Władysław Zarembowicz

Władysław Zarembowicz
Data i miejsce urodzenia

20 sierpnia 1918
Wrocław

Data i miejsce śmierci

30 kwietnia 1944
Mauthausen-Gusen

Tablica pamiątkowa na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 72 we Wrocławiu

Władysław Zarembowicz (ur. 20 sierpnia 1918 we Wrocławiu, zm. 30 kwietnia 1944 w obozie Mauthausen) – działacz harcerski i Polonii wrocławskiej.

Życiorys

Przyszedł na świat we Wrocławiu, w rodzinie kultywującej polskie tradycje narodowe, która osiadła we Wrocławiu pod koniec XIX w. Od najmłodszych lat uczestniczył w uroczystościach organizowanych przez działające we Wrocławiu organizacje zrzeszające Polaków. Od 1926 należał do Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech, biorąc aktywny udział w działalności Wrocławskiej Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Bolesława Chrobrego. W latach 1937-1939 był jej ostatnim drużynowym. Działał w Związku Polaków w Niemczech, w dniu 6 marca 1938 wziął udział w zorganizowanym w Berlinie kongresie Związku Polaków w Niemczech. Współpracował także z redakcjami polonijnych czasopism Młody Polak w Niemczech i Mały Polak w Niemczech, redagując artykuły i prowadząc kolportaż tych wydawnictw. W dniu 20 września 1939 został aresztowany w Kłodzku, pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Polski, udowodniono mu że poprzez swoją krewną mieszkającą w Polsce przekazał polskiemu strażnikowi granicznemu odręcznie wykonane szkice wrocławskiego lotniska wojskowego. W rzeczywistości strażnik graniczny któremu przekazano wykonane przez Władysława Zarembowica szkice był agentem niemieckiego kontrwywiadu. Wielokrotnie zmieniano jego miejsce aresztu, ostatecznie został osadzony w obozie koncentracyjnym, początkowo w Buchenwaldzie a później w Mauthausen, gdzie zginął. Według zeznań złożonych przez jednego z więźniów przed Komisją Badania Zbrodni hitlerowskich we Wrocławiu, Zarembowicz został spalony żywcem. Urna z prochami Władysława Zarembowicza została złożona w rodzinnym grobie na cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu.

Jego imię, od roku 1970, nosi Sportowa Szkoła Podstawowa nr 72 przy ul. Trwałej we Wrocławiu[1]. W dniu 20 grudnia 1974, ulicę Główną na przyłączonym rok wcześniej do Wrocławia osiedlu Strachowice, przemianowano na ulicę Władysława Zarembowicza[2]. Ulica ta znajduje się w pobliżu lotniska, którego szkice wykonywał. Jest on również patronem 14 Wrocławskiej Drużyny Harcerzy "Bukowina" im. Władysława Zarembowicza

Bibliografia

Przypisy

  1. Informacja na stronie SSP nr 72
  2. Kruszewski T.,1997, Niemiecko-polski spis ulic, placów i mostów Wrocławia 1873-1993,Wydawnictwo uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław.

Media użyte na tej stronie

Zarembowicz-tablica.JPG
Autor: Bonio, Licencja: CC BY-SA 3.0
Tablica ku czci Władysława Zarembowicza, Wrocław, SP nr 72, ul. Trwała 17/19