Władysław Stepokura
Władysław Stepokura jako podporucznik 14 pp | |
porucznik piechoty | |
Data i miejsce urodzenia | 12 lipca 1902 |
---|---|
Data i miejsce śmierci | 17 marca 1986 |
Przebieg służby | |
Lata służby | 1918–1947 |
Siły zbrojne | Wojsko Polskie II RP |
Jednostki | 38 pułk piechoty |
Stanowiska | dowódca plutonu |
Główne wojny i bitwy | wojna polsko-ukraińska |
Odznaczenia | |
Władysław Stepokura vel Józef Bednarz (ur. 12 lipca 1902 w Mostach Wielkich, zm. 17 marca 1986 we Wrocławiu) – porucznik piechoty Wojska Polskiego, kapitan Armii Krajowej, major Armii Polskiej w Kraju, żołnierz niezłomny, w 1944 roku dowódca II batalionu 116 pułku piechoty Armii Krajowej.
Okres przed II wojną światową
Urodził się w dniu 12 lipca 1902 roku w parafii Mosty Wielkie (powiat żółkiewski)[a] jako syn Jakuba i Julii z domu Turbiasz[b]. W roku 1918 ukończył naukę w szóstej klasie gimnazjum w Żółkwi. W tym samym roku został we Lwowie zmobilizowany do Wojska Polskiego[c] i wziął udział w obronie tego miasta przed Ukraińcami, uzyskując w toku walk stopień kaprala. Następnie walczył w wojnie polsko-bolszewickiej[d]. W roku 1921 awansował do rangi plutonowego, a służbę pełnił w tym czasie w 38 pułku piechoty z Przemyśla, na stanowisku pisarza w kancelarii. W latach 1925–1928 jako podoficer służył w Jarosławiu[e], awansując w tym czasie do stopnia sierżanta[1]. W drodze wyróżnienia skierowany został na trzyletnią naukę (lata 1928–1931) do Szkoły Podchorążych dla Podoficerów w Bydgoszczy, w ramach której uzyskał średnie wykształcenie[2].
Jako absolwent bydgoskiej Szkoły Podchorążych dla Podoficerów, zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego[f] mianowany został na stopień podporucznika w korpusie oficerów piechoty, ze starszeństwem z dnia 15 sierpnia 1931 roku i 342. lokatą[3]. Na podstawie opublikowanego w tym samym dniu zarządzenia Ministra Spraw Wojskowych – marszałka Józefa Piłsudskiego – został wcielony do 14 pułku piechoty[4], stacjonującego we Włocławku. Z dniem 1 września 1931 roku wyznaczono go na stanowisko dowódcy plutonu[5].
W roku 1932 zajmował już 340. lokatę w starszeństwie[6], a na dzień 1 lipca 1933 r. była to 336. lokata wśród podporuczników piechoty ze swego starszeństwa (a jednocześnie 410. lokata łączna wśród wszystkich podporuczników korpusu piechoty)[7]. Zarządzeniem Prezydenta RP z dnia 22 lutego 1934 r. został awansowany do stopnia porucznika piechoty, ze starszeństwem z dnia 1 stycznia 1934 roku i 390. lokatą[8]. W II połowie 1934 roku por. Stepokura ukończył kurs strzelecki[9]. Na dzień 21 września 1933 r. i na dzień 4 września 1934 roku pełnił funkcję młodszego oficera w 9 kompanii strzeleckiej w III batalionie 14 pp[10], a na dzień 17 września tego roku zajmował identyczne stanowisko w 2 kompanii strzeleckiej (w I batalionie) 14 pułku piechoty[11].
W dniu 5 czerwca 1935 roku Władysław Stepokura zajmował 2374. lokatę łączną na liście starszeństwa poruczników piechoty (była to 382. lokata w swoim starszeństwie)[12]. We włocławskim pułku pełnił służbę do II połowy lat 30. XX w.[12][13], a na dzień 21 września 1936 r. zajmował stanowisko dowódcy 9 kompanii strzelców w III batalionie 14 pułku piechoty[14]. Następnie por. Stepokura został przeniesiony do 31 pułku Strzelców Kaniowskich[g].
