Włoskie Siły Zbrojne

(c) www.esercito.difesa.it, CC BY 2.5
Włoscy żołnierze podczas patrolu w Afganistanie

Włoskie Siły Zbrojne – wojsko Republiki Włoskiej. Ich podstawowym zadaniem jest obrona Włoch przed zewnętrzną agresją. Według rankingu Global Firepower (2021) włoskie siły zbrojne stanowią 12 siłę militarną na świecie, z rocznym budżetem na cele obronne w wysokości ok. 30,5 mld dolarów (USD)[1]. Włochy należą do NATO. Zwierzchnikiem Włoskich Sił Zbrojnych jest Prezydent Włoch. Wojsko we Włoszech jest zawodowe. Kraj ten jest na siódmym miejscu na świecie, jeśli chodzi o wydatki na armię.

Działalność na podstawie konstytucji Włoch

Włoskie Siły Zbrojne działają na podstawie artykułów 11. i 52. konstytucji Włoch.

Podział

Włoska armia dzieli się na cztery rodzaje sił zbrojnych:

Wojska Lądowe

W Esercito Italiano służyło w 2004 ok. 115 tysięcy zawodowych żołnierzy. W swym wyposażeniu ma kilka tysięcy wozów bojowych i 484 statków powietrznych (śmigłowców i samolotów).

Marynarka Wojenna

Marina Militare utworzona w 1946 z przekształcenia Regia Marina. Służy w niej około 35 tysięcy ludzi, a w swej flocie ma każdy rodzaj okrętów, w tym lotniskowce. W jej skład wchodzi także włoska piechota morska San Marco Regiment i Straż Przybrzeżna.

Lotnictwo

Aeronautica Militare ma 585 samolotów i 114 helikopterów.

Karabinierzy i Policja Finansowa

Korpus Karabinierów (wł. Arma dei Carabinieri) odpowiada żandarmerii wojskowej. Służy w nim 110 tysięcy ludzi. Wykonuje zadania związane z ochroną porządku i prawa, także w miastach. Karabinierzy ochraniają włoskiego Ministra Obrony, wysokich dowódców wojskowych, jednostki wojskowe, urzędy i ambasady. Jej jednostki są także wykorzystywane w walce z mafią i terroryzmem. Jako żandarmeria wojskowa karabinierzy walczyli we wszystkich konfliktach zbrojnych, w których wzięły udział Włochy.

Policja Finansowa to żandarmeria wojskowa podporządkowana Ministrowi Finansów. Jej zadaniem jest zapobieganie i walka z przestępczością zorganizowaną i mafią, handlem narkotykami, praniem brudnych pieniędzy, nielegalnym przekraczaniem granicy, utrzymywaniem porządku publicznego, pobieraniem cła i obroną włoskich granic. Służy w niej 68 tysięcy funkcjonariuszy, posiada także ponad 600 łodzi i statków oraz 100 samolotów patrolujących wody terytorialne Włoch.

Historia

Początki włoskiej armii to zjednoczenie Włoch. Włochy wzięły udział w obu wojnach światowych. Po II wojnie światowej włoska armia brała udział w misjach ONZ. Po 11 września 2001 Włochy aktywnie włączyły się w wojnę z terroryzmem. Obecnie Włochy biorą udział w operacjach w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Libanie, a do niedawna także w Iraku.

Przypisy

  1. 2021 Italy Military Strength. www.globalfirepower.com. [dostęp 2021-01-26].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of NATO.svg
Flaga Paktu Północnoatlantyckiego (NATO).
CoA Marina Militare Italiana.svg
coat of Arms of the Marina Militare, the Italian Navy
Alpini ISAF.jpg
(c) www.esercito.difesa.it, CC BY 2.5
Alpinis from the 4th Alpini paratroopers regiment in Afghanistan; Italian Army."
Coat of arms of the Esercito Italiano.svg
Autor: F l a n k e r, Licencja: CC BY-SA 3.0
coat of Arms of the Italian Army established in 2014.
Coat of arms of the Italian Air Force.svg
(c) Flanker, CC BY-SA 3.0
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape.
Coat of arms of the Carabinieri.svg
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .