Węgorek octowy

Węgorek octowy
Turbatrix aceti
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

nicienie

Gromada

Secernentea

Rząd

Rhabditida

Rodzina

Panagrolaimidae

Rodzaj

Turbatrix

Gatunek

węgorek octowy

Węgorek octowy (łac. Turbatrix aceti) – nicień żyjący w fermentujących owocach oraz w occie winnym. Jest wytrzymały, potrafi żyć w środowisku o charakterze kwasowym, którego pH wynosi od 1,6 do 1,1.

Hodowla

Hodowla węgorka jest mało wymagająca. Jako pokarm można zastosować rozgotowane płatki owsiane (pulpa owsiana). Nicień toleruje temperatury od 0 do 30 °C, jednak do rozmnażania potrzebuje ciepła, optymalnie 22 °C (temperatura pokojowa). W ciągu 2-3 dni można podwoić ich liczebność.

Do zapoczątkowania hodowli należy umieścić łyżeczkę zarodową w plastikowym pojemniku wraz z owsianą pulpą, dolać wody do poziomu około 5 mm nad powierzchnią pulpy. Pojemnik należy przykryć pokrywką lub folią i odstawić w ciepłe miejsce. Należy również zadbać o odpowiednią wentylację w pojemniku (np. robiąc kilka dziurek w pokrywce). Węgorki żyją około 3 tygodni, później hodowlę trzeba odnowić.

Budowa

Robakowaty kształt ciała, z przodu ciała otwór gębowy, z tyłu odbyt (u samców występuje stek), samica posiada otwór płciowy. Długość ciała 1-2 mm.

Zastosowanie

W akwarystyce wykorzystywany do karmienia narybku. Do tego celu zakłada się specjalne hodowle.

Media użyte na tej stronie

Die Frau als Hausärztin (1911) 041 Verdorbener Essig mit Essigälen.png
Fig. 41. Verdorbener Essig mit Essigälen. Vergrößert.