When You Believe

When You Believe
Singel Mariah Carey oraz Whitney Houston
z albumu #1's, My Love Is Your Love i The Prince of Egypt OST
Wydany

2 listopada 1998

Nagrywany

1997-1998

Gatunek

Pop, R&B

Długość

5:01 (Album Version)
4:34 (Single Version)

Wydawnictwo

DreamWorks

Producent

Babyface

Format

CD single, cassette single, 7" single

Singel po singlu
Mariah Carey
Sweetheart
(1998)
„When You Believe”
(1998)
I Still Believe
(1999)
Whitney Houston
„My Heart is Calling”
(1997)
„When You Believe”
(1998)
Heartbreak Hotel
(1998)

When You Believe – singel Mariah Carey i Whitney Houston pochodzący z soundtracku do filmu Książę Egiptu oraz albumów #1's i My Love Is Your Love. Singel był pierwszym singlem z albumu Houston i drugim z albumu Carey. Jest to główny motyw muzyczny filmu Książę Egiptu.

Produkcja i nagrywanie

W czasie produkcji, Carey i Houston, które nigdy wcześniej się nie znały, stały się przyjaciółkami. Pomimo że po produkcji singla poszły one własnymi ścieżkami i rozkręcały swoje kariery, to Houston nadal uważa Carey za swoją najbliższą przyjaciółkę.

W filmie piosenka śpiewana jest przez Tzipporah (Michelle Pfeiffer) i Miriam (Sally Dworsky). Bohaterzy piosenki mówią o ich wątpliwościach w istnienie Boga: często modlą się do Niego, ale ich prośby nie są wysłuchane, i zastanawiają się oni nad tym, czy to nie jest strata czasu. Jednak, wiedzą że czasy są trudne, ale "może stać się cud, jeśli wierzysz" w Boga.

W singlu wydanym komercyjnie, Babyface został wymieniony jako producent, aby piosenka lepiej przyjęła się na rynku pop. Główną zmianą było zastąpienie chóru dzieci hebrajskich, dłuższym refrenem.

"When You Believe" wygrał w 1999 Academy Award za "Najlepszą Piosenkę Filmową" i był nominowany w tej samej kategorii do Złotego Globu. Wygrał Złotą Satelitę w tej samej kategorii. Był nominowany w 2000 roku do Grammy Award za "Najlepszą Współpracę w Śpiewaniu". Jako że Carey jest po części Latynoską, ona i Houston zostały nominowane do ALMA Awards.

Teledysk

Teledysk został nakręcony w Brooklyn Academy of Music[1] i pokazuje Carey oraz Houston w ciemnym studio, które zostało urządzone w stylu egipskim, inspirowanym przez film. Pokazuje się tam także publiczność. Teledysk kończy się, gdy studio zostaje oświetlone, a piosenkarki śpiewają wraz z dużym chórem.

Mimo że kompozytorzy nie są wymienieni, pierwsze 18 dźwięków pochodzi z "Dance of the Yao People"[2].

Kontrowersje

Konflikt narósł pomiędzy Stephenem Schwartzem i Babyface'em po tym, jak Schwartz zapomniał wymienić Babyface'a jako producenta, gdy "When You Believe" został nominowany do Oscara. Schwartz powiedział, że Babyface nie powinien być tam wymieniony, ponieważ zmienił piosenkę. Carey i Houston zaśpiewały wersję Babyface'a na gali Oscarów, ale tylko Schwartz otrzymał nagrodę.

Listy przebojów

Lata spekulacji na temat kłótni pomiędzy Carey i Houston doprowadziły do tego, że ludzie oczekiwali duetu, który pobije wszelkie rekordy, zwłaszcza, że Carey i Houston pobijały rekordy sprzedaży singli. "When You Believe" był hitem, ale nie znalazł się w pierwszej 10. tylko na #15 Billboard Hot 100. Przeciągnął trend w singlach Carey i zdobył 38. miejsce na Hot 100 Airplay, ale za to 7. na Hot 100 Single Sales. Małe airplay było wtedy popularne u Carey, a kariera Houston trochę przystopowała, więc popularność w radiu była wytłumaczalna. Piosenka spędziła na Hot 100 19 tygodni i znalazła się w pierwszej 5. Billboard Adult Contemporary; był to pierwszy singel Carey i Houston, który znalazł się na nowej liście Top 40 Tracks. RIAA przyznała mu status Złotej Płyty, a na Hot 100 na koniec 1999, singel zdobył miejsce 99.

Był większym sukcesem na świecie, ponieważ zdobył #1 w Hiszpanii, pierwszą piątkę w Wielkiej Brytanii i krajach kontynentalnej Europy, oraz pierwszą dwudziestkę w Australii.

Zdobył miejsce 99. na koniec 1999 na liście Billboard Hot 100.[3]

Zdobył status Złotej Płyty w Niemczech, USA[4], Australii[5]. i Szwecji[6] oraz status Platynowej Płyty w Norwegii[7].

Pozycje na listach przebojów

Lista (1998)[8]Najwyższa
pozycja
Australia Australian Singles Chart13
Austria Austrian Singles Chart6
Belgia Belgian Singles Chart (Flandria)5
Belgian Singles Chart (Walonia)4
Kanada Canadian Singles Chart26
Holandia Netherlands Mega Single Top 1004
Finlandia Finnish Singles Chart10
Francja French Singles Chart5
Niemcy German Singles Chart8
Nowa Zelandia RIANZ Singles Chart8
Norwegia Norwegian Singles Chart[9]2
Hiszpania Spanish Singles Chart3
Szwecja Swedish Singles Chart[10]2
Szwajcaria Swiss Singles Top 1002
Wielka Brytania UK Singles Chart[11]4
Stany Zjednoczone U.S. Billboard Hot 10015
U.S. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs14

Listy końcoworoczne

RokKrajListaRanking
1999Łotwa Łotwa[12]Latvian Airplay Chart#34

Przypisy

  1. News – Articles – 1426944 – 19981029
  2. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-27] (fr.).
  3. Billboard
  4. RIAA
  5. ARIA
  6. IFPI Sweden. [dostęp 2016-01-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-17)].
  7. IFPI Norway
  8. SwissCharts
  9. norwegiancharts.com - Norwegian charts portal, norwegiancharts.com [dostęp 2017-11-27].
  10. swedishcharts.com - Swedish Charts - Singles Top 60 2017-11-24, swedishcharts.com [dostęp 2017-11-27].
  11. SongFacts
  12. Latvian Airplay Chart

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.