Wacław Płodowski

Wacław Płodowski
Ilustracja
Wacław Cyprian Płodowski
Pełne imię i nazwisko

Wacław Cyprian Płodowski

Data i miejsce urodzenia

20 października 1881
Czyżew

Data śmierci

29 marca 1939[1]

Zawód, zajęcie

pedagog

Miejsce zamieszkania

Częstochowa

Alma Mater

Politechnika w Kijowie

Stanowisko

Dyrektor

Pracodawca

Gimnazjum Męskie TOS w Częstochowie

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

Wacław Płodowski (ur. 20 października 1881 w Czyżewie, zm. 29 marca 1939) – pedagog, dyrektor Gimnazjum Męskiego Towarzystwa Opieki Szkolnej w Częstochowie w latach 19151939.

Życiorys

Syn Józefa i Lucyny z Popławskich. Po ukończeniu gimnazjum studiował na Politechnice Warszawskiej. Za działalność patriotyczną był więziony. W 1909 otrzymał dyplom inżyniera na Wydziale Chemicznym Politechniki w Kijowie. W późniejszym czasie zamieszkał w Częstochowie. Poświęcił się pracy pedagogicznej. Początkowo wykładał w Gimnazjum Gustawa Kośmińskiego, Gimnazjum Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu oraz na kursach rzemieślniczych. W 1915 został dyrektorem Gimnazjum Męskiego Towarzystwa Opieki Szkolnej w Częstochowie, które od 1918 przyjęło nazwę I Gimnazjum Państwowe im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Wprowadzał nowatorskie metody pracy, dzięki jego staraniom i poparciu przy szkole powstały:

  • ogródek zoologiczny
  • ogródek botaniczny
  • dwie orkiestry: symfoniczna i dęta oraz dwa chóry: mieszany i męski
  • pierwsza w mieście drużyna harcerska im. Waleriana Łukasińskiego.

Szkoła prowadzona przez Płodowskiego uznawana była za jedną z najlepszych w kraju, uważało się, że „pod względem organizacyjnym i poziomu nauczania ustępowała w tamtych latach jedynie Gimnazjum im. S. Batorego w Warszawie”[2]. Wymieniany jako członek elit częstochowskich, postać niezwykle istotna dla rozwoju tego miasta po odzyskaniu niepodległości przez Polskę[3]. Inne pełnione funkcje:

Płodowski był pedagogiem surowym i wymagającym, co nie przydawało mu sympatii w oczach wychowanków, jednak zaprowadzone przez niego metody wychowawcze sprawiły, że po latach absolwenci „Sienkiewicza” nadal czuli się głęboko związani ze swoją szkołą i jak pisze jeden z nich:

Staliśmy się dumni, że byliśmy uczniami „Sienkiewicza” czy, jak to wówczas mówiło – gimnazjum Płodowskiego, a swemu dyrektorowi jesteśmy do dzisiaj bardzo wdzięczni[4].

Został pochowany na Cmentarzu Kule w Częstochowie.

Ordery i odznaczenia

Przypisy

  1. Juliusz Sętowski: Cmentarz Kule. Przewodnik biograficzny. Częstochowa: Wydawnictwo im. Stanisława Podobińskiego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, 2005, s. 32. ISBN 83-7098-916-0.
  2. Gazeta Częstochowska OnLine - Częstochowa, kultura, rozrywka, www.gazetacz.com.pl [dostęp 2017-12-03] [zarchiwizowane z adresu 2018-05-06].
  3. Gazeta Częstochowska OnLine - Częstochowa, kultura, rozrywka, www.gazetacz.com.pl [dostęp 2017-12-03] [zarchiwizowane z adresu 2018-05-06].
  4. http://www.sieniu.webd.pl/absolwenci/index.php?show=art&which=15 [HTTP 404]
  5. M.P. z 1937 r. nr 260, poz. 410 „za zasługi na polu pracy społecznej i zawodowej”.
  6. M.P. z 1929 r. nr 94, poz. 224 „za zasługi na polu pracy społecznej i kulturalno-oświatowej”.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Wacław Cyprian Płodowski.jpg
Autor: Brak, Licencja: CC0
Wacław Cyprian Płodowski - dyrektor Państwowego Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie (z okresu 1920-1939)