Warłaam (Skamnicki)

Warłaam
Biskup wielkoustiuski i totiemski
ilustracja
Kraj działania

Rosja

Data i miejsce urodzenia

1697
Pińsk/Wilno

Data i miejsce śmierci

20 lutego 1761
Wielki Ustiug

Biskup wielkoustiuski i totiemski
Okres sprawowania

1748-1761

Wyznanie

prawosławie

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Śluby zakonne

1730

Diakonat

1731

Prezbiterat

1732

Chirotonia biskupia

24 lutego 1743

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

24 lutego 1743

Konsekrator

Ambroży (Juszkiewicz)

Warłaam, nazwisko świeckie Skamnicki, rzadziej Skamninski (ur. 1697 w Pińsku lub w Wilnie, zm. 20 lutego 1761 w Wielkim Ustiugu) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys

Był synem kupca z Pińska lub z Wilna. Kształcenie teologiczne podjął w Akademii Mohylańskiej, a ukończył w Akademii Słowiańsko-Grecko-Łacińskiej. W 1730 złożył wieczyste śluby mnisze przed archimandryta Germanem, w Monasterze Zaikonospasskim w Moskwie. Rok później przyjął święcenia diakońskie z rąk arcybiskupa kijowskiego Rafała. Od 1732 służył w Petersburgu jako katecheta korpusu kadetów piechoty i szkoły teologicznej Teofana (Prokopowicza). W 1736 arcybiskup archangielski Aaron wyświęcił go na hieromnicha. W ramach pracy duszpasterskiej hieromnich Warłaam zajmował się szerzeniem prawosławia wśród innowierców i wyznawców rdzennych kultów pogańskich[1].

W 1739 otrzymał godność archimandryty i został przełożonym Monasteru Czudowskiego. Od roku następnego zasiadał w zarządzie synodalnym eparchii moskiewskiej, w roku następnym został radcą Świątobliwego Synodu Rządzącego, zaś od 1742 miał prawo noszenia krzyża biskupiego. W tym samym roku był kandydatem na katedrę woroneską, nie otrzymał jednak nominacji[1].

24 lutego 1743 miała miejsce jego chirotonia na biskupa wiackiego i wielkopermskiego. Jako biskup wiacki odremontował miejscowy sobór katedralny i osobiście go wyposażył. W 1744 donosił Synodowi o budowie meczetów w sąsiedztwie wiosek ostiackich i ubiegał się o ich rozbiórkę. W roku następnym biskup popadł w konflikt z wojewodą Pisariewem. W 1746 wyszło natomiast na jaw, że biskup Warłaam odbierał monasterowi Przemienienia Pańskiego w Pyskorsku jego dochody, więził przełożonego klasztoru i nakazał wychłostać jego ekonoma hieromnicha Gabriela. Od sprawy sądowej uchroniła hierarchę caryca Elżbieta. Biskup Warłaam został jedynie usunięty z katedry i musiał zamieszkać w Ławrze Aleksandra Newskiego w Petersburgu[1].

W 1748 objął katedrę wielkoustiuską i totiemską. W nowej eparchii wzniósł kilka nowych świątyń. W 1754 przekazał 2 tys. rubli na odlanie dzwonu dla soboru katedralnego w Wielkim Ustiugu. Dzwon ten nazwano następnie jego imieniem. W celu poprawy poziomu wykształcenia duchowieństwa swojej eparchii biskup Warłaam nakazał wszystkim duchownym nauczyć się na pamięć Elementarza i Skróconego katechizmu Teofana (Prokopowicza)[1].

W 1751 poprosił o przeniesienie w stan spoczynku i zgodę na zamieszkanie w Monasterze Wydubickim w Kijowie, twierdząc, iż stale pada ofiarą nieuzasadnionych donosów do Synodu. W roku następnym ponownie bez powodzenia ubiegał się o zwolnienie z katedry. W 1754 przełożony monasteru Świętych Archaniołów w Wielkim Ustiugu Bogolep oskarżył biskupa przed Synodem o grabienie świątyń parafialnych i monasterskich, odbieranie duchownym ich dochodów, zmuszanie kapłanów do pracy na budowach świątyń, okrutne obchodzenie się z duchownymi. Synodalna komisja śledcza nie znalazła jednak dowodów jego winy. W 1759 biskup Warłaam był już ciężko chory i Święty Synod przekazał część jego obowiązków (wyświęcenia nowych kapłanów i diakonów dla eparchii wielkoustiuskiej) ordynariuszom sąsiednich eparchii wiackiej oraz wołogodzkiej. Dwa lata później hierarcha zmarł[1].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Portrait of Bishop Varlaam of Veliky Ustyug and Totem.jpg
Autor: Неизвестен, Licencja: CC BY-SA 4.0
Portrait of Bishop Varlaam of Veliky Ustyug and Totem