Wasilij Archipow (wiceadmirał)

Wasilij Archipow
Василий Архи́пов
ilustracja
wiceadmirał wiceadmirał
Data i miejsce urodzenia

30 stycznia 1926
Zworkowo

Data i miejsce śmierci

19 sierpnia 1998
Żeleznodorożnyj

Przebieg służby
Lata służby

1945–1980

Siły zbrojne

 MW ZSRR

Jednostki

B-59

Główne wojny i bitwy

Kryzys kubański

Odznaczenia
Order Czerwonego SztandaruOrder Czerwonej Gwiazdy

Wasilij Aleksandrowicz Archipow (ros. Васи́лий Алекса́ндрович Архи́пов [vɐˈsʲilʲɪj ɐlʲɪkˈsandrəvʲɪtɕ arˈxʲipəf]; ur. 30 stycznia 1926 w Zworkowie, zm. 19 sierpnia 1998 w Żeleznodorożnym) – radziecki wiceadmirał, który jako jedyny zaprotestował przeciwko ewentualnemu nuklearnemu atakowi z okrętu B-59 podczas kryzysu kubańskiego[1].

Życiorys

Archipow urodził się w 1926 roku w niewielkiej miejscowości Zworkowo w obwodzie moskiewskim. Skończył edukację w 1947 roku i rozpoczął służbę pływając na okrętach podwodnych[1].

Kryzys kubański

1 października 1962 roku okręt B-59 wypłynął z bazy na Półwyspie Kolskim i skierował się w rejon Karaibów. W misji brały udział jeszcze 3 jednostki tego samego typu B-4, B-36 I B-130. Okręty działały w ramach operacji „Anadyr”. Celem misji było wsparcie dostawy broni oraz założenie na Kubie radzieckiej bazy okrętów podwodnych. Wasilij Archipow był dowódcą flotylli na pokładzie B-59. Okręt przepłynął północny Atlantyk i zbliżył się do wybrzeży Kuby. Po namierzeniu B-59 przez amerykański niszczyciel „Cony” amerykańskie okręty podpłynęły do łodzi i rozpoczęły atak trwający ponad 4 godziny. W okręcie podwodnym wzrosła temperatura, zaczęło brakować tlenu, a akumulatory były prawie całkowicie wyczerpane. Dowódca (kapitan drugiej rangi) Witalij Sawicki chciał skontaktować się z Moskwą, ale nie mógł tego uczynić, ponieważ B-59 znajdował się pod wodą.

Amerykanie trafili okręt czymś znacznie potężniejszym niż użyte przez nich wcześniej bomby. Sawicki bardzo się zdenerwował, powiedział: „Teraz trafimy ich mocniej. Sami zginiemy, ale wszystkich zatopimy. Nie pozwolimy plamić honoru radzieckiej marynarki!”

Wadim Orłow

Witalij Sawicki nakazał przygotować do wystrzału atomową torpedę o mocy 11 kt. Do rozpoczęcia ataku potrzebna była zgoda Sawickiego, Archipowa i oficera politycznego. Dowódca Sawicki oraz oficer polityczny chcieli wystrzelić torpedę, ale Archipow nie zgodził się. Archipow wiedział, że atak prawdopodobnie doprowadziłby do globalnego konfliktu nuklearnego. Wasilij Archipow przeprowadził rozmowę z dowódcą, po której Sawicki uspokoił się. Archipow miał powiedzieć Uspokójcie się, towarzyszu. B-59 wynurzył się, a kilka godzin później popłynął do portu. Przytoczone wydarzenia opierają się na relacji Wadima Orłowa, która została opisana w książce Aleksandra Mozgowoja „Kubinskaja samba kwarteta «fokstrotow»”. Wielu dowódców okrętów podwodnych nie wierzy w relację Orłowa, który miał później twierdzić, że istniała większa szansa na przypadkowe wystrzelenie torpedy, niż na wydanie takiego rozkazu[2][3][4][5].

Późniejsze lata

Archipow służył przez wiele lat w bazie i porcie marynarki wojennej Polarnyj. Następnie stanął na czele elitarnej akademii radzieckiej marynarki wojennej w Baku. Miał żonę Olgę i córkę Lenę. Według relacji jego towarzyszy był bardzo pogodnym człowiekiem. Kochał marynarkę i morze. W 2002 roku Thomas Blanton, który był dyrektorem Archiwum Bezpieczeństwa Narodowego USA powiedział „Wasilij Archipow uratował świat”[6][3].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Vasili Arkhipov: Cold War Russian hero -- Sott.net, Sott.net [dostęp 2017-08-23] (ang.).
  2. Mark Franchetti, Wasilij Archipow - radziecki marynarz, który uratował świat przed nuklearną zagładą, „Polskatimes.pl” [dostęp 2017-08-22] (pol.).
  3. a b Legenda o Walentinie Sawickim, który prawie zniszczył świat | Konflikty.pl, www.konflikty.pl [dostęp 2017-08-23] (pol.).
  4. Historie trzech żołnierzy, którzy sprzeciwili się dowódcom (i zapobiegli wojnie) [dostęp 2017-08-23].
  5. 10 mało znanych bohaterów, których warto znać [TOPOWA DYCHA]. Topowa Dycha 2017-04-04. [dostęp 2017-08-23].
  6. Mark Franchetti, Wasilij Archipow - radziecki marynarz, który uratował świat przed nuklearną zagładą, „Polskatimes.pl” [dostęp 2017-08-23] (pol.).

Media użyte na tej stronie

SU Order of the Red Banner ribbon.svg
Ribbon bar of the Order of the Red Banner. The Soviet Union (USSR).
SU Order of the Red Star ribbon.svg
Ribbon bar of the Order of the Red Star‎. The Soviet Union (USSR).
CCCP navy Rank vice-admiral infobox.svg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Pagon stopnia вице-адмирал (ZSRR – marynarka wojenna).
Naval Ensign of the Soviet Union (1950–1991).svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Vasili Arkhipov young.jpg
Autor: Olga Arkhipova, Licencja: CC BY-SA 4.0
Soviet Navy officer credited Vasili Arkhipov