Wekiera

Mace, Indo-Persia, 18th or 19th century - Higgins Armory Museum - DSC05617.JPG

Wekierabroń obuchowa miażdżąca będąca odmianą maczugi na drewnianym lub metalowym stylisku z metalową głowicą nabijaną ostrymi kolcami[1].

W Polsce rodzaj wekiery nazywany był popularnie: nasieka, nasiek, nasiekaniec, siekaniec, siekanka. Zygmunt Gloger w Encyklopedii staropolskiej tak o niej pisał:

Nasiek, nasiekaniec – kij ćwiekami obity, zwany także na Mazowszu palicą, w Krakowskiem kitajką. Nazwa [...] pochodzi od starożytnego zwyczaju nasiekiwania rosnących młodych brzózek i wbijania w zrobione szpary ostrych krzemyków, które gdy w ciągu paru lat wrosły w drzewo, brzózka ścięta służyła w ręku kmiecia za broń niebezpieczną. Kazimierz Haur w XVII w. pisze: „Zakazano, aby chłopi na targi z nasiekami, z pałkami, z maczugami nie chodzili“[2].

Wekiera była używana jako uzbrojenie karpackich zbójników tołhajów. Rodzajem wekiery jest morgensztern, zwany także kropaczem.

Wekiera w literaturze

Przykłady za Słownikiem języka polskiego opracowanego i opublikowanego przez grupę naukowców pod przewodnictwem profesora Witolda Doroszewskiego[3]:

  • Dzielna szlachcianka (...) broniła się uporczywie i walecznie w swoim obostrożonym domu, mimo że rabusie strzelali „z hakownic, muszkietów, jańczarek (janczarek), łuków i rzucali wekierami”.

Przypisy

  1. Włodzimierz Kwaśniewicz, 1000 słów o broni białej i uzbrojeniu ochronnym, Warszawa: MON, 1981, s. 209, ISBN 83-11-06559-4, OCLC 69639653.
  2. Zygmunt Gloger: Encyklopedja staropolska ilustrowana. T. III. Warszawa: P. Laskauer i W. Babicki, 1900–1903, s. 255.
  3. Wekiera (pol.). W: Słownik języka polskiego pod redakcją Witolda Doroszewskiego [on-line]. [dostęp 2021-01-22].

Media użyte na tej stronie

Mace, Indo-Persia, 18th or 19th century - Higgins Armory Museum - DSC05617.JPG
Exhibit in the Higgins Armory Museum, 100 Barber Avenue, Worcester, Massachusetts, USA. The museum permitted photography without any restriction, both in writing and when I asked verbally.