Na dzień 23 marca 1939 roku Władysław Stepokura pełnił funkcję dowódcy 2 kompanii w I batalionie 31 pułku piechoty[15], zajmując w tym czasie 171. lokatę wśród poruczników piechoty w swoim starszeństwie[16][h].
Kampania wrześniowa
Na wrześniowe szlaki wyruszył jako dowódca 1 kompanii Obrony Narodowej „Wieluń II”, wchodzącej w skład batalionu ON „Wieluń II” z Sieradzkiej Brygady Obrony Narodowej. Batalion „Wieluń II” zmobilizowany został przez 31 pułk Strzelców Kaniowskich. Organizację tego batalionu (oraz batalionu ON „Wieluń I”) rozpoczęto w dniu 10 maja 1939 r. Ostre pogotowie w tychże batalionach zarządzono w dniu 15 sierpnia 1939 roku (żołnierze otrzymali wówczas ostrą amunicję), a wymarsz z dotychczasowego miejsca postoju nastąpił wieczorem, dnia 30 sierpnia. Bataliony przemaszerowały przez Białą i Walichnowy do Parcic. Rankiem 31 sierpnia 1939 r. na przedpolu Parcic rozpoczęto kopanie dołów i rowów strzeleckich. Dowodzona przez por. Stepokurę kompania wraz z macierzystym batalionem walczyła w składzie Oddziału Wydzielonego nr 2 z 10 Dywizji Piechoty Armii „Łódź” i wraz z 2 kompanią Obrony Narodowej „Wieruszów” (ze składu batalionu ON „Wieluń I”) stanowiła odwód Oddziału Wydzielonego nr 2. Odwód ten został następnie przesunięty do miejscowości Kozy. W dniu 1 września 1939 r. kompania por. Stepokury wzięła udział w przeciwnatarciu na pozycje pododdziałów niemieckiej 17 Dywizji Piechoty pod Krajanką. Około godziny 18:00 kompania ruszyła do natarcia, lecz wskutek przewagi wroga zmuszona została do wycofania się[17]. W toku dalszych walk i marszów Władysław Stepokura dołączył ze swoją kompanią do zgrupowania płk. dypl. Leona Koca. W składzie tego zgrupowania walczył z Niemcami i dostał się na Lubelszczyźnie do ich niewoli. Transportowany koleją wraz z innymi jeńcami do Niemiec – ucieka i przedostaje się do Kielc, a następnie do Buska-Zdroju, gdzie przebywa jego rodzina[18][i].
W konspiracji
W Busku-Zdroju zatrudnia się jako krawiec, a od roku 1940 pracuje już jako dozorca w biurze melioracyjnym. Angażuje się w działalność konspiracyjną, a z dniem 1 stycznia 1941 roku zostaje członkiem Związku Walki Zbrojnej (żołnierzem ZWZ – AK pozostaje do dnia 16 stycznia 1945 roku). W roku 1941 organizuje sobie kenkartę na nazwisko Józef Bednarz, którego to nazwiska będzie używał już do końca swego życia[18].
