Walt Disney

Walt Disney
Ilustracja
Walt Disney (1946)
Prawdziwe imię i nazwisko

Walter Elias Disney

Data i miejsce urodzenia

5 grudnia 1901
Chicago

Data i miejsce śmierci

15 grudnia 1966
Los Angeles

Zawód

animator, producent filmowy, aktor głosowy

Współmałżonek

Lillian Marie Bounds

Lata aktywności

1921–1966

Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone) Krzyż Oficerski Odznaki Honorowej za Zasługi Kawaler Orderu Krzyża Południa (Brazylia) Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Oficer Orderu Orła Azteckiego (Meksyk) Członek Orderu Korony Tajlandii Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RFN
podpis

Walter Elias Disney (ur. 5 grudnia 1901 w Chicago, zm. 15 grudnia 1966 w Los Angeles) – amerykański animator, aktor głosowy, producent filmowy, przedsiębiorca, wizjoner i filantrop.

Jeden z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legenda animacji i filmu. Zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscarów, z czego zdobył również rekordową liczbę 26 statuetek, siedmiokrotny zdobywca Nagrody Emmy. Wraz z bratem, Royem Oliverem Disneyem, założyli wspólnie przedsiębiorstwo Walt Disney Productions, znaną obecnie pod nazwą The Walt Disney Company, drugą co do wielkości korporację mediową świata. Jest twórcą takich postaci jak Myszka Miki (pod którą Disney początkowo sam podkładał głos), pies Pluto czy Kaczor Donald. W 1955 założył pierwszy park rozrywki Disneyland.

Rodzina

Rodzice Walta Disneya – Flora i Elias (1913)
Podpis Walta Disneya

Ojcem Walta Disneya był Elias Disney (ur. 6 lutego 1859, zm. 13 września 1941). Urodził się w rolniczej wsi Bluevale w Ontario w Kanadzie, jako syn Kepple Disneya i Mary Richardson. Był rolnikiem i biznesmenem. W 1878 przeniósł się z ojcem do Kalifornii w nadziei na znalezienie złota. Zamiast tego Kepple za namową agenta Union Pacific Railroad nabył 200 akrów ziemi w okolicach Ellis w stanie Kansas. Elias pracował na farmie ojca do 1884, kiedy to znalazł inną pracę. Dzierżawił sklep z maszynami kolejowymi (jednym z jego współpracowników był Walter Chrysler), potem dołączył do zespołu budującego linię kolejową Union Pacific przez Kolorado. Następnie zarabiał jako skrzypek w Denver. Niespełniony, powrócił na rodzinną farmę. 1 stycznia 1888 Elias poślubił Florę Call w Acron w stanie Floryda. Była córką sąsiada Kepple’a. Elias i Flora mieli 5 dzieci:

 • Herbert Arthur Disney, ur. 8 grudnia 1888
 • Raymond Arnold Disney, ur. 30 grudnia 1890
 • Roy Oliver Disney, ur. 24 czerwca 1893
 • Walter „Walt” Elias Disney, ur. 5 grudnia 1901
 • Ruth Flora Disney, ur. 6 grudnia 1903

Niedługo po ślubie Disneyowie przeprowadzili się do Chicago w Illinois. Tam Elias poznał i zaprzyjaźnił się z Walterem Parrem, kapłanem z katedry kongregacyjnej św. Pawła. Na jego cześć Elias nazwał swego czwartego syna, Walta. Według niektórych źródeł Elias obawiał się rozprzestrzeniającej się w Chicago fali przestępczości i przeprowadził się z rodziną w 1906 na farmę niedaleko Marceline w stanie Missouri. Rodzina sprzedała farmę w 1909 i do 1911. żyła w wynajmowanym domu, potem przeniosła się do Kansas City w Missouri. Elias pracował przy budowie obiektów wystawy światowej World's Columbian Exposition w Chicago w 1893, które to wydarzenie miało według Erika Larsona zainspirować Walta Disneya do stworzenia własnego animowanego świata[1].

