Władysław Reymont

Władysław Stanisław Reymont
Stanisław Władysław Rejment
Ilustracja
Imię i nazwisko

Stanisław Władysław Rejment

Data i miejsce urodzenia

7 maja 1867
Kobiele Wielkie

Data i miejsce śmierci

5 grudnia 1925
Warszawa

Narodowość

polska

Dziedzina sztuki

literatura piękna

Epoka

realizm

Ważne dzieła
Faksymile
Odznaczenia
Order Orła Białego Wstęga Wielka Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Komandor Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)
Nagrody

Nobel prize medal.svg Nagroda Nobla w dziedzinie literatury

Wł. Reymont portret potrójny, 1905 r.
Reymont sportretowany przez Leona Wyczółkowskiego
Jacek Malczewski, Portret Władysława Reymonta, 1905
Dom Reymonta w Lipcach Reymontowskich
Epitafium serca Władysława Reymonta w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie
Grób Reymonta w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach w Warszawie

Władysław Stanisław Reymont, właśc. Stanisław Władysław Rejment (ur. 7 maja 1867[a][1][2] w Kobielach Wielkich, zm. 5 grudnia 1925 w Warszawie) – polski pisarz, prozaik i nowelista, jeden z głównych przedstawicieli realizmu z elementami naturalizmu w prozie Młodej Polski. Niewielką część jego spuścizny stanowią wiersze. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za czterotomową „epopeję chłopską” Chłopi[3]. Jeden z najwybitniejszych i najważniejszych pisarzy w dziejach literatury polskiej[4][5][6].

Życiorys

Reymont urodził się w rodzinie organisty. Jego ojciec, Józef Rejment, człowiek oczytany, miał wykształcenie muzyczne i w tuszyńskiej parafii pełnił obowiązki organisty, a także prowadził księgi stanu cywilnego i korespondencję proboszcza z władzami rosyjskimi. Matka, Antonina z Kupczyńskich, miała talent do opowiadania. Wywodziła się ze zubożałej szlachty krakowskiej; w latach dojrzałych pisarz fakt ten często podkreślał.

Rodzice chcieli, aby został organistą. Odmówił uczęszczania do szkół, często zmieniał zawody, miejsca zamieszkania, dużo podróżował po Polsce i Europie. Ukończył Warszawską Szkołę Niedzielno-Rzemieślniczą. W latach 1880–1884 uczył się zawodu krawieckiego w Warszawie, po czym został czeladnikiem. W okresie 1884–1888 był aktorem w wędrownych grupach teatralnych, następnie w latach 1888–1893 dzięki protekcji ojca znalazł zatrudnienie jako niskiej rangi funkcjonariusz Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, pracując m.in. w Rogowie i Lipcach. W 1890 zmarła matka pisarza. Z twórczości literackiej utrzymywał się od 1894, kiedy przeniósł się do Warszawy, jednak swoje pierwsze wiersze pisał już w 1882.

13 lipca 1900 Reymont uległ wypadkowi kolejowemu. Trafił do szpitala z dwoma złamanymi żebrami, jednak w raporcie lekarskim napisano, że pisarz ma 12 złamanych żeber oraz inne kontuzje ciała i nie wiadomo, czy będzie nadal zdolny do pracy umysłowej[7]. Notatkę szpitalną sfałszował dr Jan Roch Raum[7]. Wysokie odszkodowanie w wysokości 38 500 rubli pomogło mu zdobyć niezależność finansową.

15 lipca 1902 w Krakowie ożenił się z Aurelią Szabłowską z domu Schatzschnejder, ślub odbył się w kościele Karmelitów na Piasku. W tym samym roku umarł jego brat Franciszek.