Na przełomie lat 1941/42 zostaje przerzucony przez ZWZ w rejon Pińczowa i zamieszkuje w pobliskiej leśniczówce Włochy. W latach 1942–1943 redaguje gazetkę „Wiadomości Polskie”. Latem 1943 roku wpada podczas łapanki w Pińczowie. Po przewiezieniu do więzienia w Kielcach poddany jest brutalnemu śledztwu. Po trzech miesiącach wysłany do Oświęcimia, zostaje odbity z transportu wraz z pozostałymi więźniami. Uwolnionych przyjęto do oddziału partyzanckiego, a Władysława Stepokurę (Józefa Bednarza) skierowano do Woli Libertowskiej[19][j]. Działając w okręgu krakowskim Armii Krajowej od wiosny 1944 r. organizował na terenie placówek Pilica i Żarnowiec (obwód Olkusz, podobwód Północny Żarnowiec) szkieletowy batalion[20] (późniejszy II batalion 116 pp AK). Od czerwca 1944 roku por. Władysław Stepokura vel Józef Bednarz[k] ps. „Zawiślak” zajmował stanowisko dowódcy II batalionu 116 pułku piechoty AK Ziemi Olkuskiej (ps. „Winiarnia”), wchodzącego w skład 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej[21]. Pułki tej dywizji tworzone były w Inspektoracie Miechów Armii Krajowej (kryptonim „Maria”) – obejmującym obwody: Miechów („Magdalena”), Olkusz („Olga”) i Pińczów („Pelagia”). Batalion „Zawiślaka” operował w rejonie Kroczyc i Kidowa. W dniu 2 sierpnia 1944 r. por. Stepokura otrzymał pochwałę dowódcy 106 DP AK „za szczególnie wydajną pracę”, a we wrześniu 1944 roku ukończył kurs leśny specjalny dowódców. Rozkazem dowódcy 106 DP AK Nr 57 z dnia 15 stycznia 1945 r. został awansowany do stopnia kapitana służby stałej[22]. Po wyzwoleniu powiatu olkuskiego przez Armię Czerwoną kapitan Stepokura przedostał się na teren Zagłębia Dąbrowskiego, skąd przysyłał ludzi do oddziałów leśnych zorganizowanych na ziemi olkuskiej w ramach „drugiej konspiracji”. Nadal utrzymywał wówczas kontakt ze swoimi żołnierzami[23].
Okres powojenny
W marcu 1945 r. wyjechał do Dąbrowy Górniczej, gdzie pracował jako rachmistrz. W końcu lipca 1945 r. przeniósł się do Gliwic i rozpoczął pracę w kopalni węgla „Sośnica” jako kierownik ewidencji, a następnie kierownik działu socjalnego. W tym czasie sympatyzował ze Zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość. Związał się wówczas ze strukturami zbrojnej organizacji polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego Armia Polska w Kraju. W lipcu 1946 r. komendant Armii Polskiej w Kraju – płk. Aleksander Delman (ps. „Dziadek”, „Urban”, „Stasiak”) – podczas inspekcji w oddziale „Burza”, rozkazał por. Mieczysławowi Wądolnemu „Mściciel” zorganizowanie siatki informacyjnej APwK w województwie śląsko-dąbrowskim. „Mściciel” zadanie budowy siatki informacyjnej powierzył swojemu zastępcy, ppor. Hieronimowi Wolniakowi „Samotnemu”[24], który organizując tę siatkę poprosił Władysława Stepokurę vel Józefa Bednarza (jako znanego sobie byłego oficera 106 DP AK) o skontaktowanie go z partyzanckimi oddziałami podziemia. Kierownikiem powstałej w październiku 1946 r. siatki został kpt. Eugeniusz Metta vel Zawistowski „Sprytny”, który zwerbował do niej również Józefa Bednarza pod pseudonimem „Wicher”. W ten sposób Józef Bednarz został jednym z przywódców APwK na Śląsku. Do zadań siatki należało ustalanie składu wojsk polskich i radzieckich na tym terenie oraz ich ruchów, meldowanie o represjach wobec podziemia i sporządzanie list aktywistów komunistycznych. Również w październiku 1946 r. Józef Bednarz otrzymał instrukcje i legitymację organizacyjną, na mocy której, jako „major Wicher”, pełnił funkcję dowódcy grupy operacyjnej. Do chwili aresztowania sporządził dwa raporty[25][26].
Aresztowany przez władze komunistyczne został w dniu 2 stycznia 1947 roku (rozbito wówczas całą siatkę APwK na tym terenie, do więzienia trafił również „Sprytny”). W toku śledztwa był torturowany fizycznie i psychicznie – miał powybijane zęby oraz doznał częściowej utraty słuchu. Przez stalinowskich oprawców zamykany był na noc nago w celi, przy otwartym oknie i panującym na zewnątrz mrozie[27]. Rozprawa odbyła się w dniu 3 lutego 1947 r. Tego samego dnia Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach, wyrokiem o sygnaturze Rd 10/47, skazał go na karę podwójnego dożywocia, 5 lat utraty praw i przepadek mienia. Wyrok odsiadywał w ciężkim więzieniu we Wronkach. Zwolniony z więzienia został w dniu 18 maja 1956 r. na mocy amnestii, będącej wynikiem odwilży po śmierci Stalina. Po wyjściu z więzienia zaopiekowała się nim dr Aniela Drozdowska, która zorganizowała mu opiekę lekarską, sanatorium oraz mieszkanie we Wrocławiu, w którym to mieście mieszkał do swej śmierci. Pracował jako zaopatrzeniowiec we wrocławskich zakładach lotniczych. Nie powrócił już do rodowego nazwiska i nie szukał kontaktów z przeszłości[28].