Życiorys

Newman Laugh-O-Gram (1921 )
Walt Disney opisujący postacie z filmu Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków (1937)

Walter Elias Disney urodził się w Chicago jako syn Eliasa Disneya i Flory Call (jego przodkowie wyemigrowali do Kanady z Gowran, hrabstwo Kilkenny w Irlandii, Elias Disney przeniósł się do USA po utracie rodzinnej farmy). Elias był potomkiem Roberta d’Isigny, francuskiego Normana, który przybył do Anglii wraz z Wilhelmem Zdobywcą w 1066, po czym zanglicyzował nazwisko na Disney. Disneyowie osiedlili się w wiosce znanej obecnie pod nazwą Norton Disney w Lincolnshire, skąd później przenieśli się do Gowran. Flora Call miała korzenie angielskie i niemieckie. Walter otrzymał imiona po ojcu i jego bliskim przyjacielu (Walter Parr – kaznodzieja kościoła świętego Pawła). W 1906 rodzina Walta Disneya przeniosła się na farmę w pobliżu miasta Marceline w stanie Missouri. Farmę sprzedali w 1909 i zamieszkiwali w wynajętym domu do 1911, kiedy to przeprowadzili się do Kansas City. Walt ukończył Benton School 18 czerwca 1917. Podjął naukę w Kansas City Art School, lecz opuścił szkołę w wieku szesnastu lat, aby zostać ochotniczym kierowcą ambulansu w I wojnie światowej. W tym celu podał rok 1900 jako rok urodzenia. Był członkiem American Red Cross Ambulance Force do 1919.

Walt ożenił się w 1925 z 26-letnią Lillian Marie Bounds, która przyjęła jego nazwisko.

W 1932 Walt Disney uzyskał honorowego Oscara za stworzenie postaci Myszki Miki. Następnymi postaciami stworzonymi przez samego Walta Disneya były Kaczor Donald i pies Pluto. W 1938 Walt Disney uzyskał kolejnego honorowego Oscara za osiągnięcia przy tworzeniu filmu Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków. W 1941 otrzymał honorowego Oscara wraz z technikami dźwięku i RCA Manufacturing Company za realizację pełnometrażowego filmu animowanego Fantazja.

W grudniu 1933 Walt i Lillian doczekali się narodzin swej jedynej córki, Diane Disney. Sharon Mae została adoptowana przez rodziców Diane w grudniu 1936, gdy miała 6 tygodni.

Otrzymał również Oscary w 2011 r.:

 • za pełnometrażowy film dokumentalny The Living Desert
 • za krótkometrażowy film dokumentalny The Alaskan Eskimo
 • za krótki film animowany Toot, Whistle, Plunk and Boom
 • za krótki film przyrodniczy (na dwóch rolkach) Water Birds

Walt Disney otrzymał łącznie 26 nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej (w tym: 4 honorowe) oraz 46 nominacji, przodując tym samym we wszystkich hollywoodzkich zestawieniach zwycięzców tych najbardziej prestiżowych nagród filmowych świata.

Pod koniec 1966 zdiagnozowano u niego szybko postępującego raka lewego płuca, spowodowanego częstym paleniem tytoniu. Zmarł wskutek zatrzymania akcji serca. Został pochowany, po kremacji, na cmentarzu w Glendale, w Kalifornii, wbrew legendzie miejskiej twierdzącej, że jego ciało zostało zamrożone, a funkcje życiowe mają zostać przywrócone (po 100 latach, czyli w 2066).

Niektórzy twierdzą, że jedno z traumatycznych wydarzeń odcisnęło się szczególnie silnie na twórczości Walta Disneya. W 1938 młody Walt otrzymał telefon, który na zawsze zmienił jego życie. Poinformowano go o śmierci ukochanej matki. Kobieta zmarła wskutek zatrucia ulatniającym się gazem z niesprawnego piecyka, znajdującego się w łazience. Tragedia była tym większa, że matka wielokrotnie skarżyła się, że prezent podarowany jej na Boże Narodzenie, nie działa tak, jak powinien. Walt obiecywał, że wyśle do niej fachowca, niestety nie zdążył tego zrobić. Z tego powodu do końca życia obwiniał się za śmierć swojej mamy i być może to jest powodem, dla którego tak często w jego produkcjach bohaterowie są pół-sierotami lub sierotami, bez któregokolwiek z rodziców[2].