Władysław Reymont był świadkiem wydarzeń rewolucji 1905 roku. Swoje obserwacje ze strajku powszechnego i demonstracji w Warszawie, po ogłoszeniu manifestu konstytucyjnego przez cara Mikołaja II, opisał m.in. w tekście Kartki z notatnika w nr 45 Tygodnika Ilustrowanego[8]. Zbiór jego wspomnień z okresu, nazwanych Z konstytucyjnych dni. Notatki, przedrukowano następnie w 1956 r. w III tomie Dzieł wybranych, pt. Nowele[9].

Był członkiem Ligi Narodowej przed 1914[10]. W odpowiedzi na deklarację wodza naczelnego wojsk rosyjskich wielkiego księcia Mikołaja Mikołajewicza Romanowa z 14 sierpnia 1914 podpisał telegram dziękczynny, głoszący m.in., że krew synów Polski, przelana łącznie z krwią synów Rosyi w walce ze wspólnym wrogiem, stanie się największą rękojmią nowego życia w pokoju i przyjaźni dwóch narodów słowiańskich[11].

W 1920 kupił majątek w Kołaczkowie.

13 listopada 1924 Reymont otrzymał Nagrodę Nobla[12], ale nie zdążył jej odebrać z uwagi na zły stan zdrowia[13]. 1 maja 1925 przystąpił do Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast”[14]. 16 maja 1925 przyznano mu tytuł członka honorowego Towarzystwa Dziennikarzy Polskich we Lwowie[15]. Do końca życia zasiadał w składzie Kapituły Orderu Odrodzenia Polski[16].

Zmarł 5 grudnia 1925 w swoim mieszkaniu przy Górnośląskiej 16 w Warszawie[17][18]. 6 grudnia jego ciało uroczyście przeniesiono z ul. Górnośląskiej do katedry św. Jana, gdzie trumna została wystawiona na widok publiczny[19]. 9 grudnia został pochowany w alei zasłużonych (rząd 1 miejsce 1,2,3,4,5) na cmentarzu Stare Powązki[20][21], a jego serce wmurowano w filarze kościoła św. Krzyża[22].

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2000 Rokiem Reymontowskim.

Twórczość

Twórczość Reymonta jest zróżnicowana pod względem tematyki, formy literackiej oraz nierówna pod względem swej wartości. W powieściach obyczajowych zawarł elementy krytyki społecznej. Władysław Reymont jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1924. Otrzymał ją za powieść Chłopi. Kontrkandydatami Reymonta do tej nagrody byli Stefan Żeromski i Tomasz Mann; ten pierwszy uznawany był za wybitniejszego pisarza, jednak jego osoba została odrzucona przez Akademię Szwedzką, uzasadniono to jego antygermanizmem[23].

Ziemia obiecana

Jest to jedna z najwybitniejszych powieści Reymonta, po Chłopach najczęściej tłumaczona na języki obce[24] i filmowana. Materiały do niej zaczął zbierać w 1896, przebywając przez blisko rok w Łodzi (opublikowana w latach 1897–1898 na łamach „Kuriera Warszawskiego”, osobne wydanie w 1899). Bohaterem tego studium jest miasto kapitalistyczne, jakim wtedy stawała się Łódź. Porównał ją do monstrum, niszczącego zwykłych ludzi, a z drugiej strony wykrzywiającego psychicznie właścicieli wielkich fortun.

Tematem powieści jest mechanizm „robienia pieniędzy” przez jej trzech bohaterów, z których jeden jest Polakiem (Karol Borowiecki), drugi Niemcem (Max Baum), trzeci Żydem (Moryc Welt). Różnice pochodzenia i obyczajów nie dzielą ich, wręcz przeciwnie – przyjaciele wykorzystują je dla skutecznego działania i wygrywania z konkurencją. Razem zakładają fabrykę, łączy ich wspólny interes, wspólne poczucie, że należą do grupy Lodzermenschów.