Zmarł w dniu 17 marca 1986 r. i pochowany został na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim (pole: 138R, grób: 99, rząd: 1).
Zrehabilitowany został wyrokiem Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego z dnia 16 marca 1995 r., wydanym na posiedzeniu w Katowicach, stwierdzającym nieważność wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Katowicach z 1947 roku.
Na mocy zaświadczenia weryfikacyjnego Nr 10/616/95 z dnia 25 grudnia 1995 r. wydanego przez byłego dowódcę Inspektoratu Rejonowego Miechów ZWZ i AK – gen. bryg. Bolesława Nieczuję-Ostrowskiego został zweryfikowany w stopniu majora (w ramach tegoż inspektoratu) oraz do odznaczenia: dwukrotnie Krzyżem Walecznych (za całokształt działalności konspiracyjno-bojowej, w tym w POW w 1918), Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami (za długoletnie cierpienia za służbę w AK po wojnie), Krzyżem Armii Krajowej (za przynależność do Armii Krajowej) i czterokrotnie Medalem Wojska (za udział w II wojnie światowej). W zaświadczeniu tym gen. Nieczuja-Ostrowski stwierdził, że: „mjr Władysław Stepokura ps. Zawiślak dobrze zasłużył się Ojczyźnie i Narodowi w walce z wrogami Polski”[29].
Rodzina
W dniu 2 lutego 1935 roku we włocławskiej parafii wojskowej pw. św. Michała Władysław Stepokura zawarł związek małżeński z Jadwigą Bugielską (urodzoną w 1909 roku, córką Tomasza i Zofii z Bauerów), siostrą ówczesnego podporucznika 63 pułku piechoty – Zygmunta Bugielskiego[l]. Małżeństwo to zawarte zostało w obecności świadków, którymi byli kapitanowie 14 pułku piechoty: Marian Matera i Jan Fleischmann. Pierwsza żona Władysława Stepokury zmarła 10 lutego 1945 r. w Miechowie, w następstwie ciężkiej choroby płuc. Ich małżeństwo doczekało się trójki dzieci. Dnia 25 listopada 1935 r. urodził się w Toruniu syn, któremu nadano imiona Andrzej Zygmunt. W dniu 19 grudnia 1936 roku, również w Toruniu, narodził się syn Zbigniew Adam (zmarł w Warszawie w dniu 23 maja 2008 r.), a dnia 1 stycznia 1939 r. przyszła w Łodzi na świat córka Bożenna. W grudniu 1941 roku narodził im się kolejny syn – Zygmunt, który jednakże po tygodniu zmarł. Na początku 1945 roku, przed swym wyjazdem na Śląsk, Władysław Stepokura pozostawił dzieci pod opieką teściowej (Zofii Bugielskiej) i szwagierki (Marii Bugielskiej). Po wyjściu z więzienia, dzięki staraniom swej przyszłej drugiej żony oraz poszukiwaniom prowadzonym przez PCK, odnalazł je, i od tej pory utrzymywał już z nimi stały kontakt. Drugą żoną Władysława Stepokury (vel Józefa Bednarza) została Aniela Drozdowska[m], z którą zawarł związek małżeński w 1958 roku. Druga żona Władysława Stepokury zmarła we Wrocławiu w dniu 16 maja 1985 roku.
Awanse
- podporucznik – 15 sierpnia 1931, 342. lokata[3]
- porucznik – 1 stycznia 1934, 390. lokata[30]
- kapitan – 15 stycznia 1945[31]
- major (APwK) – październik 1946[32]
Ordery i odznaczenia
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, 22 grudnia 2020)[33]
- Państwowa Odznaka Sportowa[34]
Uwagi
- ↑ Według rodzinnych przekazów nazwisko jego pisało się wówczas jako Ślepokura. Władysław zmienił je na Stepokura w późniejszych latach swego życia.
- ↑ Pochodził z wielodzietnej rodziny (urodził się jako jedenaste dziecko), a jego rodzice zajmowali się gospodarzeniem na roli.
- ↑ Prawdopodobnie przed wstąpieniem do Wojska Polskiego Władysław Stepokura był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej.
- ↑ Przed swoją śmiercią wspominał synowi Andrzejowi, że brał udział w bitwie warszawskiej, podczas której został ranny.
- ↑ W tym okresie Władysław Stepokura pełnił zapewne służbę wojskową w 3 pułku piechoty Legionów lub w 39 pułku piechoty.
- ↑ Zarządzenie z dnia 15 sierpnia 1931 r. o sygnaturze B.P.L. 16497-1-31.
- ↑ Przeniesienie nastąpiło przed dniem 16 marca 1938 roku, bowiem na tę datę nie występował już w obsadzie oficerskiej 14 pułku piechoty.
- ↑ Z rodzinnych wspomnień wynika, że po przeniesieniu z Włocławka Władysław Stepokura wraz z rodziną mieszkał w Sieradzu, następnie w Regnach, a przed wybuchem wojny w Wieluniu.
- ↑ Rodzina por. Stepokury po wybuchu wojny ewakuowała się początkowo z Wielunia na wschód, lecz po 17 września 1939 r. powróciła do Włocławka i zamieszkała w domu przy ulicy Bednarskiej, w mieszkaniu teściowej porucznika – Zofii Bugielskiej (jej bratem był zasłużony obywatel Włocławka – Ludwik Bauer). Następnie rodzina wyjechała do Buska-Zdroju.
- ↑ Żona i dzieci por. Stepokury wraz z jego teściową, po pobycie w Busku-Zdroju przenieśli się do Pińczowa, a następnie mieszkali w Woli Libertowskiej, Koryczanach oraz majątku Udórz.
- ↑ W niektórych publikacjach nazwisko to zapisywane jest jako Józef Bednorz.
- ↑ Zygmunt Bugielski ur. 12 lutego 1908 roku. Podporucznik piechoty z dniem 15.08.1933 r., porucznik z dniem 01.01.1936 r. We wrześniu 1939 r. zajmował stanowisko oficera informacyjnego w sztabie 4 Dywizji Piechoty. Ranny w dniu 18 września 1939 roku, przebywał następnie w niemieckiej niewoli – stalag XXI A Schildberg oraz oflagi: VIII B Silberberg, VI E Dorsten i VI B Dössel. Zmarł w dniu 29 września 1981 r. i spoczywa na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
- ↑ Dr Aniela Drozdowska była naukowcem – geografem, kartografem i bibliotekarzem, zasłużonym pracownikiem Biblioteki Śląskiej w Katowicach (kierownikiem działu kartograficznego) oraz wrocławskiego oddziału Zakładu Historii Nauki i Techniki PAN (adiunktem w Pracowni Historii Geografii i Kartografii), z którego przeszła w roku 1969 na emeryturę. Spoczywa razem z Władysławem Stepokurą (vel Józefem Bednarzem) na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.
Przypisy
- ↑ Dane pochodzą z protokołu z przesłuchania przeprowadzonego w dniu 12 listopada 1953 roku w więzieniu we Wronkach.
- ↑ Skopek 2013 ↓, s. 1, 3.
- ↑ a b Dziennik Personalny MSWojsk. ↓, Nr 6 z 15 VIII 1931, s. 306.
- ↑ Dziennik Personalny MSWojsk. ↓, Nr 6 z 15 VIII 1931, s. 313.
- ↑ Dziennik Personalny MSWojsk. ↓, Nr 6 z 15 VIII 1931, s. 317.
- ↑ Rocznik oficerski 1932 ↓, s. 136.
