Wahadło Foucaulta
Wahadło Foucaulta – wahadło mające możliwość wahań w dowolnej płaszczyźnie pionowej[1]. Powolna zmiana płaszczyzny ruchu wahadła względem Ziemi dowodzi jej obrotu wokół własnej osi. Nazwa wahadła upamiętnia jego wynalazcę, Jeana Bernarda Léona Foucaulta, który zademonstrował je w lutym 1851 roku w Paryskim Obserwatorium Astronomicznym. Kilka tygodni później eksperyment powtórzono w Panteonie w Paryżu.
Działanie
Jeżeli wahadło zostanie wprawione w ruch, to obserwator na Ziemi zauważy, że płaszczyzna wahań wolno zmieniła się. Gdyby wahadło umieścić na biegunie geograficznym Ziemi i puścić je tak by w układzie odniesienia względem gwiazd poruszało się w płaszczyźnie zawierającej oś obrotu Ziemi, to zawieszenie wahadła (umieszczone na osi obrotu Ziemi) nie zmieni płaszczyzny drgań wahadła, dlatego w ciągu doby (gwiazdowej) płaszczyzna jego wahań obróci się względem obserwatora na Ziemi o 360°[2].
Na mniejszych szerokościach geograficznych obrót będzie odpowiednio wolniejszy. Szybkość obrotu płaszczyzny wahań zależy od szerokości geograficznej φ i wynosi:
- 15°·sin(φ) na godzinę.
Historia
Przed Foucaultem zmianę płaszczyzny drgań wahadła zaobserwował w 1660 lub 1661 roku Vincenzo Viviani, ale nie powiązał tego z ruchem obrotowym Ziemi[3]. Według relacji Foucaulta, pierwszej próby obserwacji zmian płaszczyzny drgań wahadła o długości 2 m i masie około 5 kg dokonał on 8 stycznia 1851 roku (być może 6, 7 lub 8) o godzinie 2 w nocy w piwnicy swojego domu. 3 lutego zorganizował pokaz dla zaproszonych gości z 11 metrowym wahadłem w paryskim obserwatorium astronomicznym. Dzięki wsparciu prezydenta Francji Ludwika Napoleona zorganizował 31 marca 1851 roku publiczną prezentację w Panteonie. Na stalowym drucie zawieszony został mosiężny obciążnik o masie 28 kg, wahadło miało długość 67 m (220 stóp, 62 funty)[4]. Ten wielokrotnie powtarzany pokaz przyciągał tłumy i wywołał manię wahadła w Europie i Stanach Zjednoczonych[5].
Założenia
Wahadło Foucaulta rozpatruje się jako wahadło matematyczne zaburzane przez siłę wywołaną obrotem punktu zawieszenia wahadła. Dla uproszczenia zakłada się, że amplituda drgań jest na tyle mała, aby dla siły zaburzającej uznać, że oscylująca masa wahadła przesuwa się poziomo. Przyjmuje się układ współrzędnych, w którym punkt O jest punktem równowagi wahadła, płaszczyzna Oxy jest pozioma, oś Ox skierowana na wschód a Oy w na północ. Trzecia oś Oh jest pionowa i skierowana do góry.
Wahadło matematyczne
W przypadku małych wychyleń i pomijając obrót Ziemi względem inercjalnego układu odniesienia, równania ruchu wahadła matematycznego określone są przez:
gdzie:
- ω – częstość kołowa wahadła matematycznego,
- g – przyspieszenie ziemskie,
- l – długość wahadła.
- g – przyspieszenie ziemskie,
Zakładając, że w czasie t = 0, wahadło przechodzi przez O z prędkością V0 wzdłuż osi Ox, wówczas rozwiązanie można przedstawić jako:
Wahadło takie porusza się w niezmieniającej swego położenia płaszczyźnie.
Równania ruchu wahadła Foucaulta
Ciało poruszające się względem Ziemi, z powodu jej obrotu względem inercjalnego układu odniesienia, doznaje przyspieszenia Coriolisa. Dla ciała poruszającego się poziomo, oraz pomijając przyspieszenia działające w kierunku pionowym, równania ruchu wahadła przyjmują postać:
Przyjęto układ współrzędnych związany z danym położeniem na powierzchni Ziemi: oś x-ów wskazuje kierunek wschodni, oś y-ów wskazuje kierunek północny.
