Walki nad jeziorem Chasan

Walki nad jeziorem Chasan
Radziecko-japońskie walki graniczne
Ilustracja
Radzieccy żołnierze przystępujący do ataku podczas walk nad jeziorem Chasan
Czas8 lipca11 sierpnia 1938
Miejscena zachód od jeziora Chasan
TerytoriumZSRR (Kraj Nadmorski)
Przyczynazajęcie przez wojska ZSRR wzgórz Changkufeng (ros. Zaoziernaja) 8 lipca o 11:00 rano oraz 29 lipca wzgórza Shachao-feng (ros. Biezimiennaja)
Wynikzawieszenie broni po zdobyciu obu wzgórz przez Japończyków[1][2],
wycofanie się Japończyków ze spornych terenów wskutek presji dyplomatycznej
Strony konfliktu
 ZSRR Japonia
Dowódcy
Kuźma PodłasKamezo Suetaki
Siły
30 tys. żołnierzy[3],
250 dział,
prawie 400 samolotów,
250+ czołgów i pojazdów pancernych
7 tys. żołnierzy[4][1],
+ wsparcie artyleryjskie
Straty
989 zabitych,
2752 rannych,
96 czołgów zniszczonych
526 zabitych,
913 rannych
Położenie na mapie Kraju Nadmorskiego
Mapa konturowa Kraju Nadmorskiego, w lewym dolnym rogu znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
42°26′09,26″N 130°36′39,62″E/42,435906 130,611006

Walki w rejonie jeziora Chasan (ros. Хасанские бои) – pierwsze poważne starcie zbrojne z serii incydentów granicznych, (1932–1939) pomiędzy wojskami radzieckimi i japońskimi. Starcie było wywołane przez ZSRR i skończyło się remisem (uwzględniając dysproporcje sił można uznać zwycięstwo Japonii).

Przyczyny konfliktu

Przyczyny pośrednie konfliktu są bardzo trudne do ustalenia. Jednym z powodów mogła być chęć pomocy Chinom, które już od miesięcy toczyły nierówną walkę z Japonią. Zwycięskie radzieckie natarcie na japońskie pozycje mogło bardzo pozytywnie wpłynąć na morale osamotnionej armii Czang Kaj-szeka oraz na lojalność jego chwiejnych sprzymierzeńców marzących o krótkiej wojnie i czekających na odsiecz ze strony Stalina (złudzenia te były skutecznie podsycane przez Czanga). Dodatkowo prowokacje radzieckie mogły również spowodować przerzucenie sił japońskich z frontu w Chinach nad granicę radziecko-mandżurską, co realnie pomogłoby Chinom. Nie bez znaczenia była sama demonstracja siły Armii Czerwonej, która po czystkach uważana była za „kolosa na glinianych nogach”.

Siły obu stron

Mapa działań zbrojnych nad jeziorem Chasan
 Armia Cesarska
 • 19. Dywizja Piechoty - wzmocniona do liczby ok. 20 tysięcy żołnierzy (tylko ok. 7tys. brało udział w walkach.) – d-ca: gen.-por. Kamezo Suetaki
  • 73. Pułk Piechoty
  • 75. Pułk Piechoty – d-ca: płk. Kōtoku Satō
  • 76. Pułk Piechoty
Armia Czerwona

Łącznie siły sowieckie liczyły ok. 30 tysiące żołnierzy, ok. 250 dział, ok. 250 czołgów i trochę mniej niż 400 samolotów.

Przebieg konfliktu

Zdjęcie przedstawiające wojska sowieckie na wzgórzu Zaoziornaja, uważane jest za fałszywkę sowieckiej propagandy[5]

Konflikt rozpoczął się, gdy jednostki graniczne Armii Czerwonej na polecenie Michaiła Frinowskiego 8 lipca 1938 roku zajęły wzgórze Zaoziornaja (ros. Заозёрная; chiń. 張鼓峰 Zhanggufeng). Strona radziecka swoje działania uzasadniała przekonaniem, iż granica z Mandżukuo przebiega wzdłuż pasma górskiego na zachód od jeziora Chasan. Japonia od razu przystąpiła do działań drogą dyplomatyczną, chcąc uniknąć eskalacji konfliktu, a jednocześnie w rejon nadgraniczny przybyła 19. Dywizja Piechoty Armii Koreańskiej.