- ↑ Lista starszeństwa oficerów zawodowych piechoty 1933 ↓, s. 147.
- ↑ Dziennik Personalny M.S.Wojsk. ↓, Nr 5 z 23 II 1934, s. 78.
- ↑ Ciesielski 2008 ↓, s. 108.
- ↑ Ciesielski 2008 ↓, s. 289.
- ↑ Ciesielski 2008 ↓, s. 291.
- ↑ a b Lista starszeństwa oficerów zawodowych piechoty 1935 ↓, s. 145.
- ↑ Rocznik oficerski 1932 ↓, s. 544.
- ↑ Ciesielski 2008 ↓, s. 295.
- ↑ Rybka i Stepan 2006 ↓, s. 585.
- ↑ Rybka i Stepan 2006 ↓, s. 71.
- ↑ III władza ↓.
- ↑ a b Skopek 2013 ↓, s. 8.
- ↑ Skopek 2013 ↓, s. 9–10.
- ↑ Nieczuja-Ostrowski 2007 ↓, s. 186.
- ↑ Internetowy Kurier Proszowicki ↓.
- ↑ Dane opracowane na podstawie zaświadczenia weryfikacyjnego Nr 10/616/95 wystawionego w dniu 25 grudnia 1995 r. w Elblągu przez gen. bryg. Bolesława Michała Nieczuję-Ostrowskiego.
- ↑ Societas Historicorum Nr 75 ↓, s. 11.
- ↑ Siwiec-Cielebon 2011 ↓, s. 89.
- ↑ Siwiec-Cielebon 2011 ↓, s. 90.
- ↑ Skopek 2013 ↓, s. 13–14.
- ↑ Postanowienie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach z dnia 25 stycznia 2006 roku o umorzeniu śledztwa, sygn. akt S 67/03/Zk.
- ↑ Skopek 2013 ↓, s. 17.
- ↑ Opracowano na podstawie zaświadczenia weryfikacyjnego Nr 10/616/95 wystawionego w dniu 25 grudnia 1995 r. w Elblągu przez gen. bryg. Bolesława Michała Nieczuję-Ostrowskiego.
- ↑ Dziennik Personalny MSWojsk. ↓, Nr 5 z 23 II 1934, s. 78.
- ↑ Datę awansu podano na podstawie zaświadczenia weryfikacyjnego Nr 10/616/95 wystawionego w dniu 25 grudnia 1995 r. w Elblągu przez gen. bryg. Bolesława Michała Nieczuję-Ostrowskiego.
- ↑ Skopek 2013 ↓, s. 14.
- ↑ M.P. z 2021 r. poz. 161
- ↑ Na podstawie [1]
Bibliografia
- Zdzisław Ciesielski: Dzieje 14 Pułku Piechoty w latach 1918–1939. Toruń: Wyd. Adam Marszałek, 2008. ISBN 978-83-7441-937-6.
- Igor Kraiński, Jacek Pekról: 14 Pułk Piechoty. Wydawnictwo „Egros”, 1992. ISBN 83-85253-13-0.
- Jednodniówka 14 Pułku Piechoty w 16 rocznicę powstania: 1918–27 października 1934.. Włocławek, 1934. [dostęp 2019-09-26].
- Dzienniki Personalne Ministerstwa Spraw Wojskowych z lat 1920–1937. [dostęp 2018-10-06].
- Rocznik oficerski 1932. Ministerstwo Spraw Wojskowych. Warszawa, 1932. [dostęp 2018-10-06].
- Ryszard Rybka, Kamil Stepan: Rocznik Oficerski 1939. Stan na dzień 23 marca 1939. Kraków: Fundacja CDCN, 2006. ISBN 978-83-7188-899-1.
- Lista starszeństwa oficerów zawodowych piechoty: dodatek bezpłatny dla prenumeratorów „Przeglądu Piechoty”. 1 lipca 1933 r. Przegląd Piechoty: miesięcznik wydawany przez Departament Piechoty, Sekcję Piechoty Towarzystwa Wiedzy Wojskowej i Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy, 1933. [dostęp 2018-10-06].
