Wenecja Północy

Wenecja Północy – określenie stosowane w odniesieniu do wybranych miast Europy północnej, które z racji swojego położenia w otoczeniu wód powierzchniowych oraz występowania licznych przepraw, żeglugi i bulwarów, nasuwają porównanie do słynnego i uznawanego za jedno z najpiękniejszych miast – włoskiego miasta Wenecja. Samo określenie w odniesieniu do konkretnego miasta ma znaczenie przede wszystkim marketingowe w zakresie turystyki i promocji danego miasta. Jest kilka takich miast, wobec których stosuje się taką formę wyróżnienia i promocji. Najbardziej znane to: Amsterdam w Holandii[1][2], Petersburg w Rosji[3][4], Sztokholm w Szwecji[5][6], a także polski Wrocław[7].

Wenecja
zdjęcie satelitarne Wenecji
kanały w Wenecji
kanały w Wenecji
Amsterdam
sieć kanałów przecina Amsterdam
autobus wodny
kanały w Amsterdamie
Petersburg
Petersburg: rzeka Newa, jej ramiona i kanały
(c) Alex 'Florstein' Fedorov, CC BY-SA 4.0
Rzeka Fontanka
Wrocław
Zdjęcie satelitarne Wrocławia z widocznymi rozgałęzieniami Odry
Zespół wschodnich wysp odrzańskich
Most Grunwaldzki
Sztokholm
Mapa Sztokholmu
Sztokholm z lotu ptaka
kanał wodny
kanał wodny<

Pierwowzór: Wenecja

Pierwowzorem (odniesieniem) dla miast, wobec których stosowane jest określenie Wenecja Północy, jest miasto Wenecja położone na północy Włoch nad Morzem Adriatyckim. Jest ono położone na licznych bagnistych wyspach, z licznymi kanałami wodnymi (sieć 150 kanałów, ok. 400 mostów), znaczna część transportu odbywa się drogami wodnymi. Popularnym środkiem lokomocji jest vaporetto (tramwaj wodny)[8]. I te elementy właśnie są cechami wyróżniającymi, które obrazowo oddają stosowane potocznie określenie: miasto na wodzie, i które równocześnie są cechami podnoszonymi na zasadnie analogii, jako uzasadniające stosowanie do wybranych miast określenia Wenecja Północy.

Miasta określane jako Wenecja Północy

Amsterdam jest największym miastem Holandii i jej stolicą konstytucyjną. Położony jest nad rzeką Amstel i licznymi kanałami. Trzy największe w kształcie półksiężyców usytuowane niemalże równolegle do siebie to: Herengracht (położony najbardziej centralnie), Keizersgracht i Prinsengracht. Z nimi łączą się promieniście mniejsze kanały tworząc sieć wodną dzielącą miasto na liczne wyspy. Znajduje się tu 165 kanałów i 1281 mostów. W Amsterdamie popularne są, zwłaszcza wśród turystów, autobusy wodne[1][2][9].

Sankt Petersburg to miasto w Rosji, położone w delcie rzeki Newy, nad Zatoką Fińską. W obszarze miasta znajduje się ponad 40 wysp. Wyspy połączone są 396 mostami, z których 14 największych jest co noc otwieranych w celu umożliwienia jednostkom pływającym przedostania się na jezioro Ładoga[3][4].

Wrocław położony jest nad rzeką Odrą i czterema jej dopływami, które wpadają do niej w granicach miasta. Dodatkowo miasto posiada wypełnioną stale wodą fosę miejską oraz rozbudowaną sieć kanałów, które wraz z rzekami tworzą tzw. wrocławski węzeł wodny. Na terenie miasta znajduje się ponad 20 wysp oraz ponad 130 mostów i kładek.

Sztokholm to największe miasto i stolica Szwecji. Położony jest częściowo na 14 wyspach, które połączone są ze sobą 53 mostami oraz lądzie stałym nad zatoką Morza Bałtyckiego Saltsjön i jeziorem Melar, wraz z łączącą je cieśniną Norrström. Cały obszar stołeczny Sztokholmu obejmuje m.in. archipelag sztokholmski, składający się z 24 000 wysp, wysepek i skał przybrzeżnych. Małe promy pozwalają dostać się na wiele wysp archipelagu sztokholmskiego[5][6].

