Włodzimierz Lech

Włodzimierz Lech
Mławiak, Powiślak
podporucznik podporucznik
Data i miejsce urodzenia3 lipca 1920
Mława
Data i miejsce śmierci8 maja 1944
Łęg (Kraków)
Przebieg służby
Lata służby1940–1944
Siły zbrojnePolskie Siły Zbrojne, Armia Krajowa
Jednostki6 Kresowy Pułk Strzelców Pieszych, 1 Brygada Strzelców (PSZ), Kedyw Podokręgu Rzeszów AK
Główne wojny i bitwyII wojna światowa
Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Tablica w kościele św. Jacka w Warszawie, upamiętniająca poległych cichociemnych, w tym Włodzimierza Lecha
Kraków ul. Centralna
Pomnik poległych w Łęgu żołnierzy „Żelbetu”.

Włodzimierz Lech pseud.: „Mławiak”, „Powiślak” (ur. 3 lipca 1920 w Mławie, zm. 8 maja 1944 w Łęgu (Kraków)) – podporucznik piechoty Polskich Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, cichociemny.

Życiorys

We wrześniu 1939 roku nie został zmobilizowany. 28 grudnia przekroczył granicę polsko-słowacką. W styczniu 1940 roku znalazł się we Francji, gdzie został skierowany do 6 Kresowego pułku strzelców pieszych. Uczył się w Szkole Podchorążych Piechoty w Camp de Coëtquidan. W czerwcu 1940 roku dostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie służył w 1 Batalionie Strzelców 1 Brygady Strzelców.

Zgłosił się do służby w kraju. Po przeszkoleniu w dywersji został zaprzysiężony 4 sierpnia 1943 roku w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza i przeniesiony do Głównej Bazy Przerzutowej w Brindisi we Włoszech. Zrzutu dokonano w nocy z 14 na 15 kwietnia 1944 roku w ramach operacji „Weller 11” dowodzonej przez kpt. naw. Stanisława Daniela. Początkowo dostał przydział do Kedywu Podokręgu Rzeszów AK. W nocy z 7 na 8 maja 1944 roku został przerzucony na „melinę” w Łęgu na peryferiach Krakowa, w której znajdował się również magazyn broni. 8 maja pomieszczenie zostało otoczone przez Niemców. Lech poległ w obronie magazynu.

Ordery i odznaczenia

Życie prywatne

Włodzimierz Lech był synem Stanisława i Kazimiery z domu Markowskiej i młodszym bratem cichociemnego Jana[1].

Upamiętnienie

  • W Łęgu przy ul. Centralnej, na skwerze obok domów nr 3 i 4 w 1979 roku odsłonięto pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej zgrupowania „Żelbet” oraz osoby cywilne poległe w czasie akcji 8 maja 1944 roku. Na rozległej prostokątnej podstawie ustawiony jest słup złożony z 4 granitowych ciosów. Na czole jednego z nich przytwierdzona jest mosiężna tablica z symbolem Polski Walczącej i napisem: SKOCZEK SPADOCHRONOWY / PPOR. "GOLF" / BRONISŁAW KAMIŃSKI / SKOCZEK SPADOCHRONOWY / PPOR. POWIŚLAK / WŁODZIMIERZ LECH / SKOCZEK SPADOCHRONOWY / PPOR. "JELITO"/ JÓZEF WĄTRÓBSKI / SZER. "CHRYSTIAN" / LESZEK KOROL / SZER. TYGRYS / ZYGMUNT SZEWCZYK / SZER. "WALIGÓRA" / HENRYK WALCZAK / ŻOŁNIERZE ARMII KRAJOWEJ / ZGRUPOWANIA "ŻELBET" KRAKÓW / POLEGLI 8 MAJA 1944 / W WALCE Z ODDZIAŁAMI / ŻANDARMERII NIEMIECKIEJ. Z boku niżej położonego ciosu znajduje się tabliczka z napisem: PODCZAS AKCJI 8 MAJA 1944 R. / PONIOSŁY ŚMIERĆ OSOBY CYWILNE / ANNA STACHOWICZ LAT 50 / ELEONORA TYNOR LAT 75 / KAZIMIERZ TYNOR LAT 13. Na postumencie obok pomnika umieszczony jest znicz w kształcie obręczy z napisem: PREFABET KRAKÓW 1979[2].
  • W lewej nawie kościoła św. Jacka przy ul. Freta w Warszawie odsłonięto w 1980 roku tablicę Pamięci żołnierzy Armii Krajowej, cichociemnych – spadochroniarzy z Anglii i Włoch, poległych za niepodległość Polski. Wśród wymienionych 110 poległych cichociemnych jest Włodzimierz Lech.

Przypisy

  1. Krzysztof A. Tochman, Kajetan Bieniecki. Biogram cichociemnego Okręgu AK Lwów Jana Kazimierza Lecha. „Wewnętrzny Biuletyn Informacyjny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Środowisko Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. „Orląt Lwowskich” w Krakowie”. 14, s. 26–27, wrzesień 2013. Kraków. 
  2. Jerzy Woźniakiewicz: Pomnik martyrologii. 2008-05-28. [dostęp 2013-12-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-16)].

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

PL Warsaw st Hyacinth church cichociemni commemorative plaque.JPG
Autor: Happa, Licencja: CC BY 3.0
Tablica poświęcona 108 poległym cichociemnym w lewej nawie kościoła św. Jacka przy ul. Freta w Warszawie
The Fallen (May 8, 1944) of AK-Polish resistance movement Soldiers' Memorial, 1979 design. by Jerzy Stachurski, Centralna street, Kraków, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pomnik poległych 8 maja 1944 żołnierzy AK Zgrupowania „Żelbet”, 1977 proj. Jerzy Stacharski, ul. Centralna, Łęg, Kraków
PL Epolet ppor.svg
Naramiennik podporucznika Wojska Polskiego (1919-39).