Więzień na zamku Zenda

Więzień na zamku Zenda
The Prisoner of Zenda
Ilustracja
Okładka II wydania powieści
AutorAnthony Hope
Typ utworupowieść przygodowa
Wydanie oryginalne
Miejsce wydaniaWielka Brytania
Językangielski
Data wydania1894
poprzednia
brak
następna
Rupert von Hentzau

Więzień na zamku Zenda, czyli trzy miesiące w życiu angielskiego dżentelmena (ang. The Prisoner of Zenda) – powieść przygodowa Anthony'ego Hope'a z 1894 roku.

Treść[1]

Młody brytyjski arystokrata – Rudolf Rassendyll, przybywa do Rurytanii – fikcyjnego kraju w środkowej Europie, jako świadek spodziewanej koronacji młodego następcy tronu Rudolfa V na króla tego kraju. Nocleg znajduje w mieście Zenda. Okazuje się, że również przebywa tam na polowaniu następca tronu. Dworzanie przyszłego króla zauważają, że cudzoziemiec ma nie tylko to samo imię, ale jest i fizycznie podobny do następcy tronu. Zafascynowany tym Rudolf V zaprasza Anglika do swojej kwatery w domku myśliwskim. Po uczcie Rudolf V nieoczekiwanie zapada na zdrowiu po wypiciu wina – daru jego brata – księcia Czarnego Michała. Dworzanie obawiają się, że jeśli Rudolf V nie będzie mógł wziąć udziału w koronacji, Michał wykorzysta to, żeby przejąć władzę. Namawiają więc Rassendylla, aby przebrał się za króla i jako on uczestniczył w ceremonii. Anglik zgadza się. Jednak po koronacji następca tronu znika. Wszystko wskazuje na to, że został porwany i uwięziony na zamku w Zendzie przez swojego niegodziwego brata. Rudolf Rassendyll jest zmuszony kontynuować mistyfikację do czasu uwolnienia króla...

Dodatkowe informacje

Powieść odniosła nieoczekiwany sukces. Dzięki niej nieznany szerzej prawnik i felietonista Anthony Hope stał się człowiekiem popularnym i nazwanym w kręgach literackich "nowym Dumasem". Inny angielski pisarz James Matthew Barrie powiedział Hope'owi, że "uszczęśliwił więcej ludzi niż jakikolwiek inny autor w naszych czasach"[1]. Powieść była tłumaczona na wiele języków i kilkakrotnie ekranizowana. W 1898 roku Anthony Hope opublikował Ruperta von Hentzau jako kontynuację Więźnia.... Jednak ani ta, ani żadna następna jego publikacja nie powtórzyła już tego sukcesu.

Ważniejsze ekranizacje

Przypisy

  1. a b Anthony Hope Więzień na zamku Zenda, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1989 (posłowie Roberta Stillera)

Bibliografia

  • Anthony Hope Więzień na zamku Zenda, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1989 (posłowie Roberta Stillera).

Media użyte na tej stronie

Hope Prisoner of Zenda cover.jpg
second edition cover of The Prisoner of Zenda by Anthony Hope