Przypisy

  1. a b Amsterdam (pol.). www.amsterdam.info – Amsterdam.info. [dostęp 2010-08-03].
  2. a b Ciekawe miejsca w Amsterdamie (pol.). www.amsterdam.docelowo.pl – Docelowo. [dostęp 2010-08-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-28)].
  3. a b Wenecja Północy (pol.). www.studentnews.pl – Studencki portal. [dostęp 2010-08-02].
  4. a b Zuzanna Kołodziej: Sankt Petersburg – Wenecja północy (pol.). www.singielwpodrozy.pl – Singiel w podróży. [dostęp 2010-08-02].
  5. a b Sztokholm - Wenecja Północy (pol.). www.sztokholm.info.pl – Witaj Sztokholmie. [dostęp 2010-08-02].
  6. a b Justyna Dżbik , Rafał Kowalczyk: SZTOKHOLM - Z wizytą w "Wenecja północy" (pol.). www.euranet.eu – Rada Europy, 23.11.2009. [dostęp 2010-08-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-21)].
  7. Wrocław - Przewodnik. [dostęp 2010-10-12].
  8. Kanały i mosty (pol.). www.wenecja24.info – Wenecja. [dostęp 2010-08-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-29)].
  9. Amsterdam (pol.). www.sababa.nl – Twój portal w Holandii. [dostęp 2010-08-03].

Media użyte na tej stronie

Spb Catherine Institute at Fontanka asv2019-09.jpg
Autor: A.Savin, Licencja: FAL
Former Catherine Institute at Fontanka (nowadays one of the Russian National Library buildings) in Saint Petersburg, Russia
Venice - Fondamenta del Piovan.jpg
Autor: Nino Barbieri, Licencja: CC BY 2.5
Venice – Fondamenta del Piovan
Carte-centre-Saint-Petersbo.png
Autor: Pline, Licencja: CC BY-SA 3.0
Carte du centre ville de Saint Petersbourg
The Outskirts of Stockholm.jpg
Autor: Peter Lindberg, Licencja: CC BY 2.0
Lidingö till vänster, Östermalm, Gärdet och Djurgården till höger.
Most Grunwaldzki.jpg
Autor: Navaho, Licencja: CC BY-SA 4.0
Most Grunwaldzki nocą.
Amsterdam airphoto.jpg

Air photo of the historical centre of Amsterdam. Source: Bureau Monumenten & Archeologie of Amsterdam. Copies are permitted when source is mentioned.
Hammarbyleden 2006.jpg
Autor: Holger.Ellgaard, Licencja: CC BY-SA 3.0
Hammarbyleden, Hammarbykanalen i Stockholm
Djurgardsbrunnskanalen 4.jpg
Autor: Holger.Ellgaard 12:20, 30 October 2007 (UTC), Licencja: CC BY-SA 3.0
Djurgårdsbrunnskanalen på Djurgården i Stockholm
Venice iko 2001092.jpg
Grand Canal, Venice.
Stockholmsringen 2000a.jpg
Autor: Vägverket/Anna-Maria Rådberg, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Highway ring around Stockholm
Autobus wodny Amsterdam.JPG
Autor: Cezary p, Licencja: CC BY-SA 4.0
Autobus wodny w Amsterdamie
Wroclaw Islands.png
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Shaqspeare (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5
Wrocław, Zespół wschodnich wysp odrzańskich. Stan 2005/2006
Canals of Amsterdam - Jordaan area.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Jonik (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.0

Canals of Amsterdam - the corner of Prinsengracht and Bloemgracht, in the Jordaan area.

Taken by me, Jonik, April 2004.
Winter Palace Panorama 4.jpg
(c) Alex 'Florstein' Fedorov, CC BY-SA 4.0
Panorama Pałacu Zimowego widziana z cypla na Wyspie Wasylewskiej w Petersburgu, w Rosji.
View of the Grand Canal from Rialto to Ca'Foscari.jpg
Autor: Didier Descouens, Licencja: CC BY-SA 4.0
The Grand Canal, in Venice - View from the Rialto towards the south-west.