Używając liczb zespolonych i przyjmując powyższe można wyrazić wzorem:
gdzie:
- – częstość kołowa obrotu Ziemi wokół własnej osi,
- – szerokość geograficzna.
Częstość kołowa Ω związana jest z czasem T obrotu Ziemi wokół własnej osi, czyli dobą gwiazdową równą 23 godziny 56 minut i 4 sekundy = 86164 sekund:
Zakładając, że rozwiązania przyjmują postać zespolone spełnia równanie kwadratowe: co można wyrazić jako:
Przyjmując powyższe równanie ma dwa rozwiązania: Ogólne rozwiązanie układu ma postać:
gdzie:
- i – dwie stałe zespolone, dobierane tak by rozwiązanie spełniało warunki na położenie i prędkość w chwili t = 0, prowadzą one do dwóch równań:
Podstawiając wyrażenia określające stałe do równania, otrzymuje się:
Wyrażenie to jest iloczynem, w którym pierwszy czynnik zmienia się wolno (). Czynnik w nawiasie jest sumą szybkozmiennych funkcji trygonometrycznych (duże ). Składniki w nawiasie zawierają zarówno część rzeczywistą, jak i urojoną, w ogólności są równaniem elipsy o parametrach zależnych od i Z czego wynika, że wahadło Foucaulta porusza się po elipsie z częstością ω0, obracającą się wolno w przestrzeni. Zmiana płaszczyzny drgań zachodzi z częstością:
Czas jednego obrotu płaszczyzny wahań wahadła wynosi:
Czas jednego pełnego obrotu wahadła w danym miejscu na Ziemi zwany jest dobą wahadła (pendulum day), jest on jednakowy dla wszystkich punktów leżących na tej samej szerokości geograficznej. Najkrótsza doba wahadła jest na biegunie i jest równa dobie gwiazdowej, na szerokości geograficznej 30° jest dwukrotnie większa i dąży do nieskończoności przy zbliżaniu się do równika.
Z zależności na ruch wahadła wynika, że każde wahadło mające swobodę zmiany płaszczyzny drgań poruszające się na Ziemi (poza równikiem) zmienia płaszczyznę drgań. Zmiana ta jest zależna jedynie od szerokości geograficznej, nie zależy od długości wahadła, jego amplitudy, masy itp. Jednak zależności zostały wyprowadzone z przyjęciem wielu uproszczeń, oznacza to że w rzeczywistości płaszczyzna drgań wahadła może zależeć od innych czynników, które z powodu przyjętych uproszczeń nie wystąpiły w końcowych zależnościach.
Szczególne przypadki ruchu wahadła
Wahadło wypchnięte z położenia równowagi
Najłatwiej rozważyć przypadek gdy wahadło w czasie t = 0, przechodzi przez położenie równowagi ( ) wówczas równanie ruchu wahadła upraszcza się do:
Drugi czynnik (sinus) odpowiada za pulsację wahadła tak jak w wahadle matematycznym, wahadło cyklicznie powraca do stanu równowagi. Pierwszy czynnik odpowiada za obrót płaszczyzny drgań, ale wpływa też on na kształt toru ruchu, który odchyla się od płaszczyzny drgań wahadła matematycznego, przyjmując kształt rozety (patrz animacja powyżej). Ten rodzaj ruchu wydaje się najprostszą realizacją ruchu wahadła Foucaulta, ale jest on trudny do realizacji, gdyż nie ma prostego sposobu na wprawienie w ruch wahadła, tak by przeszło dokładnie przez położenie równowagi.
Wahadło wychylone i puszczone
Innym sposobem uruchomienia wahadła, jest wychylenie go z położenia równowagi ( ) i swobodne puszczenie. Wówczas tor ruchu wahadła opisuje zależność:
W przeciwieństwie do poprzedniego przypadku, teraz wahadło nie przechodzi przez punkt równowagi, ale porusza się po elipsie, która powoli obraca się. Pomijając zmianę pierwszego czynnika w trakcie jednego wahnięcia wahadła, półosie elipsy określają wyrażenia:
Obserwator patrzący na wahadło poruszające się na półkuli północnej widzi, że mija ono punkt równowagi z prawej strony, na półkuli południowej z lewej.
