Wiadomości Świdnickie

Wiadomości Świdnickie
Częstotliwość

tygodnik

Państwo

 Polska

Adres

Aleja Niepodległości 3/5, 58-100 Świdnica

Wydawca

Kubara Lamina SA[1]

Pierwszy numer

1945

Redaktor naczelny

Rafał Pawłowski[1]

ISSN

1232-4892

Strona internetowa

Wiadomości Świdnickie – najstarsze w Świdnicy pismo lokalne ukazujące się co tydzień.

Historia

Wiadomości Świdnickie ukazywały się od 29 lipca 1945 r. do 28 kwietnia 1947. Były drukowane w świdnickiej drukarni, w której znajdowała się też siedziba wydawnictwa i pierwszej redakcji. Załogę drukarni, z dyrektorem włącznie, stanowili wówczas Niemcy. Ponieważ brakowało polskich czcionek, stosowano niemieckie, dorabiając ręcznie polskie znaki diakrytyczne. Pismo było poświęcone sprawom miasta. Publikowano w nim lokalne ogłoszenia i informacje, podawano repertuar teatrów i kin, recenzje z przedstawień oraz aktualne wiadomości polityczne z kraju i zagranicy. Gazetę zlikwidowano wskutek centralistycznej polityki państwa, dążącej do podporządkowania i kontroli wydawnictw prasowych[2]. Wydawcą pisma był miejscowy Urząd Informacji i Propagandy[3].

24 grudnia 1989 roku, po 42 latach, wznowiono wydawanie pisma jako dwutygodnika przejmując jedynie tytuł, teraz pod egidą lokalnego samorządu, jednak ukazywało się ono nieregularnie. Pismo miało 8 stron, zachowując czarno-białą szatę graficzną z jednym dodatkowym kolorem.

W 1992 roku tytuł został sprzedany w drodze przetargu prywatnemu właścicielowi – Jerzemu Kubarze. Od października 1992 roku Wiadomości Świdnickie, dziś swoim zasięgiem obejmujące cały powiat świdnicki, ukazują się nieprzerwanie do chwili obecnej.

Wiadomości Świdnickie ukazują się w każdy poniedziałek. Dostępna jest również wersja internetowa jako ws-24.pl Portal Powiatu Świdnickiego[4].

Redaktorzy naczelni

Przypisy

  1. a b Redakcja ws-24.pl. ws-24.pl. [dostęp 2016-01-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-09)]. (pol.).
  2. Świdnica. Zarys monografii miasta, pod red. W. Korty, Wrocław-Świdnica 1995, s. 296
  3. Beata Bryś, Rozwój dolnośląskiej prasy i kinematografii po II wojnie światowej jako przykład kultury masowej Czasopismo Naukowe „Kultura i Historia”
  4. Portal Powiatu Świdnickiego

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie