Wertykalna pozycja porodowa

Wertykalna pozycja porodowa – spionizowana i aktywna pozycja w zgodzie z fizjologią i ciałem kobiety, jaką przybiera rodząca w pierwszym i drugim okresie porodu.

Wertykalna pozycja porodowa jest to każda inna pozycja niż pozycja leżąca – horyzontalna. Rodząca w trakcie porodu w pozycji wertykalnej może przybierać różne pozycje porodowe. Poród w pozycji wertykalnej jest porodem mobilnym, kobieta może w każdej chwili zmieniać swoje położenie. Pozycje zmieniają się też wraz z fazami porodu. Poród w pozycji wertykalnej przebiega szybciej i sprawniej niż w innych pozycjach porodowych oraz jest dla kobiet bardziej instynktowny, fizjologiczny[1].

Pozycje wertykalne w drugim okresie porodu

Pozycja kuczna jest pozycją najbardziej fizjologiczną i najbardziej efektywną pozycją porodową. Przeć w kucki można przy drabinkach, łóżku porodowym, parapecie, umywalce lub z pomocą osoby towarzyszącej. Rodząca kuca z lekko rozstawionymi nogami. Ciężar jej ciała spoczywa na stopach płasko opartych o podłogę. Pozycja kuczna skraca kanał rodny i rozszerza go prawie o jedną trzecią objętości, ułatwiając schodzenie główki. Kucanie w początkowej fazie II okresu - przyspiesza obniżanie się główki dziecka[2].

Zalety porodu w pozycji wertykalnej

  • krótszy czas porodu,
  • bardziej regularna i mniej bolesna czynność skurczowa,
  • szybsze rozwieranie się szyjki macicy - w pozycji wertykalnej główka dziecka w naturalny sposób uciska na szyjkę macicy,
  • ułatwione parcie - skierowany w dół kanał rodny zwiększa działanie siły grawitacji,
  • zwiększona produkcja oksytocyny,
  • ułatwiony oddech torem przeponowym,
  • lepsze ukrwienie łożyska[1].

Przypisy

  1. a b Pozycja wertykalna przy porodzie - jak wygląda ta pozycja porodowa. Zalety porodu w pozycji wertykalnej, www.mjakmama24.pl [dostęp 2018-01-21] (pol.).
  2. M.Troszyński, POŁOŻNICTWO ĆWICZENIA, PZWL Wydawnictwo, Warszawa 2009, wyd.2 str. 130.

Bibliografia

  • Michał Troszyński: Położnictwo - ćwiczenia. Wyd. 2. Warszawa: PZWL Wydawnictwo, 2009.

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.