Wahadło na Panteonie w Paryżu
Pierwsze zademonstrowane szerokiej publiczności wahadło uruchomiono w lutym 1851 roku w Panteonie w Paryżu, miało ono długość 67 m, okres drgań takiego wahadła wynosi 16,42 sekundy. Wahadło zostało wychylone o około 6 m z położenia równowagi przywiązane nicią podtrzymującą je, następnie przepalono nić. Płaszczyzna drgań wahadła umieszczonego na szerokości geograficznej Panteonu w Paryżu (48°52′) obraca się w ciągu godziny o:
Elipsa wahadła o tych parametrach ma półosie:
- duża – 6 m,
- mała – 0,84 mm.
Poniższe animacje przedstawiają symulację drgań wahadła w Panteonie w Paryżu, czas animacji odpowiada 1/4 doby. W celu lepszego zobrazowania jego ruchu zmieniono parametry ruchu. Wahadło startuje wychylone 50 m na wschód z położenia równowagi, Ziemia obraca się tak jakby doba trwała 110 s. W środku animacji umieszczono słupek, który rzuca cień Słońca.
Zaburzenia ruchu wahadła
Na wahadło mogą wpływać czynniki zewnętrzne zaburzające pracę wahadła, wpływają też czynniki wewnętrzne, które zostały pominięte. Rozważane jest wiele czynników, wśród nich: asymetria wahadła, tłumienie, nieliniowość wahadła związana z amplitudą. Wpływ czynników można rozważać jako wpływ na parametry elipsy wahadła[6].
Zaburzenie może zmieniać prędkość obrotu płaszczyzny drgań w przestrzeni, które można wyrazić przez częstość kołową, która zmniejsza lub zwiększa częstość obrotu płaszczyzny drgań wywołanej obrotem zawieszenia wahadła. Oraz kształt elipsy, który można wyrazić przez stosunek osi elipsy:
- – częstość obrotu wahadła z zaburzeniem,
- – definicja wydłużenia elipsy,
Precesja wahadła sferycznego
Rozważanie wahadła Foucaulta jako wahadła matematycznego jest uproszczeniem. Układ zawieszenia wahadła musi zapewnić możliwość obrotu płaszczyzny drgań wahadła, przez co wahadło takie jest wahadłem sferycznym. Ruch wahadła sferycznego można przybliżyć elipsą. Elipsa ta obraca się (precesja Airy) z prędkością kątową[7]:
gdzie:
- a, b – półosie elipsy,
- g – przyspieszenie ziemskie,
- S – pole elipsy,
- ωw – częstość kołowa wahadła.
- g – przyspieszenie ziemskie,
Dla krótkiego, nawet precyzyjnie uruchomionego, wahadła precesja ta może przekroczyć precesję Foucalta.
Tłumienie precesji wahadła. Pierścień Charrona
Wahadło idealnie wychylone i puszczone w najdalszym punkcie wychylenia spoczywa względem powierzchni Ziemi. Wahadło zaburzone poruszające się po elipsie najdalszym od równowagi punkcie toru porusza się kierunku prostopadłym do płaszczyzny drgań. Tłumienie tego ruchu usunie ruch zaburzający obrót płaszczyzny wahań. Jedną z metod zwaną pierścieniem Charrona opracował w 1931 roku Fernand Charron. W pobliżu punktu zawieszenia (zazwyczaj) wahadła umieszcza się pierścień, przez który przechodzi drut na którym wisi wahadło. Średnicę pierścienia dobiera się tak by przy wychyleniu wahadła drut dotykał do pierścienia. Jeżeli wahadło ma prędkość poprzeczną, to drut przesuwa się względem pierścienia, a w wyniku tarcia tłumiona jest składowa poprzeczna prędkości ruchu wahadła. System jest prosty w wykonaniu i dobrze tłumi ruch poprzeczny wahadła[8][9][10].
