Waggonbau Görlitz

(c) Deutsche Fotothek‎, CC BY-SA 3.0 de
Montaż wagonu piętrowego w zakładach VEB Waggonbau Görlitz (1952)

Waggon- und Maschinenbau AG, WUMAG, VEB Waggonbau Görlitz – założone w 1847 roku w Görlitz zakłady produkujące tabor kolejowy. Od roku 1997 wchodzą w skład Bombardier Transportation.

Historia

pierwsze wagony kolejowe wyprodukował tu w 1894 Christoph Lüders. Po połączeniu z innymi niemieckimi przedsiębiorstwami (już jako WUMAG) zakłady stały się jednymi z największych dostawców wagonów w Niemczech. WUMAG został producentem salonek dla rządu pruskiego, najszybszego niemieckiego pociągu lat 30. kursującego między Berlinem i Hamburgiem (niem. Der Fliegende HamburgerLatający Hamburczyk), pierwszych wagonów piętrowych, a także pociągu salonowego dla Mao Zedonga (1956) i innych pociągów luksusowych. W okresie NRD (jako VEB Waggonbau Görlitz) najważniejszymi produktami eksportowymi stały się wagony piętrowe, które do dziś eksploatowane są w ponad 20 krajach w Europie i na świecie (także w Polsce – oznaczone na PKP jako Bipa, Bhp czy Bdhpumn). Zakłady były także producentem elektrycznych zespołów trakcyjnych dla PKP serii EW52, EN56 i ED70.

W latach 2007–2008 w Görlitz wyprodukowano nadwozia i przeprowadzono ostateczny montaż 37 wagonów piętrowych zamówionych przez Koleje Mazowieckie[1]. Dostarczone wagony są przystosowane do pracy w systemie push-pull z lokomotywami Bombardier Traxx P160 DC oznaczonymi serią EU47.

Zobacz też

  • Tabor kolejowy produkowany przez Waggonbau Görlitz

Przypisy

  1. Bombardier dostarczył wagony sterownicze dla Kolei Mazowieckich. [dostęp 2012-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-30)].

Media użyte na tej stronie

Bombardier push-pull Warszawa.jpg
Autor: Mateusz Włodarczyk, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wagony piętrowe push-pull produkcji "Bombardier" na stacji Warszawa Wschodnia
Fotothek df roe-neg 0006236 013 Außenansicht eines Doppelstockwaggons-Grundgerüs.jpg
(c) Deutsche Fotothek‎, CC BY-SA 3.0 de
Original image description from the Deutsche Fotothek
Außenansicht eines Doppelstockwaggons-Grundgerüst