Filmografia

W trakcie swej niemal 45-letniej kariery był producentem prawie 700 filmów, głównie animowanych. W zdecydowanej większości były to produkcje krótkometrażowe[3]. Jako aktor głosowy wystąpił łącznie w 145 produkcjach filmowych.

jako producent

krótkometrażowe

lata 20.
 • 1922: Little Red Riding Hood (czas: 6'); The Four Musicians of Bremen (7'); Jack and the Beanstalk (7'); Jack the Giant Killer (7'); Goldie Locks and the Three Bears (7'); Puss in Boots (9'); Tommy Tucker's Tooth (edukacyjny: 7'); Cinderella (7'); A Pirate for a Day (zaginiony); The Woodland Potter (zaginiony)
 • 1923: Martha (animacja); Alice's Wonderland (12')
 • 1924: cykl z Alicją – Alice's Day at Sea (11'); Alice's Spooky Adventure (8'); Alice's Fishy Story (12'); Alice and the Dog Catcher (7'); Alice Hunting in Africa (7'); Alice and the Three Bears (7'); Alice the Piper (7')
 • 1925: cykl z Alicją – Alice Cans the Cannibals (7'); Alice the Toreador (11'); Alice Gets Stung (8'); Alice Solves the Puzzle (7'); Alice Loses Out (7'); Alice Is Stage Struck (7'); Alice Wins the Derby (7'); Alice Picks the Champ (7'); Alice's Tin Pony (6'); Alice Chops the Suey (7'); Alice Plays Cupid (6'); Alice Rattled by Rats (7')
 • 1926: cykl z Alicją – Alice on the Farm (7'); Alice's Orphan (7'); Alice's Balloon Race (8'); Alice's Little Parade (7'); Alice Charms the Fish (7'); Alice's Monkey Business (7'); Alice in Slumberland (animacja); Alice in the Wooly West (7'); Alice the Fire Fighter (9'); Alice Cuts the Ice (7'); Alice Helps the Romance (7'); Alice's Spanish Guitar (7'); Alice's Brown Derby (7'); Alice the Lumberjack (7') oraz Clara Cleans Her Teeth (familijny: 10')
 • 1927: cykl z Alicją – Alice the Golf Bug (7'); Alice Foils the Pirates (7'); Alice at the Carnival (animacja); Alice at the Rodeo (7'); Alice the Collegiate (7'); Alice in the Alps (7'); Alice's Auto Race (7'); Alice's Circus Daze (7'); Alice's Three Bad Eggs (animacja); Alice's Knaughty Knight (7'); Alice's Picnic (7'); Alice's Channel Swim (animacja); Alice in the Klondike (7'); Alice's Medicine Show (7'); Alice the Beach Nut (7'); Alice in the Big League (7')
 • 1928: Steamboat Willie (8'); Plane Crazy (6'); The Gallopin' Gaucho (6')
 • 1929: The Barn Dance (7'); The Opry House (6'); When the Cat's Away (7'); The Barnyard Battle (7'); The Karnival Kid (8'); Mickey’s Choo-Choo (7'); Mickey’s Follies (7'); The Plowboy (6'); The Jazz Fool (6'); Wild Waves (7'); The Skeleton Dance (6'); El terrible toreador (6'); Springtime (6'); Jungle Rhythm (7'); Hell's Bells (6'); The Haunted House (7'); The Merry Dwarfs (6').
lata 30.
 • 1930: Summer (czas: 6'); Autumn (6'); The Barnyard Concert (6'); Cannibal Capers (6'); Fiddling Around (7'); The Cactus Kid (7'); Frolicking Fish (6'); The Fire Fighters (7'); Arctic Antics (7'); Midnight in a Toy Shop (7'); Night (7'); The Shindig (7'); The Chain Gang (8'); Monkey Melodies (7'); The Gorilla Mystery (7'); The Picnic (7'); Winter (7'); Pioneer Days (7'); Playful Pan (7'); Minnie's Yoo Hoo (5')
 • 1931: The Birthday Party (7'); Birds of a Feather (8'); Traffic Troubles (7'); The Castaway (7'); Mother Goose Melodies (8'); The Moose Hunt (7'); The China Plate (7'); The Delivery Boy (8'); The Busy Beavers (7'); Mickey Steps Out (7'); The Cat's Out (7'); Blue Rhythm (7'); Egyptian Melodies (6'); Fishin' Around (7'); The Clock Store (7'); The Barnyard Broadcast (8'); The Spider and the Fly (7'); The Fox Hunt (7'); The Beach Party (8'); Mickey Cuts Up (7'); Mickey’s Orphans (7'); The Ugly Duckling (7')
 • 1932: The Bird Store (7'); The Duck Hunt (7'); The Grocery Boy (7'); The Mad Dog (7'); Barnyard Olympics (7'); Mickey’s Revue (7'); The Bears and Bees (6'); Musical Farmer (7'); Mickey in Arabia (7'); Kwiaty i drzewa (8'); Just Dogs (7'); Mickey’s Nightmare (7'); Trader Mickey (8'); King Neptune (7'); The Whoopee Party (7'); Bugs in Love (7'); Touchdown Mickey (6'); The Wayward Canary (7'); The Klondike Kid (7'); Parade of the Award Nominees (2'); Babes in the Woods (8'); Santa's Workshop (7'); Mickey’s Good Deed
