Wasilij Dokuczajew

Wasilij Dokuczajew
Василий Докучаев
Ilustracja
Wasilij Dokuczajew (1888)
Data i miejsce urodzenia

17 lutego?/ 1 marca 1846
Milukowo

Data i miejsce śmierci

26 października?/ 8 listopada 1903
Petersburg

Zawód, zajęcie

geolog, gleboznawca

Alma Mater

Uniwersytet w Petersburgu

podpis

Wasilij Wasiljewicz Dokuczajew (ros. Василий Васильевич Докучаев; ur. 17 lutego?/ 1 marca 1846 w Milukowie koło Smoleńska, zm. 26 października?/ 8 listopada 1903 w Petersburgu) – rosyjski geolog i gleboznawca, uważany za twórcę gleboznawstwa jako gałęzi nauk przyrodniczych.

Życiorys

W 1871 ukończył oddział nauk przyrodniczych Wydziału Fizyczno-Matematycznego uniwersytetu w Petersburgu. Od 1872 pracował jako opiekun gabinetu geologicznego na swoim macierzystym uniwersytecie. Od tego samego roku był członkiem Petersburskiego Towarzystwa Przyrodników, a od 1873 członkiem Towarzystwa Mineralogicznego. W latach 18741877 wykładał na wydziale budowlanym Instytutu Inżynierów Cywilnych. W 1880 został docentem, a w 1883 – profesorem Uniwersytetu Petersburskiego, prowadząc wykłady z zakresu mineralogii i krystalografii. Był inicjatorem utworzenia i przewodniczącym komisji glebowej przy Cesarskim Niezależnym Towarzystwie Ekonomicznym. Z jego inicjatywy powstały muzea historii naturalnej w Niżnym Nowogrodzie i Połtawie.

W latach 18921895 pełnił funkcję dyrektora rosyjskiego Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w Puławach (ówczesnej Nowej Aleksandrii). Dzięki jego staraniom instytut zyskał status równy uniwersytetom rosyjskim. Przyczynił się również do stworzenia w Puławach pierwszej w świecie katedry gleboznawstwa.

Podczas całej swojej kariery naukowej był uczestnikiem, a następnie organizatorem i kierownikiem licznych wypraw geologicznych we wszystkie zakątki Rosji. Swoimi pracami bardzo przysłużył się nauce o glebach. Był autorem pierwszej naukowej definicji gleby i klasyfikacji rodzajów gleb, jako pierwszy uznał też gleboznawstwo za odrębną naukę.

Na jego cześć nazwano miasto Dokuczajewsk.

Główne prace

  • Овраги и их значение („Wąwozy i ich znaczenie”; 1876).
  • Способы образования речных долин Европейской России („Sposoby wykształcenia się dolin rzecznych europejskiej części Rosji”; praca magisterska, 1878).
  • Картография русских почв (Kartografia rosyjskich gleb; 1879).
  • По вопросу о сибирском черноземе („W sprawie syberyjskiego czarnoziemu”; 1882).
  • Схематическая почвенная карта черноземной полосы Европейской России („Schematyczna mapa gleb pasa czarnoziemów w europejskiej części Rosji”; 1882).
  • Материалы по оценке земель Нижегородской губернии („Materiały do oceny ziem guberni niżegorodzkiej”; 14 tomów, 1882–1886, pod redakcją Dokuczajewa).
  • Русский чернозём („Rosyjski czarnoziem”; praca doktorska, 1883).
  • О нормальной оценке почв Европейской России (O normalnej ocenie gleb europejskiej części Rosji; 1887).
  • Материалы по оценке земель Полтавской губернии („Materiały do oceny ziem guberni połtawskiej”; 13 tomów, 18891892, pod redakcją Dokuczajewa).
  • К вопросу о соотношениях между возрастом и высотой местности, с одной стороны, характером и распределением черноземов, лесных земель и солонцев, с другой („Na pytanie o stosunkach pomiędzy wzrostem i wysokością obszaru, z jednej strony, a charakterem i rozmieszczeniem czarnoziemów, z drugiej strony”; 1891);
  • Наши степи прежде и теперь („Nasze stepy kiedyś i teraz”; 1892);
  • О происхождении русского лесса (O pochodzeniu rosyjskich gleb lessowych; 1892).

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

1898-DokuchaevVV-Signature.png
Подпись В.В. Докучаева
Dokuchaev 1888.jpg
V. Dokuchaev in Feb. 1888.