Wpływ amplitudy drgań
Wzrost amplitudy drgań sprawia, tor zakrzywia się w kierunku pionowym, co zmniejsza składową poziomą prędkości, tym samym zmniejszając siłę Coriolisa, dodatkowo wahadło przestaje być harmoniczne, efekty te skutkują zmniejszeniem prędkości obrotu płaszczyzny drgań wahadła[6]. Dwa pierwsze wyrazy zależności częstości obrotu płaszczyzny drgań od amplitudy opisuje wzór: Wahadło w pobliżu powierzchni Ziemi obraca się z częstością:
gdzie:
- – częstość obrotu wahadła dla dużej amplitudy,
- – częstość obrotu wahadła dla małej amplitudy,
- – amplituda drgań wahadła,
- – długość wahadła.
- – częstość obrotu wahadła dla małej amplitudy,
Warunki realizacji
By zaobserwować zmianę płaszczyzny wahań wymagany jest długi czas wahań, dlatego należy zapewnić małe tłumienie i mały wpływ ruchu powietrza na wahadło, osiąga się to poprzez długie ramię wahadła (nawet kilkunastometrowe) duży ciężar wahadła – pozwala to na ruch bez wyraźnego wpływu tłumienia. Na ruch wahadła może wpłynąć asymetria wahadła, jak i ruch powietrza w pomieszczeniu.
Tradycyjne wahadło działa bez napędu, uruchamiane jest i działa przez pewien czas. Wahadła pokazowe są napędzane, takie wahadła mogą być krótsze i mogą działać dowolnie długo. Stosuje się napęd elektromagnetyczny dolny działający na obciążnik wahadła, oraz górny działający w systemie zawieszenia wahadła[11]. W napędzie dolnym pod wahadłem umieszcza się cewkę. W prostym rozwiązaniu pierścień Charrona włącza cewkę gdy wahadło jest wychylone. Indukcyjność cewki sprawia, że po włączaniu prąd narasta wolno i płynie aż do rozłączania. W wyniku tego w czasie oddalania się wahadła od położenia równowagi jest ono słabiej przyciągane do położenia równowagi niż podczas powrotu wahadła. W innych rozwiązaniach pod wahadłem umieszcza się układ rozpoznający przejście wahadła przez położenie równowagi[12].
Wahadła Foucaulta na świecie
Wahadła Foucaulta można spotkać w licznych miejscach na świecie (a zwłaszcza w USA). Ze względu na ich spektakularne wymiary i imponujący wygląd umieszcza się je w miejscach ważnych dla nauki, kultury i polityki (takich jak uniwersytety, muzea, centra kongresowe). Poniższa tabela zawiera największe, najcięższe i najsłynniejsze z nich (w większości przypadków długość wahadeł L została zaokrąglona do pełnych metrów, a masa M do pełnych kilogramów):
Miejsce (nazwa oryginalna) | Miejsce (nazwa polska) | Kraj | L [m] | M [kg] |
---|---|---|---|---|
Oregon Convention Center in Portland | Centrum Kongresowe w Portland | USA | 27 | 408 |
University of Colorado | Uniwersytet Kolorado Kolorado | USA | 40 | 300 |
Museum of Science and Industry, Chicago | Muzeum Techniki i Przemysłu, Chicago | USA | 20 | 300 |
National Museum of American History, Washington, DC | Muzeum Narodowe Historii Amerykańskiej, Waszyngton | USA | 21 | 105 |
Indiana State Museum | Muzeum Stanowe w Indianie | USA | 26 | 96 |
United Nations, New York, N.Y. | Siedziba ONZ, Nowy Jork | USA | 23 | 91 |
Panthéon, Paris | Panteon w Paryżu | Francja | 67 | 28 |
SS. Papalis Basilica Vaticana | Bazylika św. Piotra | Watykan | ||
Technisches Museum Wien | Muzeum Techniczne w Wiedniu | Austria | ||
Real Observatorio de Madrid | Obserwatorium Królewskie w Madrycie | Hiszpania | ||
Museo de las Ciencias Príncipe Felipe | Muzeum Nauki w Walencji | Hiszpania | 30 | 170 |
Deutsches Museum, Monachium | Muzeum Niemieckie, Monachium | Niemcy |
Wahadła Foucaulta w Polsce
O tym, że Ziemia obraca się wokół swojej osi, możemy się przekonać także w Polsce. W Krakowie, co czwartek odbywają się demonstracje najdłuższego w Polsce wahadła w Kościele św. św. Piotra i Pawła.