Mimo zawartej krytyki społecznej Ziemia Obiecana jest nie tylko manifestem politycznym. Plastyczny i naturalistyczny obraz Łodzi i jej mieszkańców jest przykładem antyurbanizmu Reymonta, jego umiłowania przyrody oraz przeciwstawiania „naturalnego” środowiska chłopskiego i wiejskiego (jego obyczajów, systemu wartości) „patologicznemu” środowisku miejskiemu. Ironiczny tytuł tej powieści stał się w Polsce publicystycznym określeniem Łodzi, z czasem pozbawionym pejoratywnego odcienia.

Powieść była dwukrotnie ekranizowana:

Chłopi

Powieść powstawała w latach 1901–1908. Zawiera realistyczny obraz życia zbiorowości chłopskiej. Pisana jest specyficznym, potoczystym językiem, z wykorzystaniem elementów gwarowych. Życie społeczności wsi Lipce z jednej strony wyznacza rytm przyrody (poszczególne tomy są zatytułowane nazwami pór roku – zaczynając od „Jesieni”) oraz związane z nim zajęcia i prace na roli, a także zwyczaje i obrzędy, z drugiej zaś dokonujące się przemiany społeczno-ekonomiczne na wsi i związane z tym spory (rozwarstwienie ekonomiczne wsi, konflikty z dworem).

W to tło wpleciona jest główna oś akcji powieści, którą jest romans młodej, urodziwej i namiętnej Jagny – żony bogatego gospodarza Macieja Boryny, z jego synem Antkiem oraz postawy społeczności chłopskiej wobec tego zdarzenia. Po śmierci Macieja Boryny (który stał na czele buntu chłopów wobec dworu), Jagna zostaje napiętnowana i wypędzona przez społeczność wiejską i ulega obłędowi, zaś pogodzony z losem Antek przejmuje gospodarstwo ojca.

Powieść „Chłopi” nawiązuje do fascynacji chłopską energią, naturalnością i prostotą życia, charakterystyczną dla wielu dzieł początków XX wieku, nazywanej niekiedy „chłopomanią”.

Powieść „Chłopi” była dwukrotnie sfilmowana, w 1922 i w 1972. Premiera pierwszego z tych filmów odbyła się 7 kwietnia 1922, reżyserem był Eugeniusz Modzelewski, a w rolach głównych wystąpili: Mieczysław Frenkiel (Maciej Boryna), Maria Merita (Jagna), Henryk Rydzewski (Antek Boryna), Anna Belina (Hanka). Premiera drugiego z tych filmów odbyła się 7 grudnia 1973. Film reżyserował Jan Rybkowski, operatorem był Marek Nowicki, muzykę stworzył Adam Sławiński. W rolach głównych wystąpili: Władysław Hańcza (Maciej Boryna), Emilia Krakowska (Jagna), Ignacy Gogolewski (Antek Boryna), Krystyna Królówna (Hanka).

Bunt

Bunt to ostatnia powieść Reymonta, publikowana w 1922 na łamach „Tygodnika Ilustrowanego”, a w 1924 wydana w postaci książki. Powieść radykalnie odstaje od wcześniejszej twórczości Reymonta, jest bowiem połączeniem baśni i antyutopii, opowiadającej o buncie zwierząt przeciwko człowiekowi. Powstanie rozpoczyna się od głoszenia szczytnych haseł o równości, sprawiedliwości i budowaniu powszechnego szczęścia, a w rzeczywistości kończy się krwawą rzezią i zagładą. Powieść była parabolą terroru, którym była rewolucja październikowa, a którą Reymont obserwował w ciągu pięciu lat pomiędzy jej początkiem a rokiem powstania powieści. Z powodów ideologicznych w PRL powieść była zakazana i uległa zapomnieniu. Pierwsze powojenne wznowienie powieści miało miejsce w 2004, nakładem wydawnictwa „Fronda”.

