Waldemar Czyszak

Waldemar Czyszak
Data i miejsce urodzenia

18 lutego 1953
Gdańsk

Zawód

aktor teatralny i filmowy

Lata aktywności

od 2000

Waldemar Czyszak (ur. 18 lutego 1953 w Gdańsku) – polski aktor teatralny i filmowy.

Absolwent gdyńskiego Studia Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej z 1980 roku. W latach 1976-1982 związany był z Teatrem Muzycznym w Gdyni, w którym zagrał między innymi: Morgala w „Cudzie mniemanym, czyli Krakowiakach i Góralach” (Wojciech Bogusławski i Jan Stefani, reż. Z. Kuleszanka i A. Ziębiński), Gąsiennicę i Zająca Marca w „Alicji w krainie czarów” (L. Carroll, reż. U. Mordzewska-Bista i H. Bista), Szefa policji w „Słowiku” (E. Bryll, reż. W. Brydak) oraz Terrorystę w „Wielkim świecie” (J. Kukulski, reż. S. Wenta).

Od 1982 do 1985 roku należał do zespołu Teatru Dramatycznego w Elblągu, w którym zagrał między innymi: Snogga w „Czerwonych pantofelkach” (P. Kester, reż. J. Kłosiński), Pana Kazia w „Pod Akacjami” (J. Iwaszkiewicz, reż. A. May), Stryja w „Kapeluszu” (S. Tym, reż. autor) oraz Anuczkina w „Ożenku” (M. Gogol, reż. Ł. Ratajczak).

W latach 1985-1988 był aktorem Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, w którym zagrał między innymi: Ajenta-Docenta w „Dziewczynie z bzem majowym” (J. Abramow-Newerly, reż. R. Kordziński), Lewadę w „Spójrzcie, kto do nas zawitał” (W. Arro, reż. E. Petelska), Jemma w „Czerwonych pantofelkach” (P. Kester, reż. W. Boratyński) oraz Felka w „Romansie z wodewilu” (W. Krzemiński, reż. S. Domańska).

Od 1988 do 2003 roku należał do zespołu Teatru Polskiego w Bydgoszczy, w którym zagrał w spektaklach Andrzeja Marii Marczewskiego (m.in.: Iwana Bezdomnego w „Mistrzu i Małgorzacie” M. Bułhakowa, Józefa Maszejkę w „W małym dworku” S.I. Witkiewicza, Cypriana w „Iwonie, księżniczce Burgunda” W. Gombrowicza oraz Waltera w „Operze za trzy grosze” B. Brechta), a także między innymi: Nieuda w „Letnim dniu” (S. Mrożek, reż. B. Czechak), Cebula w „Pożądaniu schwytanym za ogon” (P. Picasso, reż. W. Górski), Nikodema Dyzmę w „Karierze Nikodema Dyzmy” (wg T. Dołęgi-Mostowicza, reż. R. Caban), Arcyksięcia Maksymiliana w „Wiośnie” (wg B. Schulza, reż. R. Major), Guślarza, Żegotę i Diabła II w „Dziadach” (A. Mickiewicz, reż. A. Walden), Wodza Bromdena w „Locie nad kukułczym gniazdem” (D. Wasserman, reż. W. Adamczyk), Michała Iwanowa Kostylewa w „Złotym śnie w stanie nieważkości” (wg „Na dnie” M. Gorkiego, reż. A. Sroka) oraz Wujka i Parlamentarzystę III w „Kartotece” (T. Różewicz, reż. K. Galos).

W latach 2004-2008 był aktorem Teatru Nowego w Łodzi, w którym zagrał między innymi: Jubilera w „Przed sklepem jubilera” (K. Wojtyła, reż. A. M. Marczewski), Anytosa w „Obronie Sokratesa” (Platon, reż. G. Królikiewicz), Towarzysza Mugisa w „Nieprzyjacielu” (J. Green, reż. J. Bratkowski) oraz Czepca w „Weselu” (S. Wyspiański, reż. R. Peryt). Grał gościnnie także na deskach innych teatrów, między innymi Teatru Dramatycznego w Płocku, w którym wcielił się w postać Peachuma w „Operze żebraczej” (J. Gay, reż. W. Rudzki).

Ma na swoim koncie role filmowe, między innymi w: „Zemście” i „Katyniu” Andrzeja Wajdy, „Długopisie” Piotra Trzaskalskiego (jednej z etiud w ramach projektu „Solidarność, Solidarność...”), „Kto nigdy nie żył...” Andrzeja Seweryna, „Rezerwacie” Łukasza Palkowskiego oraz „Magicznym drzewie” Andrzeja Maleszki. Grał także w serialach telewizyjnych, między innymi w: „Plebanii”, „Hotelu pod żyrafą i nosorożcem” oraz „Ranczu”.

W Laboratorium Dramatu brał udział w czytaniu „Śmierci na gruszy” Witolda Wandurskiego oraz „Mroza” Tomasza Bodzionego w reżyserii Krzysztofa Galosa.

Filmografia

Linki zewnętrzne