Werena z Zurzach

Święta
Werena z Zurzach

Verena
dziewica
Ilustracja
Ołtarz z wizerunkiem św. Wereny
(kościół w Ahausen w pow. Jezioro Bodeńskie).
Data i miejsce urodzeniaprzed 250
Teby (Egipt)
Data i miejsce śmierciok. 320
Tenedo
(dzisiejsze Bad Zurzach)
Czczona przezKościół katolicki
Wspomnienie1 września
Atrybutypodwójny grzebień koptyjski i kubek, rzadziej ryby, chleb i dzbanek
Patronkadiecezji Bazylea

Werena z Zurzach, łac. Verena, kopt. Virina, 'z miasta' (ur. przed 250 w Tebach w Górnym Egipcie, zm. ok. 320 w Tenedo w Argowii) – dziewica, zakonnica, święta Kościoła katolickiego.

Życie

Według tradycji do Italii przybyła wraz z Legią Tebańską. Była w Koblencji i Tenedo (późniejsze Zurzach, obecnie Bad Zurzach nad Renem w Szwajcarii), gdzie działała na rzecz ubogich. Uznawana za dobrodziejkę i uzdrowicielkę. Po decymacji legionu ok. 286 roku w Agaunum (dzisiejsze Saint-Maurice na terytorium Szwajcarii) miała zająć się pochówkiem żołnierzy, a następnie udała się do Solothurn, gdzie w międzyczasie śmierć męczeńską ponieśli legioniści Ursus i Wiktor. Stamtąd przeniosła się do pustelni w wąwozie pod miastem, nazwanym później jej imieniem (niem. Verenaschlucht, fr. Verena Gorge).

Relikwiarz św. Wereny w kościele parafialnym w Bad Zurzach.

Ze względu na swoje właściwości lecznicze do jej pustelni trafiali ludzie chorzy, którzy w wyniku jej działań (cudów) odzyskiwali zdrowie. Uznawana była przez nich już za życia osobą świętą. Wkrótce dołączyły do niej inne kobiety tworząc wspólnotę. Werena utrzymywała się ze sprzedaży rękodzieł i nawracała Alamanów na chrześcijaństwo. Za swoje działania została uwięziona przez gubernatora, jednak gdy zachorował a Werena przywróciła go do zdrowia zwrócił jej wolność. Udała się w dół ujścia rzeki Aare w Koblencji i na małej wyspie na Renie ponownie została pielęgniarką. Kolejnym celem jej podróży okazało się Tonedo. Tu została służącą księdza. Codziennie z dzbanem i grzebieniem udawała się za mury miasta myć trędowatych. Została oskarżona, że wynosi chleb i wino ubogim. Wówczas stał się cud i wino zamieniło się w wodę. Innym razem zaginął pierścień kapłana (krótko przed wielkim postem). Ukradł go sługa i ze strachu, aby rzecz nie wydała się, wrzucił go do Renu. Wkrótce rybak przyniósł rybę w darze, a Werena rozciąwszy ją odnalazła pierścień. Po tym wydarzeniu ksiądz przydzielił jej osobne pomieszczenie w miejskim budynku w której spędziła resztę życia pomagając chorym korzystając z wody leczniczej, dalej zajmując się pielęgniarstwem, myciem i czesaniem chorych, uzdrawianiem i namaszczaniem. Zbiór jej cudów został spisany w 1000 roku.

Kult

Prawdopodobnie w V wieku na grobie świętej, na cmentarzu rzymskim, został zbudowany kościół nazwany jej imieniem, następnie m.in. był to kościół klasztorny (745) przekształcony później w klasztor w XIII wieku. Od 1876 (po przebudowach) jest kościołem parafialnym św. Wereny (niem. Verenamünster), w którym znajduje się jej krypta. Od X wieku, św. Werena była jedną z najbardziej czczonych świętych Szwajcarii, a do Zurzach odbywały się i odbywają nadal pielgrzymki korzystając z leczniczych właściwości wód.

Jest patronką diecezji Bazylea obok świętych Ursusa i Wiktora, żołnierzy z Legii. Patronuje biednym i potrzebującym, młynarzom, rybakom, marynarzom, gospodyniom na plebanii[1] i parafianom. Jest orędowniczką przeciw chorobom oczu i na rzecz męskiego potomka.

Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest za Martyrologium Rzymskim 1 września.

Relikwie (ramię) znajdują się w bogato złoconym relikwiarzu wykonanym przez złotników w XIV wieku.

Zobacz też

Przypisy

  1. Ks. Wacław Piszczek CM: Patronowie stanów, instytucji, stowarzyszeń wzywani w nieszczęściu. Kraków: WITKM, s. 12. ISBN 978-83-7216-395-0.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Heilige-Verena-Reliquie03-2008.JPG
Autor: Bene16, Licencja: CC BY-SA 3.0
Reliquie der Heiligen Verena. Kleines Stück von einem Knochen gefaßt in einer Monstranz, die am Patrozinium ausgestellt wird. Die Heilige Verena (* um 260 n. Chr.; † um 320 in Zurzach) gehört zu den meistverehrten Heiligen des ehemaligen Bistums Konstanz. Sie soll aus Theben am oberen Nil in Ägypten stammen und liegt in Zurzach (Tenedo) begraben. Sie wird heute noch als Heilerin verehrt. Am 1. September wird ihr Gedenktag gefeiert.
Ahausen St Jakobus Seitenaltar rechts St Verena.jpg
Autor: Photo: Andreas Praefcke, Licencja: CC BY 3.0

Kapelle St. Jakobus, Ahausen, Gemeinde Bermatingen, Bodenseekreis

Linker Seitenaltar: Altarblatt mit Darstellung der Heiligen Verena von Zurzach