Władysław Młodzianowski

Władysław Młodzianowski
porucznik porucznik
Data i miejsce urodzenia21 kwietnia 1925
Łapy
Data i miejsce śmierci29 stycznia 2018
Braniewo
Przebieg służby
Lata służbyok. 1943-1945
Siły zbrojneOrzeł LWP.jpg ludowe Wojsko Polskie
Główne wojny i bitwyII wojna światowa
Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (1943–1989) Srebrny Medal „Zasłużonym na Polu Chwały” Brązowy Medal „Zasłużonym na Polu Chwały”
Grób por. Władysława Młodzianowskiego na cmentarzu przy ul. Elbląskiej w Braniewie

Władysław Młodzianowski (ur. 21 kwietnia 1925 w Łapach, zm. 29 stycznia 2018 w Braniewie) – porucznik Wojska Polskiego, uczestnik szlaku bojowego do Berlina, odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Życiorys

Urodził się 21 kwietnia 1925 roku w Łapach w ówczesnym województwie białostockim. Jego rodzicami byli Jan i Czesława Młodzianowscy. W 1928 roku rodzina przeprowadziła się do Siemiatycz. Jego ojciec został rozstrzelany przez funkcjonariuszy NKWD w 1941 r., a rodzina została wysiedlona do Nowosybirska, a następnie rzekami Ob i Parabiel w głąb tajgi. Władysław Młodzianowski został skierowany do pracy przy wyrębie drzew. W 1943 roku zgłosił do Wojska Polskiego w Sielcach nad Oką. Ukończył szkołę podoficerską i przebył szlak bojowy do Berlina[1].

W 1947 roku osiedlił się w Braniewie i mieszkał tam do końca życia. Podjął pracę w Miejskim Zakładzie Budynków, w którym kierował grupą remontowo-budowlaną. Brał udział w odbudowie Braniewa i okolic. Przeprowadzał m.in. remonty oraz odbudowy takich obiektów jak: Dom Kultury przy ul. Przemysłowej, przedwojenny basen miejski przy ul. Olsztyńskiej, katedra we Fromborku, kościół św. Trójcy przy ul. Kościuszki w Braniewie, kaplica klasztorna „Regina Coeli” klasztoru Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny w Braniewie, kościół św. Krzyża, dworzec kolejowy, kamienice w Braniewie[1].

26 grudnia 1951 roku poślubił Janinę, z domu Założyńską. Mieli dwójkę dzieci[1].

Był członkiem Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych[1].

Odznaczenia

Odznaczony został m.in.[1]:

Przypisy

  1. a b c d e Odszedł zasłużony braniewianin Władysław Młodzianowski, braniewo.wm.pl [dostęp 2020-03-23].

Media użyte na tej stronie