 • 1933: Building a Building (7'); The Mad Doctor (7'); Mickey’s Pal Pluto (8'); Birds in the Spring (7'); Mickey’s Mellerdrammer (7'); Ye Olden Days (8'); Father Noah's Ark (8'); The Mail Pilot (8'); Trzy małe świnki (9'); Mickey’s Gala Premier (7'); Mickey’s Mechanical Man (7'); Old King Cole (7'); Puppy Love (8'); Lullaby Land (7'); The Pied Piper (8'); The Steeple Chase (7'); The Pet Store (7'); Giantland (8'); The Night Before Christmas (8')
 • 1934: The China Shop (8'); Shanghaied (7'); The Grasshopper and the Ants (8'); Camping Out (7'); Playful Pluto (8'); Funny Little Bunnies (7'); Wilk bardzo zły (9'); Gulliver Mickey (9'); The Hot Choc-late Soldiers (7'); The Wise Little Hen (8'); Mickey’s Steam Roller (7'); The Flying Mouse (9'); Orphan's Benefit (8'); Peculiar Penguins (6'); Mickey Plays Papa (8'); The Goddess of Spring (10'); The Dognapper (7'); Two-Gun Mickey (8')
 • 1935: Żółw i Zając (9'); Mickey’s Man Friday (8'); Koncert orkiestry dętej (9'); Mickey’s Service Station (7'); The Golden Touch (10') The Robber Kitten (8'); Mickey’s Kangaroo (9'); Water Babies (8'); The Cookie Carnival (8'); Who Killed Cock Robin? (8'); Mickey’s Garden (9'); Mickey’s Fire Brigade (8'); Pluto's Judgement Day (7'); On Ice (8'); Music Land (10'); Trzy małe kotki (9'); Cock o' the Walk (8'); Broken Toys (8')
 • 1936: Mickey’s Polo Team (8'); Orphans' Picnic (8'); Mickey’s Grand Opera (8'); Słoń Elmer (9'); Trzy Wilczki (9'); Po drugiej stronie lustra (9'); Moving Day (9'); Mickey’s Rival (8'); Alpine Climbers (10'); Mickey’s Circus (8'); Powrót Żółwia Toby’ego (7'); Donald and Pluto (8'); Three Blind Mouseketeers (9'); Mickey’s Elephant (8'); Kuzyn ze wsi (9'); Mother Pluto (9'); More Kittens (8')
 • 1937: The Worm Turns (8'); Don Donald (8'); Magician Mickey (8'); Woodland Café (7'); Mickey’s Amateurs (8'); Moose Hunters (8'); Little Hiawatha (9'); Modern Inventions (9'); Hawajskie wakacje (8'); Czyściciele zegarów (9'); Stary młyn (9'); Pluto's Quin-puplets (9'); Donald's Ostrich (9'); Przestraszone Duchy (9')
 • 1938: Self Control (9'); Boat Builders (7'); Donald's Better Self (8'); Moth and the Flame (8'); Donald's Nephews (8'); W przyczepie Mikiego (8'); Wynken, Blynken & Nod (8'); Polar Trappers (8'); Good Scouts (8'); The Fox Hunt (8'); The Whalers (8'); Mickey’s Parrot (8'); Dzielny Krawczyk (9'); Farmyard Symphony (8'); Donald's Golf Game (8'); Byczek Fernando (8'); Mother Goose Goes Hollywood (8')
 • 1939: The Standard Parade (dokument/animacja: 8'); Donald's Lucky Day (8'); Society Dog Show (8'); Mickey’s Surprise Party (5'); The Practical Pig (8'); Goofy and Wilbur (8'); Brzydkie Kaczątko (9'); The Hockey Champ (7'); Donald's Cousin Gus (7'); Beach Picnic (8'); Sea Scouts (8'); The Pointer (9'); Donald's Penguin (7'); The Autograph Hound (8'); Officer Duck (7').
lata 40.
 • 1940: The Riveter (czas: 8'); Donald's Dog Laundry (8'); Tugboat Mickey (7'); Billposters (8'); Mr. Duck Steps Out (8'); Bone Trouble (9'); Put-Put Troubles (7'); Wakacje Donalda (8'); Pluto's Dream House (8'); Mycie okien (8'); Pan Myszka Miki wybiera się w podróż (8'); Goofy’s Glider (8'); Główny strażak (8'); Pantry Pirate (7')
 • 1941: Timber (8'); Pluto's Playmate (8'); The Little Whirlwind (8'); Golden Eggs (8'); A Gentleman's Gentleman (8'); Baggage Buster (8'); A Good Time for a Dime (8'); Canine Caddy (7'); The Nifty Nineties (6'); Wcześniej do łóżka położę się (8'); Truant Officer Donald (8'); Orphans' Benefit (9'); Old MacDonald Duck (8'); Pomocna Łapa (8'); Donald's Camera (7'); The Art of Skiing (8'); The Thrifty Pig (4'); Donald kucharzem (7'); 7 Wise Dwarfs (4'); The Art of Self Defense (8')