- Lista starszeństwa oficerów zawodowych piechoty: dodatek bezpłatny dla prenumeratorów „Przeglądu Piechoty”. 5 czerwiec 1935 r. Przegląd Piechoty: miesięcznik wydawany przez Departament Piechoty, Sekcję Piechoty Towarzystwa Wiedzy Wojskowej i Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy, 1935. [dostęp 2018-10-06].
- Bolesław Nieczuja-Ostrowski: Inspektorat AK „Maria” w walce. Tom II, część II. Elbląg: Fundacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Sekcji Obrony Życia Dziecka im. Inspektoratu „Maria”, 2007. ISBN 83-903320-0-0.
- Jednostki wojskowe w Inspektoracie „Maria”. [dostęp 2018-10-06].
- Societas Historicorum Nr 75. [dostęp 2018-10-06].
- Michał Siwiec-Cielebon: Przygotowani na najgorsze – do końca wierni Polsce. Wadoviana – Przegląd historyczno-kulturalny. Numer 14. Wadowice: Wadowickie Centrum Kultury im. Marcina Wadowity, 2011. ISSN 1505-0181.
- Bożenna Skopek: Żołnierz wyklęty – życie mojego ojca Władysława Stepokury. Warszawa: maszynopis, 2013.
- III władza – numer specjalny, marzec 2008. Zespół Szkół w Czastarach. [dostęp 2019-09-03].
- Obrona Narodowa II RP 1937–1939. Tadeusz Gicgier – Pierwsza bitwa. [dostęp 2019-09-26].
Media użyte na tej stronie
Naramiennik majora Wojska Polskiego (1919-39).
Autor: Szczur14pp, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób Władysława Stepokury na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Przetworzone zdjęcie z archiwum Bożeny Skopek
Autor: Szczur14pp, Licencja: CC BY-SA 4.0
Żołnierze 14 pułku piechoty (zdjęcie wykonano w okresie 1932-1934). W środku siedzi kpt. Jan Fleischmann, na prawo ppor. Ryszard Jagiełło, na lewo ppor. Władysław Stepokura. Przetworzone zdjęcie z archiwum Mariana Ropejko.
Autor: Szczur14pp, Licencja: CC BY-SA 4.0
1 kompania strzelecka 14 pp w 1933 roku. W środku siedzi dowódca pułku - płk Ignacy Misiąg. Na prawo od niego dowódca kompanii - kpt. Jan Fleischmann i ppor. Ryszard Jagiełło. Na lewo siedzą dowódca I batalionu - mjr Wilhelm Paszkiewicz, ppor. Władysław Stepokura i ppor. Leonard Królak. Przetworzone zdjęcie z archiwum Mariana Ropejko.
Naramiennik porucznika Wojska Polskiego (1919-39).
Autor: Szczur14pp, Licencja: CC BY-SA 4.0
Władysław Stepokura w latach 60-tych XX w. Przetworzone zdjęcie z archiwum Bożeny Skopek.
Autor: Szczur14pp, Licencja: CC BY-SA 4.0
Władysław Stepokura w 1968 roku. Przetworzone zdjęcie z archiwum Bożeny Skopek.
Autor: Szczur14pp, Licencja: CC BY-SA 4.0
III Dywizyjny Kurs Instruktorski dla Podoficerów 4 DP przy 14 pp (rok 1933 lub 1934). W środku siedzi d-ca pułku ppłk Franciszek Sudoł. Na prawo od niego por. Jan Wiśniewski i ppor. Mieczysław Kłosiński. Na lewo od dowódcy siedzi por. NN i ppor. Władysław Stepokura. Przetworzone zdjęcie z archiwum Mariana Ropejko.
Naramiennik kapitana Wojska Polskiego (1919-39).
Naramiennik podporucznika Wojska Polskiego (1919-39).
Autor: Szczur14pp, Licencja: CC BY-SA 4.0
Stepokura Władysław - ppor. 14 pułku piechoty. Przetworzone zdjęcie ze zbiorów Mariana Ropejko.
Reprezentacja 14 pp na bieg Warszawa - Sulejówek (1933)