Walka elektroniczna
Walka elektroniczna, walka radioelektroniczna (WRE, ang. electronic warfare, EW) – rodzaj działań bojowych wobec przeciwnika, zmierzający do zakłócenia bądź uniemożliwienia działań przeciwnikowi bądź jego środkom technicznym, za pomocą własnych środków emisji elektromagnetycznej.
Podział
- Atak elektroniczny
Aktywna lub też pasywna forma wykorzystania fal radiowych do zakłócania i uniemożliwienia użycia ich przez przeciwnika. Do aktywnych zaliczane są: zagłuszanie, zakłócanie radiowe, użycie impulsu elektromagnetycznego. Do biernych: odbijacze dipolowe, balony.
- Obrona elektroniczna
Składają się na nią wszelkie działania, które zmniejszają powodzenie ataku przeciwnika chroniąc swoje siły i środki. Obrona elektroniczna może być również wykorzystywana do ochrony wojsk sojuszniczych przed skutkami własnego ataku elektronicznego.
- Wsparcie elektroniczne
Pasywne wykorzystanie promieniowania elektromagnetycznego dla zdobycia informacji (SIGINT) o jednostkach znajdujących się na polu walki; znalezienia, zidentyfikowania i przechwycenia potencjalnych zagrożeń lub celów.
System walki elektronicznej
- Zasady walki elektronicznej[1]
- celowość
- zgodności przedsięwzięć WE z zamiarem operacji oraz wykorzystaniu sił i środków stosownie do ich możliwości operacyjno-taktycznych.
- terminowość
- realizacja zadań WE w czasie ściśle określonym planem operacji, korygowanym w zależności od sytuacji operacyjnej
- zaskoczenie:
- wykonywanie zadań WE w sposób nieoczekiwany dla przeciwnika, uniemożliwiający mu zastosowanie przedsięwzięć przeciwdziałania i obrony elektronicznej;
- kompleksowość:
- skumulowane, celowe użycie wszystkich składowych WE;
- ciągłość
- realizowanie zadań w sposób nieprzerwany, z intensywnością dostosowaną do potrzeb operacyjnych i bojowych, poprzez wzajemne uzupełnianie się przez poszczególne podsystemy WE.
- skrytość
- przygotowanie i wykorzystanie sił i środków WE w sposób uniemożliwiający przedwczesne wykrycie i lokalizację.
- żywotność
- odporność i zdolnośćdo sprawnego odtworzenia gotowości w warunkach prowadzenia działań na współczesnym polu walki.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Grenda 2014 ↓, s. 48.
Bibliografia
- Bogdan Grenda: System walki Sił Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej. Warszawa: Ementon, 2014. ISBN 978-83-65009-01-2.