 • 1942: Donald's Decision (4'); All Together (wojenny/animacja: 3'); The Village Smithy (7'); The New Spirit (dokument/animacja: 7'); Mickey’s Birthday Party (8'); Pluto Junior (7'); Symphony Hour (7'); Stop That Tank! (dokument/animacja: 22'); Donald's Snow Fight (7'); Donald Gets Drafted (9'); The Army Mascot (7'); Ogród Donalda (7'); The Sleep Walker (7'); Food Will Win the War (dokument/animacja: 6'); Donald's Gold Mine (7'); Out of the Frying Pan Into the Firing Line (dokument/animacja: 3'); T-Bone for Two (7'); Donald Duck Visits Lake Titicaca (7'); How to Play Baseball (8'); The Vanishing Private (7'); The Olympic Champ (7'); How to Swim (8'); Sky Trooper (7'); Pluto at the Zoo (8'); How to Fish (7'); Bellboy Donald (7'); Der Fuehrer's Face (wojenny/animacja: 8'); Aquarela do Brasil (7')
 • 1943: The Grain That Built a Hemisphere (dokument/animacja: 11'); The Spirit of '43 (dokument/animacja: 6'); Education for Death: The Making of the Nazi (wojenny/animacja: 10'); Donald's Tire Trouble (7'); El Gaucho Goofy (8'); Pluto and the Armadillo (7'); The Flying Jalopy (7'); Private Pluto (7'); Fall Out Fall In (7'); Victory Vehicles (8'); Reason and Emotion (wojenny/animacja: 8'); Figaro and Cleo (8'); The Winged Scourge (dokument/animacja: 10'); The Old Army Game (6'); Home Defense (7'); Chicken Little (8'); Pedro (7'); British Torpedo Plane Tactics (dokument/animacja)
 • 1944: British Torpedo Plane Tactics (9'); How to Be a Sailor (7'); Trombone Trouble (7'); How to Play Golf (8'); Kaczor Donald i Goryl (7'); Contrary Condor (8'); Commando Duck (7'); Springtime for Pluto (7'); The Plastics Inventor (7'); How to Play Football (7'); First Aiders (7'); Dzień wolny (7')
 • 1945: Tiger Trouble (7'); The Clock Watcher (8'); The Flying Gauchito (8'); Dog Watch (7'); The Eyes Have It (7'); African Diary (6'); Donald's Crime (8'); Californy er Bust (8'); Canine Casanova (7'); Duck Pimples (8'); The Legend of Coyote Rock (7'); Tuberculosis (dokument/animacja: 11'); No Sail (7'); Hockey Homicide (8'); Cured Duck (7'); Canine Patrol (7'); Old Sequoia (6'); The Cold-Blooded Penguin (7')
 • 1946: A Knight for a Day (7'); Bathing Time for Baby (dokument/animacja); Pluto's Kid Brother (7'); In Dutch (7'); Squatter's Rights (7'); Sobowtór Donalda (7'); The Purloined Pup (7'); Wet Paint (7'); Willie the Operatic Whale (15'); Piotruś i wilk (15'); Blue Bayou (4'); All the Cats Join In (5'); After You've Gone (muzyczny/animacja: 4'); Dumb Bell of the Yukon (6'); Lighthouse Keeping (7'); Bath Day (7'); The Story of Menstruation (dokument/animacja: 10'); Defense Against Invasion (dokument/animacja: 13'); Frank Duck Brings 'em Back Alive (8'); Double Dribble (7'); The Martins and the Coys (8'); Johnnie Fedora and Alice Bluebonnet (8'); Casey at the Bat (9')
 • 1947: Pluto's Housewarming (7'); Rescue Dog (7'); Straight Shooters (6'); Sleepy Time Donald (7'); Figaro and Frankie (7'); Clown of the Jungle (6'); Donald's Dilemma (7'); Crazy with the Heat (6'); Bootle Beetle (7'); Wide Open Spaces (7'); Mickey i Czarodziejska Fasolka (29'); Bongo (30'); Mickey’s Delayed Date (7'); Foul Hunting (6'); Mail Dog (7'); Chip i Dale (7'); Pluto meloman (7')
 • 1948: They're Off (7'); The Big Wash (7'); Drip Dippy Donald (7'); Mickey Down Under (7'); Daddy Duck (7'); Bone Bandit (7'); Donald's Dream Voice (7'); Trees (8'); Pecos Bill (western/animacja: 23'); Once Upon a Wintertime (8'); Little Toot (9'); Johnny Appleseed (musical/animacja: 19'); Bumble Boogie (3'); Blame It on the Samba (6'); Pluto's Purchase (7'); The Trial of Donald Duck (7'); Cat Nap Pluto (7'); Inferior Decorator (6'); Pluto's Fledgling (7'); Soup's On (7'); Nieproszeni goście (7'); Mickey and the Seal (7'); Seal Island (dokument/animacja: 27'); Jedzonko dla mrówek (8')
