Wózek (kolejnictwo)

Wózek – w kolejnictwie element podwozia pojazdu szynowego, w którym zamocowane są osie z kołami, mający możliwość ruchu obrotowego (głównie) względem opartego na nim nadwozia pojazdu.

W miarę zwiększania długości pojazdów szynowych pojawiły się problemy przy przechodzeniu ich przez łuki torów. Rozwiązaniem tego problemu było osadzenie nadwozia pojazdu na dwóch obrotowo z nim połączonych krótkich ramach, w których osadzone były osie dwóch zestawów kołowych.

Budowa

Schemat budowy wózka na przykładzie wózka wagonu pasażerskiego typu КВЗ-ЦНИИ/Э produkcji Kalinińskich Zakładów Budowy Wagonów (ros. Калининский вагоностроительный завод):

Budowa wózka wagonu pasażerskiego
  • 1 – Klocek hamulcowy
  • 2 – Pierwszy stopień usprężynowania
  • 3 – Podparcia boczne
  • 4 – Czop skrętu
  • 5 – Rama wózka
  • 6 – Maźnica
  • 7 – Drugi stopień usprężynowania
  • 8 – Tłumik drugiego stopnia usprężynowania

Charakterystyka

W Europie dominują wózki typu skrzynkowego, o konstrukcji przypominającej prostokątną ramę ze środkowym elementem poprzecznym, w którym umieszczony jest przegub skrętny; zaletą tego rodzaju wózków jest możliwość osadzenia hamulców klockowych po obu stronach koła i miejsce na umieszczenie dodatkowego osprzętu (sprężyn, amortyzatorów, hamulców itp.). Innym rodzajem wózków, stosowanych głównie w wagonach towarowych w kolejach poradzieckich i w USA, są tzw. diamondy o uproszczonej konstrukcji, gdzie występuje tylko jedna poprzeczna belka; zaletą tej konstrukcji jest niska cena, niewielka masa, prostota, łatwość produkcji, wadą – możliwość zabudowania jedynie jednego klocka hamulcowego na koło oraz możliwość zastosowania tylko jednostopniowego usprężynowania. W wyniku zastosowania hamulców tarczowych powstały różne konstrukcje łączące zalety obu tych rodzajów wózków.

W wózku zabudowane są elementy zapewniające usprężynowanie pojazdu szynowego. Dawniej najczęściej stosowane były sprężyny piórowe, obecnie sprężyny śrubowe z tendencją do zastępowania ich pneumatycznymi elementami sprężystymi. Obok sprężyn w wózkach zamocowane są tłumiki drgań i – w pojazdach dużej szybkości – tłumiki wężykowania. Znaczna część wózków wagonów pasażerskich ma zabudowane prądnice – duże prądnice prądu stałego zastępowane są znacznie mniejszymi alternatorami ze zblokowanym prostownikiem lub w ogóle likwidowane w pojazdach zasilanych ze źródeł zewnętrznych.

Wyróżnia się wózki toczne (nie posiadające napędu – wagonowe) i napędowe. Wózki napędowe w lokomotywach elektrycznych i spalinowych z przekładnią elektryczną mają zabudowane silniki (zwykle – 1 silnik na 1 oś). Istnieją (rzadkie) przykłady wózków napędowych bez silników, w których następuje jedynie zamiana ruchu obrotowego wału dostarczającego moc z silnika umieszczonego w pudle lokomotywy na ruch obrotowy kół za pomocą przekładni (rozwiązanie stosowane w spalinowozach z przekładnią mechaniczną). Istnieją też wózki, w których niektóre osie są napędowe, a niektóre toczne (np. lokomotywy spalinowe o układzie osi A1A'A1A' czy tramwaje o układzie osi A1'1A' (Norymberga, lata 20. XX w.)).

Najczęściej spotyka się wózki dwuosiowe, nieco rzadziej trzyosiowe (lokomotywy, wagony towarowe, bardzo rzadko – wagony pasażerskie, np. pomiędzy członami wagonu piętrowego typu Bhp), zupełnie zaś sporadycznie cztero- i więcejosiowe (niektóre konstrukcje lokomotyw w Stanach Zjednoczonych z lat 50., 60. XX w. np. o układzie osi 1'Bo'Do'+Do'Bo'1').

