Wehikuł czasu (maszyna)

Wehikuł czasu na okładce czasopisma Famous Fantastic Mysteries, sierpień 1950; grafika autorstwa Normana Saundersa.

Wehikuł czasu – hipotetyczne urządzenie, które pozwala przenosić się w czasie.

Możliwości budowy

Jak dotąd ludziom nie udało się skonstruować maszyny pozwalającej przenosić się w czasie wstecz. Argumentem za tym, że ona nie istnieje i nigdy nie powstanie (przy założeniu dalszego postępu techniki), jest to, że w przeciwnym razie obecnie żyliby podróżnicy z przyszłości i dali tego świadectwo (np. udostępniając współczesnym ludziom technologie bardziej zaawansowane). Ponadto przybysze z przyszłości mogliby pojawiać się w czasie istotnych wydarzeń historycznych. Jednak wiele rodzajów wehikułów czasu nie pozwala na podróż do czasu przed ich zbudowaniem, więc brak turystów z przyszłości nie ma tak istotnego znaczenia[1]. W literaturze fantastycznej (np. Pan Samochodzik i człowiek z UFO) pojawia się też motyw przybyszów z przyszłości, którzy ukrywają swoją obecność w przeszłości.

Czysto teoretycznym sposobem na podróż w czasie wstecz jest przekroczenie prędkości światła w próżni. O ile szczególna teoria względności wyklucza taką możliwość, to przy prędkościach bliskich prędkości światła w próżni następuje dylatacja czasu, a zarówno szczególne rozwiązania równań ogólnej teorii względności (między innymi hipoteza o istnieniu tuneli czasoprzestrzennych) i idea sumy po historiach pozwalają na podróże w czasie w przeszłość.

Odbywanie podróży w przyszłość z innym tempem niż robi to większość mieszkańców Ziemi jest powszechne, bo występuje ono przy każdym ruchu. Efekt ten to dylatacja czasu, która jest opisywana przez szczególną teorię względności.

Ingerencja w przeszłość

Nierozwiązaną kwestią jest zmiana przyszłości podczas podróży w czasie (będąca konsekwencją zmiany przeszłości w czasie jej trwania), a zwłaszcza taka ingerencja, która uniemożliwiałaby odbycie tej podróży. Skutkiem jednej z nich może być powstanie paradoksu dziadka, który jednak – jak też podobne mu sytuacje – ma kilka rozwiązań, np. zasada samospójności Nowikowa.

Fikcja

Przypisy

  1. Brian Greene: Struktura Kosmosu : przestrzeń, czas i struktura rzeczywistości. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2006. ISBN 83-7469-191-3.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

The Time Machine by Norman Saunders.jpg
Ilustracja powieści H. G. Wellsa "Wehikuł czasu" (org. "The Time Machine") autorstwa Normana Saundersa, pochodząca z wydania tego opowiadania w czasopiśmie Famous Fantastic Mysteries; sierpień 1950.