 • 1949: Pueblo Pluto (7'); Donald's Happy Birthday (7'); Pluto's Surprise Package (7'); Sea Salts (7'); Pluto's Sweater (7'); Winter Storage (7'); Bubble Bee (7'); Honey Harvester (7'); Tennis Racquet (7'); All in a Nutshell (7'); Goofy Gymnastics (6'); The Wind in the Willows (30'); Legenda o Sennej Dolinie (34'); The Greener Yard (7'); Sheep Dog (7'); Slide Donald Slide (7'); Niszczyciele zabawek (7').
lata 50.
 • 1950: Pluto's Heart Throb (czas: 7'); Lion Around (7'); Pluto and the Gopher (6'); The Brave Engineer (7'); Crazy Over Daisy (6'); Wonder Dog (7'); Trailer Horn (6'); Primitive Pluto (6'); Puss Cafe (7'); Motor Mania (7'); Bobrowa dolina (dokument/animacja: 32'); Pests of the West (6'); Food for Feudin' (7'); Hook, Lion and Sinker (7'); Camp Dog (7'); Bee at the Beach (6'); Hold That Pose (7'); Morris the Midget Moose (8'); Out on a Limb (7')
 • 1951: Lion Down (7'); Chicken in the Rough (7'); Zimny wychów (7'); Dude Duck (8'); Home Made Home (7'); Corn Chips (7'); Cold War (7'); Plutopia (7'); Test Pilot Donald (7'); Operation Wonderland (dokument/animacja: 11'); Tomorrow We Diet! (7'); Lucky Number (7'); Nature's Half Acre (dokument/animacja: 33'); How to Catch a Cold (edukacyjny/animacja: 10'); R'coon Dawg (7'); Get Rich Quick (6'); Cold Turkey (7'); Fathers Are People (7'); Out of Scale (7'); No Smoking (6'); Bee on Guard (7')
 • 1952: Father's Lion (6'); Donald Applecore (7'); Lambert, czyli owca w lwiej skórze (8'); Hello Aloha (6'); Two Chips and a Miss (7'); Man's Best Friend (6'); Let's Stick Together (7'); Two Gun Goofy (7'); Susie the Little Blue Coupe (8'); Water Birds (dokument/animacja: 30'); Teachers Are People (7'); Uncle Donald's Ants (6'); The Little House (8'); Pluto's Party (7'); Słodycze albo psikus (8'); Two Weeks Vacation (6'); Pluto's Christmas Tree (7'); How to Be a Detective (6')
 • 1953: Bear Country (dokument: 33'); The Alaskan Eskimo (dokument: 27'); Father's Day Off (7'); The Simple Things (7'); For Whom the Bulls Toil (6'); Melody (10'); Don's Fountain of Youth (6'); Father's Week-end (7'); How to Dance (6'); The New Neighbor (7'); Football Now and Then (7'); Rugged Bear (6'); Żyjąca pustynia (dokument: 69'); Toot Whistle Plunk and Boom (10'); Ben and Me (21'); Working for Peanuts (7'); How to Sleep (7'); Canvas Back Duck (7')
 • 1954: Spare the Rod (7'); Donald's Diary (7'); The Lone Chipmunks (7'); Two for the Record (7'); Pigs Is Pigs (10'); Casey Bats Again (8'); Dragon Around (7'); Grin and Bear It (7'); Social Lion (6'); The Flying Squirrel (7'); Grand Canyonscope (7'); Siam (dokument: 32')
 • 1955: No Hunting (6'); Switzerland (dokument: 33'); Contrast in Rhythm; A World is Born (dokument/animacja: 20'); Bearly Asleep (8'); Beezy Bear (7'); Lwy afrykańskie (dokument: 75'); Up a Tree (7'); You the Human Animal (8'); Men Against the Arctic (dokument: 30'); You and Your Sense of Touch (8'); You and Your Five Senses (8'); I'm No Fool with Fire (8')
 • 1956: Chips Ahoy (6'); The Blue Men of Morocco (dokument: 31'); Hooked Bear (6'); I'm No Fool with a Bicycle (8'); How to Have an Accident in the Home (7'); Jack and Old Mac (7'); In the Bag (7'); You and Your Ears (8'); I'm No Fool as a Pedestrian (8'); Secrets of Life (7'); I'm No Fool in Water (8'); You and Your Senses of Smell and Taste (8'); I'm No Fool Having Fun (8'); Disneyland, U.S.A. (dokument: 42'); Samoa (dokument: 32')
 • 1957: You and Your Food (8'); The Wetback Hound (familijny: 18'); The Story of Anyburg U.S.A. (9'); The Truth About Mother Goose (dokument/animacja: 15'); Niok l'éléphant (przygodowy: 29')
 • 1958: Ama Girls (dokument: 29'); Paul Bunyan (17'); Grand Canyon (dokument: 29')
 • 1959: Eyes in Outer Space (dokument/animacja: 25'); Donald w Krainie Matemagii (27'); How to Have an Accident at Work (7'); Noah's Ark (19'); Mysteries of the Deep (dokument: 24').