Strona radziecka miała jednak zupełnie inne zamiary. Początkowo dowódca Frontu Dalekowschodniego, marszałek Wasilij Blücher, nie chcąc doprowadzić do rozlewu krwi, zwrócił się do Moskwy, prosząc o wycofanie oddziałów granicznych. Marszałek bowiem zdawał sobie sprawę, że teren możliwych działań wojennych nie należy do najlepszych. Jest on najbardziej na południe wysuniętym obszarem Kraju Nadmorskiego ze słabą infrastrukturą bez żadnych utwardzonych dróg. Pora roku też nie sprzyjała działaniom wojennym, charakteryzowała się dużymi opadami. Dodatkowo, siły Frontu Dalekowschodniego, jak i cała Armia Czerwona, były zdruzgotane tzw. Wielką Czystką, brakowało kadry dowódczej, w oddziałach panowało rozprężenie. Gotowość bojowa frontu była poważnie obniżona. Z Moskwy przyszedł jednak rozkaz obrony "radzieckiego" terytorium.

Walki wybuchły 29 lipca 1938 roku, lotnictwo sowieckie zbombardowało wtedy Japońskie linie kolejowe przy rzece Tumen oraz gdy tego samego dnia radzieckie jednostki graniczne zajęły wzgórze Biezymiannaja (Безымянная; chiń. 沙草峰 Shacaofeng). Japońska 19. Dywizja Piechoty natychmiast przeszła do działania. Generał Kamezo Suetaki rozkazał kompanii piechoty, która od 21 lipca zajmowała wzgórze Bogomolnaja (Богомольная; chiń. 將軍峰 Jiangjunfeng), by ta kontratakowała w kierunku wzgórza Biezymiannaja. Do 31 lipca wzgórza Changkufeng (Zaoziornja) i Shachao-feng (Biezymiannaja) były z powrotem w rękach japońskich.

2 sierpnia z rozkazu marszałka W. Blüchera do ataku przeszła 40. Dywizja Strzelecka. Dywizja miała jednak bardzo ograniczone pole manewru, bowiem zakazano jej przekraczania granicy. Wsparcie z powietrza zostało poważnie zredukowane. Atak zakończył się wysokimi stratami i porażką.

W rejon walk przysłano 39. Korpus Strzelecki pod dowództwem komkora Grigorija Szterna. Tym razem przyszedł rozkaz z Moskwy, by natarcie przeprowadzić ze skrzydeł, co oznaczało wejście na teren bezspornie należący do Mandżukuo. Atak rozpoczął się 6 sierpnia i pomimo znacznej przewagi liczebnej, użycia czołgów i ponad 200 samolotów, siły radzieckie nie odniosły sukcesu.

Jak donosi reporter Associated Press (niezależnej od propagandy sowieckiej i japońskiej) - sowieckim wojskom udało się przynajmniej raz lub nawet dwa razy tymczasowo odbić część wzgórza, ale podkreśla też, że japońskie wojska na końcu zmagań kontrolowały szczyty obu wzgórz - co w wojskowym sensie uczyniło ich zwycięzcami[6]. 10 sierpnia Ludowy Komisarz Spraw Zagranicznych ZSRR Maksim Litwinow przedstawił ambasadorowi Japonii Shigemitsu propozycję porozumienia. Walki ustały 11 sierpnia o godzinie 13:30 czasu miejscowego[7].

Taktyka

Zakamuflowane radzieckie czołgi w czasie walk nad jeziorem Chasan

Podczas walk nad jeziorem Chasan Sowieci użyli w dużej liczbie swoich sił pancernych - czołgów T-26 i BT. Były jednak one źle zarządzane - były rzucane do ataków w niewielkich grupach, bez wsparcia piechoty i artylerii. Dodatkowo, po długiej jeździe w 30-stopniowym upale czołgiści byli w złym stanie. Część czołgów ugrzęzła na bagnach, bo nie zadbano o rozpoznanie terenu przyszłych walk. Japończycy - bez lotnictwa i broni pancernej, używając tylko butelek z benzyną oraz nielicznych dział ppanz zniszczyli 96 radzieckich czołgów i ostatecznie odparli wszystkie ataki wojsk pancernych. Z pozostałymi częściami armii nie było lepiej: Raporty sowietów mówią o niecelnym ostrzale artyleryjskim i lotniczym rażącym własne wojska. Przypominają też o nieefektywnym używaniu żołnierzy - braku dobrego przywództwa (efekt czystek Stalina) dezorganizacji i demoralizacji piechoty oraz zbędnym rozpraszaniu sił.

