Wasil Tałasz

Wasil Tałasz
Васіль Ісаакавіч Талаш
Ilustracja
Data urodzenia

25 grudnia 1844[1]

Data i miejsce śmierci

23[1] lub 28 sierpnia 1946[2]
Nawasiołki, rejon petrykowski

Zawód, zajęcie

rolnik, dowódca partyzancki

Odznaczenia
Order Czerwonego Sztandaru Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Medal „Partyzantowi Wojny Ojczyźnianej” I klasy (ZSRR)

Wasil Isaakowicz Tałasz (biał. Васіль Ісаакавіч Талаш, ps. Дзед Талаш, trans. Dzied Tałasz; ur. 25 grudnia 1844, zm. 23 lub 28 sierpnia 1946) – białoruski rolnik i dowódca partyzancki.

Życiorys

Tałasz urodził się 25 grudnia 1844 roku[1] na Polesiu i tam spędził większość życia. Po rozpoczęciu wojny polsko-bolszewickiej, pomimo braku doświadczenia wojskowego, zaangażował się w działania zbrojne po stronie sowieckiej[1][2] i z pomocą bolszewików zorganizował oddział partyzancki[2].

W listopadzie 1919 r. jego oddział wspólnie z Armią Czerwoną dokonał ataku na stacjonujących w jego rodzinnej wsi Nawasiołki polskich marynarzy Flotylli Pińskiej. Połączone uderzenie spowodowało całkowite rozbicie polskiego oddziału. Po tej akcji większość partyzantów Tałasza przeszła do regularnej armii, a oddział wkrótce potem rozwiązano[2]. Sam Tałasz wstąpił do 417 Pułku Piechoty[2][1].

Podczas jednego z wypadów w stronę polskich pozycji został pojmany. W trakcie przesłuchania wyrwał broń jednemu ze strażników i zmusił ich do ucieczki. Za to zdarzenie został odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru[2].

W 1920 r. został zwolniony z armii, powrócił wówczas do rodzinnej miejscowości, gdzie zaangażował się w działalność polityczną[2] i został wybrany radnym sielsowietu[2][1]. Angażował się także w działalność na poziomie rejonu petrykowskiego. Dwukrotnie odwiedził także Mińsk, gdzie spotykał się z pisarzem Jakubem Kołasem, który na podstawie jego przeżyć napisał w 1933 r. opowiadanie Dryhwa (Дрыгва). Jego postać pojawia się także w operze Anatola Bahatyroua U puszczach Palessia (У пушчах Палесся)[2].

Jednocześnie w 1927 roku władze sowieckie odmówiły Tałaszowi emerytury dla weteranów rewolucji i wojny domowej, ponieważ nie było dokumentów dowodzących jego zasług dla Związku Radzieckiego, a jedynym źródłem wiadomości o jego działaniach w tym czasie są jego własne wspomnienia[3].

Po wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej został aresztowany przez Niemców, ale wkrótce potem zwolniony zbiegł do partyzantki[2]. W styczniu 1943 r. został wywieziony do Moskwy, gdzie był wykorzystywany przez radziecką machinę propagandową: wizytował fabryki, urzędy, jednostki wojskowe i agitował na rzecz pomocy partyzantom i armii[2][1].

Po zakończeniu wojny wrócił do rodzinnej wsi, gdzie mieszkał do śmierci. Zmarł 28 sierpnia 1946 r[2].

Odznaczenia

Upamiętnienie

Jego imieniem zostały nazwane ulice w Mińsku i Petykowie[1], w Petrykowie znajduje się także poświęcony mu pomnik[1][3]. We wsi Nawasiołki istnieje także muzeum Tałasza[3].

W styczniu 2012 r. państwowa telewizja Białoruś 1 pokazała czteroodcinkowy serial Tałasz, który był szeroko reklamowany w środkach masowego przekazu. Serial przedstawia okres wojny polsko-bolszewickiej, a pokazany w nim obraz Polaków jest zdecydowanie negatywny, a zarazem karykaturalny.[3]

Przypisy

  1. a b c d e f g h i Талаш Василий Исакович. [dostęp 2012-05-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-03)]. (ros.).
  2. a b c d e f g h i j k l “Я пазнаю тых байцоў…”. [dostęp 2012-05-12]. (biał.).
  3. a b c d Andrzej Poczobut: Białoruś bije Polskę. W 1920 roku.. Gazeta Wyborcza. [dostęp 2012-05-12]. (pol.).

Media użyte na tej stronie

SU Order of the Red Banner ribbon.svg
Ribbon bar of the Order of the Red Banner. The Soviet Union (USSR).
POL Order Wojny Ojczyźnianej 1kl BAR.svg
Baretka: Order Wojny Ojczyźnianej I klasy
SU Medal To a Partisan of the Patriotic War 1st class ribbon.svg
Ribbon bar of the Medal "To a Partisan of the Patriotic War" 1st class‎. 2nd variant (after 19 jun 1943). The Soviet Union (USSR).
Василий Иванович Талаш.jpg
Belarussian partisan Vasily Ivanovich Talash