Warzęchowy Filar
Warzęchowy Filar (słow. Vareškový pilier[1]) – boczna grań w słowackich Tatrach Wysokich, odgałęziająca się na północ od masywu Sławkowskiej Kopy i opadająca w kierunku Doliny Staroleśnej. Początkowo prowadzi prosto na północ, w dalszej części skręca na północny wschód[2].
Warzęchowy Filar oddziela od siebie dwie kotliny: Nowoleśną Kotlinę na zachodzie i Jaminę na wschodzie. Z Jaminy opada dalej Jamiński Żleb, ograniczony od północnego zachodu Warzęchowym Filarem i Jamińskim Filarem, który od tego pierwszego odgałęzia się w środkowej części[3]. Między Jamińskim i Warzęchowym Filarem znajduje się stroma rynna, niżej przechodząca w Jamińskie Usypy – wielki stożek piargowy położony między Jamińską Strażnicą a Małą Warzęchową Strażnicą[4].
Kolejno w grani od głównego wierzchołka Sławkowskiej Kopy zwanego Wielką Sławkowską Kopą (Veľká Slavkovská kopa) znajdują się[3][1][4]:
- Wyżnia Sławkowska Szczerbina (Vyšná slavkovská štrbina),
- Mała Sławkowska Kopa (Malá Slavkovská kopa),
- Jamińska Szczerbina (Štrbina za Slavkovskou ihlou),
- Jamińska Turniczka (Slavkovská ihla),
- Warzęchowy Przechód (Slavkovská priehyba),
- Wielka Warzęchowa Strażnica (Slavkovská stráž), od której odchodzi Jamiński Filar z Jamińską Strażnicą oddzieloną Jamińskim Przechodem,
- Pośredni Warzęchowy Przechód (Prostredná slavkovská priehyba),
- Pośrednia Warzęchowa Strażnica (Prostredná slavkovská stráž),
- Niżni Warzęchowy Przechód (Nižná slavkovská priehyba),
- Mała Warzęchowa Strażnica (Malá slavkovská stráž).
Na całym odcinku grani nie występują żadne szlaki turystyczne[2].
Przypisy
- ↑ a b Endre Futó: Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych. [dostęp 2013-07-17].
- ↑ a b Jarosław Januszewski, Grzegorz Głazek, Witold Fedorowicz-Jackowski: Tatry i Podtatrze, atlas satelitarny 1:15 000. Warszawa: GEOSYSTEMS Polska Sp. z o.o., 2005, s. 141–142. ISBN 83-909352-2-8.
- ↑ a b Grzegorz Barczyk, Ryszard Jakubowski (red.), Adam Piechowski, Grażyna Żurawska: Bedeker tatrzański. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 391–393. ISBN 83-01-13184-5.
- ↑ a b Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XIV. Warzęchowe Turnie – Zawracik Rówienkowy. Warszawa: Sport i Turystyka, 1971, s. 106–110.
Media użyte na tej stronie
Autor: Rafał Kozubek, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sławkowska Grań i Skrajna Nowoleśna Turnia (podpisane obiekty)