Skutki konfliktu

Skutki konfliktu były istotne w przyszłości. Działania Armii Czerwonej nie wpłynęły znacząco na ofensywę Japonii w Chinach ale sprawiły, że Japończycy uznali Armię Czerwoną za zupełnie niezdolną do działania, która nie potrafi wykorzystać swojej przewagi liczebnej i technologicznej. W swojej ocenie (poniekąd słusznej) ignorowali sprzyjające im warunki pogodowe i terenowe, które znacznie utrudniały Armii Czerwonej działania. Nabrali niebezpiecznego przekonania, że determinacja i wola walki są ważniejsze od technologii[8]. Miało się to zemścić na Japończykach niespełna rok później w bitwie nad rzeką Chałchin-Goł.

Dowództwo Armii Czerwonej zdało sobie sprawę, że lokalizacja walk była wybrana fatalnie, a dalsze ich przeciąganie prowadzić będzie do powiększania i tak ogromnych już strat. Marszałek Wasilij Blücher został pozbawiony dowództwa Frontu Dalekowschodniego, a 28 października aresztowany i zakatowany na śmierć, będąc jedną z ostatnich ofiar terroru lat 30. Front Dalekowschodni został zreorganizowany w dwie samodzielne armie.

26 oficerów i żołnierzy radzieckich otrzymało tytuł Bohatera Związku Radzieckiego[9] a 95 Order Lenina[10].

Zobacz też

Przypisy

 1. a b Jakub Polit Gorzki triumf. Wojna chińsko-japońska 1937-1945 /str. 287
 2. FRUS Diplomatic Papers, 1938, The Far East, Volume III dokument 497
 3. Jakub Polit Gorzki triumf. Wojna chińsko-japońska 1937-1945 /str. 286
 4. Alvin Coox, Nomonhan (Stanford University Press, 2003), p. 135
 5. Jakub Polit Gorzki triumf. Wojna chińsko-japońska 1937-1945 /str. 288 (autor podaje że zdjęcie to zostało wykonane po bitwie i rozpowszechnione przez sowiecką agencję informacyjną Tass.)
 6. FRUS Diplomatic Papers, 1938, The Far East, Volume III dokument 497. Jest tam napisane "Soviet troops who had taken the hill and succeeded at least once and possibly twice in reoccupying a part or all of the hill temporarily" i potem "Japanese troops were in occupation of the crest of the hill when hostilities ceased which made them victors in a military sense")
 7. Jakub Polit Gorzki triumf. Wojna chińsko-japońska 1937-1945/ str.287
 8. Jakub Polit Gorzki triumf. Wojna chińsko-japońska 1937-1945 /str.288
 9. Хасан // Советская военная энциклопедия (в 8 томах) / под ред. А. А. Гречко. том 8. М.: Воениздат, 1976. стр.366—367
 10. 50 лет Вооружённым силам СССР, 1918 — 1968. / редколл., отв. ред. М. В. Захаров. М., Воениздат, 1968. стр.219-220

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Battle of Lake Khasan-Red Army soldiers on attack.jpg
Battle of Lake Khasan-Red Army soldiers on attack
Хасанские-бои-в-1938.svg
Autor: Alex Rott, Licencja: CC BY-SA 4.0
Хасанские бои (1938) - 29 июля — 11 августа 1938
Battle of Lake Khasan-Red Army soldiers setting the flag on the Zaozernaya Hill.jpg
Battle of Lake Khasan-Red Army soldiers setting the flag on the Zaozernaya Hill
Flag of Manchukuo.svg
Flag of Manchukuo
Battle icon active (rifles).svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Abstract crossed rifles symbol on sunburst
Flag of Japan (1870–1999).svg
Variant version of a flag of Japan, used between January 27, 1870 and August 13, 1999 (aspect ratio 7:10).
Russia edcp relief location map.jpg
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Russia.

EquiDistantConicProjection : Central parallel :

* N: 54.0° N

Central meridian :

* E: 100.0° E

Standard parallels:

* 1: 49.0° N
* 2: 59.0° N
Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.
Battle of Lake Khasan-Camouflaged soviet tanks.jpg
Battle of Lake Khasan-Camouflaged soviet tanks
Russia Primorsky Krai relief location map.png
Autor: Das steinerne Herz, Licencja: CC BY-SA 3.0
Primorsky Krai relief location map

Equirectangular projection, N/S stretching 141 %. True scale parallel: 45°00' N. Geographic limits of the map:

 • N: 49.0° N
 • S: 42.0° N
 • W: 130.0° E
 • E: 140.0° E