Wybrane pozostałe utwory

Ordery i odznaczenia

Upamiętnienie

Upamiętnienie
Pomnik w Łodzi
Pomnik w Łodzi
Pomnik w Złotoryi
Pomnik w Małkowie
Pomnik w Radomsku
Tablica we Florencji
Tablica w Wierzchosławicach
Tablica w Warszawie
Tablica w Warszawie
Tablica w Zakopanem
  • W 1977 wyemitowano z jego wizerunkiem polską monetę kolekcjonerską o nominale 100 zł. Moneta ta została wykonana ze srebra próby 625 w nakładzie 20 150 egzemplarzy, miała średnicę 32 mm i wagę 16,5 g, rant gładki[36]. Portret Władysława Reymonta znajdował się również na polskim banknocie o nominale 1 000 000 zł, będącym w obiegu w latach 1991–1996[37].

Od 24 listopada 1961 ulica w Warszawie, na terenie obecnej dzielnicy Bielany, będąca jedną z ważniejszych arterii komunikacyjnych tej części miasta, przed tą datą nosząca nazwę „alei Konstytucji”, nosi nazwę alei Władysława Reymonta[38]. W 1967 na fasadzie domu przy ul. Górnośląskiej 16, w którym zmarł, odsłonięto tablicę pamiątkową[18].

Poczta Polska wydała następujące walory upamiętniające Władysława Reymonta:

  • 12 grudnia 1967 znaczek o wartości 60 gr z okazji 100. rocznica urodzin pisarza (nr katalogowy 1670)[39],
  • 10 maja 1982 znaczek o wartości 15 zł w ramach serii „Polscy laureaci Nagrody Nobla” (nr katalogowy 2661)[40],
  • 7 maja 2017 znaczek o wartości 2,60 zł z okazji 150. rocznicy urodzin pisarza (nr katalogowy 4757)[41][42].

Pisarza upamiętniają ponadto:

