Weliki Presław

Weliki Presław
Велики Преслав
ilustracja
Herb
Herb
Państwo Bułgaria
ObwódSzumen
Wysokość92 m n.p.m.
Populacja 
• liczba ludności

10 000
Nr kierunkowy0538
Kod pocztowy9850
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Weliki Presław”
Ziemia43°10′N 26°49′E/43,166667 26,816667
Strona internetowa
Portal Bułgaria

Weliki Presław (dawniej Presław, bułg. Велики Преслав) – miasto w północno-wschodniej Bułgarii w obwodzie szumeńskim. Liczy ok. 10 tys. mieszkańców.

Brama wjazdowa do miasta
Ruiny Okrągłej Cerkwi

Od 894 r. stolica Bułgarii, przeniesiona tutaj z pogańskiej Pliski, która stała się miejsciem antychrześcijańskiej rewolty księcia Włodzimierza Rasate (889-893). Na przełomie IX i X w. znaczący ośrodek administracyjny, gospodarczy i kulturalny pierwszego państwa bułgarskiego. Po sprowadzeniu przez cara Symeona I (893-927) uczniów Cyryla i Metodego powstała tutaj szkoła piśmiennicza, znana pod nazwą szkoły presławskiej. Powstały tu liczne budowle, wznoszone w stylu wzorowanym na najlepszych osiągnięciach bizantyjskich. Największym osiągnięciem jest tzw. Okrągła Cerkiew, zwana czasem Złotą - była to rotunda z dwunastoma marmurowymi kolumnami i półokrągłymi konchami symbolizującymi dwunastu apostołów. Od strony zachodniej zbudowany był natomiast trójdzielny narteks z dwiema wieżami. W mieście znajdowało się również wiele innych kościołów i klasztorów, z których najbardziej znany to Patlejna[1] (pod wezwaniem św. Pantelejmona) słynący z warsztatów produkujących ceramikę malowaną.

Po zdobyciu miasta przez wojska bizantyjskie w 972 r. miasto zostało zniszczone i już nigdy nie wróciło do poprzedniej świetności.

Przypisy

  1. Zdeněk Váňa: Świat dawnych Słowian. Antoni Kroh (tłum.). Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1985, s. 173. ISBN 83-06-01126-0.

Linki zewnętrzne

Muzeum w Presławiu (w języku bułgarskim)

Media użyte na tej stronie

PRESLAV 04 12a.jpg
(c) Nam3 z angielskiej Wikipedii, CC-BY-SA-3.0
Вход към Кръгла /Златна/ църква на Велики Преслав. Entrance to the Round (Golden) Church of Veliki Preslav in northeast Bulgaria.
Coat of arms of Bulgaria.svg
Coat of arms of Republic of Bulgaria
Preslav fortress 11.jpg
Preslav Fortress
Preslav-Vhod.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5