Walentin Bondarienko

Walentin Bondarienko
Валентин Васильевич Бондаренко
Data i miejsce urodzenia

16 lutego 1937
Charków

Data i miejsce śmierci

23 marca 1961
Moskwa

Narodowość

rosyjska

Stopień wojskowy

starszy porucznik lotnictwa myśliwskiego

Odznaczenia
Order Czerwonej Gwiazdy

Walentin Wasiljewicz Bondarienko ros. Валентин Васильевич Бондаренко (ur. 16 lutego 1937 w Charkowie, zm. 23 marca 1961 w Moskwie) – radziecki kosmonauta, starszy porucznik lotnictwa myśliwskiego.

Życiorys

W 1951 ukończył w Charkowie szkołę podstawową, a trzy lata później w 1954 szkołę średnią. Kontynuował naukę w wyższych wojskowych szkołach lotniczych i w 1957 został absolwentem szkoły w Armawirze w północnokaukaskim okręgu wojskowym. Przez trzy lata pełnił służbę wojskową w pułkach lotnictwa myśliwskiego stacjonujących w miastach Kowno i Tukums. Latał na samolotach Jak-18, Jak-11, MiG-15, MiG-17. Walentin Bondarienko został wybrany do pierwszej grupy kosmonautów radzieckich (WWS 1) 28 kwietnia 1960 i rozpoczął ogólne przeszkolenie dla kandydatów do przyszłych lotów w kosmos. Nie znalazł się jednak w 6-osobowej grupie kosmonautów, którzy od lata 1960 byli przygotowywani do pierwszego lotu człowieka w kosmos.

13 marca 1961 rozpoczął 10-dniowy test w komorze wypełnionej tlenem, która miała symulować warunki panujące wewnątrz statku kosmicznego. Podczas kończenia eksperymentu 23 marca 1961 Bondarienko w wyniku nieuwagi wypuścił nasączony spirytusem wacik na rozgrzaną płytę kuchenki elektrycznej, na której przyrządzał posiłki. Wybuchł pożar, który momentalnie objął wnętrze symulatora. Z uwagi na różnice ciśnień nie można było natychmiast otworzyć komory. Bondarienkę wydobyto żywego, jednak cała powierzchnia jego ciała była poparzona. Zmarł w szpitalu osiem godzin później. 16 kwietnia 1961 minister obrony ZSRR podpisał rozporządzenie, które miało zapewnić opiekę rodzinie Bondarienki, taką jak dla rodzin kosmonautów. Sprawę przez długi czas utrzymywano w tajemnicy ze względów propagandowych. Po raz pierwszy o tym zdarzeniu napisał dopiero w 1986 Jarosław Gołowanow w gazecie „Izwiestija”.

Odznaczony (pośmiertnie) Orderem Czerwonej Gwiazdy. Na cześć Bondarienki nazwano jego imieniem krater na Księżycu.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

SU Order of the Red Star ribbon.svg
Ribbon bar of the Order of the Red Star‎. The Soviet Union (USSR).