Ekranizacje

Zobacz też

Uwagi

  1. Na nagrobku widnieje błędna data 6 maja.

Przypisy

  1. Polski Słownik Biograficzny.
  2. Reymont Władysław Stanisław, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2012-05-07].
  3. For his great national epic The Peasants”, Literacka Nagroda Nobla 1924. [dostęp 2017-05-07] (ang.).
  4. Władysław Reymont w serwisie Culture.pl
  5. Nie tylko „Chłopi”. Życie i twórczość Władysława Reymonta – WP Książki, ksiazki.wp.pl [dostęp 2019-10-15] (pol.).
  6. 149 lat temu urodził się nasz noblista Władysław Reymont, polskaniepodlegla.pl [dostęp 2019-10-15] (pol.).
  7. a b Reymont wyłudził odszkodowanie od carskich kolei, wyborcza.pl z 20 października 2006 za „Dziennikiem”. [dostęp 2017-05-07].
  8. Tygodnik Ilustrowany, nr 45 z 1905; Chełmska Biblioteka Cyfrowa [dostęp z 2013-12-28].
  9. Władysław Reymont: Dzieła wybrane, tom III: Nowele. Kraków 1956. s. 6. za: Rewolucja oczami Władysława Reymonta; dostęp z 2013-12-28.
  10. Stanisław Kozicki: Historia Ligi Narodowej (okres 1887–1907), Londyn 1964, s. 582.
  11. Kazimierz Władysław Kumaniecki: Zbiór najważniejszych dokumentów do powstania państwa polskiego, Warszawa, Kraków 1920, s. 30.
  12. NobelPrize.org, nagroda za 1924 rok (ang.).
  13. Władysław Reymont – nagroda Nobla, która przyszła nie w porę, PolskieRadio.pl [dostęp 2020-03-14].
  14. Władysław Reymont: Dlaczego wybrałem „Piasta”?, „Piast” nr 23/1925 z 7 czerwca 1925. [dostęp 2017-05-07].
  15. Z Tow. Dziennikarzy Polskich. „Gazeta Lwowska”. Nr 114, 19 maja 1925. 
  16. Kapituła Orderu „Polonia Restituta”. „Gazeta Lwowska”, s. 1, nr 141 z 23 czerwca 1927. 
  17. Władysław St. Reymont. „Gazeta Lwowska”, s. 1, nr 282 z 6 grudnia 1925. 
  18. a b Stanisław Ciepłowski: Wpisane w kamień i spiż. Inskrypcje pamiątkowe w Warszawie XVII–XX w. Warszawa: Argraf, 2004, s. 81. ISBN 83-912463-4-5.
  19. Henryk Comte: Zwierzenia adiutanta. W Belwederze i na Zamku. Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1975, s. 92.
  20. Pogrzeb Reymonta. „Gazeta Lwowska”, s. 1, nr 285 z 11 grudnia 1925. 
  21. Cmentarz Stare Powązki: WŁADYSŁAW STANISŁAW REYMONT, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2020-05-15].
  22. Grzegorz Kalwarczyk: Przewodnik po parafiach i kościołach archidiecezji warszawskiej. Tom 2. Warszawa: Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”, 2015, s. 391. ISBN 978-83-7821-118-1.
  23. Dlaczego Żeromski nie dostał Nobla?, Onet Wiadomości, 8 marca 2007 [dostęp 2021-01-25] (pol.).
  24. Władysław Reymont „Ziemia obiecana” (odc. 11-15), PolskieRadio.pl [dostęp 2021-01-27].
  25. Anna Kondek-Dyoniziak: Prezydent uhonorował pośmiertnie Orderem Orła Białego ponad 20 wybitnych Polaków. dzieje.pl, 11 listopada 2018. [dostęp 2018-11-11].
  26. M.P. z 1924 r. nr 299, poz. 977 „za wybitną twórczość literacką”.
  27. Polskie ordery i odznaczenia. Warszawa: Wydawnictwo Interpress, 1989, s. 60.
  28. M.P. z 1921 r. nr 298 – zastępcy Członka Kapituły Orderu „Odrodzenia Polski”.
  29. Józef Rurawski: Władysława Reymonta droga do nobla. Kielce: 2000, s. 296.
  30. Order Odrodzenia Polski. Trzechlecie pierwszej kapituły 1921–1924. Warszawa: Prezydium Rady Ministrów, 1926, s. 20.
  31. M.P. z 1921 r. nr 156 – jako jeden z pierwszych 15 osób odznaczonych Orderem Odrodzenia Polski – „za zasługi, położone dla RzeczypospoIitej Polskiej na polu literatury”.
  32. Część urzędowa. „Gazeta Lwowska”, s. 1–2, nr 157 z 19 lipca 1921. 
  33. Order Odrodzenia Polski. Trzechlecie pierwszej kapituły 1921–1924. Warszawa: Prezydium Rady Ministrów, 1926, s. 14, 29.
  34. Władysław Stanisław Reymont. reymontfoundation.com. [dostęp 2014-08-25].
  35. „Legion d’Honneur” dla Reymonta, „Kurjer Wileński” (R. II, nr 142 (294)), polona.pl, 26 czerwca 1925 [dostęp 2020-01-12].
  36. Janusz Parchimowicz: Katalog monet polskich obiegowych i kolekcjonerskich od 1916. Szczecin: Nefryt, 1995, s. 90. ISBN 83-902670-1-2.
  37. To już 20 lat. Pamiętasz jeszcze stare banknoty?. businessinsider.com.pl. [dostęp 2017-08-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-25)]. (pol.).
  38. Początkowo nazwa była zapisywana dużą literą. Obecnie stosowana jest mała – Uchwała nr 28 Rady Narodowej Miasta Stołecznego Warszawy z 24 listopada 1961 r. w sprawie nadania nazw ulicom, „Dziennik Urzędowy Rady Narodowej m.st. Warszawy, Warszawa, 20 grudnia 1961 r., nr 22, poz. 96, s. 6.
  39. 1967.12.12. 100. rocznica urodzin W. S. Reymonta, Katalog Znaków Pocztowych [dostęp 2018-08-04] (pol.).
  40. 1982.05.10. Polscy laureaci Nagrody Nobla, Katalog Znaków Pocztowych [dostęp 2018-08-04] (pol.).
  41. 2017.05.07. 150. rocznica urodzin Władysława Reymonta, Katalog Znaków Pocztowych [dostęp 2018-08-04] (pol.).
  42. Decyzja nr 12 Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 31 marca 2016 r. w sprawie określenia rocznego planu emisji znaczków pocztowych na 2017 r. (pol.).
  43. Tomasz Kolmasiak, Śladami Reymonta, radomsko24.pl, 16 czerwca 2017 [zarchiwizowane z adresu 2020-12-02].
  44. Wojciech Bojdo, Ławeczka reymonta już na swoim miejscu, radomsko24.pl, 2 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-12-02].
  45. The W. Reymont Foundation. oficjalna strona [dostęp 2019-05-30].