pełnometrażowe

lata 30.
lata 40.
lata 50.
 • 1950: Kopciuszek (czas: 74')
 • 1950: Wyspa skarbów (przygodowy: 96')
 • 1951: Alicja w Krainie Czarów (75')
 • 1952: Opowieść o Robin Hoodzie i jego wesołych kompanach (przygodowy: 84')
 • 1953: Piotruś Pan (77')
 • 1953: Miecz i róża (przygodowy: 92')
 • 1953: Rob Roy: The Highland Rogue (biograficzny: 81')
 • 1954: Stormy, the Thoroughbred (familijny: 46'); 20 000 mil podmorskiej żeglugi (przygodowy: 127'); Ginąca preria (dokument: 71')
 • 1955: Davy Crockett, król pogranicza (przygodowy: 93'); Music Land (69'); Zakochany kundel (76'); Najmniejszy buntownik (familijny: 73'); Dateline: Disneyland (dokument TV: 73')
 • 1956: Polowanie na lokomotywę (przygodowy: 85'); Secrets of Life (dokument: 70'); Wozy jada na Zachód (western: 90')
 • 1957: Johnny Tremain (przygodowy: 80'); Perri (przygodowy: 75'); Żółte psisko (przygodowy: 83')
 • 1958: Światło w lesie (przygodowy: 83'); Białe pustkowia (dokument: 72'); Znak Zorro (przygodowy: 91'); Tonka (przygodowy: 97')
 • 1959: Śpiąca królewna (75'); Na psa urok (komedia: 104'); Disneyland '59 (dokument TV: 90'); Darby O'Gill and the Little People (przygodowy: 93'); Third Man on the Mountain (przygodowy: 107'); Porwany za młodu (przygodowy: 97').

seriale TV

lata 50.
 • 1956: Corky and White Shadow (przygodowy: 15' - łącznie 18 odcinków)
 • 1958: Annette (komediowy: 19 odcinków).

aktor głosowy

lata 20.

