Władysław Miciek

Władysław Miciek
Młot, Mazepa, Wojewoda
ilustracja
porucznik porucznik
Data i miejsce urodzenia

23 maja 1912
Brzostek

Data i miejsce śmierci

6 sierpnia 1944
Warszawa

Przebieg służby
Lata służby

1939–1944

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa:
Kampania wrześniowa
Kampania francuska
Powstanie warszawskie

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari

Władysław Miciek ps. „Młot”, „Mazepa”, „Wojewoda” (ur. 23 maja 1912 w Brzostku, zm. 6 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski wojskowy, uczestnik kampanii wrześniowej i walk we Francji, cichociemny, powstaniec warszawski. Kawaler Orderu Virtuti Militari.

Życiorys

Władysław Miciek był synem Józefa i Zofii z Płaziaków. Maturę zdał w Gimnazjum Państwowym w Jaśle. W 1933 roku ukończył Państwową Szkołę Ogrodniczą w Białej. Zasadniczą służbę wojskową odbywał w 4 pułku Strzelców Podhalańskich. Po ukończeniu w 1937 roku szkoleń dla oficerów rezerwy otrzymał awans do stopnia porucznika rezerwy piechoty.

Uczestniczył w walkach we wrześniu 1939 roku, dostał się do niewoli niemieckiej, lecz zbiegł na Węgry. Po krótkim internowaniu przedostał się do Francji, gdzie został wcielony do 3 Dywizji Piechoty. Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii zgłosił chęć powrotu do kraju, do walki w konspiracji. 24 sierpnia 1942 roku został zaprzysiężony jako cichociemny.

Został zrzucony do kraju w nocy z 25 na 26 stycznia 1943 roku. Działał w Kedywie Podokręgu AK Rzeszów. Brał udział w szeregu akcji dywersyjno-sabotażowych. 1 listopada 1943 roku mianowano go oficerem dywersji Inspektoratu AK Rzeszów. W lipcu 1944 roku wyjechał do Warszawy, gdzie zastał go wybuch powstania. Uczestniczył w walkach, poległ 6 sierpnia 1944 roku na ulicy Elektoralnej. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Tablica w kościele św. Jacka w Warszawie, upamiętniająca poległych cichociemnych, w tym Władysława Mićka

Upamiętnienie

W lewej nawie kościoła św. Jacka przy ul. Freta w Warszawie odsłonięto w 1980 roku tablicę Pamięci żołnierzy Armii Krajowej, cichociemnych – spadochroniarzy z Anglii i Włoch, poległych za niepodległość Polski. Wśród wymienionych 110 poległych cichociemnych jest Władysław Miciek.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

PL Epolet por.svg
Naramiennik porucznika Wojska Polskiego (1919-39).
PL Warsaw st Hyacinth church cichociemni commemorative plaque.JPG
Autor: Happa, Licencja: CC BY 3.0
Tablica poświęcona 108 poległym cichociemnym w lewej nawie kościoła św. Jacka przy ul. Freta w Warszawie
Miciek Wladyslaw.jpg
Władysław Miciek – cichociemny