Specjalną konstrukcją są wózki Jakobsa, na których opierają się dwa sąsiednie człony pojazdu.

wózek tramwajowy z wozu tramwajowego Konstal 105Na. MPK Częstochowa

Wózki stosowane w lokomotywach parowych

Wózki w parowozach są wyłącznie toczne[a] i pojawiły się w miarę wzrostu rozmiarów parowozów i zwiększania liczby osi, gdy problemy z wpisywaniem się parowozów w łuki torów stawały się coraz bardziej dokuczliwe. Powstawały różne konstrukcje rozwiązujące ten problem. Pierwsze próby podjęto w 1851 roku, kiedy Bissel i Mason zbudowali dwuosiowy wózek przedni, który mógł obracać się dookoła osi czopa skrętu oraz przesuwać na boki[1].

Zasada działania wszystkich wózków parowozowych jest podobna – jako pierwsze wpisują się w łuk toru i za pomocą różnego rodzaju dźwigni i sprężyn powodują naprowadzenie zestawów napędowych. Najlepsze walory mają wózki dwuosiowe, ale ze względu na dużą masę często są zastępowane jednoosiowymi (właściwie – oś toczna z pierwszą osią napędową tworzy rodzaj wózka dwuosiowego).

W 1857 Bissel skonstruował jednoosiowy wózek z osią toczną na dyszlu[1]. Wózek ten różni się od późniejszego wózka Kraussa-Helmholtza tym, że dyszel nie przesuwa osi napędowej – kończy się czopem tuż przed nią; ponadto w czasie jazdy do przodu wózek jest ciągnięty za pomocą dwóch cięgieł, gdyż dyszel nie może być ściskany ze względu na słabą konstrukcję. W 1863 W. B. Adams zbudował jednoosiowy wózek toczny tzw. oś Adamsa[1]. Powszechnie stosowaną konstrukcją stał się następnie jednoosiowy wózek Kraussa-Helmholtza, skonstruowany w 1888 roku, wymuszający także przesuw pierwszej osi wiązanej[1].

Przypisy

  1. a b c d Zdeňek Bauer: Stare parowozy. Warszawa: Wydawnictwo Sport i Turystyka, 1986, s. 33. ISBN 83-217-2574-0.

Uwagi

  1. Istnieje niewielka ilość konstrukcji parowozów systemu Garratta składające się z 2 lub 3 członów napędnych, jednak w tym przypadku należy mówić o konstrukcjach wielopodwoziowych.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Reisezugwagen Drehgestell.svg
Autor:
  • Original graphic: Glucke
  • Graphic separated to passenger car bogie alone w/o russian letters: Pechristener
, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wózek rosyjskiego wagonu pasażerskiego typy KWS-ZNII: 1 - Klocek hamulcowy; 2 - Pierwszy stopień odsprężynowania; 3 - Podparcia boczne ; 4 - Czop skrętu ; 5 - Rama wózka; 6 - Maźnica; 7 - Drugi stopień odsprężynowania; 8 - Tłumik drugiego stopnia odsprężynowania.
Wozek tramwajowy 105Na.jpg
Autor: BartekJabol, Licencja: CC BY-SA 4.0
wózek z wozu tramwajowego konstal 105Na. MPK Częstochowa
Krauss-Helmholtz-Lenkgestell Int.svg
Autor: Christian Bier / Erik Baas, Licencja: CC BY 3.0

Krauss-Helmholtz bogie

1: Lokrahmen = frame
2: Kuppelachsen = coupled axles
seitenverschiebbar = with sideplay
3: Drehzapfen = pivot pin
4: Deichsel = shaft
Bettendorf truck at Illinois Railway Museum.JPG
Autor: Sean Lamb, Licencja: CC BY-SA 2.0
A Bettendorf style truck displayed at the Illinois Railway Museum.
THSR 700T truck.jpg
Autor: Alec @ Taiwan, Licencja: CC BY 2.0
Taiwan High Speed Rail 700T truck
Seitenkipper-Ua4201-Drehgestell.jpg
Diamond bogie on Czech Railways side-tipper
Axle hung Motorbogie.jpg
Autor: Les Chatfield, Licencja: CC BY 2.0
This bogie may be compared with the previous picture. On this unit however the motors are "Axle hung" which means each axle has to bear the weight of each motor increasing rail damage and ride noise.
Ice-v-bogie.jpg
Autor: bigbug21, Licencja: CC BY-SA 3.0
A bogie of the InterCityExperimental.