Miejsce | Miasto | L [m] | M [kg] |
---|---|---|---|
Kościół św. Piotra i Pawła | Kraków | 46,5 | 25 |
Centrum Nauki i Techniki EC1[13] | Łódź | 36 | 121 |
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy[14] | Toruń | 33 | 35 |
Wieża Radziejowskiego – dawna dzwonnica | Frombork | 28,5 | 46 |
Wieża Dzwonów na Zamku Książąt Pomorskich | Szczecin | 28,5 | 76 |
Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego | Kielce | 27 | |
Dziedziniec Politechniki Gdańskiej | Gdańsk | 26 | 64 |
Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej[15] | Gliwice | 22 | 55 |
Lubelskie Centrum Konferencyjne[16] | Lublin | 25 | 28 (zmienna) |
Centrum Nauki Kopernik | Warszawa | 16 | 242 |
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika[17] | Toruń | 16 | 29 |
Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza | Poznań | 10 | 52 |
VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu[18] | Radom | 10 | 40 |
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi[19] | Łódź | 6,3 | 23 |
Planetarium Śląskie | Chorzów | ||
Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku | Białystok | 10,5 | 160 |
Na podstawie znajomości położenia miejsca umocowania wahadła można za pomocą wzoru wyznaczyć częstość oraz okres pozornego obrotu płaszczyzny drgań. Przykładowe dane zostały zamieszczone w tabeli.
Miasta | φ[°] | [°/h] | T [h] |
---|---|---|---|
Gdańsk, Frombork | ok. 54°N | 12°08′ | 29:40 |
Warszawa, Poznań | ok. 52°N | 11°49′ | 30:27 |
Kraków | ok. 50°N | 11°29′ | 31:20 |
Gliwice | 50°17′ | 11°34′ | 31:06 |
W 2013 roku Wahadło Foucaulta zamontowano w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Jest ono przewieszone przez wszystkie osiem kondygnacji budynku, długość liny wynosi 33 m[20]. Według zamierzeń inwestora miało ono być najdłuższym stale działającym wahadłem Foucaulta w Polsce; dłuższe od niego wahadło w krakowskim kościele św. Piotra i Pawła uruchamiane jest tylko raz w tygodniu, w czwartki[21].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Foucaulta wahadło, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-10-16] .
- ↑ Wahadło z momentem pędu będzie względem gwiazd poruszało się po elipsie, zawieszenie nie będzie wpływało na położenie osi wielkiej elipsy. Jednak elipsa będzie zmieniała położenie w przestrzeni w wyniku precesji Airy.
- ↑ Amir D. Aczel: Leon Foucault and the Triumph of Science. New York: ATRIA BOOKS, 2003. ISBN 0-7434-6478-8.
- ↑ Jan. 7, 1851: Foucault Gets the Swing of Things. [dostęp 2013-06-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-26)].
- ↑ Michael Conlin: The popular and Scientific Reception of the Foucault Pendulum in the United States. The University of Chicago Press, styczeń 1999. s. 181–204. [dostęp 2013-06-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-21)].
- ↑ a b A. B. Pippard: The parametrically maintained Foucault pendulum and its perturbations. W: Cavendish Laboratory, Department of Physics, Madingley Road, Cambridge CB3 OHE, U.K [on-line]. 19 kwietnia 1988. [dostęp 2013-06-13].
- ↑ Richard Crane. Short Foucault pendulum: A way to eliminate precession due to ellipticity. „Physics Departament. University of Michigan”, 1981-05-20 (ang.). [dostęp 2013-06-08].
- ↑ Clock and Foucault pendulum. [dostęp 2013-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-10)].
- ↑ Wahadło. [dostęp 2013-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-24)].
- ↑ Wahadło. [dostęp 2013-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-02)].
- ↑ Foucault pendulum. [dostęp 2013-06-20].