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Nobel prize medal.svg
Autor: User:Gusme (it:Utente:Gusme), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Vector image of the Nobel prize medal
NobelP2.png
Alfred Nobel from public domain photo, in circle. (Photo taken 1896 or earlier).
Władysław Reymont, Zlotoryja (003).jpg
Autor: Juandev, Licencja: CC BY 3.0
Pomník Vladislava Reymonta v dolnoslezském městě Zlotoryja v Polsku.
Zakopane ul Grunwaldzka 14 tablica Reymonta.jpg
Autor: Kapitel, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tablica na willi "Boryna" przy ul. Grunwaldzkiej 14 w Zakopanem upamiętniająca pobyt Władysława Reymonta
Małków-pomnik W.S.Reymonta.jpg
Autor: Anwar2, Licencja: CC BY-SA 4.0
Malkow-monument of W.S.Reymont
Piazza d'azeglio 9, villino marinelli 02 targa Wladyslaw Stanislaw Reymont 2.jpg
(c) I, Sailko, CC BY-SA 3.0
Piazza d'azeglio 9, villino marinelli 02 targa Wladyslaw Stanislaw Reymont 2
Reymont grave.JPG
Autor: Wujektsal, Licencja: CC BY-SA 3.0
Grave of Władysław Stanisław Raymont
PomnikReymonta w Łodzi.jpg
Pomnik Władysława Reymonta na placu Władysława Reymonta w Łodzi
Tablica Władysław Reymont Szpital Praski Przemienienia Pańskiego.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Tablica upamiętniająca Władysława Reymonta przy wejściu do Szpitala Przemienienia Pańskiego
Epitaph for heart of Władysław Reymont.PNG
Autor: User:Mathiasrex Maciej Szczepańczyk, Licencja: CC BY 3.0
Epitaph for heart of Władysław Reymont
Tablica pamiątkowa (2) - Dom Ludowy w Wierzchosławicach.jpg
Autor: DentArt, Licencja: CC BY 3.0
Wierzchosławice, Tablica pamiątkowa na domu ludowym im. W. Witosa w Wierzchosławicach. Upamiętnia Dożynki Reymontowskie zorganizowane w 1925 roku
Tablica pamiątkowa poświęcona Władysławowi Reymontowi1.JPG
Autor: Alma Pater, Licencja: CC BY-SA 3.0
Tablica pamiątkowa poświęcona Władysławowi Reymontowi w elewacji frontowej kamienicy Cechu Krawców w Warszawie. Krakowskie Przedmieście nr 41
Domek Reymonta.jpg
Autor: Krzysztof T. miw, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Domek Reymonta.
Reymont's Trunk 2.jpg
Autor: Mafo, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kufer Reymonta (lipiec 2018)
Wł. Reymont portret potrójny.jpg
Wł. Reymont portret potrójny, 1905 r.