienie od strony północno-zachodniej.
Państwo

 Czechy

Położenie

Lichkov, Mladkov, Těchonín

Pasmo

Sudety
Góry Orlickie

Wysokość

843 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Vysoký kámen”
Ziemia50°04′45,978″N 16°39′23,299″E/50,079438 16,656472

Vysoký kámen (niem. Hohestein lub Hoherstein, pol. Wysoki Kamień), 843 m n.p.m.wzniesienie w Czechach w Górach Orlickich w Sudetach Środkowych.

Źródło księcia Rościsława

Wzniesienie położone w Sudetach, w południowo-wschodnim narożniku Gór Orlickich na Pogórzu Bukovskim Gór Orlickich czes. Bukovohorská hornatina. Wznosi s się na obszarze parku przyrody (czes. Přírodní park Suchý vrch – Buková hora), około 7,4 km na zachód od centrum Králík i około 3,0  km na południe od granicy polsko-czeskiej[1].

Kopulaste wzniesienie o wyraźnie zaznaczonym wierzchołku i dość stromo opadających zboczach. Niewielkie siodło oddziela wzniesienie od sąsiedniego wzniesienia Buda położonego po wschodniej stronie. Wzniesienie stanowi wyraźną kulminacją pomiędzy dolinami rzek: (czes. Těchonínskýego potoku) na południu i Cichej Orlicy na północy. Wzniesienie jest najdalej wysuniętym na północ wzniesieniem Bukowskiego Pogórza. Całe wzniesienie porasta las świerkowy z domieszką drzew liściastych, północne zbocze w partii przy szczytowej zajmuje niewielki bezleśny obszar, powstały w wyniku wiatrołomu. Partią grzbietową szczytu na kierunku od południowego wschodu na północny zachód rozciąga się system fortyfikacji i obiektów Grupy Warownej Bouda (czes. Dělostřelecká tvrz Bouda)[2]. Zbudowanej przed II wojną światową, w celu obrony ówczesnej rubieży przed Niemcami[3] Na wschodnim zboczu w bliskiej odległości od szczytu znajduje się lekki schron LO vz. 37 oraz okazała gnejsowa skałka, od której wzniesienie nosi nazwę. Na północ od szczytu położona jest miejscowość Lichkov, a u północno-zachodniego podnóża rozciąga się miejscowość Mladkov. Położenie góry na południowo-wschodnim skraju Gór Orlickich, oraz kształt czynią górę rozpoznawalną w terenie.

Inne

Turystyka

Przez wzniesienie prowadzi:

Przypisy

Bibliografia

  • W. Bryger, T. Dudziak, Przewodnik turystyczny Ziemia kłodzka, Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Pruszków 2010, ISBN 83-89188-95-3.
  • S. Namysł, Mapa turystyczna Góry Bystrzyckie i Orlickie, skala 1:40 000; Wyd. „PLAN”; Wrocław 2004, ISBN 8388049705.
  • Behan Andrzej, Betonowe Kłodzkie Pogranicze, „Ziemia Kłodzka” nr 96/1998, s. 14–15.

Media użyte na tej stronie

Sudety mapa.png
Mapa Sudetów
U+25B2.svg
Black up-pointing triangle , U+25B2 from Unicode-Block Geometric Shapes (25A0–25FF)
Vysoky kamen.jpg
Vysoký kámen, Orlické hory
Radioaktivni pramen vytok.JPG
Radioaktivní pramen knížete Rostislava u Mladkova