- ↑ The Foucault Pendulum. [dostęp 2013-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
- ↑ Centrum Nauki i Techniki EC1, centrumnaukiec1.pl [dostęp 2019-06-28] .
- ↑ Wahadło Foucaulta w Młynach. www.torun.pl. [dostęp 2013-05-29].
- ↑ MAKI: Gliwicka Żyleta, czyli szkło, beton, metal i wahadło Foucaulta. Dziennik Zachodni, 2014-09-26. [dostęp 2014-12-09]. (zdjęcie).
- ↑ Wahadło Foucaulta w Lubelskim Centrum Konferencyjnym
- ↑ Wahadło Foucaulta (pol.). Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. [dostęp 2013-06-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-15)].
- ↑ Album – Google+, plus.google.com [dostęp 2017-06-03] (pol.).
- ↑ Eksperymentarium. Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi. [dostęp 2015-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-02)].
- ↑ Wahadło Foucaulta – Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (pol.). 2012-12-01. [dostęp 2014-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-22)].
- ↑ Parafia Wszystkich Świętych w Krakowie. [dostęp 2012-07-26].
Linki zewnętrzne
- Jak eksperymentowano dawniej – Wahadło Foucault’a – sfabularyzowana prezentacja wahadła Foucaulta w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika
- The Foucault Pendulum – opis z poglądową animacją, przedstawiającą ruch wahadła w Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Australii (University of New South Wales) (ang.)
- Urwane wahadło Foucaulta – uszkodzenie najsłynniejszego wahadła w paryskim Musée des Arts et Métiers, wyborcza.pl
Media użyte na tej stronie
Autor: Nbrouard, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Animation of a fictitious pendulum of Foucault of 67 meters released at a distance of 50,25 meters (3/4 its length) in the east with a null speed. The rotation of the Earth is also exaggerated and corresponds to a rotation in 110 seconds. It corresponds to the view taken from the plane of oscillations: the terrestrial reference frame thus turns. But the shadow of a stick added at the center for ease of comprehension, rotates faster than the plane of oscillations. In this pseudo plan, the trace is not linear but corresponds to an ellipse. In this illustration, the pendulum is launched at noon at equinox. Thus the sun set is exactly six hours after the launch. Source of the Gnuplot animation is provided (GPL)
Autor: DemonDeLuxe (Dominique Toussaint), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Animacja wahadła Focaulta na południowej półkuli
Autor: Nbrouard, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Traces of the first three oscillations of the pendulum of Foucault released in the east of the center and a distance of 6 meters with a null speed.
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Wahadło Foucaulta w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Wahadło Foucaulta w wieży Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Autor: Nbrouard, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Animation of a fictitious pendulum of Foucault of 67 meters released at a distance of 50,25 meters (3/4 its length) in the east with a null speed. The rotation of the Earth is also exaggerated and corresponds to a rotation in 110 seconds. It corresponds to the view taken from the plane of oscillations: the terrestrial reference frame thus turns. But the shadow of a stick added at the center for ease of comprehension, rotates faster than the plane of oscillations. In this pseudo plan, the trace is not linear but corresponds to an ellipse. In this illustration, the pendulum is launched at noon at equinox. Thus the sun set is exactly six hours after the launch. Source of the Gnuplot animation is provided (GPL)
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Specjal b (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5
Wahadło Foucaulta w Poznaniu / Foucault pendelum in Poznań
Autor: Thesupermat, Licencja: CC BY-SA 3.0
Pendule de Foucault au palais de la découverte
Autor: Nbrouard, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Animation of a fictitious pendulum of Foucault of 67 meters released at a distance of 50,25 meters (3/4 its length) in the east with a null speed. The rotation of the Earth is also exaggerated and corresponds to a rotation in 110 seconds. It corresponds to the view taken from the plane of oscillations: the terrestrial reference frame thus turns. But the shadow of a stick added at the center for ease of comprehension, rotates faster than the plane of oscillations. In this pseudo plan, the trace is not linear but corresponds to an ellipse. In this illustration, the pendulum is launched at noon at equinox. Thus the sun set is exactly six hours after the launch. Source of the Gnuplot animation is provided (GPL)
Pendule de Foucault du Panthéon de Paris