Walter Wiesław Gołębiewski

Walter Wiesław Gołębiewski
Data i miejsce urodzenia28 października 1942
Warszawa
Zawód, zajęcieekonomista, publicysta, historyk, politolog
Narodowośćpolska
UczelniaSzkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet w Denver
Odznaczenia
Order Męczeństwa i Zwycięstwa

Walter Wiesław Gołębiewski (ur. 28 października 1942 w Warszawie) – działacz polonijny i sportowy, ekonomista, ekspert UNIDO, publicysta, historyk, politolog, prezes Światowej Rady Badań nad Polonią. Prezydent Polish American Congress Western Florida Division Corporation, Wiceprezes do spraw polskich Koalicji Amerykańskiej Polonii.

Życiorys

Edukacja

Szkoła Podstawowa nr 140 w Warszawie /1949–1956/, Matura w Liceum Ogólnokształcącym nr 4 im. Adama Mickiewicza w Warszawie /1956–1960/. Studia w latach 1960–1965 na SGPiS (obecnie SGH) w Warszawie, gdzie uzyskał stopień magistra ekonomii. W 1982 r. studiował: industrial marketing and business law na Uniwersytecie w Denver, College on Exercise Physiology and Sport Psychology – United States Olympic Committee – 1988, Colorado Springs USA. Studia podyplomowe. Stany Zjednoczone[1].

Praca zawodowa

W latach 1976–1983 pracował jako ekspert UNIDO/United Nations Industrial Development Organization/. W ramach tej pracy napisał opracowanie dotyczące współpracy Polski z krajami rozwijającymi się, a następnie był wysyłany na misje do Libii i Jordanii oraz Iraku (1978–1983).

W latach 80. XX w. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczął pracować dla Amerykańskiego a później Kanadyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Rozpoczął działalność publicystyczną dotyczącą tematyki polskiej transformacji ustrojowej oraz życia Polonii na świecie. W swojej działalności publicystycznej, politycznej i społecznej podkreśla tradycyjne wartości polskiego republikanizmu w zakresie wolności i niepodległości: narodu, państwa, jednostki. Walter W. Gołębiewski jest autorem przeszło dwustu artykułów o tej problematyce, oraz współautorem trzech książek. W 2013 r. napisał i wydał autobiografię pt. „Wspomnienia emigranta na tle powojennej polskiej rzeczywistości” (Toruń, Oficyna Wydawnicza Kucharski), w której ocenia okres PRL i transformację ustrojową IIIRP oraz dzisiejszą rzeczywistość w świecie Polonii. Jako prezes Światowej Rady Badań nad Polonią organizował lub współorganizował szereg naukowych konferencji o Polonii i Polakach zagranicą. Wcześniej w latach 1984–1994 jako działacz sportowy, był menadżerem drużyn kolarstwa mężczyzn i trenerem olimpijskim kolarzy szosowych USA i Kanady. W 1984 r. był członkiem zespołu managerów reprezentacji USA w czasie Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles. W latach 1989–1994 był managerem i trenerem narodowej drużyny kolarstwa szosowego Kanady. Jako trener i manager uczestniczył w Igrzyskach Wspólnoty Brytyjskiej w 1990 r. w Nowej Zelandii i w tej same roli w Igrzyskach Olimpijskich w 1992] r. w Barcelonie.

W latach 90. XX w. pracował jako dyrektor kilku firm (m.in. Polex- GM – dealer General Motors w Polsce i USA)[1].

Działalność społeczna

  • Prezes Polish Club of Denver w latach 2000–2002
  • Prezes The Chamber of Commerce – Clear Creek County w latach 1997–2001
  • Delegat Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej na III Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy, Warszawa, 22–26 września 2007 r.
  • Delegat Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej na V Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy, Warszawa, 20–23 września 2018 r.
  • Od czerwca 2007 r. prezes Światowej Rady Badań nad Polonią[2][3]
  • Prezydent Kongresu Polonii Amerykańskiej Zachodniej Florydy od października 2016 r.
  • Wiceprezes do spraw polskich Koalicji Amerykańskiej Polonii. od 2017 r.
  • Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej na Florydzie od 2019 r.

Członek Związku Narodowego Polskiego w USA oraz Polish American Historical Association.

Organizator lub współorganizator wielu konferencji naukowych dotyczących badań nad Polonią:

