Wiceadmirał

Oznaki stopnia:
Czapka wiceadmirał m.PNG
czapka garnizonowa
POL PMW dyst wiceadmirał.svg
insygnia
POL PMW pagon1 wiceadmirał.svg
Naramiennik
POL PMW pagonold wiceadmirał.svg
(1952–1956)
POL PMW pagon2 wiceadmirał.svg
„lewy przód”
Flaga rangowa wiceadmirała

Wiceadmirał (wadm., wiceadm.) – wojskowy stopień oficerski w polskiej Marynarce Wojennej, odpowiadający generałowi dywizji w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.

Geneza

Słowo „admirał” wywodzi się od arabskiego określenia Amir al-Bahr lub też Emir el-Bahr, oznaczającego pana morza – dowódcę morskiego. W XII wieku Wenecjanie i Genueńczycy zaczęli stosować tytuł admirała, jako dowodzącego flotą podczas bitwy. Następnie wprowadzono do użycia zróżnicowanie wśród admirałów, i tak: admirał dowodził flotą wojenną, wiceadmirał był zastępcą dowodzącego marynarką wojenną, a kontradmirał – starszym na redzie (najstarszym dowódcą spośród dowódców zakotwiczonych okrętów). W niektórych państwach używany był także tytuł admirała floty, oznaczający stałego dowódcę całej marynarki wojennej, który swe obowiązki sprawował także w czasie pokoju.

Dowództwa flot zaczęto nazywać admiralicjami, które w niektórych państwach przetrwały aż do współczesności i oznaczają ministerstwa (np. Admiralicja Brytyjska) lub dowództwa sił morskich (Admiralicja Federacji Rosyjskiej). Tytuły admiralskie przekształciły się w XIII-wiecznej Francji w stopnie wojskowe. W późniejszym czasie podobne transformacje nastąpiły w innych krajach.

Użycie

W Polsce stopień wiceadmirała powstał w 1921, wraz z innymi stopniami Marynarki Wojennej. Wcześniej, od 1918 używano zapożyczonego z Wojsk Lądowych stopnia generała porucznika marynarki. W latach 1921–2002 znajdował się w hierarchii między kontradmirałem a admirałem. W 2002 pomiędzy wiceadmirałem a admirałem wprowadzono stopień admirała floty. Od momentu powstania wiceadmirał jest odpowiednikiem generała dywizji w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych.

Stopień wojskowy wiceadmirała jest zaszeregowany dla grup uposażenia nr 18-18B. W kodzie NATO określony jest jako OF-07.

Jego odpowiednikami w marynarkach wojennych innych państw są m.in.:

Media użyte na tej stronie