Władysław Marecki

Władysław Marecki
Władysław Marczewski
Żabik 2, Hipek, Kajtek
Ilustracja
Władysław Marecki (ze zbiorów NAC)
major major
Data i miejsce urodzenia

23 sierpnia 1911
Lublin

Data i miejsce śmierci

25 marca 1999
Sopot

Przebieg służby
Lata służby

1932–1945

Siły zbrojne

Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie
Poland badge.jpg Polskie Siły Zbrojne
Kotwica symbol.svg Armia Krajowa

Jednostki

23 Pułk Piechoty im. płk. Leopolda Lisa-Kuli, Pułk KOP „Wilejka”, 2 Pułk Piechoty KOP, Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich, 3 Dywizja Strzelców Karpackich, 106 Dywizja Piechoty AK

Stanowiska

zastępca dowódcy plutonu, dowódca plutonu, dowódca kompanii

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa:

Późniejsza praca

kierownik wydziału

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (1920-1941, dwukrotnie) Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami Krzyż Armii Krajowej Krzyż Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

Władysław Marecki vel Władysław Marczewski pseud.: „Żabik 2”, „Hipek”, „Kajtek” (ur. 23 sierpnia 1911 w Lublinie, zm. 25 marca 1999 w Sopocie) – major piechoty Wojska Polskiego, cichociemny.

Życiorys

Po zakończeniu nauki w szkole powszechnej i technicznej we Włodzimierzu Wołyńskim (w latach 1920–1932) odbył zasadniczą służbę wojskową w 23 pułku piechoty im. płk. Leopolda Lisa-Kuli we Włodzimierzu Wołyńskim w latach 1932–1934. Od 1 października służył w Pułku KOP „Wilejka”. Ukończył szkołę podoficerską w 1937 roku. 18 sierpnia 1939 roku został przydzielony do 2 pułku Strzelców Górskich, którym był przemianowany 2 Pułk Piechoty KOP, wchodzący w skład 1 Brygady Górskiej KOP.

Równolegle jako ekstern ukończył w 1939 roku 6. klasę gimnazjum.

We wrześniu 1939 roku był zastępcą dowódcy plutonu w 2 pułku Strzelców Górskich. Brał udział w ciężkich walkach w Beskidach (od Żywca po Rabkę). W czasie bitwy pod Gdowem 6 września był ranny i ewakuowany z pola bitwy do szpitala w Tarnowie.

Po wyjściu ze szpitala 19 września przekroczył granicę polsko-węgierską. Był internowany na Węgrzech (w obozie Szombathely). W maju 1940 roku znalazł się w Syrii, gdzie została sformowana Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich, z którą walczył (w 1 kompanii 2 pułku, a następnie w 3 kompanii strzeleckiej 3 batalionu) m.in. w bitwach o Tobruk i o Gazalę. W czasie tej ostatniej bitwy był ponownie ranny i leczony w Polskim Szpitalu Wojskowym w Aleksandrii. Po opuszczeniu szpitala skierowano go do szkoły podchorążych w Palestynie, którą ukończył otrzymując awans na sierżanta podchorążego. Ukończył również kurs dowódców oddziałów szturmowych w Centrum Wyszkolenia Armii. Został wraz z 3 Dywizją Strzelców Karpackich 2 Korpusu Polskiego przerzucony do Włoch.

Zgłosił się do służby w kraju. Po przeszkoleniu w dywersji został zaprzysiężony 14 lutego 1944 roku w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza i przeniesiony do Głównej Bazy Przerzutowej w Brindisi we Włoszech. Zrzutu dokonano w nocy z 21 na 22 maja 1944 roku w ramach operacji „Weller 29” dowodzonej przez mjra naw. Eugeniusza Arciuszkiewicza. Razem z nim skakał również m.in. Leopold Okulicki, późniejszy (ostatni) komendant główny Armii Krajowej.

Marecki przez 3 tygodnie oczekiwał na przydział ukrywając się w okolicach placówki odbiorczej. Dostał przydział na stanowisko dowódcy 3 kompanii „Tobruk” 106 Dywizji Piechoty AK (Samodzielnego Partyzanckiego Bataliony Szturmowego „Suszarnia”) operującego w strukturze Inspektoratu Miechów Okręgu Kraków AK.

Równocześnie od 14 września 1944 roku pracował jako oficer wyszkolenia w 106 Dywizji Piechoty. Uczył minerstwa, dywersji i taktyki szturmowej.

Od 15 listopada 1944 roku, w wyniku częściowej demobilizacji 106 Dywizji Piechoty, jego 3 kompania została zredukowana do siły 2 plutonów pozostających w dyspozycji dowódcy 120 pułku piechoty, a od 5 grudnia – dowódcy dywizji.

Marecki zdał kompanię „Bemowi” albo Zbigniewowi Czyżewiczowi, ps. „Miś”, „Błękitny”, w dniu 5 stycznia 1945 roku.

Po wojnie osiedlił się początkowo w Gdańsku. Pracował tam jako kierownik wydziału ekonomicznego i zaopatrzenia w Zakładach Przemysłu Zapałczanego. W 1948 roku rozpoczął studia na Politechnice Gdańskiej, jednak nękania władz nie pozwoliły mu na ukończenie tych studiów. W 1976 roku przeszedł na emeryturę. Działał w Związku Inwalidów Wojennych RP.

Przez ostatnie lata życia mieszkał w Sopocie. Został pochowany w Kwaterze Armii Krajowej na sopockim Cmentarzu Komunalnym (rząd 1, grób 38)[1].

Grób Władysława Mareckiego na cmentarzu komunalnym w Sopocie

Awanse

Ordery i odznaczenia

Życie rodzinne

Był synem Władysława, pracownika technicznego w fabryce samolotów, i Józefy z domu Kucharskiej. W 1944 roku ożenił się z Krystyną Skoczek (ur. w 1923 roku), z którą miał 2 synów: Zbigniewa (ur. w 1946 roku) i Wojciecha (ur. w 1949 roku).

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Orzełek II RP.svg
Autor: Poznaniak, Licencja: CC BY-SA 2.5
Orzełek Wojsk Lądowych II RP
Poland badge.jpg
Poland badge. Second World War period Polish Army (post-1939 Free Polish Army) shoulder title.
Kotwica symbol.svg
Autor: Liftarn, Licencja: CC BY-SA 2.5
Kotwica symbol
POL Krzyż Walecznych (1920) 2r BAR.svg
Baretka: Krzyż Walecznych (1920) nadany dwukrotnie.
POL Krzyż Armii Krajowej BAR.svg
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .
Grób Władysława Mareckiego.jpg
Autor: Kordiann, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób Władysława Mareckiego na cmentarzu komunalnym w Sopocie
POL Krzyż Czynu Bojowego PSZnZ BAR.svg
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .
Marecki Wladyslaw.jpg
Władysław Marecki – cichociemny
POL Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami (1942) BAR.svg
Baretka: Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami – II RP (1942).
PL Epolet mjr.svg
Naramiennik majora Wojska Polskiego (1919-39).