  • ”Polacy i Polonia na świecie – stan badań i ich perspektywy na XXI wiek” Suwałki, 15–17 września 2006 r,
  • ”Dziedzictwo Polaków na Wschodzie i Ich związki z Macierzą” – Warszawa, 22–24 czerwca 2007 r.,
  • ”Polacy w Ameryce Północnej – 400-lecie, Warszawa, 7–8 listopada 2008 r.,
  • „Niepodległościowe uchodźstwo polskie w Europie i na świecie i jego rola w pomocy Krajowi po Układzie Jałtańskim 1945-1990” Warszawa, 22–24 października 2009 r.,
  • "Polacy w Ameryce Łacińskiej" UKSW – Warszawa, 8–9 kwietnia 2011 r.[4]
  • "Polacy w Niemczech" Muzeum Niepodległości w Warszawie, 20–21 kwietnia 2012 r.
  • "Konsekwencje deportacji oraz losy Polaków na Wschodzie po agresji sowieckiej na Polskę 1939 r.". Muzeum Niepodległości w Warszawie 12–13 kwietnia 2013 r.
  • "Rola mediów polskich w podtrzymywaniu tożsamości narodowej mniejszości polskiej na Ukrainie, Białorusi, Litwie i Łotwie po rozpadzie ZSRR" Muzeum Niepodległości w Warszawie 30 lipca 2014 r.
  • Przywództwo polonijne i jego rola w utrzymaniu polskiej tożsamości narodowej" UKSW Warszawa 12–13 czerwca 2015 r.
  • Millenium na Uchodźstwie w USA, Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 18 kwietnia 2016 r.
  • Rola Wychodżstwa Polskiego w kształtowaniu świadomości narodowej młodego pokolenia Polaków na emigracji i w krajach byłego ZSRR. UKSW Warszawa 9–10 czerwca 2017 r.
  • Rola i Udział Emigracji Polskiej w Odzyskaniu Niepodległości w 1918 r., 13–14 listopada 2018 r., Warszawa, UKSW.
  • Polskie Wychodżstwo i Jego Przyczyny Podczas II Wojny Światowej i Po Jej Zakończeniu, 24–25 października 2019 r, Warszawa, UKSW.
  • Rola Polonii USA w kształtowaniu relacji polsko-amerykańskich w XX i XXI wieku. Orchard Lake Schools. USA, 9-10 października 2020 r.

Poglądy

Zwolennik idei politycznej polskiego republikanizmu opartego i budowanego na demokratycznych zasadach wolności i niepodległości: narodu, państwa, jednostki. Pełne poparcie dla Rzeczypospolitej otwartej na świat, naszego członkostwa w NATO i UE przy zachowaniu naszej tożsamości narodowej. Przeciwnik realizacji porozumień „okrągłego stołu i uzgodnień w Magdalence”, a widzący konieczność pokazania prawdy o najnowszej historii Polski po drugiej wojnie światowej i tzw. „transformacji ustrojowej”, opracowanej przez historyków i politologów. Wyznawca jedności narodowej Polaków niezależnie od naszego miejsca zamieszkania w świecie, budowanej w oparciu o nasze dziedzictwo narodowe i współpracę z Ojczyzną.

Nagrody i odznaczenia

Publikacje

Walter. W. Gołębiewski jest autorem ponad dwustu artykułów dotyczących głównie spraw związanych z historią i współczesnością Polonii na świecie, które publikował w takich czasopismach krajowych i polonijnych jak:

  • Gazeta wydawana w Toronto
  • Panorama Polska. Magazyn Kulturalny (Edmonton, Kanada)
  • Biuletyn PAPPolonia dla Polonii
  • Echa Kolorado
  • Rocznik Polonii – wydawany przez Światową Radę Badań nad Polonią[1]
  • "Echa Polesia" – Kwartalnik ZPB /Związku Polaków na Białorusi/.

Walter W. Gołębiewski jest autorem książki o tematyce związanej ze światem Polonii i Polaków za granicą pt. „Wspomnienia emigranta na tle powojennej polskiej rzeczywistości”, Oficyna Wydawnicza Kucharski – Toruń 2013r, oraz współautorem kilku książek: „Rodacy na Stadionach Świata” – X Międzynarodowe Sympozjum Biografistyki Polonijnej – Kielce 2007 r., „Polacy i Polonia na świecie – Stan badań i ich perspektywy na XXI wiek” – Materiały z międzynarodowej konferencji naukowej. Suwałki 2006 r., „Polska-Dwa Światy Kraj i Polonia” – Wydawnictwo, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa 2009 r., oraz autorem raportu dla United Nations Industrial Development Organization /UNIDO/-„Cooperation between Poland and developing countries”/Współpraca Polski z krajami rozwijającymi się/- UNIDO. Wiedeń, 1977 r. Jako prezes Światowej Rady Badań nad Polonią Walter, Wiesław Gołębiewski jest organizatorem lub współorganizatorem corocznych konferencji naukowych tego Stowarzyszenia dotyczących tematyki historii Polonii i Polaków za granicą.

Przypisy

  1. a b c d . Na podstawie skanów dokumentów i zdjęć medali przysłanych na OTRS
  2. Skład Zarządu Światowej Rady Badań nad Polonią 2007, Rada Badań nad Polonią [zarchiwizowane z adresu 2014-07-14].
  3. Skład Zarządu Światowej Rady Badań nad Polonią 2009, Rada Badań nad Polonią [zarchiwizowane z adresu 2010-07-14].
  4. O dorobku i planach Światowej Rady Badań nad Polonią, Nasza Gazeta, 41 (530)

Media użyte na tej stronie

POL Order Męczeństwa i Zwycięstwa o Polskę Wolną i Sprawiedliwą BAR.png
Baretka Orderu Męczeństwa i Zwycięstwa - o Polskę Wolną i Sprawiedliwą
Nuvola apps important orange.svg
Autor: David Vignoni (original), Bastique (SVG), Rocket000 (recolored), Licencja: LGPL
Orange warning icon.