 • 1923: Alice's Wonderland (czas: 12')
 • 1924: Alice's Fishy Story (12'); Alice and the Dog Catcher (7')
 • 1928: Steamboat Willie (8'); Plane Crazy (6'); The Gallopin' Gaucho (6')
 • 1929: The Barn Dance (7'); The Karnival Kid (8'); Mickey’s Choo-Choo (7'); Mickey’s Follies (7'); The Plowboy (6'); The Jazz Fool (6'); The Skeleton Dance (6'); El terrible toreador (6'); Jungle Rhythm (7'); Hell's Bells (6'); The Haunted House (7').

lata 30.

 • 1930: Autumn (czas: 6'); The Barnyard Concert (6'); Fiddling Around (7'); The Cactus Kid (7'); Frolicking Fish (6'); The Fire Fighters (7'); Arctic Antics (7'); Midnight in a Toy Shop (7'); The Shindig (7'); The Chain Gang (8'); Monkey Melodies (7'); The Gorilla Mystery (7'); The Picnic (7'); Winter (7'); Pioneer Days (7'); Playful Pan (7'); Minnie's Yoo Hoo (5')
 • 1931: The Birthday Party (7'); Traffic Troubles (7'); The Castaway (7'); Mother Goose Melodies (8'); The Moose Hunt (7'); The China Plate (7'); The Delivery Boy (8'); The Busy Beavers (7'); Mickey Steps Out (7'); The Cat's Out (7'); Blue Rhythm (7'); Fishin' Around (7'); The Barnyard Broadcast (8'); The Beach Party (8'); Mickey Cuts Up (7'); Mickey’s Orphans (7').

Przypisy

 1. Artykuł na stronie randomhouse.com. randomhouse.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-31)]..
 2. Dlaczego Disney uśmiercał matki? | Ostatnia Tawerna, „Ostatnia Tawerna”, 26 maja 2018 [dostęp 2018-06-01] (pol.).
 3. Walt Disney, IMDb [dostęp 2021-11-08].

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Presidential Medal of Freedom (ribbon).svg
Autor: SaluteVII, Licencja: CC BY-SA 4.0
Presidential Medal of Freedom (ribbon)
GER Bundesverdienstkreuz 3 BVK 1Kl.svg
Baretka: Order Zasługi RFN – Krzyż Zasługi I Klasy.
Golden Globe icon.svg
Autor: User:Bryan Derksen, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Stylized silhouette of the Golden Globe award, for use as an icon.
Walt Disney Signature 2.svg
Autor: WikiLaurent, Licencja: CC BY-SA 3.0
Walt Disney signature
AUT Honour for Services to the Republic of Austria - 8th Class BAR.png
Baretka Odznaki Honorowej za Zasługi dla Republiki Austrii 8. Klasy
Elias & Flora Disney 1913.jpg
Elias and Flora Disney (parents of Roy and Walt Disney) in 1913
Walt Disney 1942 signature.svg
Signature of Walt Disney
BRA Order of the Southern Cross - Knight BAR.png
Baretka Rycerza Orderu Krzyża Południa
Order of the Crown of Thailand - 5th Class (Thailand) ribbon.svg
Autor: Sodacan, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ribbon for a Member of the Most Noble Order of the Crown of Thailand (Thailand)
Walt Disney 1946.JPG
Publicity photo of Walt Disney from the Boy Scouts of America. Disney was given an award by them in 1946.
Newman Laugh-O-Gram (1921).webm
Newman Laugh-O-Gramfilm animowany z 1921 roku z udziałem Walta Disneya i zarazem pierwszy film animowany w jego karierze.
Snow White and the Seven Dwarfs (Original Theatrical Trailer 1) 1937 (La Blancaneu).ogv
Tràiler de la pel·lícula "La Blancaneu i els set nans". Els tràilers de les pel·lícules publicats abans de 1964 als Estats Units es troben en domini públic
MEX Orden del Aguila Azteca 2011 Insignia BAR.svg
Baretka: Meksykański Order Orła Azteckiego (model 2011) – VI Klasa (oficerska): Insygnia – Meksyk.